marusin
03.01.09,16:01
Čo treba spraviť so semenami moruše, aby vyklíčili,aby odrezky zakorenili,aby sa zvíšila afinita pri vrúbľovaní/zatiaľ bola len pod5%/.Mám na mysli morušu k nám dovezenú v čase tureckých nájazdov,Vyskytuje sa jedine v okr.Levice. Ďakujem. kajtman@centrum.sk
aviator
03.01.09,17:21
No, semená obidvoch moruší mi v pohode klíčia. Pozbieram moruše keď dozrejú, nechám vykvasiť z vodou, semená vyberiem, vysuším a uložím do zimy. Asi od februára stratifikujem v piesku, koncom apríla vysejem.
Do podpníkov vrúblujem previsnuté moruše, ktoré chytajú vynikajúco, alebo Trnavskú veľkoplodú, ktorá chytá mizerne.
Vrúbľujem do rázštepu alebo klasickým spájkovaním, štepenie na husí zobák sa neosvedčilo.
Popíš prosím podrobnejšie tú Levickú supermorušu, nieje to tá Trnavská?
Chobot
03.01.09,17:23
No, semená obidvoch moruší mi v pohode klíčia. Pozbieram moruše keď dozrejú, nechám vykvasiť z vodou, semená vyberiem, vysuším a uložím do zimy. Asi od februára stratifikujem v piesku, koncom apríla vysejem.
Do podpníkov vrúblujem previsnuté moruše, ktoré chytajú vynikajúco, alebo Trnavskú veľkoplodú, ktorá chytá mizerne.
Vrúbľujem do rázštepu alebo klasickým spájkovaním, štepenie na husí zobák sa neosvedčilo.
Popíš prosím podrobnejšie tú Levickú supermorušu, nieje to tá Trnavská?


aviator, tie morušové stromy aj predávaš?
aviator
03.01.09,17:36
Previsnuté ano, Trnavskú musím overiť, tuším sú všetky rezervované, ak máš vážny záujem, overím. Prípadne napíš súkr. správu.
wabi
04.01.09,17:49
Moruše klíčia zo semena pomerne dobre, ale nie je istota že aké budú mať vlastnosti (otec je neistý ako vždy :-))
Štepenie je naozaj náročnejšie ako u iných druhov, chcú byť vo vlhku aby sa lepšie uchytili a to sa týka tiež aj vzdušnej vlhkosti. Skús ich rosiť, či obaliť do sáčku...
Veľmi jednoduché je ale aj pre amatéra rozmnožiť si morušu potápaním. Ak sa dá treba ohnúť halúzku, najlepšie jedno - dvoj ročnú a zakryť ju zeminou. Dobre je ju nalomiť trocha alebo narezať pod púčikom a potom polievať. Behom jedného leta sa zakorení a potom je možné ju presadiť. Bude mať svoje vlastné pravé korene a v pohode rásť. Ak sa to nedá, za pokus by stálo aj zavesiť igelitové vrecúško s nejakým substrátom, alebo zeminou do koruny a udržovať to vlhké. Malo by zakoreniť a vyhneme sa tým problémom s pestovaním podnože a štepením.

Žiaľ vypredal a rozdal som všetky moruše, ktoré stáli za to...
alla66
06.01.09,19:08
Aké veľké korene má moruša? Rastie asi 3m od domu a obávam sa, aby korene nepoškodili dom. Chcela som ju vykopať, ale bojím sa, že druhú už nezasadím (som slabý záhradkár).Táto rastie už veľa rokov.♥
wabi
09.01.09,05:40
Tak keď len v tomto je problém a chcete mať absolútnú istotu, tak je jednoduchšie vykopať pred domom smerom k stromu vykopať hlbokú brázdu, povedzme jeden meter alebo aj hlbšie, podľa toho ako hlboko sú základy. Do tejto potom vsunúť nejaký hoci aj starý plech, alebo aj iný pevný materiál, betón, skaly a podobne.
Predpokladám, ale že je to zbytočná obava. 3 metre by masla byť dostatočná vzdialenosť. Aká veľká a koľkoročná je moruša? Má bujný rast?
Korene by veľmi nemali presahovať obvod koruny. Môžete morušu obkopať z tej strany smerom k domu a zistiť ako je to s koreňmi, ale treba tiež povedať, že korene sa vám nebudú pchať do domu, keď majú dostatok miesta inde. Tiež im je jednoduchšie rásť v zemine, než vám podkopávať dom.
Na vašom mieste by som sa toho neobával a morušu nepresádzal. Presádzať stromy je to posledné...
Stromy presádzanie znášajú zle a čím sú staršie tým horšie. Ak už naozaj musíte, tak si to radšej rozmyslite, ak fakt sa inak nedá, tak nezabudnite riadne zostrihnúť všetky konáre až na kostru.
alla66
09.01.09,17:11
Strom rastie asi 25 rokov,vysoký je 4-5m. Chcela som mu
"upraviť korunu" , ale čítala som, že je veľmi citlivý na strihanie. Miesta má dosť, len mi vadí, že je v blízkosti domu.Dík za informácie.
wabi
10.01.09,15:52
Strihania sa neboj. Na jar mu uprav korunu presne podľa tvojich predstáv, stromček to určite zvládne. Presádzanie by asi nezvládol. O akú morušu sa jedná? Aké má plody? Farba, chuť, zanecháva výrazné škvrny?
alla66
10.01.09,16:10
Aká moruša, neviem odpovedať, farba plodov je skoro čierna , škvrny zanecháva, pod stromom je samý plod, chodí tam veľa vtákov,chuťovo je sladká.
wabi
11.01.09,08:55
Podľa tvojeho opisu ide o druh : Moruša Biela, hoci plody ako píšeš sú skoro čierne;) Dôležité je, že ti chutia! Naozaj o Morušu je čím ďalej väčší záujem. Prežíva u nás renesanciu, hoci väčšina ľudí sa zháňa po Moruši čiernej - Trnavskej, aj moruša Biela ktorú máš ty môže byť veľmi dobrá a chutná..
alla66
11.01.09,16:50
Ako sa dá rozoznať Moruša biela a Moruša čierna? Podľa vzhľadu stromu, alebo plodov ?
aviator
11.01.09,18:14
Ako sa dá rozoznať Moruša biela a Moruša čierna? Podľa vzhľadu stromu, alebo plodov ?
Je to jednoduché: vezmeš priadku morušovú a dáš jej ochutnať list zo svojej moruše. Keď jej chutí, je to moruša biela, keď nie, je čierna.:)
alla66
11.01.09,18:38
A priadku morušovú, kde nájdem?♥
wabi
11.01.09,21:21
Moruša Čierna má vždy čierne plody, sú "krvavé", zanechávajú škvrny. Chuťovo sú vyváženejšie, pretože sú nielen sladké ale aj kyslasté, zatiaľ čo moruša biela síce môže mať aj čierne plody, ale sú viac sladké, nezanechávajú tak výrazné škvrny. Moruša biela má zelenšie a viac krojené listy. Moruša čierna dozrieva postupne nie tak naraz. Stačí? Na priadku zabudni...:)
alla66
12.01.09,13:10
Na motýľov sa nechystám a podľa opisu som zistila, že je to Moruša čierna, hlavne podľa dozrievania a detail.popisu chuti.♥
aviator
12.01.09,18:07
Nemyslel som motýľa, ale húseničku. Ešte dodám: biela by mala mať hladké listy a čierna drsné.
wabi
13.01.09,19:07
Bol som dnes v Bratislave a našiel som náhodne miesto, kde som pred rokmi hodoval na veľkých morušiach "bielych" tmavo sivej farby. Pamätám si že mi veľmi chutili, nemohol som sa od nich odtrhnúť. Tento typ zatiaľ nemám v záhradke. Mám len menšie Biele bielej farby, čiernej farby a potom Moruše Čierne a Moruše Trnavské...
Takmer som to miesto nepoznal, nie preto že je zima, ale postavili tam novú budovu a vysekaly dve moruše. Jedna veľká je vyvrátená z koreňov. Prišiel som práve včas. Hneď ako rozmrzne budem sa musieť pokúsiť vykopať nejaké koreňové výmladky, ktoré som tam našťastie objavil.
wabi
08.02.09,07:35
Ak bývate tak do 150 km od Nitry a viete o zaujímavej moruši, ktorú by ste prípadne chceli aj rozmnožiť dajte vedieť. Skúste popísať ako vypadá, najmä farbu a veľkosť plodov.
Ide o to, že rozširujú sa len určité druhy moruše a pritom existujú iste celkom zaujímavé klony moruše, o ktoré svet príde, ak nikto vyrúbe možno posledný strom tohoto druhu.
wabi
18.02.09,20:19
Na základe tejto témy mi volala pani z východu, ktorá tvrdila, že v Maďarsku kúpila čiernu veľkoplodú previslú pendulu, zaujíma ma to, len číslo som si neuložil...:confused:
VLG
19.02.09,16:20
Mám morušu v záhrade už asy 7 rokov.
Vyrástla sama pravdepodobne zo zaneseného semienka.

