mariannabebcakova
04.01.09,17:51
živnostník v roku 2008 vyplatil 5 násobok život. minima ako priležitostný príjem dôchodcovi podľa § 8 ods.1 písmeno a, dôchodca pomáhal pri natieraní strechy na stavbe, majú spolu podpísanú zmluvu o dielo, kde je uvedené že sa jedná o jednorazový príležitostný príjem. Otázka je či naozaj dôchodca nemusí tento príjem zdaniť?
Jarka 1
04.01.09,16:58
Nemusí, ak mal iba tento jeden príležitostný príjem.
mariannabebcakova
04.01.09,17:00
Dobre som tomu porozumela aj natieračské práce spadajú do § 8?
Jarka 1
04.01.09,17:06
Dobre som tomu porozumela aj natieračské práce spadajú do § 8?

Moja odpoveď platí, ak ide o dôchodcu, ktorý nepodniká ako maliar., natierač.
Ak by podnikal, bol by to § 6. Ak nepodniká ako dôchodca, je to § 8.
Lotarka
04.01.09,17:10
Takže sa môže spísať kľudne zmluva o dielo a nemusí sa robiť mimopracovaná dohoda?
mariannabebcakova
04.01.09,17:14
Ďakujem. Prajem pekný večer
Jarka 1
04.01.09,17:17
Takže sa môže spísať kľudne zmluva o dielo a nemusí sa robiť mimopracovaná dohoda?

Áno, zmluva o dielo je v tomto prípade vhodná. Predpokladám, že sa jedná medzi nimi skutočne o jednorázové natieranie strechy a nebude ju natierať niekoľko mesiacov. To už by bolo potom vhodnejšie na dohodu.
nikula
20.03.09,08:37
Zmluva o dielo sa dá urobiť aj s nezamestnaným človekom (nepodnikateľom), ktorý jednorázovo pomôže pri stavebných prácach na väčšej zákazke? Aký je potom paragraf? Ak sa mu vyplatí 20000,-, nemusí podať DP(iné príjmy nie sú)?
nikula
20.03.09,11:13
Ak by sa uzatvorila Zmluva, tak ako potom vydokladujem peniaze. Nezamestnaný mi vystaví faktúru, alebo stačí k tejto zmluve už len VPD?
Dobroslava
20.03.09,11:37
Prosím, vie niekto súúúrne poradiť?
Dôchodca má príjem z úrokov 9 tis.Sk
Ďalej má príjem z dohody o vykonaní práce 10 500 sk.
Ešte má príjem z prenájmu hnuteľnej veci 12 000 sk
a prenájom časti nehnuteľnosti vo výške 12 000 sk
Tento dôchodca si chce podať DP - aby mu vrátili daň z úrokov a sitahnutú daň z uvedenej DoVP.
Môže si teda dať do DP aj príjem z prenájmu časti nehnuteľnosti a príjem z prenájmu hnuteľnej veci?
Berú sa tieto všetky príjmy spolu, alebo príjem z prenájmu sa berie nezávisle do výšky 25 650 Sk?
Neviem totiž, či má uviesť do DP všetky uvedené príjmy, alebo príjem z prenájmu sa berie osobitne, príjem z úrokov na kapit. vkladoch osobitne a príjem z dohody o vykonaní práce osobitne.
Prosím poraďte mi, potrebujem to súúúrne, ďakujem.
mekelek
20.03.09,11:48
Ak by sa uzatvorila Zmluva, tak ako potom vydokladujem peniaze. Nezamestnaný mi vystaví faktúru, alebo stačí k tejto zmluve už len VPD?

