syrik
04.01.09,10:14
Ahojte poraďáci,

chcela by som sa spýtať na Vaše skúsenosti s kúpou bytu...Je lepšie kupovať cez realitku alebo radšej mimo nej? Na čo všetko si treba dávať pozor,čo vybaviť atď.

Za Vaše rady Vám veľmi pekne ďakujem ;)
Zoltán Kovács
04.01.09,09:20
Ahojte poraďáci,

chcela by som sa spýtať na Vaše skúsenosti s kúpou bytu...Je lepšie kupovať cez realitku alebo radšej mimo nej? Na čo všetko si treba dávať pozor,čo vybaviť atď.

Za Vaše rady Vám veľmi pekne ďakujem ;)

Dá sa aj bez súčinnosti realitky. Ak všetky zmluvy necháš vyhotoviť napr. u notára ešte stále ťa to vyjde lacnejšie ako provízia realitky.
A vlastná skúsenosť, realitky niekedy sa snažia zatajiť vady, len aby predali.

Ak kupuješ byt, tak je potrebné aby predávajúci mal potvrdenie od správcu, že nemá žiadne dlžoby.
mona091
04.01.09,09:37
ahoj,

1. pokial mas na vyber, priklanam sa cez notarske kancelarie formou notarskych zapisnic a depozitov

2. obcas nemas na vyber, a vybratu nehnutelnost mozes kupit len cez realitku, vtedy by som v kazdom pripade ziadala:

a) sprostredkovatelsku zmluvu na pripomienkovanie (spolupracovala by som s pravnikom, samozrejme za odplatu),
ziadala by som konkretne vymenovanie jednotlivych sluzieb, v akom rozsahu, v akom case, terminy, odplatu a kedy, zodpovednost RK a pod.

b) odmenu pre RK by som zmluvne ziadala vyplatit v zmluve az po celkovom ukonceni prevodu vlastnickych prav na nadobudatela, budes mat istotu, ze RK bude mat zaujem sledovat priebeh zavkladovania aj s pripadnymi preruseniami, a hlavne bude sucinna pri opravach, pretoze vyplatena bude az pri povoleni vkladu

c) jednoznacne by som ziadala v sprostredkovatelskej zmluve rozpisat jednotlive polozky - naklady, za ktore sa plati, a kto a kedy to bude hradit, napriklad: navrh na vklad 2000,-sk hradi napriklad RK, alebo kolky za urychleny vklad 8000,- plati napriklad RK, alebo znalecky posudok potrebny k hypo v hodnote xy plati xy, atd., zalezi, aku uzatvorite dohodu, napriklad RK bude mat celkovu odmenu 80000,-sk, tato odmena bude zahrnat aj naklady, ktore su napriklad: zabezpecenie pripravy KZ, kolky za urychleny vklad, znalecky, geometricky, a i.

d) zmluvne pokuty, ako budes odskodnena, v akom pripade a do kedy, samozrejme zosobnit

e) pripravene KZ by som si dala pripomienkovat pravnikovi, obcas sa stalo, ze pripravene zmluvy boli velmi vseobecne, cim nechranili klienta,
bonita
04.01.09,10:54
ahoj,

1. pokial mas na vyber, priklanam sa cez notarske kancelarie formou notarskych zapisnic a depozitov

----Namiesto notarskeho depozitu odporucam Vinkulovanie kupnej ceny v banke. U notara je to pridrahe, v tatra banke napr. tiez. Treba si zistit sumu za vinkulaciu v bankach, kde je najnizsia.

2. obcas nemas na vyber, a vybratu nehnutelnost mozes kupit len cez realitku, vtedy by som v kazdom pripade ziadala:

a) sprostredkovatelsku zmluvu na pripomienkovanie (spolupracovala by som s pravnikom, samozrejme za odplatu),
---- dalsie zbytocne peniaze a nie male. Radsej sa poobzerat po znamych s pravnickym vzdelanim.----

ziadala by som konkretne vymenovanie jednotlivych sluzieb, v akom rozsahu, v akom case, terminy, odplatu a kedy, zodpovednost RK a pod.

---- v kazdej RK sa provizia sklada vopred v RK oproti sprostredkovatelskej zmluve. Kazda seriozna RK ti ju vrati, ak obchod padne z viny predavajuceho, v plnej vyske. Ak z tvojej viny, zostava ako zmluvna pokuta, ktoru seriozna RK deli medzi predavajuceho / za zdrzanie - niekedy aj mesacne a medzi RK/. Tieto podmienky su v zmluve dojednane.---

b) odmenu pre RK by som zmluvne ziadala vyplatit v zmluve az po celkovom ukonceni prevodu vlastnickych prav na nadobudatela, budes mat istotu, ze RK bude mat zaujem sledovat priebeh zavkladovania aj s pripadnymi preruseniami, a hlavne bude sucinna pri opravach, pretoze vyplatena bude az pri povoleni vkladu