Nič som neštepil, ale zatiaľ vôbec nezarodila.
Na jar bohato zakvitne, ale všetok kvet opadne bez toho aby vznikol plod.

Viete poradiť či sa ešte oplatí čakať, že zarodí?

Resp. musí byť zaštepená?
Nakoľko je už dosť veľká asi to nemá význam.
wabi
21.02.09,06:02
Stretol som sa s tým, že vtáčiky priniesli z juhu Morušu ktorá u nás pravidelne vymŕza v kvete, či po ňom. Ak to nieje tento prípad, tak možno chce len opeľovača, hoci práve u moruši som sa s týmto ešte nestretol, mali by byť samoopelivé. Tak potom už len preštepiť. V akej oblasti máte záhradku?
VLG
21.02.09,15:33
Záhradu mám blízko Trenčína, ale hneď vedľa mám aj broskyne a marhule a ak tie nezamrznú myslím, že nie je problém s mrazom.

Asi 300 metrov od mojej záhrady je moruša ktorá pravidelne rodí.

Neviem či sa dá preštepiť je už dosť veľká.
wabi
21.02.09,19:57
Samozrejme že sa dá preštepiť, ale dajme jej ešte jednu poslednú šancu.
Keď zakvitne sledujte aká je teplota, sledujte vetvičky, prípadne odfote.
To že nemrzne, a broskyne rastú je fajn, ale predstavte si že možno ju "vysial" vták, ktorý priletel z Libanonu a takej moruši stačí aby bolo len 7 stupňov v noci a "kvety opadnú akoby zamrznuté". To je ale len dohad samozrejme. Faktom ale zostáva, že hranice štátov a dokonca ani kontinentov vtáky vôbec nerešpektujú a ulavia si kde to na nich práve príde.
durislavus
11.04.09,11:58
podobny pripad som zaznamenal ajja a to nejde o morusu, ktoru by mi v zahrade vysial host z teplych krajin. kupil a zasadil som si morusu bielu - biele plody s tym, ze sa pekne ujala a dnes ma uz vyse 3,5 m. kvitne bohato a pravidelne posledne asi 3-4 roky, ale plody sa vytvorili dokopy asi 3 ks :( zakazdym akoby kvety uschli a opadli. hned vedla nej je zasadena morusa cierna - sladkokysle plody, dozrievaju postupne. zrejme bude ta biela potrebovat opelovaca z radu morusi bielych. co Vy na to?
alla66
11.04.09,12:44
Už je správny čas ohnúť a čakať na zakorenenie konárika moruše do vedra s hlinou? Nie je neskoro?
wabi
14.04.09,09:36
podobny pripad som zaznamenal ajja a to nejde o morusu, ktoru by mi v zahrade vysial host z teplych krajin. kupil a zasadil som si morusu bielu - biele plody s tym, ze sa pekne ujala a dnes ma uz vyse 3,5 m. kvitne bohato a pravidelne posledne asi 3-4 roky, ale plody sa vytvorili dokopy asi 3 ks :( zakazdym akoby kvety uschli a opadli. hned vedla nej je zasadena morusa cierna - sladkokysle plody, dozrievaju postupne. zrejme bude ta biela potrebovat opelovaca z radu morusi bielych. co Vy na to?


