rokr
04.01.09,17:27
Chcel by som sa na Vás obrátiť, že aké máte skúsenosti :
1. ako majú byť správne namontované merače na teplú a studenú vodu v bytoch (v šachtách), pretože neviem, je určené poradie montáže od spoločného potrubia - 1. ventil, 2. merač alebo opačne, my ich máme namontované v rôznom poradí podľa priestoru
2. kde má byť správne umiestnená plomba na merače - z ktorej strany,
3. na koho náklady uskutočňujete opravy meračov na vodu bez viditeľného zásahu - zarosenie merača, ventilov
4. ako realizujete výmenu ? opravu ? meračov v bytoch, v ktorých došlo k rekonštrukcii bytového jadra, pretože u nás si dávajú vymeniť staré merače za nové ?!
VieraHu
04.01.09,16:53
1. Od spoločného potrubia ventil, potom merač ( aby sa dala v prípade potreby pri výmene meračov odstaviť voda)
2. Plomba má byť umiestnená na strane od ventilu
3.Merač je majetkom vlastníka bytu - na jeho náklady, ak sa nedohodnete inak
4. Merače si nemôže vymienať ako kto chce. Mala by to robiť firma, ktorá má na to oprávnenie a ktorá namontuje jeden typ meračov.
My budeme teraz po štyroch rokoch vymieňať merače na TÚV. Objednali sme si firmu, ktorá nám merače montovala. Zakúpi merače, namontuje ich, staré si odložíme a pred uplynutím doby platnosti nových si ich dáme ociachovať a znova ich vymeníme. Zaplatia si to vlastníci bytov, v spoločných priestoroch SVB.
lubica_02
04.01.09,19:17
Pri poruche vodomeru , napr. zarosenie alebo poškodenie / vodomer sa zasekne - nemeria /, robíme obyčajne výmenu cez f. ktorá má oprávnenie na túto prácu na náklady vlastníka .
Julian
04.01.09,19:46
2. kde má byť správne umiestnená plomba na merače - z ktorej strany,
3. na koho náklady uskutočňujete opravy meračov na vodu bez viditeľného zásahu - zarosenie merača, ventilov


Montážna plomba by mala zabrániť možnej manipulácii s údajom vodomera a preto by mala byť pred aj za vodomerom (malo by to byť uvedené v typovom schválení meradla).

Zarosenie vodomera nie je závada. Dochádza k nemu vtedy, ak z orosenej trubky prípadne armatúry SV občas kvapká na číselník vodomera a ten sa zarosí. Dá sa tomu zábrániť, ak sa na vodomer umiestní kryt, napr. kelímok.
lubica_02
05.01.09,05:10
Montážna plomba by mala zabrániť možnej manipulácii s údajom vodomera a preto by mala byť pred aj za vodomerom (malo by to byť uvedené v typovom schválení meradla).

Zarosenie vodomera nie je závada. Dochádza k nemu vtedy, ak z orosenej trubky prípadne armatúry SV občas kvapká na číselník vodomera a ten sa zarosí. Dá sa tomu zábrániť, ak sa na vodomer umiestní kryt, napr. kelímok.
Ale väčšinou nie je možné odpísať stav vodomera, preto ho treba aspoň otvoriť a opakovane zaplombovať. V tomto prípade je lepšie ho vymeniť - z praxe viem, že opakovane sa vymenený vodomer už nezarosil , takže sa asi jedná o poruchu ,ale je možný aj prípad ako píšeš.
Julian
05.01.09,21:30
Ale väčšinou nie je možné odpísať stav vodomera, preto ho treba aspoň otvoriť a opakovane zaplombovať. V tomto prípade je lepšie ho vymeniť - z praxe viem, že opakovane sa vymenený vodomer už nezarosil , takže sa asi jedná o poruchu ,ale je možný aj prípad ako píšeš.

To som napísal z vlastnej skúsenosti. Dosť dlho to trvalo kým sa chránený vodomer sám vyčistil, ale pomohlo to vo viacerých prípadoch. Vtedy sme mali vodomery namontované vodorovne. Teraz sú namontované vertikálne a už sa to nevyskytuje.
Prečo sa zarosí ? Ak sa stretne studené s teplým (napr. pokrývka na hrnci s vodou).
lubica_02
06.01.09,07:12
Máš pravdu Julian - naozaj sa zarosil len vodomer umiestnený vodorovne . Teraz mám všetky vertikálne, tak žiadne rosenie.
rokr
10.01.09,16:57
www.sbdzv.sk/smernice/smr_prev_meracej_tech.html
www.smi.sk/dokumenty/vodomery.doc