-----o provizii som uz napisala. provizia sa stava proviziou / teda vyplaca sa z nej makler/ vzdy az po povoleni vkladu. Kazda normalna RK, ktorej nejde iba o jedineho klienta, ale aj o dalsich novych sleduje cely priebeh obchodu. + v nasich zmluvach je aj dodatok, ktorym splnomocnuje predavajuci kupujuceho, ze moze pri preruseni vkladu samostatne konat a nie je odkazany na predavajuceho.-----

c) jednoznacne by som ziadala v sprostredkovatelskej zmluve rozpisat jednotlive polozky - naklady, za ktore sa plati, a kto a kedy to bude hradit, napriklad: navrh na vklad 2000,-sk hradi napriklad RK, alebo kolky za urychleny vklad 8000,- plati napriklad RK, alebo znalecky posudok potrebny k hypo v hodnote xy plati xy, atd., zalezi, aku uzatvorite dohodu, napriklad RK bude mat celkovu odmenu 80000,-sk, tato odmena bude zahrnat aj naklady, ktore su napriklad: zabezpecenie pripravy KZ, kolky za urychleny vklad, znalecky, geometricky, a i.

---- ano, zo zalohy 80 tis. za byt mozete ziadat uvedene. Bezna provizia za byt je ale iba 50 tis., niekedy aj menej a z tej sa vyplaca vklad do katastra / zalezi od RK ci 2 tis. alebo aj 8 tis./, notarske podpisy, listiny s kolkami a podla RK aj znalecky.-----

d) zmluvne pokuty, ako budes odskodnena, v akom pripade a do kedy, samozrejme zosobnit

----jedinou zmluvnou pokutou je provizia a v pr., ze odstupi predavajuci, provizia sa vracia a kupujuci ma zo zakona narok na zaplatenie pokuty od predav. / v zmluve ho urcujeme vo vyske provizie, teda 50 tis./ , ale toto uz si musi uplatnovat na sude sam. Do sudu sa nikto nepusta, kazdy kupujuci poklada za korektne ak sa mu vratia vlozene peniaze. Bohuzial ani jemu, ani RK cas. No za nalady predavajuceho nemoze ani RK. Toto sa vsak stava velmi zriedkavo.----

e) pripravene KZ by som si dala pripomienkovat pravnikovi, obcas sa stalo, ze pripravene zmluvy boli velmi vseobecne, cim nechranili klienta,



Dolozila by som, ze proviziu si RK neberie len za spravenie finalnych zmluv, ale hradi si nou aj naklady - draha inzercia, telefonaty, obhliadky, benzin, atd. Ked na cca 50 inzerujucich nehnutelnosti, opakujem za nie male ceny, sa preda jeden byt - ten zarobok uz nevyzera tak ruzovo ako si mnohi myslia. A zlate casy v oblasti nehnutelnosti uz skoncili.
mona091
04.01.09,12:13
bonita,
samozrejme, ze RK poskytuje sluzby, za ktore dostane odmenu,
ja mam vsak obavu, ze sluzby RK nezodpovedaju vyske ich provizie.
dalej naklady:
ak RK preda byt za 2 mil., cca 4% provizia = 80000, co myslis, ake su ostatne naklady? nezabudni, ze pisem naklady na 1 byt, pricom tych bytov je 50, a teda ocakavam, ze aj sa preda viac nehnutelnosti, kedy naklady rastu pomalsie ako vynosy, pretoze potom by som chybu hladala inde, ale to uz je o produktivite a efektivnom vyuzivani zdrojov

Dalej, mam skusenost, ze RK pripravuje univerzalne zmluvy, ktore v ziadnom pripade nechrania klientov v pripade problemov, a tym ani nemozu za ne zodpovedat narozdiel od notarov,

je toho ovela viac, pre mna vsak z toho vyplyva, ze pravne sluzby prenecham odbornikovi, ktory sa mi podpise na pripravene zmluvy, ktory za to prevezme aj zodpovednost, a este aj jeho odmena bude o dost nizsia ako pre RK
belanka
04.01.09,12:24
my sme kupovali byt súkromne,reagovali sme na inzerát.ten istý byt mala v ponuke aj realitka.to sme potom zistili od majiteľa.určite nás to vyšlo lacnejšie,ale na druhej strane som mala obavy,či to bude ok.našťastie to boli seriózni ľudia.
mona091
04.01.09,19:10
1. pokial mas na vyber, priklanam sa cez notarske kancelarie formou notarskych zapisnic a depozitov

----Namiesto notarskeho depozitu odporucam Vinkulovanie kupnej ceny v banke. U notara je to pridrahe, v tatra banke napr. tiez. Treba si zistit sumu za vinkulaciu v bankach, kde je najnizsia.