Nezamestnaný /evidovaný uchádzač o zamestnanie/ môže pracovať na dohodu, lenže.... čo zarobí na dohodu, to sa mu strháva zo soc. dávok, lebo musí odovzdať potvrdenie o príjme na príslušný ÚPSVaR. Iná je situácia, keď ide o dobrovoľne nezamestnaného, ktorý nepoberá žiadne dávky; alebo nezamestnaný poberá podporu.
!!! Nezamestnaný v žiadnom prípade nemôže vystaviť faktúru !!!
nikula
23.03.09,05:16
A ak by nejaké práce vykonal dôchodca, aký je paragraf? Nemáte vzor zmluvy o dielo s dôchodcom na maliarske práce? Stačí uzatvoriť zmluvu o dielo a vystaviť k tomu VPD?
JanaKop
23.03.09,07:24
Prajem pekný deň.
Chcela by som sa opýtať či môžem za príležitostný príjem považovať aj finančné poradenstvo, ak to človek robí len popri zamestnaní, nemá otvorenú živnosť a teda uplatniť tak v daňovom priznaní odpočitateľný príjem 25650,- Sk
Dobroslava
23.03.09,08:19
Prosím, vie niekto súúúrne poradiť?
Dôchodca má príjem z úrokov 9 tis.Sk
Ďalej má príjem z dohody o vykonaní práce 10 500 sk.
Ešte má príjem z prenájmu hnuteľnej veci 12 000 sk
a prenájom časti nehnuteľnosti vo výške 12 000 sk
Tento dôchodca si chce podať DP - aby mu vrátili daň z úrokov a sitahnutú daň z uvedenej DoVP.
Môže si teda dať do DP aj príjem z prenájmu časti nehnuteľnosti a príjem z prenájmu hnuteľnej veci?
Berú sa tieto všetky príjmy spolu, alebo príjem z prenájmu sa berie nezávisle do výšky 25 650 Sk?
Neviem totiž, či má uviesť do DP všetky uvedené príjmy, alebo príjem z prenájmu sa berie osobitne, príjem z úrokov na kapit. vkladoch osobitne a príjem z dohody o vykonaní práce osobitne.
Prosím poraďte mi, potrebujem to súúúrne, ďakujem.
Prosím môže mi niekto poradiť, termín podania DP sa blíži, a ja si neviem rady ...
nikula
23.03.09,10:53
Odpovie už niekto na otázky????
nikula
23.03.09,11:42
Do ktorého stlpca v peňažnom denníku sa zaradí výdavok z príkaznej zmluvy? Sú to mzdy???
Pozri aj vyššie položené otázky!!!
nikula
23.03.09,12:00
Nikto nevie poradiť! Ak dôchodca pre mňa urobí nejaké stavebné práce, na základe akého dokladu mu to môžem vyplatiť? VPD asi nebude stačiť. Neviem, či na základe Zmluvy o dielo alebo na príkaznú zmluvu? Nemáte vzor dokumentu? Do ktorého stlpca dať výdavok?
nikula
16.04.09,08:25
Chcem sa opýtať. Brat je riadne zamestnaný, ale mal dohodnuté stavebné práce mimo zamestnania, jedná sa o jednorázový príjem vo výške 597,5 eur. Zaujímalo by ma, či v ďalšom roku pri RZ dane bude musieť tento príjem zdaniť a či on ako fyzická osoba mohol tieto práce vykonávať na základe Zmluvy o dielo?

Ďakujem za odpovede.
mzdarka renca
16.04.09,08:27
áno, musí ho zdaniť. na akom základe mal uvedený príjem, aká zmluva?
Dáša_
16.04.09,08:43
Chcem sa opýtať. Brat je riadne zamestnaný, ale mal dohodnuté stavebné práce mimo zamestnania, jedná sa o jednorázový príjem vo výške 597,5 eur. Zaujímalo by ma, či v ďalšom roku pri RZ dane bude musieť tento príjem zdaniť a či on ako fyzická osoba mohol tieto práce vykonávať na základe Zmluvy o dielo?

Ďakujem za odpovede.

Ja si naopak myslím, že nakoľko ide o sumu nižšiu ako 5 násobok životného minima, za predpokladu, že je zmluva napísaná tak, aby sa nejednalo o závislú prácu, tak to spadá pod §9, ods1, písmeno h a tento príjem je od dane oslobodený
nikula
16.04.09,08:50
Tak ako teraz. Je oslobodený alebo nie? V zmluve o dielo je uvedený ten paragraf 9? Dostal len materiál a robil to po práci.
Marína
16.04.09,09:53
Tak ako teraz. Je oslobodený alebo nie? V zmluve o dielo je uvedený ten paragraf 9? Dostal len materiál a robil to po práci.
§ 9 je ustanovením Zák. o dani z príjmov(príjmy oslobodené).
Ak máme posúdiť, či je príjem tvojho brata (ne)oslobodený, musíš uviesť na základe "čoho" dané práce vykonával.
nikula
16.04.09,10:54
Je to asi takto. Jeho kamarát živnostník mal viac zákaziek, nestíhal, tak sa s ním dohodol na stavebných prácach (vysprávky stien na bytovom dome). Urobil zmluvu o dielo s tým, že sa dohodli na pevnej sume podľa §9 a tiež na čase do kedy to má byť hotové. Dal mu materiál, aby ho použil. On mal svoje náradie.
Dáša_
16.04.09,11:34
Je to asi takto. Jeho kamarát živnostník mal viac zákaziek, nestíhal, tak sa s ním dohodol na stavebných prácach (vysprávky stien na bytovom dome). Urobil zmluvu o dielo s tým, že sa dohodli na pevnej sume podľa §9 a tiež na čase do kedy to má byť hotové. Dal mu materiál, aby ho použil. On mal svoje náradie.

