HankaS
04.01.09,18:59
Prosím o radu, ako rozumiete prepočtu cudzej meny po 1.1.2009
Ak podľa nového od 1.1.2009 sa: platba pri dodaní tovaru,dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta na účely základu dane na eurá referenčným kurzom určeným a vyhláseným Europskou centrálnou bankou a NBS v deň predchádzajúci dňu vzniku daňovej povinnosti.?
To teda znamená napr.: deň vzniku daňovej povinnosti pri dodaní tovaru do členského štátu je 5.1.2009 a ja musím použiť kurz 4.1.2009. A tento kurz 4.1.. použijem aj pre záznamy v účtovníctve, aj pre záznamy v agenge DPH?
Ďakujem
Rozalka
04.01.09,18:03
Áno, je to tak.
Ráno nemáš hneď k dispozícii kurz, je to kvôli tomu, že ECB zverejňuje kurz daného dňa až po 14.00, a teda by sme dovtedy nemohli vystavovať faktúry, doklady ...
A keby sme do 14.00 použili včerajší a po 14.00 dnešný, to by bol riadny chaos.
HankaS
04.01.09,18:05
Takže tento kurz použijem aj pre účtovníctvo,aj pre DPH
Johanka
04.01.09,18:15
Deň vzniku daňovej povinnosti nemusí byť totožný s dňom
uskutočnenia účtovného prípadu ;).
HankaS
04.01.09,18:35
Takže pravidlo o kurze o ktorom sme sa bavili v horných príspevkoch potom platí pre kurz do účtovníctva,alebo DPH.?
Johanka
04.01.09,18:38
Citovala si ustanovenie zo zákona 465/2008 z čl.III - zmeny pre DPH.
V článku I nájdeš zmenu ustanovení pre Zákon o účtovníctve:

10. V § 24 odsek 2 znie:
„(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky
vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka
na eurá referenčným výmenným kurzom určeným
a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou
bankou Slovenska33a)
a) v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného
prípadu alebo v iný deň, ak to ustanovuje osobitný
predpis,34)
b) v deň, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.“.

Kurz ECB sa bude používať pre účely DPH aj pre účely účtovníctva. Ja som iba poukázala na možnú rozdielnosť dátumov ....
Johanka
04.01.09,18:47
Pre doplnenie:

§ 20 Zákona o DPH
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu

(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká


a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).


Postupy účtovania :


§2 Deň uskutočnenia účtovného prípadu



(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.
HankaS
05.01.09,18:51
Uvediem príklad či dobre myslím:
Pri nadobudnutí tovaru z EU: Tovar mi je dodaný prepravnou spoločnosť dňa 10.1.09. Faktúra z EU je vystavená 8.1.2009, kedy dodávateľ odovzdal prepravnej spoločnosti tovar pre našu firmu.
Deň uskutočnenia z hľadiska účtovníctva je 10.1.,kedy tovar mám už fyzicky a deň uskutočnenia pre DPH je 8.1.
Takže kurz mám dať 9.1. pre účtovníctvo, a 7.1. pre DPH, teda kurz v deň predchádazjúci dňu daňovej povinnosti ???
Ďakujem
HankaS
05.01.09,20:58
Prosím, nevie sa niekto vyjadriť????
Milika
08.01.09,20:27
Pre DPH by som dala kurz v zmysle zákona o DPH, t.j. 8.1.-deň vyhotovenia faktúry.
HankaS
11.01.09,10:05
Ano pre deň uskutočnenia pre DPH som pozerala v usmernení dávali že v tomto prípade je deň 8. vystavenie faktúry.
Rozalka
11.01.09,10:21
Dovolím si nesúhlasiť.
Podľa Zákona 465/2008, ktorým sa menia zákony v pôsobnosti MF SR, sa v III. časti novelizuje Zákon o DPH:

5. V § 26 ods. 1 sa slová „slovenskú menu kurzom vyhláseným v kurzovom lístku Národnej banky Slovenska platným v deň vzniku daňovej povinnosti“ nahrádzajú slovami „eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska5a)) v deň predchádzajúci dňu vzniku daňovej povinnosti“.

Poznámka pod čiarou k odkazu 5a znie:

„5a) § 28 ods. 2 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 566/1992 Zb. v znení zákona č. 659/2007 Z. z.
Čl. 12 ods. 12.1 Protokolu o Štatúte Európskeho systému centrálnych bánk a Európskej centrálnej banky (Ú. v. EÚ C 321E, 29.12.2006).
Čl. 111 ods. 1 až 3 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva v platnom znení (Ú. v. EÚ C 321E, 29.12.2006).“.
HankaS
11.01.09,10:28
Čiže daňová povinnosť pre DPH mi vzniká 8.1. ale ja použijem kurz 7.1.?
Lara11
12.01.09,12:51
A čo pri úhradách? ide mi o to že robím jeden zápočet pohľadávok s firmou, ktorá nám fakturovala v CZK, a potrebujem ich pohľadávku prepočítať na EUR, nakoľko aj naša pohľadávka bola k 1.1. automaticky prepočítaná na EUR. V obchodnom zákonníku sa píše, že pri pohľadávkach v rôznych menách použijem kurz platný v deň kedy sa pohľadávky stali spôsobilými na započítanie. Dohoda bude podpísaná dnes, takže použijem dnešný kurz?? Ďakujem.
Rozalka
12.01.09,18:07
Započítanie sa koná v súlade s predpismi o účtovníctve.