- notarsky depozit je istejsi, bankova vinkulacia sa da obist zrusenim uctu, bankova vinkulacia stoji napriklad vo vub-ke, spor-ke okolo 2000,-sk, porovnatelne, mozno aj lacnejsie je u notara
2. obcas nemas na vyber, a vybratu nehnutelnost mozes kupit len cez realitku, vtedy by som v kazdom pripade ziadala:

a) sprostredkovatelsku zmluvu na pripomienkovanie (spolupracovala by som s pravnikom, samozrejme za odplatu),
---- dalsie zbytocne peniaze a nie male. Radsej sa poobzerat po znamych s pravnickym vzdelanim.----

- tieto peniaze nie su zbytocne vyhodene, pretoze v pripade komplikacii sudy postupuju len na zaklade dokazov, v tomto pripade podla zmluvnych dojednaniziadala by som konkretne vymenovanie jednotlivych sluzieb, v akom rozsahu, v akom case, terminy, odplatu a kedy, zodpovednost RK a pod.

---- v kazdej RK sa provizia sklada vopred v RK oproti sprostredkovatelskej zmluve. Kazda seriozna RK ti ju vrati, ak obchod padne z viny predavajuceho, v plnej vyske. Ak z tvojej viny, zostava ako zmluvna pokuta, ktoru seriozna RK deli medzi predavajuceho / za zdrzanie - niekedy aj mesacne a medzi RK/. Tieto podmienky su v zmluve dojednane.---

- nie je pravda, ze sa provizia automaticky sklada vopred v RK, mozno mas na mysli zalohu, zalezi od dalsich zmluvnych dojednani, kde sa presne specifikuju podmienky provizie, podmienky zalohy atd.
- zmluvna pokuta je nieco uplne ine, a na dojednanie zmluvnej pokuty musi byt zvlast pisomna dohoda
- ci je RK seriozna alebo nie, podmienky pripadnej zmluvnej pokuty a vsetky ostatne zmluvne podmienky by mali byt presne identifikovane, a nie odkazane na zhovievavost RKb) odmenu pre RK by som zmluvne ziadala vyplatit v zmluve az po celkovom ukonceni prevodu vlastnickych prav na nadobudatela, budes mat istotu, ze RK bude mat zaujem sledovat priebeh zavkladovania aj s pripadnymi preruseniami, a hlavne bude sucinna pri opravach, pretoze vyplatena bude az pri povoleni vkladu

-----o provizii som uz napisala. provizia sa stava proviziou / teda vyplaca sa z nej makler/ vzdy az po povoleni vkladu. Kazda normalna RK, ktorej nejde iba o jedineho klienta, ale aj o dalsich novych sleduje cely priebeh obchodu. + v nasich zmluvach je aj dodatok, ktorym splnomocnuje predavajuci kupujuceho, ze moze pri preruseni vkladu samostatne konat a nie je odkazany na predavajuceho.-----

- napisala si, ze kazda RK berie vopred oproti sprostredkovatelskej zmluve proviziu, co znamena, ze RK ju ma vopred, a nie az po povoleni vkladu
- mna ako platiaceho klienta nezaujima plna moc kupujuceho a predavajuceho, za moje peniaze ocakavam sluzby, ktore vybavi RK, a nie aby som v pripade prerusenia konania behala po katastri, preto nastojim, ze odmena pre RK az po ukonceni celeho procesuc) jednoznacne by som ziadala v sprostredkovatelskej zmluve rozpisat jednotlive polozky - naklady, za ktore sa plati, a kto a kedy to bude hradit, napriklad: navrh na vklad 2000,-sk hradi napriklad RK, alebo kolky za urychleny vklad 8000,- plati napriklad RK, alebo znalecky posudok potrebny k hypo v hodnote xy plati xy, atd., zalezi, aku uzatvorite dohodu, napriklad RK bude mat celkovu odmenu 80000,-sk, tato odmena bude zahrnat aj naklady, ktore su napriklad: zabezpecenie pripravy KZ, kolky za urychleny vklad, znalecky, geometricky, a i.

---- ano, zo zalohy 80 tis. za byt mozete ziadat uvedene. Bezna provizia za byt je ale iba 50 tis., niekedy aj menej a z tej sa vyplaca vklad do katastra / zalezi od RK ci 2 tis. alebo aj 8 tis./, notarske podpisy, listiny s kolkami a podla RK aj znalecky.-----

- proviziu som udala orientacne cca 4%, zdoraznujem, ze pokial samotny prevod so zakladnymi platbami stoji cca 2000 vklad+ cca 2000 overovanie podpisov, aj tak ocakavam za odmenu, ktora z 50 tis. je cca 40 tis. kompletne sluzby
- niekto moze namietat, ze platim za najdenie - sprostredkovanie kupy/predaja, v tom pripade vsak ziadam jasnu formulaciu ceny sluzby, a nezavadzat poskytnutim dalsich sluzieb, ktore vsak nie su fundovane, vtedy mam moznost slobodne sa rozhodnut, ci dam alebo nedam 4% RK za najdenie kupca/predavajuceho d) zmluvne pokuty, ako budes odskodnena, v akom pripade a do kedy, samozrejme zosobnit