Môže to byť, dokonca som počul o samčej moruši bielej. Existuje moruša ktorá vôbec nekvitne, sú samoopelivé aj cudzoopelivé...
Viem vám dodoať opelovača ak chcete ešte toto jaro, napíšte, alebo zavolajte...
wabi
14.04.09,09:37
Už je správny čas ohnúť a čakať na zakorenenie konárika moruše do vedra s hlinou? Nie je neskoro?
Vraví sa že nikdy nie je neskoro a platí to určite aj teraz, konárik je dobre nalomiť, či nožíkom poškodiť a substrát by nemal radšej nikdy vyschnúť, ale neplesnieť a nehniť! :)
Veľa šťastia a dajte vedieť ako sa vydarilo!:D
aviator
02.06.09,18:58
wabi
02.06.09,21:11
Dík Avivator. Mimochodom namnožil som tú veľkoplodú morušu sivej farby plodov. Teda nielen čierne a biele sú moruše...;)
matera
17.07.09,09:52
Zdravi, chcel by som poprosit o radu. Kedy je najvhodnejsi cas na rozmnozovanie moruse (potapanim). V mojom pridade sa jedna o stary strom, kt. konare pri zemi sa sami "potapaju". Ich vek neviem odhadnut, maju asi 30 cm. Taktiez neviem ci maju uz vlastne korene. Ak ano, ako by som mal potom postupovat.
Dakujem za radu ;)
wabi
17.07.09,13:12
Potápať sa dajú kedykoľvek, čím skôr, ale odporúčam nechať ich "potopené" aspoň jednu sezónu ak budú polievané a udržované vo vlhku ak nie tak aj 2 letá s tým že to tohoročné aj tak nieje úplné. Konáre je dobre priškrtiť drôtom, ktorým sa zároveň dobre zafixujú alebo aspoň trochu poškodiť nožom napríklad kôru.
Ak chcete zistiť či sú staršie konáre zakorenené pootrebujete ich pozrieť pomocou ríľa napríklad :D ale vykopával by som ich až na jar budúceho roku ak ich chcete presadiť. potom odporúčam zostrihnmúť. Aj teraz pokiaľ chcete podporiť rast treba zmladiť aby vyháňali mladé výhony a tie potom zakopcujete po ušrtení drôtom...:)
wabi
06.08.09,00:07
Videl som pred pár dňami bylinné zelené rezky moruše len s 1 - 2 listovými púčikmi po 3 týždňoch všetky perfektne zakorenené, tak to je sila!
Chobot
06.08.09,06:02
Videl som pred pár dňami bylinné zelené rezky moruše len s 1 - 2 listovými púčikmi po 3 týždňoch všetky perfektne zakorenené, tak to je sila!

Mám takú záludnú otázku ohľadne moruše.

Viem o 2 voľnerastúcich morušiach, ktoré majú super plody. Sú na verejných miestach a občas si chodím natrhať, sú bombasticky sladké, jeden strom má čierne plody, druhý také biele až bledofialové.

Pri dome mám malý podpník morušový. Je možné z týchto dvoch stromov naštepiť rezy na ten podpník (je asi 1 m vysoký, hrubý cca 2cm), tak, aby strom mal oba druhy plodov?

Ak áno, kedy je treba štepiť a ako? Dokážem to naštepiť aj ja ako laik?

Díky za pomoc.
alla66
06.08.09,06:41
Vraví sa že nikdy nie je neskoro a platí to určite aj teraz, konárik je dobre nalomiť, či nožíkom poškodiť a substrát by nemal radšej nikdy vyschnúť, ale neplesnieť a nehniť! :)
Veľa šťastia a dajte vedieť ako sa vydarilo!:D

wabi, nebude zo mňa Mičurinka - legendárna ovocinárka a šľachtiteľka...

Nepodarilo sa mi zakoreniť ani konárik Morušy, sľúbila som ju jednému poraďákovi. Branko - "Tento rok z toho nič nebude." Neviem, asi som málo polievala, konárik uschol, alebo som pichla nesprávny. Budem skúšať šťastie o rok.:mee::mee::mee:
wabi
08.08.09,11:23
Nuž takto.
Moruša sa dá štepiť alebo očkovať na Forkerta - čo ja uprednostňujem najlepšie na jar, ale ujali sa mi nejaké očká dokonca aj teraz asi pred 3 týždňami a začali rásť. Je už trocha neskoro, ale na tvojom mieste by som to skúsil - veľa neriskuješ. Iba trocha času. Samozrejme že si môžeš zaočkovať na jeden stromček aj dve aj viac odrôd !:D Veď ja ich bežne predávam takto zaočkované!
S tými odrezkami to treba skúsiť kľudne z bilinnými aj teraz znova, len teda zakorenia sa len niektoré iste nie všetky. Treba im vytvoriť vhodnú klímu - vlhkosť napríklad pod petflašou, alebo fóliovýmm vrecom a podobne. Treba ich narezať aspoń niekoľko desiatok aby teoria pravdepodobnosti fungovala v tvoj prospech!;)
wabi
07.09.09,08:13
Podarilo sa mi zohnať aj americký druh Moru Rubra a to aj odrodu s čiernymi aj s červenými plodmi. Je príbuzná s našou Morus Nigra, ale má na plodoch dlhšie stopky a samozrejme inú chuť.
Chobot
07.09.09,08:40
Nuž takto.
Moruša sa dá štepiť alebo očkovať na Forkerta - čo ja uprednostňujem najlepšie na jar, ale ujali sa mi nejaké očká dokonca aj teraz asi pred 3 týždňami a začali rásť. Je už trocha neskoro, ale na tvojom mieste by som to skúsil - veľa neriskuješ. Iba trocha času. Samozrejme že si môžeš zaočkovať na jeden stromček aj dve aj viac odrôd !:D Veď ja ich bežne predávam takto zaočkované!

Ešte mi poraď s tým očkovaním. Aké veľké odrezky mám očkovať na pník? Nejaké malé konáriky, alebo len samotné puky? A je to jedno, kam na pník to naočkujem? Nemáš nejaký videonávod? Na youtube je ich veľa, len neviem, ktorý je vhodný pre moruše.

A môžem ešte aj teraz, alebo už mám počkať na jar?


S tými odrezkami to treba skúsiť kľudne z bilinnými aj teraz znova, len teda zakorenia sa len niektoré iste nie všetky. Treba im vytvoriť vhodnú klímu - vlhkosť napríklad pod petflašou, alebo fóliovýmm vrecom a podobne. Treba ich narezať aspoń niekoľko desiatok aby teoria pravdepodobnosti fungovala v tvoj prospech!;)

Ako je to s tými odrezkami? To odrežem kus konáru a nechám zakoreniť? Ako dlhý konár treba dávať zakoreniť? Kedy je to najlepšie odrezať a nechať zakoreniť?
wabi
08.09.09,04:30
Ešte mi poraď s tým očkovaním. Aké veľké odrezky mám očkovať na pník? Nejaké malé konáriky, alebo len samotné puky? A je to jedno, kam na pník to naočkujem? Nemáš nejaký videonávod? Na youtube je ich veľa, len neviem, ktorý je vhodný pre moruše.

A môžem ešte aj teraz, alebo už mám počkať na jar?



Ako je to s tými odrezkami? To odrežem kus konáru a nechám zakoreniť? Ako dlhý konár treba dávať zakoreniť? Kedy je to najlepšie odrezať a nechať zakoreniť?

