malamutBB
03.01.09,16:09
Dobrý deň milí poraďáci.

Dúfam, že moja otázka patrí do tejto témy - príde mi to tu celkom logicky:)

Moja situácia je nasledovná: dlhodobo sa zdržujem mimo SR, ale nedávno som dedením po otcovi získal jeho podiel v s.r.o. kde bol konateľ s jednou spoločníčkou. Jeho podnikanie ma ani trošku nezaujíma a neláka a tak sa chcem môjho podielu vzdať (darovať, predať,...) v prospech jej manžela aby s.r.o. mala aj naďalej dvoch spoločníkov. Rád by som vedel ako to legálne zrealizovať a aká je najlepšia možnosť tak, aby oni za to nemuseli veľa platiť -je to ich spoločné dielo s mojím otcom a teda nevidím dôvod na moje obohacovanie sa na tom. Čo všetko treba spraviť, aké úrady a ustanovizne obehať, atď. Nie som v SR, tak by som to všetko chcel stihnúť jednou návštevou a podľa možnosti sa tu touto vecou zdržať tak deň-dva.
Za rady vopred ďakujem.
STRELEC
03.01.09,15:16
a) forma predaja = zmluva o odpredaji obchodného podielu
b) komu predať obchodný podiel = treba poznať ustanovenia spoločenskej zmluvy. Napríklad spol. zmluva môže obsahovať predkupné právo doterajšieho spoločníka (spoločníkov)
c) tvoj postoj je "nezárobkový" a tak by mohlo ísť o odpredaj vo výške obchodného podielu. Nevznikol by ani u teba daňový základ.
d) následujú administratívne záležitosti, ktoré vybaví konateľ, konateľka a to zmeny v obchodnom registri.

Ešte poznámka: v texte príspevku uvádzaš, že zosnulý mal spoločníčku a bol spoločníkom a konateľom. Problém vznikne, ak bol jediným konateľom. O niečo menší problém ak boli konatelia dvaja, ale mali v spoločenskej zmluve dohodnuté, že konali za spoločnosť len spoločne. Jeho spoločníčka nemusela totiž byť súčasne aj konateľkou spoločnosti, resp. je konateľkou, ale mali dohodnuté spoločné zastupovanie za spoločnosť. Právne poradenstvo je asi nevyhnutné.

Pozn. 2: Keby tvojím otcom bol napr. úspešný spisovateľ, iný autor, predmetom dedičstva by boli aj autorské práva. Aj tých by si sa vzdal? Podiel v spoločnosti je tvojím dedičstvom tak, ako každé iné. Ako peniaze, hnuteľný či nehnuteľný majetok. Aj takéto hodnoty vznikli prácou zosnulého. Máš právo sa ho vzdať (čo asi ideš urobiť), ale zvážil by som takýto krok. A že si preč ? .... splnomocni napríklad nejakého ekonóma alebo inú tebe dôveryhodnú osobu plnomocenstvom na vybavenie tejto záležitosti v tvojom mene.
zeron
11.01.09,13:59
Tiež ma prekvapuje tvoj postoj, a to v podstate darovanie obchodného podielu. Ale zas je to tvoja vec. Ja by som to asi tak riešila, že by som to nie že darovala, ale za nejakú cenu, ktorá je aj pre protistranu výhodná, predala. Iná vec je, ak ide o stratovú firmu, tam je lepšie sa podielu zbaviť. To je môj ľudský názor.
A teraz názor profesionálny - právnický: V prípade prevodu obchodného podielu sa vypracuje zmluva o prevode obchodného podielu. V tejto zmluve sa dohodnú všetky náležitosti, vrátane odplaty za prevod. Podstatné je, aby táto zmluva bola v súlade so spoločenskou zmluvou, nakoľko Obchodný zákonník pri uzatváraní spoločenskej zmluvy ponecháva veľkú zmluvnú voľnosť stranám a v podstate platí to, čo je v zmluve, aj keď by dispozitívne ustanovenie zákona hovorilo niečo iné. treba, aby v súlade bol najmä postup pri prevode, resp. scudzovaní obchodného podielu, čiže treba skontrolovať predkupné práva, právo valného zhromaždenia pri takomto úkone a pod. Po uzatvorení zmluvy (je nutné na zmluve overeniť podpisy), sa táto s formulárom na zápis zmeny v sro podá na príslušný Obchodný register. Poplatok je tam 2000Sk. Po zapísaní zmeny v OR treba vyhotoviť úplné znenie spoločenskej zmluvy (zapracovať zmeny) a uložiť do Zbierky listín. Uloženie je bez poplatku.
V podstate nesúhlasím so Strelcom, ktorý vo vyššie uvedenom príspevku napísal, že problém nastane, ak bol jediným konateľom. Prevod obchodného podielu je vec spoločníka, nie konateľa. Maximálne môže valné zhromaždenie prevod neschváliť (len ak to je tak dohodnuté v spoločenskej zmluve). Aj smrť jediného konateľa nie je prekážkou pri prevode obchodného podielu, aj keď v spoločnosti momentálne nikto nie je konateľom. Úlohou vlaného zhromaždenia, čiže spoločníkov je vymenovať konateľa nového.
jana32
15.08.10,18:02
Dobrý deň, chcem sa opýtať ako riešiť situáciu, kde sú dvaja spoločníci a jedne je smrteľne chorý, ak dôjde k najhoršiemu, čo to bude znamenať pre firmu? Zablokuje banka účty firmy až do dedičského konania? Dá sa takej situácii vyhnúť napríklad nejakým bodom v spoločenskej zmluve, kde by sa obaja spoločníci dohodli, že v prípade smrti jedného automaticky prejde podiel na druhého? Veľmi pekne ďakujem
ego.mc
15.08.10,18:39
Nie je dôvod, aby boli firemné účty zablokované.
Predmetom dedičského konania bude iba obchodný podiel spoločníka.
Myslím si, že takto podmienený prevod majetku nie je možné vyriešiť v spoločenskej zmluve. (Možno v testamente.) Avšak v zmluve môže byť ustanovenie o nepripustení dedenia obchodného podielu, vtedy však dedičia majú právo na vyrovnávací podiel.