----jedinou zmluvnou pokutou je provizia a v pr., ze odstupi predavajuci, provizia sa vracia a kupujuci ma zo zakona narok na zaplatenie pokuty od predav. / v zmluve ho urcujeme vo vyske provizie, teda 50 tis./ , ale toto uz si musi uplatnovat na sude sam. Do sudu sa nikto nepusta, kazdy kupujuci poklada za korektne ak sa mu vratia vlozene peniaze. Bohuzial ani jemu, ani RK cas. No za nalady predavajuceho nemoze ani RK. Toto sa vsak stava velmi zriedkavo.----


- provizia nemoze byt zmluvna pokuta! A samozrejme, do sudu by som sa pustila, ale na zaklade vztahu ja a RK, nie JA a druhy klient, a to na zaklade zodpovednosti RK vyplyvajucej zo zmluvy, preto je pre mna velmi dolezite mat dokladne pripravenu zmluvu s RK, samozrejme, vravim o zodpovednosti za chyby, skody atd sposobene RK
- je pravda, nestava sa casto, ze prevod neprebehne, ale naozaj by som sa nechcela ocitnut v pozicii, ze v priebehu konania by som bola obetou komplikacii, nezodpovednosti, nebodaj podvodu prave ja, a kvoli nedostatocnym zmluvam by som si nemohla uplatnovat vsetky moje narokye) pripravene KZ by som si dala pripomienkovat pravnikovi, obcas sa stalo, ze pripravene zmluvy boli velmi vseobecne, cim nechranili klienta,
mona091
04.01.09,19:29
este by som rada dodala, ze praca RK je velmi narocna, zodpovedna, rizikova, a cenim si vsetkych poctivych obchodnikov a nielen v tejto oblasti,
sucasne vsak podotykam, ze RK nekontroluje ziadny oficialny organ, a preto o to viac si musi davat pozor klient
bonita
05.01.09,11:20
bonita,
samozrejme, ze RK poskytuje sluzby, za ktore dostane odmenu,
ja mam vsak obavu, ze sluzby RK nezodpovedaju vyske ich provizie.
dalej naklady:
ak RK preda byt za 2 mil., cca 4% provizia = 80000, co myslis, ake su ostatne naklady? nezabudni, ze pisem naklady na 1 byt, pricom tych bytov je 50, a teda ocakavam, ze aj sa preda viac nehnutelnosti, kedy naklady rastu pomalsie ako vynosy, pretoze potom by som chybu hladala inde, ale to uz je o produktivite a efektivnom vyuzivani zdrojov

Dalej, mam skusenost, ze RK pripravuje univerzalne zmluvy, ktore v ziadnom pripade nechrania klientov v pripade problemov, a tym ani nemozu za ne zodpovedat narozdiel od notarov,

je toho ovela viac, pre mna vsak z toho vyplyva, ze pravne sluzby prenecham odbornikovi, ktory sa mi podpise na pripravene zmluvy, ktory za to prevezme aj zodpovednost, a este aj jeho odmena bude o dost nizsia ako pre RK


Musim ta poopravit, z mojho hladiska a z mojej praxe / tym uznavam, ze nietkore RK si davaju aj tu 4% proviziu/ - provizia na byt je uz min. 3 roky zauzivana ako 50 tis., vo vacsine RK, bez ohladu na to ci byt stoji 1 ,5 mil. alebo 4 mil. Vacsia sa da iba v pripade, ze ten byt ponuka iba jedna RK, inak kazda RK vstupuje do konkurencnej ponuky, ked ten isty byt inzeruje aj 10 dalsich RK a tu skor nastava situacia, ze niektory RK da len 45 tis. Takze 80 tis. za 2mil. byt sa moze iba snivat.

Mozes predat vsetkych 50 bytov, ale to sa naozaj nestava. Vacsinou si rada ak z tych 50 tich predas aspon 1. V inzercii maju RK aj 100 bytov a predaju mozno 5, pri stasti aj 10. Ale inzerciu platia za vsetky. Je to asi natolko spravodlive, aby 5 predanych bytov platilo inzerciu za vsetkych 100 ako ked robotnik v tovarni vyraba a plat berie aj riaditel / nie velmi presne, lebo ten riaditel aspon nieco robi a, ale tych 95 bytov nic, len sa necha platit/.

Co sa tyka zmluv, aj laik vie posudit ci su ok alebo nie a vacsina ludi, ktora pravnika chce ho aj najde medzi znamymi. este sa nam nestalo aby dosiel s niekym plateny pravnik, ale znami pravnici uz ano.
Je samozrejme, ze vsetky zmluvy su podobne, a nasi klienti ich casto pripomienkuju a menia sa tak podla poziadaviek alebo inych specifik.