Na očlovanie je už neskoro a "teraz" už bolo.
Odrezky by sa dali robiť aj neskoro na jeseň s tým, aby prezimovali vo vlhku a chlade nad nulou Vysadia sa potom až na jar. Rezky vezmi tak, aby mali pätku z 2 ročného dreva ale aj tak nemáš zaručené že sa to podarí. Treba väčší počet a možno sa niečo z toho podarí.
Chobot
08.09.09,06:54
Na očlovanie je už neskoro a "teraz" už bolo.
Odrezky by sa dali robiť aj neskoro na jeseň s tým, aby prezimovali vo vlhku a chlade nad nulou Vysadia sa potom až na jar. Rezky vezmi tak, aby mali pätku z 2 ročného dreva ale aj tak nemáš zaručené že sa to podarí. Treba väčší počet a možno sa niečo z toho podarí.

Takže očkovať na jar? Kedy asi? Kým sú ešte puky, alebo keď už rašia lístky?

Tie rezky skúsim.
airbusy
08.09.09,12:17
So zakorenovanim moruse mam dobre skusenosti, pouzivam pri tom bylinne odrezky a ide to celkom fajn. Teraz by som uz nerezal, je to moc drevnate a zakorenovalo by to velmi tazko, ak vobec. Navyse mlade korienky ak aj narastu, su dost tenke, a mohli by v chlade zahnit. Ale neodradzam od experimentovania, za vyskusanie to stoji aj teraz!

Btw, kde sa tie moruse nachadzaju, ak to neni prisne tajne? Som tiez z BA.
Chobot
08.09.09,12:34
So zakorenovanim moruse mam dobre skusenosti, pouzivam pri tom bylinne odrezky a ide to celkom fajn. Teraz by som uz nerezal, je to moc drevnate a zakorenovalo by to velmi tazko, ak vobec. Navyse mlade korienky ak aj narastu, su dost tenke, a mohli by v chlade zahnit. Ale neodradzam od experimentovania, za vyskusanie to stoji aj teraz!

Btw, kde sa tie moruse nachadzaju, ak to neni prisne tajne? Som tiez z BA.

Jedna (veľký strom) je na križovatke Záhradnícka - Miletičova na roku toho parčíku smerom na trhovisko. To je tá biela (po prezretí má plody jemne fialové), ale je nehorázne sladká.

Tá druhá, je to taký menší strom, tipujem tak do 10 rokov, je popri ceste smerom od Zimného štadióna k Trnavskému mýtu, asi na pol ceste, tam, kde ústi ulica Pri starej prachárni. V pozadí toho stromu je v uličke taká krčma, či espresso. Tento strom má plody tmavofialové, lahodné a veľké ako celý palec. Aj oproti pri parku (nevyzerá ako park, je to strašne zanedbaný pozemok) je tiež jedna moruša, ale tá má strašne kyslé plody.

A máš skúsenosti so štepením? Alebo vedel by si zaštepiť alebo nechať zakoreniť tieto stromy? Bolo by škoda keby ich niekedy vyrúbali.
airbusy
08.09.09,19:12
Skusenosti so zakorenovanim mam velmi dobre, nie je problem nejake namnozit, ale treba pockat do vhodneho terminu, snad do jari ich nikto nevyrube odtial, ze? :( Ja som tuto jar rozmnozil jednu morusu mimo BA s podobnym neistym osudom-pekne velke plody, ktore mi chutili a oni ju zrezali ku spodu, lebo im clonila pred domom:confused:. Buducim rokom pojdu vysadit niekam von na vhodne miesto. Na jar sa mozem do toho pustit znova a namnozit aj tie, o ktorych si pisal. Tiez si myslim, ze je skoda prist o moruse s kvalitnymi plodmi. Inak jednu hodne kyslu som jedol nedavno v Botanickej zahrade, ta mala tiez pekne plody, ale chut ma neoslovila.....

S vrublovanim a ockovanim moruse zial skusenosti nemam, je to o najdeni najvhodnejsie casu, kedy to urobit.
Chobot
08.09.09,21:45
Skusenosti so zakorenovanim mam velmi dobre, nie je problem nejake namnozit, ale treba pockat do vhodneho terminu, snad do jari ich nikto nevyrube odtial, ze? :( Ja som tuto jar rozmnozil jednu morusu mimo BA s podobnym neistym osudom-pekne velke plody, ktore mi chutili a oni ju zrezali ku spodu, lebo im clonila pred domom:confused:. Buducim rokom pojdu vysadit niekam von na vhodne miesto. Na jar sa mozem do toho pustit znova a namnozit aj tie, o ktorych si pisal. Tiez si myslim, ze je skoda prist o moruse s kvalitnymi plodmi. Inak jednu hodne kyslu som jedol nedavno v Botanickej zahrade, ta mala tiez pekne plody, ale chut ma neoslovila.....

S vrublovanim a ockovanim moruse zial skusenosti nemam, je to o najdeni najvhodnejsie casu, kedy to urobit.

Ešte k tej na Záhradníckej - tam v tom parku sú 2 stromy. Jedna je typická čierna moruša, taká s ovisnutými konármi, tak tú som nemyslel. Vedľa nej je taká staršia moruša, je to obyčajný strom, veľký, aj 20-30 rokov starý, tak tá ma tie biele plody.

A ako to dávaš zakoreniť? Aký veľký kus odrežeš? Do čoho ho dáš (piesok, zemina..) a kedy ho vysadíš? Kedy to treba odrezať? Na jar, predtým, ako vyženie listy?
airbusy
09.09.09,12:52
Rezky beriem zhruba v polke juna, ked su este zelene a nie moc tvrde. Dlzka odrezku je tak 15-20 cm. A sadil som ich do normalnej zeme na izbove rastliny, ale aj v perlite to islo, treba mat 100 percentnu vlhost pri zakorenovani, to je samozrejmost, cize to niecim prikryt (igelit, sacok). A spodok rezku treba namocit do stimulatora na lepsie zakorenovanie. Zimne, neolistene rezky som este neskusal zakorenovat, mozno by to slo.

Moruse na Zahradnickej som si uz davnejsie vsimol, len som tadial nikdy nesiel, ked zrovna dozrievali....A ta cierna s ovisnutymi konarmi na Zahradnickej nema moc dobre plody?
Chobot
09.09.09,19:30
Rezky beriem zhruba v polke juna, ked su este zelene a nie moc tvrde. Dlzka odrezku je tak 15-20 cm. A sadil som ich do normalnej zeme na izbove rastliny, ale aj v perlite to islo, treba mat 100 percentnu vlhost pri zakorenovani, to je samozrejmost, cize to niecim prikryt (igelit, sacok). A spodok rezku treba namocit do stimulatora na lepsie zakorenovanie. Zimne, neolistene rezky som este neskusal zakorenovat, mozno by to slo.

Moruse na Zahradnickej som si uz davnejsie vsimol, len som tadial nikdy nesiel, ked zrovna dozrievali....A ta cierna s ovisnutymi konarmi na Zahradnickej nema moc dobre plody?

