robitusi
04.01.09,18:01
Prosim,mate skusenosti z projektom od Erlisu? ako sa stavaju domy od nich?
Paci sa mi bungalov Opal 75/71,nemate ho niekto ?
EvaB
05.01.09,15:48
Katalógový projekt nesplní všetky požiadavky, jedine ak si dáš urobiť projekt podľa vlastných predstáv. Ale to je o iných peniazoch. V každom prípade je treba si vybrať katalógový projekt čo najbližšie predstavám. Ak potrebuješ čo najskôr začať, takmer okamžite máš k dispozícii projekt na vybavenie stavebného povolenia. U nás od rozhodnutia začať stavať prešli ani nie dva týždne a už sme projekt mali v ruke. Každý, kto robil z katalógu, si aj tak veľa vecí zmenil podľa svojho, tieto zmeny stačí len dokresliť do pôvodného projektu ku kolaudácii. Jedna vec je projekt na papieri, ale keď vidíš tú svoju stavbu v skutočnosti, hneď ťa napadnú zmeny a vylepšenia. Aj u nás z projektu v podstate zostali len obvodové steny a nosné priečky. Môže ťa potešiť, že mnohí tí čo dlhé mesiace špekulovali nad projektom a dali si ho urobiť na zákazku, ho menili tak isto ako aj my. Výber máš bohatý, sú aj iné firmy ako Erlis, určite niečo nájdeš.;)
Všetky katalógové projekty majú štandardnú kvalitu a v podstate sú dobrým podkladom pre stavbu. Musíš si ale zvoliť, z akého materiálu budeš stavať, podľa toho by mali ten projekt a rozpočet pripraviť, ak takúto možnosť poskytujú. My sme mali projekt z Porothermu, nakoniec sme sa rozhodli ináč, aj materiál aj hrúbku stien. Všetko potom záležalo od stavebnej firmy a dozoru, nie až tak od projektu.
kabatik
05.01.09,18:36
Dajte si pozor na katalógové projekty, ak chcete stavať po starom. Teda kúpiť projekt pre stavebné povolenie/ a´20.000 sk/ a podľa neho postaviť dom. Teraz už dávajú len informačný projekt v mierke 1:100. A podľa neho veru nič nepostavíte. Potom budete nútený kúpiť vykonávací projekt a takú pálku čo Vám zaspievajú... V konečnom dôsledku Vás to výjde viac ako keď si dáte projekt urobiť na zakázku. Už sa katalógoví spamätali. Neoklamú Vás síce, len Vám nepovedia celú pravdu.
EvaB
06.01.09,09:39
Dajte si pozor na katalógové projekty, ak chcete stavať po starom. Teda kúpiť projekt pre stavebné povolenie/ a´20.000 sk/ a podľa neho postaviť dom. Teraz už dávajú len informačný projekt v mierke 1:100. A podľa neho veru nič nepostavíte. Potom budete nútený kúpiť vykonávací projekt a takú pálku čo Vám zaspievajú... V konečnom dôsledku Vás to výjde viac ako keď si dáte projekt urobiť na zakázku. Už sa katalógoví spamätali. Neoklamú Vás síce, len Vám nepovedia celú pravdu.
Nie je to celkom pravda. Erlis dodáva 5 paré 1:50 a to postačuje aj na vybavenie stav.povolenia i realizáciu.
Iné firmy dodávajú v sade napr. 3x projekt 1:100 a to stačí k stav.povoleniu a tiež k vybaveniu úveru v banke a 3x projekt 1:50 na realizáciu. Ak je treba ďalšie paré 1:50, za asi 1 000 Sk to bolo možné doobjedenať
Ferdosondo
06.01.09,19:54
Staviam podľa projektu od Erlisu. V podstate dobrý projekt. Niektoré veci ma trochu prekvapili, ale urobil som zmeny podľa seba. Asi nikto nepostaví presne podľa projektu. Ale keby som staval druhý raz určite by som išiel do individálneho projektu presne na mieru.
robitusi
07.01.09,14:59
Dakujem Vam za rady a pripomienky,stale s manzelkou sme nad katalogovymi projektami.Medzi favoritmi su Opal 75/71 Erlis, Alfa 144 Wranders, Bungalov 75 Euroline a Bungalov 19 Prodom.
Limitovany sme sirkou pozemku a tak dom by nemal byt sirsi ako 12 m.Vstup chceme z predu od ulice (Zapad).Riesim este dilemu ako urobit vchod do pivnice chcem ho ciastocne podpivnicit a mat tak moznost umiestnit kotol na pev. palivo do suterenu,alebo mat teplovodny krb a akumulacnu nadrz.Obvodove murivo-Ytong.
Ferdosondo
08.01.09,05:59
O akej hrúbke obvodového muriva uvažuješ?
robitusi
14.01.09,14:27
zatial to vyhrava ytong xela 375
Ferdosondo
14.01.09,15:16
Práve toto je tá vec, ktorú by som si už druhý raz rozmyslel. Ytong, vynikajúci materiál, ale hrúbku by som volil 25cm. Bohužiaľ v projekte som mal tehlu 38cm, tak som automaticky volil 375 Ytong.