Ja, ako makler najdem kupujuceho, veduci robi zmluvy, zaloha sa takmer vsade sklada vo vyske provizie. Az do ukoncenia obchodu je to zaloha, potom sa z nej stava provizia. Zo zalohy sa platia potrebne vydavky - LV, mapy, notar, vklady. Ja, ako makler obieham vsetko co treba a veduci ma zalohu v banke. Az dam vklad, ktory bol prijaty, dostanem percentualnu proviziu. Potom som este k dispozicii, co sa tyka uvolnenia nehnutelnosti , odpisov energii a pod. - kym treba, aj ked som mozno uz proviziu minula.
Ja k svojim klientom pristupujem seriozne a to by som rada aj od ludi s ktorymi mam do cinenia. To, ze ma uz niektori obisli a dohodli sa potom za mojim chrbtom s majitelom, je vec ich svedomia. S necestnymi ludmi si poradi potom ich dalsi zivot.

Vinkulacia: ako nahle zavinkulujes na svojom ucte povedzme 2 mil. v prospech predavajuceho, su tam i podmienky. Hlavna je, ze tie dva miliony prejdu na ucet predavajuceho po predlozeni LV na ktorom figuruje kupujuci ako majitel. Ak sa toto LV nepredlozi do troch mesiacov od vonkulacie, peniaze kupujuceho sa uvolnia v prospech kupujuceho. Dovtedy, od vinkulacie na ne nemoze siahnut ani majitel, ani zrusit ucet. Banka nie je holubnik, banka je ten najistejsi spolupracovnik.

A notarske poplatky na drzbu penazi sa odvijaju od vysky sumy. Mozno pri 2 mil to mas 5 tis., ale pri 5 tich uz ovela vyssie.

neviem ako by mali byt RK kontrolovane? Poviem to tak, ze meno necestnej RK sa donesie dalej ako meno tej cestnej / bohuzial/ a tym straca aj klientov.

A ake smutne, ze za najvacsimi podvodmi s bytmi boli u nas notari. Zial taka je realita , ide tu o ludi, nie o to ci pracuju ako notar alebo makler.

A taka dost znama vec - podvodnici sa vyhybaju realitkam, nepredavaju cez ne./ samozrejme pripustam aj vynimky, ale veeelmi ojedinele/

Predavajuceho nemoze ziadna RK drzat zavreteho v dome a bez telefonu, tak sa moze stat ze od obchodu odskoci , ale to nie je podvod, to je neserioznost.

A medzi zucastnene strany nikdy nepatri aj RK, ta je iba sprostredkovatel. Takze predavajuceho , ak je prerusene konanie, nahaname my, nie kupujuci a tieto veci s nim riesime. Nikdy to nenechavame na kupujuceho, nech si radi sam. Mne sa osobne este prerusene konanie nepritrafilo. castejsie to byva, ak si strany pisu zmluvy same, lebo kataster to prerusi aj koli zlemu slovu.
syrik
06.01.09,15:27
Ďakujem Vám všetkým za odpovede. Ste zlatí..
mona091
07.01.09,10:38
ahoj bonita,

chcem Ti preukazat uctu k praci, ktoru vykonavas, verim, ze urcite ju robis co najlepsie ako vies, preto nechap moje odkazy zle, no musim sa vyjadrit:

.... vo vacsine RK, bez ohladu na to ci byt stoji 1 ,5 mil. alebo 4 mil. Vacsia sa da iba v pripade, ze ten byt ponuka iba jedna RK, inak kazda RK vstupuje do konkurencnej ponuky, ked ten isty byt inzeruje aj 10 dalsich RK a tu skor nastava situacia, ze niektory RK da len 45 tis. Takze 80 tis. za 2mil. byt sa moze iba snivat.

- ak sa nachadza 100 nehnutelnosti v 100 RK, tam nie je exkluzivita, mozno ani vedomost predavajucich, ze ich nehnutelnost je ponukana aj inymi RK, tato situacia moze byt vyhodou pre klientov, pre RK zase dava tato forma image, ako vela ponukaju, no nakladovo, je to o ekonomii kazdej RK zvlast

... Ale inzerciu platia za vsetky. Je to asi natolko spravodlive, aby 5 predanych bytov platilo inzerciu za vsetkych 100 ako ked robotnik v tovarni vyraba a plat berie aj riaditel / nie velmi presne, lebo ten riaditel aspon nieco robi a, ale tych 95 bytov nic, len sa necha platit/.