Nehovorím, že sú zlé, ale chutnejšie sú čierne moruše zo stromu, ktorý sa nachádza v parku na rohu Jégého a Záhradníckej ulice. Je presne v strede parku pri lavičkách.
wabi
11.09.09,10:08
Tiež sa snažím zachraňovať zaujímavé stromy moruší a zbierať novinky.
Rezky zakorenujú najlepšie zelené bylinné ale aj drevnaté vedia zakoreniť, hoci úspešnosť je menšia oveľa a trvá to dlhšie.
Čo sa týka štepenia má to veľký význam najmä pri stromoch ktoré niekde už rastú ako semenáče - tieto budú mať vždy lepšiu životaschopnosť než štepovance, ak sú zaštepené vo výške meter a viac nad zemou dochádza k zabrzdeniu rastu a hoci aj po 30 rokoch je možné takýto strom oberať zo zeme to je recept na to ako mať malú morušu v malej záhradke a to aj bez rezania.
Zbieram aj rôzne morušové druhy - Morus Nigra mám viacero klonov - nesprávne je nazývaná aj Moruša Trnavská. Väčšina volne rastúcich stromov sú Morus Alba, hoci plody majú často farbu od bielej cez sivú až po čiernu a viem aj o červených plodoch napokon podarilo sa mi doviezť z Ameriky Morus Rubra a tirž kríženca morus RUbra a Nigra. Pendule mám v dvoch veriantách ale ani jedna nemá bohvie aké plody... Najchutnejšie sú podľa mňa Morus Nigra tie veľkoplodé...
airbusy
14.09.09,17:12
prikladam foto rezkovancov,co som spominal. netreba sa toho vegetativneho rozmnozovania bat, chce to len spravny cas vystihnut a mat vhodne podmienky, vysledok sa casom dostavi. bylinne odrezky korenia celkom dobre.

v nejakej diplomovke o morusi ciernej v Pukanci som cital, ze z vyse 800 rastlin, co tam rastie, su vacsina z nich vegetativne namnozene. ale co ak sa niektore stepili pod urovnou pody....
wabi
15.09.09,05:11
Mám overené, že ak sa miesto štepenia pri moruši dostane pod úroveň pôdy ona vyženie svoje vlastné korene a tie z podpníka odhodí - normálne uschnú!:D Rastie potom samozrejme oveľa bujnejšie a bude s nej po čase veľký strom.
ubka
13.06.10,12:41
Nehovorím, že sú zlé, ale chutnejšie sú čierne moruše zo stromu, ktorý sa nachádza v parku na rohu Jégého a Záhradníckej ulice. Je presne v strede parku pri lavičkách.
Moruša znáša veľmi dobre aj radikálne zostrihanie-viď foto, bola už vysoká cca 6 metrov, a každú jar sme ju zostrihali, aby sme mohli zo zeme oberať plody a postačí, lebo aj tak zbytočne napadali vždy dolu.
Na druhom a treťom obrázku je moruša pendula s výrazne menšími plodmi.
Na porovnanie veľkosť plodov.
mimotemy list moruše je veľmi osožný pri liečbe cukrovky. List sa suší v tieni v jednej vrstve alebo na ulomenej halúzke. Usušený sa pomrvý a denne sa užíva 1-2 x 3gr. dlhodobo.
babka - ježibabka
13.06.10,15:23
Lubka, my máme takéto moruše. Tiež sú listy vhodné na cukrovku? Medzi fotkami ich nemôžem nájsť, tak skúsim dať skopírované z tých, čo sú už tu v téme čo na obed od vlani (asi).
Nejde mi to. Je to na strane 39 - čo dnes na obed.
milka 60
13.06.10,17:02
mimotemyNa diabetes sú vhodné všetky typy moruše
babka - ježibabka
14.06.10,15:20
mimotemyNa diabetes sú vhodné všetky typy moruše
Ďakujem. Budem sušiť.
zahradnik186
22.07.10,20:24
Asi najefektivnejsim rozmnozenim moruse Trnavskej velkoplodej je nastepenie na podpnik moruse bielej. Mam to vyskusane na 4 rocnych stromcekoch. Ale musite mat super ostry noz a vhodnu velkost ako podpnika tak aj vrubla. A uz viem preco tyto super zdrave stromy vymieraju.
Chobot
23.07.10,11:06
prikladam foto rezkovancov,co som spominal. netreba sa toho vegetativneho rozmnozovania bat, chce to len spravny cas vystihnut a mat vhodne podmienky, vysledok sa casom dostavi. bylinne odrezky korenia celkom dobre.

v nejakej diplomovke o morusi ciernej v Pukanci som cital, ze z vyse 800 rastlin, co tam rastie, su vacsina z nich vegetativne namnozene. ale co ak sa niektore stepili pod urovnou pody....


Ako sa ti to podarilo zakoreniť? Kedy si to rezal a sadil? To si len zapichol do tej zeminy v tej fľaši?

Ja som zapichol do zeminy pár odrezkov, prikryl som ich plastovou fľašou (s vetraním - dierky) a polieval som denne - aj tak mi odrezky vyschli. bolo to pred 3 týždňami. Dá sa skúsiť ešte aj teraz zakoreniť odrezok? Aký vľký má byť? Koľko lístkov mám na ňom nechať?
hubatá
26.07.10,13:00
Môj známy si zakorenil čiernu morušu takto:
na jar do obyčajného jutového vreca ohol zo stromu vetvičku moruše, zasypal ju kvalitnou zeminou a dobre uťapkal. Ešte to do 3/4 strčil do igelitového vreca tak aby vetvička "stála rovno" a aj na tom spravil dierky na odtok prebytočnej vody. Dobre priviazal o hrubšiu haluz a len kontroloval, či vetvička nevysychá, nie je premočená, prípadne nie je nakrivo.
Na jeseň odstrihol vetvičku od stromu, vybral z vriec a zasadil susede.
Ešte nerodila, ale stromček sa má k svetu, každým rokom na jar ho pristrihujú a tvarujú aby bol pekný.
aviator
26.07.10,17:54
To je klasické potápanie, ale keď si chce človek namnožiť stromček z ulice, nieje to najlepší spôsob.
Kedysi tu padli logické argumenty, že tie veľkoplodé moruše niesú odroda, ale druh. Ak je to pravda, mali by byť verné zo semena, čo mi pripadá najjednoduchšie.
zahradnik186
26.07.10,18:54
Neviem ako je možne ale vyskúšal som ešte pokus dat drevité výhony do piesku robil som to v januári pretože som ich potreboval na štepenie.

Mal som malo podpníkov tak som tam niektoré nechal. Ale teraz normalne vyhnali lísky.