http://www.sbdbaii.sk/
janka7858
07.02.10,07:31
Dobrý deň,

potrebovala by som jednu informáciu. Akým spôsobom sa dá v bytoch zabezpečiť, aby nám namontovali merače na studenú vodu a merače na odpočet spotrebovaného tepla? Bývam v bytovke, kde je 60 percent platičov, a s neplatičmi nikto nič nerobí. Mám zálohy v astronomických výškách a aj tak máme nedoplatky, lebo nám narátajú aj nezaplatené zálohy za neplatičov. Je nekajé riešenie? Byty sú vo vlastníctve mesta.Ďakujem.
sito
07.02.10,08:01
Vo vašom prípade môže rozhodnúť o tom vlastník, teda mesto. Vy môžete len od neho žiadať o namontovanie pomerových vodomerov a pomerového merania tepla v dome. Nič s toho nie je zo zákona povinnosť mať v bytoch pre vlastníka, vašej žiadosti nemusí vyhovieť. Zo zákona je povinnosť pomerových vodomerov len na teplu vodu.

Vlastník bytu má s nájomníkmi nájomnú zmluvu v nej sú uvedené podmienky určenia úhrad a platenia úhrad za služby a ich ročného vyúčtovania.

Na vyúčtovaní sú náklady na dom a ich rozpočítanie na jednotlivé byty. V prípade tepla na m2 plochy bytov. V prípade studenej vody na osoby, prípadne na osobomesiace bývajúce počas roka v bytoch. Za neplatičov Vám nemôžu nič započítať. Napočítané neuhradené náklady si musí mesto vymáhať od neplatičov!

Vlastník môže požadovať mesačné zálohové platby vo výške jednej dvanástiny ročných nákladov predchádzajúceho roka. Sumár záloh, platieb, rozdiel v ročnom vyúčtovaní.

Jedine čo môžete spraviť, je skontrolovať správnosť spôsobu rozdelenia nákladov, ak nie je správne spravené rozdelenie môžete ho reklamovať, prípadne požiadať vlastníka bytov, mesto o vysvetlenie ich zástupcom.
Elena Navrátilová
07.02.10,08:03
Dobrý deň,

potrebovala by som jednu informáciu. Akým spôsobom sa dá v bytoch zabezpečiť, aby nám namontovali merače na studenú vodu a merače na odpočet spotrebovaného tepla? Bývam v bytovke, kde je 60 percent platičov, a s neplatičmi nikto nič nerobí. Mám zálohy v astronomických výškách a aj tak máme nedoplatky, lebo nám narátajú aj nezaplatené zálohy za neplatičov. Je nekajé riešenie? Byty sú vo vlastníctve mesta.Ďakujem.

Takže nie ste vlastníkmi ... jediná možnosť je apelovať na vlastníka bytov aby predmetné technické zariadenia dal namontovať. Rada o zaobstaraní vlastného bytu myslím nie je na mieste. Nájomník má jediné právo a to platiť predpísané zálohy a rešpektovať znenie zmluvy o prenájme.
Mária27
07.02.10,11:31
Vo vašom prípade môže rozhodnúť o tom vlastník, teda mesto. Vy môžete len od neho žiadať o namontovanie pomerových vodomerov a pomerového merania tepla v dome. Nič s toho nie je zo zákona povinnosť mať v bytoch pre vlastníka, vašej žiadosti nemusí vyhovieť. Zo zákona je povinnosť pomerových vodomerov len na teplu vodu.

Vlastník bytu má s nájomníkmi nájomnú zmluvu v nej sú uvedené podmienky určenia úhrad a platenia úhrad za služby a ich ročného vyúčtovania.

Na vyúčtovaní sú náklady na dom a ich rozpočítanie na jednotlivé byty. V prípade tepla na m2 plochy bytov. V prípade studenej vody na osoby, prípadne na osobomesiace bývajúce počas roka v bytoch. Za neplatičov Vám nemôžu nič započítať. Napočítané neuhradené náklady si musí mesto vymáhať od neplatičov!

Vlastník môže požadovať mesačné zálohové platby vo výške jednej dvanástiny ročných nákladov predchádzajúceho roka. Sumár záloh, platieb, rozdiel v ročnom vyúčtovaní.

Jedine čo môžete spraviť, je skontrolovať správnosť spôsobu rozdelenia nákladov, ak nie je správne spravené rozdelenie môžete ho reklamovať, prípadne požiadať vlastníka bytov, mesto o vysvetlenie ich zástupcom.