- ak RK nechce zadarmo inzerovat nepredajne nehnutelnosti, nech ich neberie do ponuky, dalej, ci ma RK na webw 1, alebo 100 nehnutelnosti, cenu to standartne neovplyvni, inzercia ma mnoho podob, udam len vseobecne: vlastny web: platba rocna bez ohladu na pocet riadkov, denniky: plati sa cm2, napriklad 4*3cmi cca 800sk, celoslovenske media - vysoke platby, kde inzeruju velke spolocnosti, ktore predaju urcite viac ako 1 nehnutelnost mesacne, robotnika radsej nekomentujem, debata by sa zvrhla

Co sa tyka zmluv, aj laik vie posudit ci su ok alebo nie a vacsina ludi, ktora pravnika chce ho aj najde medzi znamymi. este sa nam nestalo aby dosiel s niekym plateny pravnik, ale znami pravnici uz ano.
- laik vacsinou ani netusi, co vsetko by si mohol zahrnut do zmluvy!!!
a prave preto, ze sa nestalo(u teba), ze nemal klient aj pravnika, prave preto vznikaju podobne situacie, ze klienti prisli (prinajlepsom) o svoje zalohy, a nie male

Je samozrejme, ze vsetky zmluvy su podobne, a nasi klienti ich casto pripomienkuju a menia sa tak podla poziadaviek alebo inych specifik.
- zmluvy musia byt podobne, pretoze musia vychadzat zo zakona, co vsak nie je podobne, su stanovene individualne podmienky, dohody a ostatne dojednania, a formulaciu dohod by mal robit naozaj odbornik, a nie, ze RK napise do zmluv vsetko, o co ho klienti poziadaju, a pritom to vobec nemusi byt pravne v poriadku, napriklad laik urcite netusi, ze sa nemoze dopredu vzdat svojho prava....

OTAZKA? - ako riesite situaciu: co by sa stalo, ak by nehnutelnost pocas dni zavkladovania, tato nehnutelnost vyhorela do tla?? Komu patri nehnutelnost pocas dni povolovania vkladu?

Ja, ako makler najdem kupujuceho, veduci robi zmluvy, zaloha sa takmer vsade sklada vo vyske provizie. Az do ukoncenia obchodu je to zaloha, potom sa z nej stava provizia....
- Respektujem ta ako obchodnika, no v Prave su najdolezitejsie prave pojmy, formulacie, takze prevzata zaloha bude cely cas zaloha, s ucelom dohodnutych dojednani, a provizia je provizia, a este, kedze tvoj veduci robi zmluvy, dufam, ze JE PRAVNIK,

Myslim, ze najtachsia cast je najst stranu kupujkuceho/predavajuceho,
vsetky ostatne naklady pri standarnych prevodoch nie su vysoke - vklad 2000, LV 250, benzin, podotykam, ze provizia je prave odmenou pre sikovneho obchodnika, a myslim, ze zasluzena

Ja k svojim klientom pristupujem seriozne a to by som rada aj od ludi s ktorymi mam do cinenia. To, ze ma uz niektori obisli a dohodli sa potom za mojim chrbtom s majitelom, je vec ich svedomia. S necestnymi ludmi si poradi potom ich dalsi zivot.

- Na situacie, aby Ta klienti neobisli, sluzia zmluvy, takze preco ich nemas?
Obchod je tvrdy, preto platia zmluvy a samozrejme nebudem rozvadzat etiku

Vinkulacia: ako nahle zavinkulujes na svojom ucte povedzme 2 mil. v prospech predavajuceho, su tam i podmienky......
- nazor, ktory depozit preferujem a preco, som pisala v inej teme

A notarske poplatky na drzbu penazi sa odvijaju od vysky sumy. Mozno pri 2 mil to mas 5 tis., ale pri 5 tich uz ovela vyssie.
- prikladovo sme zobrali standartny predaj vo vyske 2 mil., cim vyssia cena, tym viac ostrazistosti, od urcitej sumy sa uz ani nebavim bez pritomnosti pravnikov

neviem ako by mali byt RK kontrolovane? Poviem to tak, ze meno necestnej RK sa donesie dalej ako meno tej cestnej / bohuzial/ a tym straca aj klientov.
- pocula si, ako sa kontroluju napriklad cinnosti vo financnom sektore?

A ake smutne, ze za najvacsimi podvodmi s bytmi boli u nas notari. Zial taka je realita , ide tu o ludi, nie o to ci pracuju ako notar alebo makler.
- prave preto vyzadujem aby sa pod zmluvy podpisal kompetentny clovek, nie len niekto overil podpisy, a nasl........

A taka dost znama vec - podvodnici sa vyhybaju realitkam, nepredavaju cez ne./ samozrejme pripustam aj vynimky, ale veeelmi ojedinele/
- preto odporucam laikom cestu pravnicku,
- nenapisala si, ze kolko klientov doplatilo financne na RK nie z dovodu podvodov, ale z dovodu neodbornosti a v case komplikacii z dovodu, ze RK nepriznala svoju zodpovednost, a klient nemohol dokazat, ze RK mu slubila to a to....