Nerozumiem tomu žiaden fytohormon som nepridával ale keby to je čierna to pochopím ale Trnavská? Budúci rok vyskúšam viacero variant. Vyskúšajte aj Vy. :)
Chobot
27.07.10,06:58
Neviem ako je možne ale vyskúšal som ešte pokus dat drevité výhony do piesku robil som to v januári pretože som ich potreboval na štepenie.

Mal som malo podpníkov tak som tam niektoré nechal. Ale teraz normalne vyhnali lísky.

Nerozumiem tomu žiaden fytohormon som nepridával ale keby to je čierna to pochopím ale Trnavská? Budúci rok vyskúšam viacero variant. Vyskúšajte aj Vy. :)

TO si tie odrezky dal úplne do piesku, alebo si len konce zastrčil?
zahradnik186
27.07.10,18:39
Iba konce 2 púčiky. A dnes som sa dozvedel keby dam tomu auxin tak aj korene pustia.
Alcielle
22.11.10,12:31
trosku mimo temu, ale chcela by som vas poprosit, ak by niekto z vas mal prebytok nasusenych listov morusovnika, keby sa mi ozval. dakujem
wabi
25.11.10,16:07
trosku mimo temu, ale chcela by som vas poprosit, ak by niekto z vas mal prebytok nasusenych listov morusovnika, keby sa mi ozval. dakujem
Čo s tým budeš robiť? Na čo je to dobré? Stačia aj také ktoré padajú na jeseň alebo musia byť odtrhnuté za zelena...?
Alcielle
26.11.10,06:37
mali by byt cerstve, nasledne ususene. poradili mi to na znizenie cukrovky, tak neviem co je na tom pravdy, ale za vyskusanie hadam nic nedam :)
Waldes007
04.12.10,14:07
Možno trochu mimo ale vedel by niekto poskytnúť semená moruší, stratifikujem si ich sám.
wabi
08.12.10,22:13
Samozrejme rád ti poskytnem semená tých najzaujímavejších exemplárov Morus Nigra, Morus Alba s veľkými čiernymi plodmi, i s červenými prípadne bielymi plodmi, len až budúci rok samozrejme. V tomto smere môžeme nadviazať spoluprácu, poskytnem ti rád aj iné druhy a vždy semená ktoré má význam sadiť väčší než len tak nejako zohnané aby boli ale s tých najlepších odrôd, kde je predpoklad aj v potomstve niečoho nadpriemerne dobrého...
Waldes007
09.12.10,13:03
Samozrejme rád ti poskytnem semená tých najzaujímavejších exemplárov Morus Nigra, Morus Alba s veľkými čiernymi plodmi, i s červenými prípadne bielymi plodmi, len až budúci rok samozrejme. V tomto smere môžeme nadviazať spoluprácu, poskytnem ti rád aj iné druhy a vždy semená ktoré má význam sadiť väčší než len tak nejako zohnané aby boli ale s tých najlepších odrôd, kde je predpoklad aj v potomstve niečoho nadpriemerne dobrého...
Dúfal som, že mi niekto ponúkne ešte tento rok ale asi budem musieť počkať ďalší rok. Vítam tvoju ponuku, vieš ponúknuť niečo aj ešte tento rok ? alebo tiež všetko až na budúci rok ? Rád budem spolupracovať. Spoluprácu si ako predstavuješ ? Ja ti zatiaľ budem vedieť poskytnúť len moje broskyne.
wabi
10.12.10,09:00
O spolupráci sa samozrejme môžeme dohodnúť, ale nie tu. Tieto príspevky nie sú na to určené...;)
Zavolaj mi, alebo napíš mail, ľahko ma vygúgliš, alebo nájdeš v mojom profile, keď ho podrobne prezrieš.
milka 60
10.12.10,11:28
mali by byt cerstve, nasledne ususene. poradili mi to na znizenie cukrovky, tak neviem co je na tom pravdy, ale za vyskusanie hadam nic nedam :)
mimotemyMôžem oporučiť, môj manžel pije už 2 rok čaj z moruše plus čaj diabetan, a má cukrovku pod kontrolou, naposledy mal 6,7, ale užíva aj nejakú tabletku ráno
Alcielle
10.12.10,13:18
OT
mimotemyMôžem oporučiť, môj manžel pije už 2 rok čaj z moruše plus čaj diabetan, a má cukrovku pod kontrolou, naposledy mal 6,7, ale užíva aj nejakú tabletku ráno
presne, len sa neviem dopracovat k tej susenej moruse, ty mas svoje zasoby, alebo to odniekial objednavas? dik /OT
Waldes007
10.12.10,13:50
O spolupráci sa samozrejme môžeme dohodnúť, ale nie tu. Tieto príspevky nie sú na to určené...;)
Zavolaj mi, alebo napíš mail, ľahko ma vygúgliš, alebo nájdeš v mojom profile, keď ho podrobne prezrieš.
Jasne, pošlem e-mail.
milka 60
11.12.10,07:53
OT
presne, len sa neviem dopracovat k tej susenej moruse, ty mas svoje zasoby, alebo to odniekial objednavas? dik /OT
Máme morušu na dvore, má biele plody, ktoré nám ešte nikdy nedozreli, vždy opadajú ešte zelené, neviete prosím prečo?, manžel sa pokúsil konár preštepiť, ale nezadarilo sa mu:D:D nechceme ju ani vytnúť, pre tie listy, má už asi 25 rokov, a naša vnučka jú považuje za javor z rozprávky -Danka a Janka , takže neprichádza do úvahy jej vytnutie:---:---
wabi
14.12.10,05:28
Pomohlo by kúpiť morušu - malý stromček a pripevniť ho do koruny, tú výrazne zmladiť - spíliť ešte predtým a spojiť - ablaktovať nové mladé výhony, ktoré potom zrastú a po oddelení rastlín bude rásť "naštepená" časť priamo na staršom strome. je to jednoduché a ujateľnosť je 100%.
ostatné konáre sa potom stromu zrežú a behom roka narastie pomerne veľká nová koruna a ďalší rok už rodí...:---
Je to odskúšané odporúčam, nie je to zložité a funguje, stojí za trocha námahy, pretože rodí bobato dlhé roky...:)
milka 60
14.12.10,12:12
wabi , ďakujeme, ale z čoho bude ten mladý stromček rásť , ked korene nebudú v zemine ,:( to ostatné nám je jasné:)
aviator
14.12.10,18:21
wabi , ďakujeme, ale z čoho bude ten mladý stromček rásť , ked korene nebudú v zemine ,:( to ostatné nám je jasné:)
Bude rásť z kvetináča, ten treba pravidelne polievať.
Držím palce.
milka 60
16.12.10,06:58
Bude rásť z kvetináča, ten treba pravidelne polievať.
