ErikaOl
04.01.09,13:15
Čítala som na Poradeuž viac vecí ohľadom môjho problému. Potrebujem však poradiť konkrétne.
Máme zamestnankyňu, ktorej dieťa 10.1.2008 dosiahlo 3 roky. Rozhodla sa, že ostane naďalej na rodičovskej dovolenke.
Nakoľko som takúto vec ešte nerobila, zavolala som začiatkom roka 2008 na soc. poisť. a tam mi pani povedala, že nemám dávať žiadný RLFO, že naďalej pokračuje v rodičovskej.
Teraz som ale prišla na to, že som jej mala dať neplatené voľno. Takže budem musieť podať spätne ukončenie RD a prerobiť výkazy do SP a ZP.
Môžte mi poradiť, aké odvody treba zaplatiť?
Predpokladám, že VZ bude 8100,- Sk.
brčko
04.01.09,19:00
Bolo treba odvádzať len zdravotné poistenie, počas NV sa iné odvádzať nemusí. Ak teda nemala príjmy (okrem rodič.príspevku) a podá si ročné zúčtovanie ZP, tak sa tieto odvody vrátia ako zamestnancovi, tak aj zamestnávatelovi.

DOPLNAM: predpokladám, že sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa v zmysle zákona o zdravotnom poistení
ErikaOl
04.01.09,19:37
No, len ja som sa dozvedela, že ona dala malú do škôlky. A teda nemohla pokračovať v rod. dovolenke. ako to mám vyriešiť? Dakujem krásne.
brčko
04.01.09,20:06
No, len ja som sa dozvedela, že ona dala malú do škôlky. A teda nemohla pokračovať v rod. dovolenke. ako to mám vyriešiť? Dakujem krásne.

podla ZP ak je dieťa zdravé a nejde o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdr.stavom, tak má aj tak nárok na čerpanie RD len do 3-och rokov dieťaťa - vid zákonník práce § 166 ods.2. Takže aj keby mala dieťa doma, tak si mala čerpať podla mna neplat.volno. V tom prípade ak by si dala prihlášku do SP, že sa riadne stará o dieťa do 3-och rokov (ak by nedala dieťa do škôlky), tak by za nu štát nadalej platil dôch.poistenie ako počas čerpania RD v práci.

Ak však dala dieťa do škôlky (je jedno na kolko hodín), tak nesplna podmienku riadnej starostlivosti, takže by si prihlášku do SP dať nemohla. No a v tom prípade ani neviem, ako to bude s ročným zúčtovaní zdrav.poistenia. Predpokladala som totiž v mojej predchádzajúcej odpovedi, že sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa (vid zákon o zdravotnom poistení § 11 ods.8 písm.j + ods.12). Ak však dieťa chodilo na celý den do škôlky, tak to nesplna. Ak chodilo len na 4 hod., tak predpokladám toto splna.

Zákon o zdravotnom poistení má inú definíciu ako zákon o rodič.príspevku, na ktorý sa odvoláva zákon o sociálnom poistení, - t.j. to s týmy 4-mi hodinami neplatí k prihláške na SP a tú si teda aj tak spätne dať nemôže.
ErikaOl
04.01.09,21:51
Brčko a to som zistila, že malú dala do škôlky už v septembri 2007. Ja som z toho už jeleň. Čo mám urobiť. Dať jej od 10.1.2008 (kedy dosiahlo dieťa 3 roky) spätne neplatené voľno a doplatiť odvody za zamestnanca aj zamestnávateľa?
Môže si dať zamestnávateľ do nákladov aj odvody, kt. by mala platiť zamestnankyňa? Vieš, ak by šéf súhlasil s tým, že odvody, ktoré má platiť ona, by tiež zaplatil on.
Mám pocit, že píšem ako hotentot:)