Úplne súhlasím. Vlastníkovi domu treba rozúčtovanie za neplatičov vytknúť, žiadať nápravu; ak to nepomôže, podať na súd - je to jeho bezdôvodné obohatenie.
Elena Navrátilová
07.02.10,12:16
Osobne to naúčtovanie nákladov za neplatičov beriem s veľkou rezervou... v dnešnej dobe neverím že by si to dovolil hocijaký správca. Ak by náhodou bol nesúlad vo vyúčtovaní za služby spojené s bývaním sa podáva reklamácia. Aj v tomto prípade by som to doporučovala pokiaľ má nájomníčka pochybnosť o správnosti rozúčtovania za služby spojené s bývaním. Ak sa aj studená voda rozpočítava podľa osôb nie je problém si správnosť prevedenia rozúčtovania overiť. V konečnom dôsledku pokiaľ je nájomný dom stavaný cez úver zo ŠFRB tam sú veľmi prísne kritéria kto vôbec môže ostať na základe zmluvného vzťahu bývať v takto postavenom byte. Mesto musí splácať úver do ŠFRB a tam teda sú jasne stanovené podmienky a veľmi prísne kontrolované dodržiavanie.
janka7858
07.02.10,16:17
Pre:sito
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď a mala by som ešte jednu otázku. keď mi teda mesto nemôže narátať dlhy po neplatičoch, ako je možné, že v domácnosti smebývali dve osoby ale vo vyúčtovaní som mala napísané 2,33 osoby,,,:)))a ak tu chcete získať byt, dajú Vám ho, ale pod podmienkou, že vyplatíte dlh po neplatičovi,,,aj to je normálny postup?V stanovách mesta ale nie je uvedené,že nový nájomník bude mať byt pridelený len ak vyplatí dlh za dlžníka. Mimochodom jedná sa o sociálne byty, ktoré sa nedajú odkúpiť a máme tu zmluvy na dobu určitú.
Ďakujem za odpoveď.
janka7858
07.02.10,16:22
pre: sito

a ešte dodatok, je možné aby si toto v dnešnej dobe niekto dovolil, ak to tak nie je a mýlim sa , tak prečo som mala poplatok za spotrebované teplo iný ako môj sused, ktorý má rovnaký byt ako ja na m2???Bytovka tu stojí od roku 1993, nie je postavená cez ŠFRB.
janka7858
07.02.10,16:24
Bytovka nie je postavená cez ŠFRB a postavená bola v roku 1993. Byty máme v nájmoch od mesta.V dnešnej dobe je možné všetko. Odpoveď pre Vás som omylom poslala pod značkou sito.
Elena Navrátilová
07.02.10,16:38
pre: sito

a ešte dodatok, je možné aby si toto v dnešnej dobe niekto dovolil, ak to tak nie je a mýlim sa , tak prečo som mala poplatok za spotrebované teplo iný ako môj sused, ktorý má rovnaký byt ako ja na m2???Bytovka tu stojí od roku 1993, nie je postavená cez ŠFRB.

Reklamácia bola podaná? Pri rovnakej ploche a rôznych nákladoch bez meračov... a samozrejme pri rovnakej výmere m2 obytnej plochy musia byť náklady na kúrenie rovnaké. Neviem sa zodpovedne vyjadriť či v roku 1993 boli pre mestá úvery zo ŠFRB ale ak isto mesto nefinancovalo výstavbu z vlastných zdrojov. Ale teoreticky si myslím že je možný úver zo ŠFRB. Zákon 182 vznikol práve v roku 1993.
sito
07.02.10,16:51
No to je zaujímavé, asi je za tým nejaká nezákonnosť.

Dve osoby, alebo 24 osobomesiacov za rok, Ta tretina osoby je za čo, za tých neplatičov?

Rozúčtovaním tepla podľa m2 by mali mať byty o rovnakej ploche rovnaké náklady.

Ak aj náhodou rozdeľujú niečo medzi vás platiacích, tak podľa čoho, modrých očí, alebo podľa známosti?

Mesto má zvláštny sociálny prístup k nájomníkom sociálnych bytov?

A čo Vám na to odpovedali? Ak ste sa ich na to pýtali?

Čo je v zmluve o nájme bytu, ak by ste neplatili aj Vy? Tiež to rozrátajú na na ostatných? Kto bude potom platiť nájom, keď vlastné nemusí platiť nikto.