Držím palce.
Ďakujeme:)
wabi
17.12.10,05:18
S tým polievaním má Aviator pravdu. Najlepšie ak dáte ešte kvetináč do nejakej nádoby, vedra, či igelitka zabaliť, aby tak ľahko všetká voda neodtiekla a stromček nevyschol.:confused:
Keď stromček už splnil svoju úlohu, treba ho potom vysadiť kdekoľvek pretože pre vás sa stáva zbytočným. Ak sa vám chce pustite sa na jar do toho a prípadne zdokumentujte, či dajte vedieť ako sa podarilo...:)
milka 60
17.12.10,12:43
Ak nájdeme v predajni morušu , skúsime , a ďakujeme za bezplatnú radu :)
wabi
19.12.10,17:00
Nuž ale dajte si pozor, pokiaľ chcete tú naozaj čiernu -Nigra - nesprávne označovanú "Trnavská", je dôležité aby ste zakúpili štepenú, alebo z meristému, hoci ja by som dal isto prednosť štepenej, pretože rodí skôr. Pozor aj štepené môžu byť či už z neznalosti, či schválne označované ako ako Trnavská a sú to často len Morus alba s čiernymi plodmi. Tie pravé Nigra výrazne púšťajú farbu a ak ich človek je, má problém aby sa nezababral od šťavy tak sú šťavnaté.:---
Má to ešte jednu výhodu. Ak sa vám tá ablaktácia podarí, vo výške asi 1,5 metra alo viac nad zemou, bude mať tromček skôr zakrslejší rast a dáždnikovitú korunu, takže sa bude dať oberať zo zeme hoci aj po 20 rokoch, takže nenarastie príliš vysoký, čo je výhoda. Samozrejme ako som už napísal, zarodiť môže už na 2-3 rok. V mieste "preštepenia - či presnejšie ablaktácie" vznikne zhrubnutý útvar z ktorého pôjdu jednotlivé konáre potom viac horizontálne než vertikálne, je možné im v tomto aj pomôcť...:)
deerslayer
09.01.11,16:57
Moruši som akosi neprišiel na chuť... v dobe môjho detstva sme mali bielu, sused mal čiernu....obe už odišli, susedova starobou, naša sekerou (ešte otec pred 25rokmi), viac ako chuť mi utkvela tvrdosť dreva.....č s morušou ? zobnúť zo stromu pár plodov-OK, ale potom to len opadá a je bordel pod stromom....
wabi
10.01.11,18:11
Nuž preto sa v minulosti často sadili moruše nad výbehom pre sliepky... tie už vedeli čo s tým.
Ďalšou vecou je výroba morušovej šťavy s Morus Nigra - nesprávne označovaná ako Trnavská, volalo sa kedysi morušové víno ale táto šťava neprechádza za normálnych okolností kvasom, takže vlastne neobsahuje alkohol a je veľmi osviežujúca v lete chladná s pivnice.
Samozrejme je možné aj nechať vykvasiť a vypáliť...
Inak, možno si tieto plody naozaj neochutnal sú úplne iné ako čierne moru Alba. Mimoriadne šťavnaté sladkokyslej vyváženej chuti a viem ich zobnúť aj pol kila keď idem okolo zarodeného stromu. Navyše dozrievajú postupne niektoré stromy až 2 mesiace takže sa dajú stále zobať...
deerslayer
10.01.11,18:26
wabi....mal by si robiť cez sezonu ochutnávky ...zo všetkého
wabi
13.01.11,11:38
wabi....mal by si robiť cez sezonu ochutnávky ...zo všetkého
Treba však povedať že "zo všetkého" je fakt veľa hovoríme možno o tisícke rôznych odrôd jednotlivých druhov. Tak veľký sad nemám, hoci pracuje sa na tom ale to pár rokov potrvá...
gaspi
14.07.11,10:54
Mal by som zaujem o Morusu trnavsku. Neviete nahodou kde v okoli TT by som si ju mohol zadovazit? :)
Vopred vdaka za odpoved.
gaspi
19.07.11,10:06
Tak si odpoviem sam. Vyzera to tak, ze zahradne centra ju mavaju na zaciatku alebo na konci sezony. Teda treba pockat na jesen.
babka - ježibabka
25.07.11,10:35
Mal by som zaujem o Morusu trnavsku. Neviete nahodou kde v okoli TT by som si ju mohol zadovazit? :)
Vopred vdaka za odpoved.
Neviem, či Ti trochu poradím. My máme morušu od jedného pána z Dolných Orešian. Meno si už nepamätám, lebo je to už možno 25 rokov alebo aj viac. Pán bol inžinier a zaoberal sa záhradkárstvom. Okrem iného mal aj oskoruše. Skús si nájsť telefón na Obecný úrad alebo na Poštu, tam vedia všetko :D, možno Ti poradia.
Indeed
25.07.11,10:47
Moruša je pribuzná topoľa.
wabi
26.07.11,03:32
Moruša je pribuzná topoľa.
Je to ako keby si prehlásila Zebra je príbuzná zo psom. Iste tiež má 4 nohy. Moruša a topoľ majú zelené listy tak sú si príbuzný.:D
wabi
26.07.11,03:57
Je čas dozrievania morúš. Morus Alba je na väčšine miest už nielen dozretá ale i prezretá. Teda opadaná a uschnutá a zplesnelá, či niekedy aj obraná a zjedená.
Zato Morus Nigra nesprávne označovaná aj Moruša Trnavská zreje a bude zrieť ešte dosť dlho...
Plody z nej neopadávajú a plesnia v tomto daždivom počasí priamo na nej. Keďže ich najčastejšie nikto systematicky neoberá. Je to spolu s intenzívnym farbením a pôšťaním farby nevýhodou tejto moruše vyskytujúcej sa sporadicky vo viniciach, zanedbaných záhradách či na medziach ale aj v parkoch či pri cestách, čiže verejne prístupných miestach.
Ťažko však očakávať že by ich ľudia v tejto rýchlej dobe, keď sa neobzerajú oko seba idúc v autách sem tam spoznali. Akoby aj keď je to len taký príbuzný topoľa!:D
Zbierka sa mi rozrástla o ďalšie 2 sorty morúš. Predtým som množil s pomedzi typických čiernych Alb morúš len tú "grófsku". Teraz som sa stal prívržencom tej "Moravskej" pre jej obrovské plody a dobrú sladkokyslú chuť a šťavnatosť a odolnosť. Do tretice som objavil "Ladickú" morušu, ktorá má rovnako veľké čierne plody dobrú chuť v rámci svojho druhu výbornú. Dozrieva však dlhšiu dobu a je neskorá v porovnaní s inými len teraz začína dozrievať... Podarilo sa mi ich úspešne naočkovať, čo sa pri morušiach vždy nepodarí...:D
