Ejo
03.01.09,19:22
Može byť problém pri daňovej kontrole ak v roku 2007 som zaúčtovala osobný vklad podnikateľa ako príjem neovp.ZD ale ako ostatné, nie ako vklad? A nákup materiálu /napr. coca cola, pivo, múku/ ako nákup tovaru /samozrejme V ovplyv.ZD/?
Ďakujem
Zoltán Kovács
03.01.09,18:25
Može byť problém pri daňovej kontrole ak v roku 2007 som zaúčtovala osobný vklad podnikateľa ako príjem neovp.ZD ale ako ostatné, nie ako vklad? A nákup materiálu /napr. coca cola, pivo, múku/ ako nákup tovaru /samozrejme V ovplyv.ZD/?
Ďakujem

Ani jeden z omylov nemá vplyv na základ dane.
tinaM
03.01.09,18:30
Može byť problém pri daňovej kontrole ak v roku 2007 som zaúčtovala osobný vklad podnikateľa ako príjem neovp.ZD ale ako ostatné, nie ako vklad? A nákup materiálu /napr. coca cola, pivo, múku/ ako nákup tovaru /samozrejme V ovplyv.ZD/?
Ďakujem
Trochu nezrozumiteľná otázka.
1. Osobný vklad podnikateľa je PNZD. Ak si to zaúčtovala takto, potom je to správne.
Ak si to zaúčtovala ako ostatný príjem, v tom prípade to ovplyvnilo základ dane /daň bola vyššia/, čo je nesprávne.

2. Coca cola, pivo, múka je tovar, ak sa predáva v nezmenenom stave. Nepíšeš o akú prevádzku ide.
Ejo
03.01.09,18:43
Osobný vklad podnikateľa je predsa príjem neovplyv. ZD, nie?
Zoltán Kovács
03.01.09,18:45
Može byť problém pri daňovej kontrole ak v roku 2007 som zaúčtovala osobný vklad podnikateľa ako príjem neovp.ZD ale ako ostatné, nie ako vklad? A nákup materiálu /napr. coca cola, pivo, múku/ ako nákup tovaru /samozrejme V ovplyv.ZD/?
Ďakujem


Osobný vklad podnikateľa je predsa príjem neovplyv. ZD, nie?

Samozrejme, že je. Ale v zadaní to máš uvedené zmätočne. (hrubo označené).
Ejo
03.01.09,18:56
Naozaj je to zmatočne napísané. Takže správne má byť príjem neovplyv. ZD - vklad. A keď čerpám na osobnú spotrebu - výdaj neovplyv. ZD - osobná spotreba. Ale dúfam, že keď tá chyba z roku 2007 neovplyvní ZD, nebude problém.
Ďakujem za radu.
DanielaSL
03.01.09,18:57
Osobný vklad podnikateľa je predsa príjem neovplyv. ZD, nie?
Z tvojej otázky sa nedá porozumieť, že či to máš v účtovníctve PNZD a len nazvaný - ostatný...to by bolo dobre. Alebo ako POZD - časť ostatný...to by dobre nebolo.
Orsz
03.01.09,19:24
Naozaj je to zmatočne napísané. Takže správne má byť príjem neovplyv. ZD - vklad. A keď čerpám na osobnú spotrebu - výdaj neovplyv. ZD - osobná spotreba. Ale dúfam, že keď tá chyba z roku 2007 neovplyvní ZD, nebude problém.
Ďakujem za radu.

Podľa toho, čo píšeš, máš to ako príjem neovpl.ZD - ostatné. Výsledok to neovplyvní, takže to nevadí. Čo sa týka tej múky, coca-coly.... asi účtuješ nejakú reštauráciu, nie? Asi si to všetko účtovala ako tovar, nie ako materiál a predaj služieb, je to tak? Môžeš to viesť aj cez tovar - už sme to tu viac krát rozoberali, je viacero firiem, ktoré stravovanie vedú ako tovar - z rôznych dôvodov. Ja sa prikláňam k účtovaniu nákup materiálu a predaj výrobkov.
slavkavar
03.01.09,20:14
Autošampony a rozne ine čistiace potreby použivané v autoumývarke možem zaučtovať do prev. réžie a lebo ako matriál?
Dakujem
Orsz
03.01.09,20:17
Autošampony a rozne ine čistiace potreby použivané v autoumývarke možem zaučtovať do prev. réžie a lebo ako matriál?
Dakujem

Ak účtuješ firmu - autoumyváreň, tak materiál. A poskytnuté služby - umývanie, sú služby.
slavkavar
03.01.09,20:20
A rôzne náhradne diely na tie pristroje tam tak to bude prevádzková réžia?
Orsz
03.01.09,20:21
A rôzne náhradne diely na tie pristroje tam tak to bude prevádzková réžia?

Áno, to je réžia. Do materiálu dávaš to, na základe čoho uskutočňuješ služby. Náhradné diely na zariadenia ... tu ide o výmenu opotrebovaných dielov na DHM, a tie účtuješ do réžie.
slavkavar
03.01.09,20:21
A materiál na vodovodné potrubia a iné veci použité pri rekonštrukcií priestoru? Zaučtujem taktiež do prev. réžie?
Orsz
03.01.09,20:25
A materiál na vodovodné potrubia a iné veci použité pri rekonštrukcií priestoru? Zaučtujem taktiež do prev. réžie?

Čo sa týka rekonštrukcie priestoru - konkrétne vodovodné potrubia - tu ide o technické zhodnotenie, a to do réžie dáš len v prípade, ak nepresiahnu 30tis. Ak sú v sume celkove vyššie ako 30tis., účtuješ ich ako výdavky neovpl.ZD-majetok - a odpisuješ postupne.
slavkavar
03.01.09,20:45
Ešte jedna otázočka Zakúpenie registračnej pokladne - kam? Tlakový čistič a rôzne iné veci do 30.000,- zakúpené na začiatku podnikania
Orsz
03.01.09,20:46
Ešte jedna otázočka Zakúpenie registračnej pokladne - kam? Tlakový čistič a rôzne iné veci do 30.000,- zakúpené na začiatku podnikania

Ak je to považované za drobný DHM, ktorý sa dáva celý do spotreby - tak sa účtuje do materiálu.
slavkavar
03.01.09,20:50
Dakujem za trpezlivosť pri odpovediach na moje asi trošku blbe otázky!