lkoros
03.01.09,20:20
Dobrý večer! Moja manželka je živnostníčka. Robím jej účtovníctvo v programe Alfa. Myslím si, že mi to ide celkom dobre, je to ľahko ovľádateľný program... Narazil som však na jeden - možno pre Vás žiadny - problém. V roku 2008 sme začali používať súkromné auto, nahlásili sme to aj na daňový úrad, vedieme knihu jázd - kde uvádzame len služobné jazdy a k nim odkladáme všetky bloky o tankovaní. Tankovanie som zaúčtoval do peňažného denníka, ako Režijné náklady/Odber PHM - dúfam, že zatiaľ je to dobre... ale kam zaúčtujem paušálne náhrady - tých 5,50 Sk/km? Poradíte mi? Vopred vďaka!
evženia
03.01.09,19:26
neúčtuje nákup PHM... podľa technické preukazu si priemernou spotrebou vyrátate spotrebu PHM a k tomu prirátate 5,50 sk... a túto celkovú náhradu zaúčtujete do prevádzkovej réžie.../ používam k tomu cestovný príkaz/
lkoros
03.01.09,19:31
Takže neúčtovať nákup PHM, ale zaúčtovať priemernú spotrebu + 5,50 za každý km - čo mi vlastne vypočíta program Alfa v knihe jázd... dobre chápem?
evženia
04.01.09,09:31
asi áno.. nepoznám program ALFA....takže neviem čo presne tam počíta, ale malo by to byť tak ako píšeš.. teda učtuješ len o primernej spotrebe a náhrade na KM...
lkoros
04.01.09,16:49
OK, vdaka vsetkym za pomoc!
evka-janekova
18.01.09,09:10
Chcem sa spýtať k týmto náhradám:
- náhrada 5,50 sa uplatňuje, aj pri SZCO, ktorá ma automobil zaradený v podnikaní? Uplatňuje si pri prac. ceste aj náhradu stravného?

Ked sa budem spatne vracat k spotrebe benzínu tak pokial platila náhrada 6,20 uplatním tú a odo dňa kedy je platná 5,50 zasa uplatním tu..

Dakujem a pekné ráno
Zoltán Kovács
18.01.09,09:16
Chcem sa spýtať k týmto náhradám:
- náhrada 5,50 sa uplatňuje, aj pri SZCO, ktorá ma automobil zaradený v podnikaní? Uplatňuje si pri prac. ceste aj náhradu stravného?

Ked sa budem spatne vracat k spotrebe benzínu tak pokial platila náhrada 6,20 uplatním tú a odo dňa kedy je platná 5,50 zasa uplatním tu..

Dakujem a pekné ráno

Ak má zaradené auto do podnikania - obchodného majetku, tak si uplatňuje odpisy, PZP, havarijné poist, prípadné opravy..... A skutočné výdavky na PHL.
evka-janekova
18.01.09,09:28
asi som nechapavá: skutočné výdavky na PHM, patrí tam aj tá náhrada. 5,50...

(litre celkom za mesiac : pr. spotreba) x 100 = počet KM
(pr. spotreba x pr. cena PHM) : 100 = cena/km + náhrada 6,20 al. 5,50

celkové náklady = KM x cena za KM
Zoltán Kovács
18.01.09,09:31
asi som nechapavá: skutočné výdavky na PHM, patrí tam aj tá náhrada. 5,50...

(litre celkom za mesiac : pr. spotreba) x 100 = počet KM
(pr. spotreba x pr. cena PHM) : 100 = cena/km + náhrada 6,20 al. 5,50

celkové náklady = KM x cena za KM

Uviedla si, že auto je zaradené do podnikania. Teda odpisuje. V tom prípade nepatrí náhrada za používanie vo výške 6,20 ( do 0605/2008), resp. 5,50 (od 0706/2008) živnostníkovi.
evka-janekova
18.01.09,09:42
posledna otázka, teda celkové náklady na PHM vypočítam ako? ten môj vzorec, len bez 6,20 resp. 5,50???

A ešte jednu: ked ide zamestnanec SZCO na prac. cestu automobilom,ktoré ma SZCO v podnikaní, tak on vykazuje náhradu v cestovnom príkaze??? 5,50 resp. 6,20?

DIKY MOC
Tweety
18.01.09,09:46
posledna otázka, teda celkové náklady na PHM vypočítam ako? ten môj vzorec, len bez 6,20 resp. 5,50???

A ešte jednu: ked ide zamestnanec SZCO na prac. cestu automobilom,ktoré ma SZCO v podnikaní, tak on vykazuje náhradu v cestovnom príkaze??? 5,50 resp. 6,20?

DIKY MOC
Nečítaš pozorne, ak je MV zaradené v podnikaní, nepoužívaš vzorec na náhrady , ako už písal smith , ale skutočné náklady na PHM. K druhej otázke: detto, nevykazuje tiež žiadnu náhradu.
evka-janekova
18.01.09,09:51
Teda normálne bloček z pokladne zauctujem ako vydavok na PHM a tym to je vybavena vec?
Tweety
18.01.09,09:54
Teda normálne bloček z pokladne zauctujem ako vydavok na PHM a tym to je vybavena vec?
Áno, účtuješ o nákupe podľa dokladov a na konci účtovného obdobia porovnáš skutočnú spotrebu podľa TP, s nákupom PHM.
evka-janekova
18.01.09,09:58
a co zistím? su omdzené kilometre ktoré môze SZCO ročne najazdit?
Zoltán Kovács
18.01.09,09:59
a co zistím? su omdzené kilometre ktoré môze SZCO ročne najazdit?