Je tu teda šanca rozšíriť tieto zaujímavé typy a zachrániť tieto vzácne sorty pred vyhyntím.
gaspi
26.07.11,06:06
wabi ...a nahodou Trnavsku nebudes mat?
wabi
26.07.11,13:36
Šk morus nigra = Moruša Trnavská ako ju nesprávne označujú. Samozrejme že ju mám vo viacerých variantách...
gaspi
28.07.11,06:08
A kedy je mozny odber? Az po opadnuti listov?
Ivo603
27.04.12,06:49
Mám doma morušu bielu, strom má asi 7 rokov posledné 3 - 4 roky mi zakvitne a kvety mi následne opadajú všetky na komplet. Moruša je štepená. Ďalej mám doma ešte jednu asi 3 ročnú morušu, ktorá má biele plody, táto moruša vyhnala z koreňa moruše, ktorá mala čierne plody a vlani asi už po druhom roku po presadení mi zakvitla a všetky plody zostali, a majú celkom dobrú chuť. Viem že táto téma tu už bola spomenutá, ale neviem či to bude tým že moruša ktorej kvety opadajú potrebuje opelovača, ak by to tak bolo, mohla by ju opeliť aj tá druhá moruša? Niekde v telke som videl, že spomínali tento problém a hovorilo sa tam o tom že moruši niečo chýba a odporúčali tam tuším v čase kvitnutia alebo tak nejak postriekať morušu bórovým postrekom, môže na tom niečo byť?
wabi
02.05.12,00:36
Divnéježe sú na tom istom mieste a jedna rodí a druhá nie. Tiež je divné že nerodí tá štepená. Jedná sa o Morus Nigra alebo Alba?
Ivo603
02.05.12,04:37
Neviem už presne aký je to druh, či Nigra alebo Alba, ale myslím si že skôr Alba, za tých 7 rokov čo ju mám poriadne vyrástla. Teraz sú obe pekne zakvitnuté, ale nevidel som na nich ani jednu včelu. Tá čo vyrástla z koreňa má jedny kvety zakvitnuté a má ešte jedny kvety, ktoré ešte nie sú zakvitnuté a tie sú aj menšie, je možné že by mala aj samčie aj samyčie kvety?
karino
16.05.12,18:14
ahojte dnes som sa dozvedel o kyslej jahode ktora sa pestuje v pukanci .vie mi niekdo powedat ci je to iny strom ako morusa??dakujem
karino
16.05.12,18:23
Na Slovensku sa pestujú dva druhy moruší, vzácnejšia je moruša čierna ľudovo nazývaná aj kyslá, viničná alebo stromová jahoda. Medzi záhradkármi vidieka. je obľúbená pre svoje lahodné, šťavnaté sladkokyslé plody. Najbohatšou lokalitou na území Slovenska je katastrálne územie obce Pukanec.Plody moruší sú vhodné na konzervovanie, mrazenie a nekvasené mušty. Moruše sú ľahko stráviteľné. Rimania im pripisovali dobré tráviace a antitoxické účinky.V obci Pukanec sa už viac rokov vykupujú plody moruše. Tieto plody v zmrazenom stave užívajú pacienti chorí na leukémiu. Majú veľmi priaznivé účinky. Odvar zo sušených listov reguluje hladinu cukru v krvi, preto sa odporúča pri cukrovke a pri ochorení pankreasu.Moruše vyžadujú hlinité až ílovité pôdy, niekedy i štrkovité, ak sú dobre zásobené živinami.
Strom rodí v treťom až piatom roku, ak je vypestovaný vegetatívne. Semenáč rodí v desiatom až pätnástom roku.
Moruša čierna je vzácny strom zasluhujúci si ochranu a rozširovanie. Jej výrub by mal byť zakázaný.
˝Ten prežije v zdraví leto, kto bude jesť moruše. Jedzte a chráňte moruše!˝
karino
16.05.12,18:31
za obcou Besa smerom do Levic je alej asi dvesto /odhadom/ mozno aj storocnych morusi .robil som z nich us aj palenku .Ale stari ludia tvrdia ze to nie je to iste ako kysla jahoda.ako je to????
pablito74
16.05.12,20:51
Trochu OT, no zaujimalo by ma ci niekto z vas, neskusal robit z klasickej moruse ciernej, vino ? Pripadne ake bolo (chutovo) ?
horkap
16.10.12,12:25
V záhradných centrách veľakrát nevedia čo predávajú a trnavskú morušu nájdete iba zázrakom ... najlepší odborník na moruše je v Pukanci , ten vie o nich všetko a aj predáva stromky. Ak niekto chce mať kvalitný strom v záhrade , tak navštívte : Stanislav StroškaŠtiavnická cesta 113
935 05 PUKANEC
tel.: 0902 326 697Možnosť zakúpenia všetkých odrôd moruše.
Miso2000
04.02.17,07:17
Mám otázočku, chcel by som zasadit viac moruší taký menší sad, ked ich vysadim všetky zo semena budú rodiť?Viem že chuť veľkosť či množstvo úrody neni také isté ako u naočkovaných ale či sa môže stať že proste nezarodí. Či mám radčej naočkovať na každý semenáč ten strom z ktorého semeno pochádza? Chcel by som čo najvytálnejšie a dlhoveké stromy pre vnúčatá ako dedičstvo. Ďakujem za odpovede
BXLmiami
04.02.17,08:17
Jednoduchšie je kúpiť rastlinku,ušetríš pár rokov a vypipleš.
Terezia13
04.02.17,08:25
tiež odporúčam kúpiť stromček, nám prvé plody zarodil už prvý rok po vysadení,
morušu je ťažké dopestovať, ani stromček sa nemusí vždy ujať
hubatá
06.02.17,13:29
Zaujímavé že môj priateľ /žiaľ už zomrel/ rozmnožoval pre priateľov morušu nasledovne: jeden konár na jeseň strčil do jutového vreca so zemou a zahrnul ho. Vrece priviazal o strom a aby bolo vrece vlhké, vložil ho do plastového vreca s dierkami a sem-tam trocha polial. Na jar bola vo vreci vetvička s koreňmi. Túto vetvičku daroval priateľom a nepamätám sa že by sa niekto sťažoval že sa mu stromček neujal.
Morušiak
17.03.17,21:29
Moruše zo semena budú rodiť tak o 15 rokov,ale ak máš semenáče zaštep ich v apríli spojkovaním.Vruble musíš uložiť už koncom februára v chladnej pivnici do vlhkého piesku.Štepené rodia už druhý rok po zaštepení,najlepšie sa ujímajú do moruše bielej.Môže sa štepiť aj pod kôru do hrubšieho stromu.Semenáče sa zdajú,že budú rodiť tak po 5 rokoch,ale sú to iba samčie kvety,po opelení odpadnú a žiaden plod neostane