kolomankraslan
04.01.09,15:16
dobry den chcel by som sa spytat ze zacinam podnikat a moja otazka je taka 1. mohli by ste mi napisat neaky graf ako vypocitam ked nie som platcom dph ako vypocitam dan z prijmu.
2. ak som platcom dph ako vypocitam z ceny dan z prijmov a dph napriklad: kupim nieco v zahraničí za 9500čk plus 1400čk kurierska firma takze tovar mam v hodnote 10900čk- 420 eu a ako dalej aby som to mohol predat s dph a uz aj s danou z prijmu a este na tom mal v cistom 120eu.aka by bola konecna cena . kupna cena je 420- moj zisk v cistom 120 a potom tie dph a dane z prijmu aka vide konecna cena na toto by som mohol prosim vas pekne dostat neaky graf.

3. ak kupim tovar v cechach za 9500ck ale tovar mi prinesie kurier co stoji 1400ck tak tak mozem mat nakupnu cenu 10900ck? alebo nie

prosim poradte mi vopred vam velmi pekne dakujem a prosim vas nepiste mi aby som si pozrel clanky o dph lebo ja som ich prezeral ale nerozumiem tomu ak by ste mi mohli neako vysvetlit ako to funguje bol by som velmi rad dakujem este raz .
Dav
04.01.09,15:15
Keďže začínaš, môžeš sa rozhodnúť, či budeš, alebo nebudeš platcom DPH. Povinne by si bol platcom DPH, iba keby si prekročil obrat 35.000,- €. Pokiaľ sa rozhodneš stať platcom DPH, budeš si odpočítavať DPH z výdavkov aj z príjmov, a v daňovom priznaní k DPH si rozdiely vysporiadaš voči štátu. Buď budeš mať nadmerný odpočet, alebo povinnosť doplatiť rozdiel medzi vstupmi - nákup a výstupmi - predaj. V účtovníctve máš hodnoty očistené od DPH, pokiaľ teda nakupuješ od platiteľa DPH. Ak kupuješ od neplatiteľa, celá zaplatená suma je tvoj výdavok. Pokiaľ budeš nakupovať v zahraničí, máš povinnosť samozdanenia - vypočítať DPH, ktorú si mal zaplatiť v členskom štáte, a zároveň si odpočítaš tú istú sumu, ako Tebou zaplatenú daň na vstupe. DPH na výstupe Ti zaplatia zákazníci - buď pri predaji na faktúry, alebo v hotovosti, a túto sumu uvedieš v daňovom priznaní ako DPH na výstupe a zníženú o DPH na vstupe odvedieš štátu.
Čo sa týka dane z príjmov v cene výrobku- radšej si vypočítaj cenu takto : nákupná cena tovaru(podľa toho, či budeš/nebudeš plátca DPH s alebo bez DPH) + Tvoje náklady(odvody do fondov, nájomné, všetko ostatné, čo v súvislosti s podnikaním zaplatíš+ zisk(podľa záujmu na trhu napr.10-25% -To je Tvoje rozhodnutie, za koľko vieš tovar predať). K takto vypočítanej cene, v prípade, že budeš platiteľ DPH, pripočítaj 19 % DPH.
Daň z príjmu budeš platiť vlastne len zo zisku. Je to tiež 19 %, ale. Pri dani z príjmu bude záležať ešte od toho, koľko budeš mať zisku, môžeš si odpočítať nezdaniteľnú časť na seba. Ďalej sa výška dane znižuje odpočítaním na manželku, ak nemá vlastný príjem, alebo má príjem nižší ako nezdaniteľná časť, odpočítava sa zaplatené poistné na životné poistenie, daň sa kompenzuje daňovým bonusom na deti. Rok 2009 len začal, môže byť viacero noviel zákona o dani z príjmov.
Dav
04.01.09,15:32
10.900,- Kč prepočítaš kurzom NBS k €, vždy ku dňu úhrady. Dnes je to 1 € =26,825Kč. Áno, kuriérska služba je Tvojím výdavkom a súčasťou vstupnej ceny tovaru. Vstupná cena 406,34€. Keď vieš predať s +120 = 526,34€ predajná cena. Ak by si bol plátca DPH, tak DPH je 100 € a predajná cena 626,34€.
kolomankraslan
22.01.09,14:47
dobry a este tolko ze ak som platcom dph tak napriklad nakupna cena--zisk--vydaje- a nasobym to 0,19 a to je konecna cena s dph? a je v tom aj dan z prijmu?
Lianka
28.01.09,18:53
dobry a este tolko ze ak som platcom dph tak napriklad nakupna cena--zisk--vydaje- a nasobym to 0,19 a to je konecna cena s dph? a je v tom aj dan z prijmu?

Danove priznia a vypocet dane z prijmu si urobis po skonceni roka.

Vypocet predajnej cen u platitela dph:
nakupna cena bez dph + marza = cena bez dph + dph 19% = predajna cena s dph