Ak toto urobí jednorazovo (aby nesplňalo znaky živnosti u brata), pracuje so svojim náradím, nepodriaďuje sa pokynom živnostníka (mimo dohody o termíne skončenia a o kvalite) tak to nesplňa ani znaky závislej práce.

podľa mňa to splňa par 8, ods1

§ 8
Ostatné príjmy

(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,



a vtedy je to podla par.9, odst1, písmeno h od dane oslobodené do výšky 5násobku životného minima


h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len "platné životné minimum ); minima

Toto je môj názor.
Marína
16.04.09,12:04
Dáši, citujem

Komentár k § 8
ods. 1 – Ostatné príjmy sú to napr. príjmy z príležitostných činností, vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti, príjmy z predaja hnuteľných vecí, príjmy z prevodu opcií a cenných papierov, z prevodu účasti na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo z prevodu členských práv družstva, dôchodky a iné opakujúce sa požitky, výhry v lotériách
a iných podobných hrách a výhry z reklamných súťaží a žrebovaní, ceny zo súťaží, v ktorých je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže…
Ak hovoríme o príjmoch z príležitostných činností, tak môže ísť napr. o príležitostný predaj húb alebo lesných plodov, predaj výrobkov z vlastnej chovateľskej a poľnohospodárskej výroby (nie ako samostatne hospodáriaci roľník).
Dáša_
16.04.09,12:19
Dáši, cituje

Komentár k § 8
ods. 1 – Ostatné príjmy sú to napr. príjmy z príležitostných činností, vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti, príjmy z predaja hnuteľných vecí, príjmy z prevodu opcií a cenných papierov, z prevodu účasti na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo z prevodu členských práv družstva, dôchodky a iné opakujúce sa požitky, výhry v lotériách
a iných podobných hrách a výhry z reklamných súťaží a žrebovaní, ceny zo súťaží, v ktorých je okruh sú_ažiacich obmedzený podmienkami súťaže…
Ak hovoríme o príjmoch z príležitostných činností, tak môže ísť napr. o príležitostný predaj húb alebo lesných plodov, predaj výrobkov z vlastnej chovateľskej a poľnohospodárskej výroby (nie ako samostatne hospodáriaci roľník).

A prečo by pri príležitostnom príjme nemohlo isť aj o iné ako predaj?

http://www.porada.sk/t38774-zmluvy-podla-obcianskeho-zakonnika-zdanenie-prijmu.html?styleidd=5&highlight=Pr%EDkazn%E1
Marína
16.04.09,12:35
Ja netvrdím, že (ne)môže, len som chcela trochu prispieť.:) Priznávam, nie som si istá, či §8/1 áno-nie.
Dáša_
16.04.09,12:39
Ja netvrdím, že (ne)môže, len som chcela trochu prispieť.:) Priznávam, nie som si istá, či §8/1 áno-nie.

Skús prejsť ten odkaz, čo som dala. Podľa mňa to jednoznačne spadá sem.
Marína
16.04.09,12:58
mzdarka renca
16.04.09,13:00
Dáši, nemá http://www.porada.sk/images/drak_userV2.gif.

požičiam ti môjho;)
Dáša_
17.04.09,10:01
http://blogy.etrend.sk/mihalblog/danove-a-odvodove-tipy-jozefa-mihala-19./164594.html

do pozornosti časť 3. Práca na zmluvy podľa Občianskeho zákonníka
siskage
10.07.09,05:53
Chcela by som sa opýtať, čo môže byť predmetom zmluvy o dielo.

Sme neziskovka, ktorej odklepli projekt z eurofondov v oblasti cestovného
ruchu a turizmu - spolupráca SR a Poľska. Keďže sú tam vyčlenené peniaze na odmeny pre rôznych expertov v oblasti turizmu (organizácia akcií, turistickí sprievodci, fotografovanie, tvorba www stránky ...), chcem sa opýtať, či je možné vyplatiť im tie odmeny na základe zmluvy o dielo. Väčšina z tých ľudí sú nepodnikatelia (Slováci aj Poliaci). Tie služby, ktoré nám poskytnú budú tak asi 2,3,4 x do roka.

Ďakujem za odpovede.
siskage
10.07.09,06:27
Vie mi niekto poradiť?

Alebo je vhodnejšie uzatvoriť dohody o vykonaní práce? Budú to jednorázové činnosti,
vystrieda sa tu asi veľa ľudí, tak mi ide o to prihlasovanie a odhlasovanie do poisťovne a
zrážanie daní. Väčšina príjmov bude do výšky, do ktorej sa nemusia príležitostné príjmy
zdaňovať.
siskage
10.07.09,07:35
Nie je tu nikto, kto by mi mohol poradiť?