Gaba30
04.01.09,17:08
Ako už vieme, pani Tomanová vymyslela opatrovateľky detí na živnosť.Ja by som potrebovala vedieť, čo si môže dať do výdavkov. O moju 5-mesačnú dcéru sa bude starať moja sestra u seba doma. Môžu to byť aj plienky, strava a podobne? Sestra na mne nechce zarobiť.
Ďakujem
Lotarka
04.01.09,16:29
Všetky výdavky si treba vedieť obhájiť pri kontrole, že boli naozaj potrebné pri dosahovaní príjmov. Takže môj názor je taký, že už v dohode o poskytnutí služby by som vymenovala dostatočne prehľadne všetky činnosti, ktoré bude poskytovať a z toho by potom vyplývali aj výdavky.
Lotarka
04.01.09,16:38
No zamýšľam sa aj nad otázkou, čo vlastne spadá do živnosti opatrovateľka? Aby tam nebolo vypísané aj niečo, na čo živnosť nemá a tým pádom ani výdavky by neboli uznané. To ma napadlo pri tej strave.
Gaba30
04.01.09,21:28
Mas pravdu Lotarka. Ale je to vlastne služba. A keď poskytuje službu taká kaderníčka, tak si dá do výdavkov aj farbu, lak, šampón a pod. Opatrovateľka má celý deň dieťa. Kto tomu dieťaťu navarí? Kto zabezpečí potraviny? Sú to výdavky na dosiahnutie a udržanie príjmu? Našla som stránku kde firma poskytuje opatrovateľské služby:
A tam je uvedené nasledovné:
Náplň práce opatrovateľky zahŕňa nasledujúce činnosti:

domáce práce ( upratovanie, varenie, žehlenie, pranie, nákupy,...)
príprava a podávanie jedál
pomoc pri telesnej hygiene
pomoc pri obliekaní, vyzliekaní, vstávaní
sprievod k lekárovi a podávanie liekov podľa pokynov lekára
prechádzky atď.Asi sa to pôjdem spýtať Tomanky.
wagner
05.01.09,11:50
Podľa mňa ale tie opatrovateľky poskytujú služby u klienta a nie u seba. Podľa mňa, pokiaľ by chcela aj variť. tak musí mať súhlas z ÚVZ na prevádzku kuchyne. Nemyslíš?
Gaba30
05.01.09,18:26
Aký je rozdiel v tom, či varí u mňa doma alebo u seba? Varí iba pre jedno dieťa a nie pre celé jasle. Potom by som mala aj ja doma mať súhlas od UVZ. Ale keď vynechám to varenie, tak ostatné veci ? Zariadenie ako pult na prebaľovanie, postieľka alebo deka na hranie , prádlo do postieľky atď. To by mohlo byť v prípade ak si to zazmluvním (viď Lotarka)?
A u mňa doma opatrovať to nepôjde, lebo dochádzam za prácou do mesta a malú tam budeme tiež voziť.
Ďakujem za Vaše názory.
Manual
05.01.09,19:10
Možno to pritiahnem za vlasy, ale prečo by mala opatrovateľka byť u teba doma ? Ty proste nesúhlasíš aby bola v tvojom byte. Všetko je na dohode. A prečo by si opatrovateľka v stanovený čas nemohla prísť na aute s autosedačkou pre dieťa a ísť s ním k sebe domov a znova ho v dohodnutý čas zaviesť matke ? ... atď.. ? To len nahlas rozmýšľam.
ilona
06.01.09,11:18
Sú nejaké špecialne podmienky na to,aby dali takúto živnosť? /vzdelanie,prax ... a pod./
Gaba30
06.01.09,13:22
Sú nejaké špecialne podmienky na to,aby dali takúto živnosť? /vzdelanie,prax ... a pod./
Je to voľná živnosť. Nevyžaduje si to vzdelanie ani prax. Neviem ako je to s povolením od obce alebo mesta. Podľa mňa to nemusí byť.
Gaba30
09.01.09,12:50
Ako už vieme, pani Tomanová vymyslela opatrovateľky detí na živnosť.Ja by som potrebovala vedieť, čo si môže dať do výdavkov. O moju 5-mesačnú dcéru sa bude starať moja sestra u seba doma. Môžu to byť aj plienky, strava a podobne? Sestra na mne nechce zarobiť.
Ďakujem
Môže ešte niekto poradiť?
ďakujem
veronikasad
09.01.09,12:54
Ako už vieme, pani Tomanová vymyslela opatrovateľky detí na živnosť.Ja by som potrebovala vedieť, čo si môže dať do výdavkov. O moju 5-mesačnú dcéru sa bude starať moja sestra u seba doma. Môžu to byť aj plienky, strava a podobne? Sestra na mne nechce zarobiť.
Ďakujem
Ak bude mať sestra živnosť, nech si uplatní 40 % paušálne výdavky + zaplatené preddavky do zdr.poisťovne, príp. dobr. nemoc. poistenie. Po odpočítaní nezd.časti základu dane jej asi veľa na zdanenie nezostane.
Gaba30
27.01.09,22:04
Ak bude mať sestra živnosť, nech si uplatní 40 % paušálne výdavky + zaplatené preddavky do zdr.poisťovne, príp. dobr. nemoc. poistenie. Po odpočítaní nezd.časti základu dane jej asi veľa na zdanenie nezostane.
S paušálnymi výdavkami to nepôjde, lebo vykonáva aj inú činnosť.

Má ešte niektonejaký nápad?

Ďakujem