A medzi zucastnene strany nikdy nepatri aj RK, ta je iba sprostredkovatel.
--- RK je v zmluvnom vztahu s klientom na zaklade sprostredkovatelskej zmluvy, z ktorej vyplyvaju podmienky,

a sme zase na zaciatku, ze trvam a odporucam dokladne pripravenie sprostredkovatelskych zmluv, pretoze na sud moze ist aj RK v pripade porusenia podmienok atd....

Prepac, urcite si dobry obchodnik, ale keby mna makler presviedcal argumentmi, ako Ty uvadzas, zo mna by obchod nemal,

ahoj mona
bonita
07.01.09,13:48
Na uvod mojej odpovede - nie som pravnik , ani ekonom, nerobim ani zmluvy, ale citam si ich a viem ako maju vyzerat. Pocas celeho obchodu sledujem aby ani na jednej strane nevznikla nevyhoda pre klienta. Vsetky behacky, vybavovacky, aj kataster robim za klienta. Ak berie uver, som v kontakte s bankou, ak si neviem poradit sama, kontaktujem veduceho a riesi to on.

--- ponuky nemusia byt nepredajne, mozu byt v primeranej sume, preto sa inzeruju, len kupcov je - prave v tejto dobe malo. Predtym vsetko co bolo v primeranej sume a bol pokryty dopyt na trhu, sa predalo. Niekedy nasou, niekedy inou RK. Tu zalezi aj od toho ako a kde je inzercia dostupna.

---- u nas este klient neprisiel o svoju zalohu. Je to mozno tym, ze veduci, zaroven majitel nasej RK je nanajvys cestny clovek ako voci klientom aj voci svojim maklerom. Preto k nam aj par maklerov preslo z inych RK. Dnes najst solidnu v RK, nie je sranda. Pre priklad uvediem, ze makler ma 70% z cistej provizie / teda po odratani nakladov /, neplati inzerciu, ale financuje si sam benzin, telefony, atd.

--- Rk nenapise do zmluvy vsetko, len to co sa smie, podla zakona. Myslela som tym sposob vyplacania, uvolnenie nehnutelnosti a pod. Nespochybovala by som fakt, ze RK, ktora je na trhu 10 rokov, neviem ako sa robia zmluvy.

Na otazku odpoved neviem, z dovodov uvedenych v uvode. Skusenost sme este taku nemali.

--- spravne si uviedla som obchodnik, nie pravnik. Preto nerobim zmluvy doma na kolene, ale pri najdeni oboch stran sa urci termin stretnutia v RK, kde pravne otazky zodpoveda moj veduci.
Ja zodpovedam otazky ohladom stavu nehnutelnosti a ohladom postupu pri obchode - co bude nasledovat a vybehavam potrebne veci.

Najtazsia cast, sa nam obcas stane, ze nastane pri stretnuti oboch stran v RK. Dodnes neviem preco, ale obcas obe strany sa zacnu k sebe chovat ako najvacsi nepriatelia - a pritom im ide o jedno predat a kupit.


--- zmluvy sme aj mali, ale nie kazdemu prislo vhod pred obhliadkou vypisovat osobne udaje / aspon jeden v zmluve musi byt/, tak sa spolieham na cestnost ludi. A zvacsa cestni su.

--- ako so povedala, pravnik , je osobna vec kazdeho. My jeho pritomnost neodmietame. Aj ked co pravnik, tolko nazorov, akokeby zakon nebol rovnaky. No zatial sa nestalo, ze by nedoslo k zhode.

--- nepocula som o tej kontrole, nemala som dovod prist s nou do styku.

--- nepisala som kolko klientov doplatilo na RK, nie som ani statistik, ani hovorca inych RK alebo poskodenych. Pisala som o RK, kde pracujem ja - ani jeden neprisiel u nas k financnej ujme.

--- Ano RK je v zmluvnom vztahu s klientami na zaklade sprostredkovatelskej zmluvy, ale RK nefiguruje v Kupnej zmluve ako ucastnik obchodu a Kupnu zmluvu som mala na mysli - ked sa vravelo, ze ak sa KZ na katastri pozastavi, tak je v nej splnomocneny kupujuci na riesenie. RK mu pomaha na zaklade sprostredk. zmluvy, nie kupnej.

A tiez na zaver, ak by si odo mna ocakavala, ako kupca informacie, ktore sme preberali tu, tak by som tvoje tel. cislo dala rovno veducemu, nech ti otazky zodpovie. A po rozhovore s nim, by si sa na 99% stala nasim klientom, ak by ta zaujimala nehnutelnost, ktoru inzerujeme my.