Nie sú, len zistíš či má nadspotrebu, alebo nie. Do daňových výdavkov ti ide spotreba podľa TP. To čo je nadspotreba je daňovo neuznané.
Tweety
18.01.09,10:01
a co zistím? su omdzené kilometre ktoré môze SZCO ročne najazdit?
Vo výdavkoch OZD môže mať len skutočné náklady spojené s podnikaním, tj. ak kupoval a používal aj pre súkromnú spotrebu, musí to z výdavkov vylúčiť, a práve toto zistí pri v knihe jázd, zistí, či má nadspotrebu, alebo má úsporu. Nadspotreba nie je VOZD.
evka-janekova
18.01.09,10:02
Ja viem ze ma zadavite, ale ako zistím tu nadspotrebu?
Zoltán Kovács
18.01.09,10:04
Ja viem ze ma zadavite, ale ako zistím tu nadspotrebu?

Nasledovne:

Podľa knihy jázd najazdil napr. 1000 km v rámci podnikania.

Spotreba 7 l/100 km. Potom skutočná spotreba by mala byť 70 litrov, ale natankoval 100 litrov. Tak výdavok na ten rozdiel 30 litrov nie je daňovo uznaný výdavok.
evka-janekova
18.01.09,10:07
dakujem Vam vsetkym, uz sa z toho vysomarim. drzte mi palce...

Krasny den
natkov
18.01.09,12:37
Nie je to tak do 31.5.2008 - 6,20 a od 1.6.2008 - 5,5 ????
Johanka
18.01.09,13:16
Je, ale predchádzajúce príspevky boli o niečom inom.
Odpovedáš na ktorý príspevok ?
natkov
18.01.09,13:43
Na príspevok č. 9
dodokaj
18.01.09,15:30
môžem v roku 2008 použit nahradu na sukromne auto 6,20 ako v roku 2007,
Zoltán Kovács
18.01.09,15:30
môžem v roku 2008 použit nahradu na sukromne auto 6,20 ako v roku 2007,

DO 31.05.2008 to je 6,20 a od 01.06.2008 to je 5,50.

P.S. Prečítaj si celú diskusiu je tu o tom písané.
Johanka
18.01.09,16:04
Je, ale predchádzajúce príspevky boli o niečom inom.
Odpovedáš na ktorý príspevok ?


Na príspevok č. 9
mimotemy
:)pri každom príspevku je tlačítko "cituj". Treba ho používať najmä v prípade, keď medzi tým príspevkom , na ktorý odpovedáme a príspevkom s odpoveďou je viac iných príspevkov (často už aj mimo pôvodnú otázku);)
Monika Kováčová
18.01.09,16:09
posledna otázka, teda celkové náklady na PHM vypočítam ako? ten môj vzorec, len bez 6,20 resp. 5,50???

A ešte jednu: ked ide zamestnanec SZCO na prac. cestu automobilom,ktoré ma SZCO v podnikaní, tak on vykazuje náhradu v cestovnom príkaze??? 5,50 resp. 6,20?

DIKY MOC

mimotemy:eek: prosím členov porady, nepoužívajte slovné spojenie zvýraznené v citáte. Toto mi spôsobuje už dosť veľké zdravotné problémy kombinované s traumou.
Ďakujem za pochopenie.

navrhujem používať spojenie: zamestnanec podnikateľa v prípade cit. evkajaneková,
Zoltán Kovács
18.01.09,16:14
mimotemy:eek: prosím členov porady, nepoužívajte slovné spojenie zvýraznené v citáte. Toto mi spôsobuje už dosť veľké zdravotné problémy kombinované s traumou.
Ďakujem za pochopenie.

navrhujem používať spojenie: zamestnanec podnikateľa v prípade cit. evkajaneková,

A čo keď otázka smerovala tak, že majú zamestnanca na TTP, a popri tom je aj szčo. Má auto na vlastné meno, ktoré má zaradené v obchodnom majetku vo vlastnej firme. A toto auto použije v rámci pracovno-právneho vzťahu u vojho zamestnávateľa?
Monika Kováčová
18.01.09,16:17
veď práve, aby sme vedeli kam smeruje otázka... Pochopila som na tretí krát po prečítaní... Nechcem nič zlé pre zadávateľa, skôr naopak. Zrozumiteľná otázka = jasná odpoveď = koniec chlpatým dekám.
Johanka
18.01.09,16:19
mimotemyOno to niekedy nie je len o kombináciách neskombinovateľného :rolleyes:

Citujem:
ked ide zamestnanec SZCO na prac. cestu automobilom,ktoré ma SZCO v podnikaní, tak on vykazuje náhradu v cestovnom príkaze??? 5,50 resp. 6,20?

Ja tomu rozumiem nasledovne:
SZČO má zamestnanca a ten ide na pracovnú cestu automobilom, ktorý je evidovaný v obchodnom majetku.
Ešte jednoduchšie - zamestnávateľ poslal zamestnanca na pracovnú cestu na služobnom MV.

Všetci kamsi ponáhľajú, nikto nemá čas ani poriadne zadanie napísať. Zadávatelia by si mohli uvedomiť, že im nikto nevidí na stôl do papierov. Ak chcem na niečo odpovedať, tak musím dať najprv niekoľko doplňujúcich otázok , aby sme sa niekam pohli. Niekedy by stačilo, keby sa do príspevkov písali čiarky,bez nich sú otázky úplne nečitateľné a viacvýznamové.
Zbytočne tým obidve strany zabíjame vzácny čas.