EvaB
14.01.09,15:27
Ak nechceš zatepľovať-môže byť. Nám spočítali, že keď budeme zatepľovať, je vhodnejšie dať Lambdu 300 mm a 15 cm PS ako Lambdu 375 a 8 cm PS. Nižšia tepelná vodivosť a nižšia cena. Náklady na osadenie PS sú zhruba rovnaké pri každej hrúbke. Skús spočítať.
Ferdosondo
15.01.09,06:11
O tom, že netreba zatepľovať 375 a 375 lamda sa dozviete od obchoďáka Xelly, alebo v stavebninách. Obidvaja majú záujem predať čo najväčšie množstvo. V podstate im nieto čo vyčítať, chcú predať čo najviac a tieto hrúbky spľňajú minimálne hodnoty tepelného odporu podľa normy(tiež som sa dal nahovoriť):mee:. Ak Vám ide o to aby ste čo najmenej kúrili je najvhodnejšia kombinácia Ytong 250 + 20-25cm EPS. Cenovo druhá varianta výjde o zhruba 20 % lacnejšie. Tepelný odpor R 375 lamda pri reálnej vlhkosti je cca 3,8. Pri 250+20 je cca 7. Tzn. za menej peňazí viac muziky. Má to však aj ďalšie výhody napr. potreba slabšieho vykurovacieho telesa, menej peňazí murárovi-berú za m3, menej lepidla, zateplením vyriešiš tepelné mosty. O 12,5 cm sa Ti zväčšia miestnosti do obidvoch strán čiže 25cm spolu. To je napr.pri obvodovom múre dľžky 50m až 6,25m2 naviac. Menšia záťaž na základy- užšie a tým pádom lacnejšie.
Ferdosondo
15.01.09,06:17
Evka ak budeš zatepľovať je úplne zbytočné dávať lamdu. Je drahá a tepelný odpor ľahko a lacno dosiahneš s EPS. No a kombinácia 375 lambda + 8cm EPS je úplne nevhodná, lebo posúva rosný bod do Ytongu a tým vytvára raj pre plesne. Nezabudni vysloviť môj obdiv;) tomu kto Ti to zrátal.
borbi
15.01.09,07:34
Evka ak budeš zatepľovať je úplne zbytočné dávať lamdu. Je drahá a tepelný odpor ľahko a lacno dosiahneš s EPS. No a kombinácia 375 lambda + 8cm EPS je úplne nevhodná, lebo posúva rosný bod do Ytongu a tým vytvára raj pre plesne. Nezabudni vysloviť môj obdiv;) tomu kto Ti to zrátal.
mna by zaujialo aku mas krytinu a ako je vyriesena statika co s tyka nosnosti 25 cm ytongu.viem tiez o stavbach s 25 ytong ale len s lahkou krytinou kanadsky sindel.
Ferdosondo
15.01.09,15:48
Borbi ja mám Mediteran betónovú. Síce mám Ytong 375, ale nebál by som sa ju dať aj na Ytong 250. Statik to zráta. Okrem toho nosné priečky mám 250-tky a na jednej z nich sú ukotvené väznice strechy. Zároveň je zťažená stropom z obidvoch strán. Takže väčšie zaťaženie ako na obvode. Určite sa pýtaš prečo odporúčam 250 keď sám mám 375. Nie je to "Vodu káže víno pije":). Vtedy som žiaľ nevedel to, čo dnes.
fefe30
16.01.09,06:15
Ferdosondo: Hovoris, ze lepsie je dat ytong 250 + zateplenie, Moja otazka je ci tato kombinácia je pre bungalov alebo poschodovy dom. Lebo neviem ci 250 je vhodna pre nadstavbu aj strechu u poschodoveho domu. Teda mam na mysli po statickej stranke. Ty mas co bungalov alebo poschodovy dom.
robitusi
18.01.09,20:15
nie som este rozhodnuty na 100 perc. ,ale uz som uvazoval aj o moznosti stavat z ytong 300 a na to dobru izolaciu EPS..chcem si to este prepocitat a zistit ake su momentalne ceny....inak co sa tyka projektu tak sme z manzelkou urobili dalsie zmeny a po vybere projektu od prodomu bungalov 18 sme teraz pri projekte tiez od prodom TREND 270 je priestranejsi a viac izieb ak z garaze spravim detsku izbu....riesim este aj kurenie a to ci ku plynu urobit len jednoduchy krb alebo teplovodne kachle.
robitusi
07.09.12,17:03
Takze uz byvame,mame trend 270,z garaze sme spravili detsku izbu a tak mame maleho stale pod dohladom,tento rok sme zateplili tehlu 38 EPS 10 a dali silikon fasadu Baumit,zatial stavba cca 85 tis.ecok