Dost ma take dlhe pasaze unavuju, ale odpovedam z jedineho dovodu: nazory inych na RK su dost skreslene, na zaklade par neg. skusenosti klientov s nejakou RK / na internete sa to nesie dodaleka/, no nie vsetky RK a nie vsetci makleri su iba Dravi a idu si len za svojou proviziou. Ja po svojej netuzim ist cez mrtvoly, ani cez zatajovanie vad na nehnutelnosti. Ale pravda je, ze v tych stovkach RK a tisickach maklerov sa verejnost nemoze vyznat.
syrik
09.01.09,05:57
ĎAKUJEM VÁM všetkým ešte raz....ešte by som sa chcela spýtať na Váš názor,že či si myslíte,že ceny bytov pôju ešte dole alebo nie, či čakať ešte s hypotékou alebo ísť do toho hneď? Ďakujem pekne
bonita
09.01.09,20:13
To je fakt tazka otazka a myslim si, ze na nu ani snad nie je odpoved,a spon nie v tomto case.
Trh vyzera asi tak, ze uvery su tasie dostupne a uz nefinancuju 100% , ale iba 70% ceny bytu. Tym odpadla vacsina kupujucich - starsie byty. Lebo to vacsinou boli mladi ludia a kto z nich uz dnes nosi cca 750 tis. / 30% ceny/ vo vrecku, ze? A tym hodne oslabil dopyt. Ale treba povedat, ze oslabil uz pred obmedzenim uverov. A to pre nerealne ceny. / mnohi davaju za to vinu realitkam, ale RK ceny neurcuju, prave naopak sa snazia dohovorit predavajucemu, aby spustil cenu - tym je byt konkurencie schopnejsi a predatelnejsi a bude provizia. Takze v zaujme RK boli vzdy dobre ceny, nie vysoke ceny a ta provizia ich fakt o moc nenavysila/.

Ceny uz padli, dost. Ale podla kupujucich este malo, podla predavajucich velmi. A tak obe strany vyckavaju, ktora povoli, to ani nehadam. To hovorime o kupujucich, ktori nejaku tu hotovost maju.

Vela ludi predavalo byty a slo byvat na dedinu. Chceli by aj dalsi, ale za cenu, ktoru su kupujuci ochotni zaplatit uz dom nekupia. Tak radsej zostavaju v meste. Ti, co chceli prenajom svojho bytu vymenit za predaj, sa vzdali a davaju ho dalej do prenajmu. O ten dopyt je.

Fakt je taky, ze ked si vyberiete nejaky byt, mate sancu zrazit cenu aj o 100-200 tis., ak uz nie je teda na spodnej terajsej cenovej ponuke. Ale aj tak by som skusila. Mozno natrafite na cloveka, ktory cche predat za kazdu cenu. Takze doba je vhodna na velke zlavy z ceny. Idealna.
/ priklad - v novembri som predavala byt v ruzinove. Prva cena 3,7 mil., druha cena o par dni 3,5, tretia o dva dni 3,2. Tlacil ich cas, museli doplatit za novostavbu RD. Prisiel kupec s hotovostou a kupil za 3,05 mil. Majitelia boli radi, ze predali a kupec nevyzeral, ze mu zalezi na nejakej korune, ale chcel ten byt, potreboval byvat Za mesiac inzercie boli na byte iba 3 obhliadky. Vyhoda , ze uz na obhlaidky chodia len ti, ktori chcu naozaj kupit./.

Ale co aj po zlave bude ten byt lacnejsi ako napr. o rok, tazko povedat.

No moze nastat situacia, ze sa vsetci rozhodnu v jednu dobu zrazu kupovat a predavjuci budu zase na koni a k ziadnej zlave nepride. Moze sa prehlbit kriza a banky budu este opatrnejsie a uvery tazko prechodne. Moze sa stat aj to, ze garsonky z terajsich 1,3 az 1,5 mil. / petrzalka/ klesnu na 1 mil.

Nik nevie co bude a vsetci co davaju predpovede, iba hadaju. Je jedno ze ide o analytikov alebo ekonomov.

Takze sa rozhodnite podla toho co citite, ze by ste mali spravit a podla toho ako velmi potrebujete byvat.
syrik
11.01.09,09:45
Ďakujem To moc...budeme sledovat inzeraty a ak by bolo nieco za velmi dobru cenu,kupime,ale za kazdu cenu, to nie...asi este pockame...mam teraz aj v praci problemy,kriza dolahla aj na nasu firmu,tak teraz je to aj nerealne...Ale moc si mi pomohla...DAKUJEM
svetlik
13.01.09,07:20
Ak je v liste vlastníctva pri byte napísané že sa nachádza na 5.p do kúpnej zmluvy sa uvedie že je na 5. poschodí alebo 5.nadzemnom podlaží?
Niektoré SK to rozlišujú, hoci ani katastrálny zákon a ani vyhláška k nemu pojem "nadzemné podlažie" nepoznajú. Vopred ďakujem