Bolo by dobré vidieť to ročné vyúčtovanie, dostať sa do obrazu. Potom by bolo možné sa vyjadriť presnejšie k problému.
Mária27
07.02.10,16:56
Osobne to naúčtovanie nákladov za neplatičov beriem s veľkou rezervou... v dnešnej dobe neverím že by si to dovolil hocijaký správca. ...

Oni nemajú správcu, nejde o bytový dom podľa ZVB. Obec je vlastníkom celého domu, je prenajímateľom bytov. Nájomné je podľa dohody, ale plnenia nájomcov nemôže prerozdeľovať.
Elena Navrátilová
07.02.10,17:08
Oni nemajú správcu, nejde o bytový dom podľa ZVB. Obec je vlastníkom celého domu, je prenajímateľom bytov. Nájomné je podľa dohody, ale plnenia nájomcov nemôže prerozdeľovať.

Ale akosi sa mi nepozdáva aby spotrebované energie boli rozdeľované medzi platiacich nájomcov. Aspoň tak som pochopila vyjadrenie zadávateľky. Ak som to nesprávne pochopila tak sa ospravedlňujem. Ani nespotrebované energie im nemôžu zahrnúť do ich vyúčtovania. Pri rovnakej rozlohe pri nemeranej spotrebe musia mať rovnaké náklady aj keď vyúčtovanie môže byť závislé na zaplatených zálohových platbách. Možno to len neodkontrolovali a podozrenie je na svete. :rolleyes:
Elena Navrátilová
07.02.10,20:13
Pre:sito
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď a mala by som ešte jednu otázku. keď mi teda mesto nemôže narátať dlhy po neplatičoch, ako je možné, že v domácnosti smebývali dve osoby ale vo vyúčtovaní som mala napísané 2,33 osoby,,,:)))a ak tu chcete získať byt, dajú Vám ho, ale pod podmienkou, že vyplatíte dlh po neplatičovi,,,aj to je normálny postup?V stanovách mesta ale nie je uvedené,že nový nájomník bude mať byt pridelený len ak vyplatí dlh za dlžníka. Mimochodom jedná sa o sociálne byty, ktoré sa nedajú odkúpiť a máme tu zmluvy na dobu určitú.
Ďakujem za odpoveď.

Inak byty výstavba ktorých bola financovaná z úveru ŠFRB sa nemôže odkúpiť a dĺžka rokov je závislá od obdobia v ktorom sa úver bral. Podľa znenia vtedy platnej legislatívy. 2,33 osobomesiaca je veľmi jednoduché vysvetlenie. Ak nebol rovnaký počet osôb v byte celý rok.
sito
08.02.10,15:33
Inak byty výstavba ktorých bola financovaná z úveru ŠFRB sa nemôže odkúpiť a dĺžka rokov je závislá od obdobia v ktorom sa úver bral. Podľa znenia vtedy platnej legislatívy. 2,33 osobomesiaca je veľmi jednoduché vysvetlenie. Ak nebol rovnaký počet osôb v byte celý rok.

To prečo tam môže byť 2,33 osoby, chápem. Vlastník domu tým povedal, že v byte v priebehu roka bývali dve osoby dvanásť mesiacov a tretia osoba bývala v byte štyri mesiace v roku.

Nie je mi jasné, keď zadavateľka uvádza dve osoby a mesto, vlastník jej pripísal tretiu osobu, bývajúcu v byte štyri mesiace?
janka7858
08.02.10,16:12
Ahoj sito,,,musím Ti to poslať ešte verejne, lebo ešte nemôžem písať súkromné správy.Dostal si moju odpoveď?
janka7858
08.02.10,16:16
V byte bývali stále len dve osoby.Nikdy tretia. Jedine ,že by 0,33 bol náš zajac.:)
sito
09.02.10,15:20
Janka, nie ss neprišla.

Nepočul som, že by niekto platil za zajaca!

Ale viem isto, že Zajac platil za päť osôb! Za seba za manželku a za tri deti. Volal sa Ondrej.

Ak bývaš v meste, je tam bohový primátor. Keď dovolí , prípadne presadzuje veci, ktoré uvádzaš.

Ale aj vy máte právo sa dožadovať informácii ohľadne úhrady nákladov za bývanie v mestskom byte a oni sú vám povinní poskytnúť informácie. Ľepšie bude ak sa ohlásite viacerí naraz. Jedinca môžu ľahšie odbiť.

Je si treba dať na poriadok svoje sťažnosti, pripomienky a tlačiť spoločne na mesto, vlastníka domu, bytov.