Zákon o účtovníctve bol Zákonom 465/2008 zmenený takto:

V § 24 odsek 2 znie:
„(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska33a)
a) v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu alebo v iný deň, ak to ustanovuje osobitný predpis, 34)
b) v deň, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.“.
HankaS
01.02.09,16:32
Takže na výpise v CZK mám dňa 29.1.09 zaúčtovať úhradu prijatej faktúry
od odberateľa z ČR. Tak použijem kurz 28.1.09 ???????
Tweety
01.02.09,17:16
Takže na výpise v CZK mám dňa 29.1.09 zaúčtovať úhradu prijatej faktúry
od odberateľa z ČR. Tak použijem kurz 28.1.09 ???????
ÁNo, úhradu prepočítaš kurzom predchádzajúceho dňa.
ciaaa
20.02.09,07:00
No ja mam z toho riadny chaos.
Takze vsetko, co suvisi s cudzou menou sa uctuje s kurzom z predchadzajuceho dna?

Tada aj pri nahravani fa do evidencie pohladavok a zavazkov, aj pri uhradach fa a aj pri zapoctoch? Chapem to spravne?

Ak je fa z ciech vystavena 9.1 a datum dodania 7.1. Tak ju nahodim do evidencie s datumom 9.1 ale s kurzom z 8.1?
Nezalezi ci je fa za tovar alebo sluzby?

Cely vypis v CZK uctujem s kurzami z predchadzajucich dni? a co VPD na diety v cudzej mene, aj to sa uctuje s kurzom z predchadzajuceho dna?

A co ked mam na vypise poplatok banke s datumom v nedelu, pouzijem kurz z piatku?

Dakujem
kvieta
20.02.09,08:51
Tak to by zaujimalo aj mna.
A tiez ako je to pri vystaveni vyslej fa v CZK? Datum dodania sluzby 9.1 a datum vystavenia fa 19.1. Pouzijem kurz z 8.1?

Plati to rovnako pre PU aj JU?
szokeeva
20.02.09,11:35
Vaše starosti sú aj mojimi starosťami dúfam,že nás niekto
usmerní,ja mám na Vás ešte otázočku:
Ako zistím kurz na prepočet USD na EURO - došlá i vyšlá faktúra
je vystavená v USD - ja som našla iba kurz 1€/1,23 USD opak si mám vypočítať sama??
..zákon č.431/2002Z.z.o účtovníctve v znení ....v §24 ods.2 ustanovuje,že majetok a záväzky vyjadrené v USD sa prepočítajú na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným ECB...v deň uskutočnenia účt.prípadu...
Ako je to s tým prepočtom?????????????
Prosím pekne poraďte.
ciaaa
20.02.09,12:07
Neskusi niekto pomoct.. menej znalym?

Prosim, mam hromadu veci ci fa, ci blockov, ci poloziek na vypise, ktore potrebujem prepocitat kurzom.

Dakujem
ZEvina
19.03.09,10:34
posúvam....... aj mňa by to zaujímalo. Ako ste si s tým poradili?
Soňula
26.05.09,09:59
nenašiel sa nik, kto by poradil? ja mám veľa bločkov zo zahranicia, diaľnične známky, parkovné, v mene HRK, učtovala som to podľa dátumu na bločku, nie " predchadzajúci deň".
Mam to správne?
dufulus
26.05.09,10:15
podľa mňa by sa to malo preúčtovávať kurzom z "dňa predchádzajúceho dňu zdaniteľného plnenia"
- keďže oceňovať by si mala v deň dodania (zdaniteľného plnenia), ale keďže ECB vydáva kurzový lístok na daný deň až v popoludní, tak sa oceňuje kurzom ECB deň pred dňom zdaniteľného plnenia - čiže by si napr. mala blok z 26.5.09 v CZK tak do pokladnice ho prerátavaš kurzom ECB z 25.5.09
(môj skromný názor)
macula
26.05.09,12:02
Vaše starosti sú aj mojimi starosťami dúfam,že nás niekto
usmerní,ja mám na Vás ešte otázočku:
Ako zistím kurz na prepočet USD na EURO - došlá i vyšlá faktúra
je vystavená v USD - ja som našla iba kurz 1€/1,23 USD opak si mám vypočítať sama??
..zákon č.431/2002Z.z.o účtovníctve v znení ....v §24 ods.2 ustanovuje,že majetok a záväzky vyjadrené v USD sa prepočítajú na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným ECB...v deň uskutočnenia účt.prípadu...
Ako je to s tým prepočtom?????????????
Prosím pekne poraďte.

V zákone o účtovníctve v § 24odst.2a) je jasne napísané, že majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene sa prepočitávajú kurzom ECB ,, v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu"...
Soňula
27.05.09,06:54
nenašiel sa nik, kto by poradil? ja mám veľa bločkov zo zahranicia, diaľnične známky, parkovné, v mene HRK, učtovala som to podľa dátumu na bločku, nie " predchadzajúci deň".
Mam to správne?


Tak mam naďalej nejasno v tejto mojej otazke. Hľadam kade tade, môže mi niekto poradiť? Ci si mám všetko prerobiť, hlavne ako mam ďalej učtovat takéto bločky s kurzom akého dňa? Vopred ďakujem za odpoveď.
macula
27.05.09,07:03
Tak mam naďalej nejasno v tejto mojej otazke. Hľadam kade tade, môže mi niekto poradiť? Ci si mám všetko prerobiť, hlavne ako mam ďalej učtovat takéto bločky s kurzom akého dňa? Vopred ďakujem za odpoveď.

Od 1.1.2009 musíš použiť kurz z predchádzajúceho dňa.
Vladimír Ozimý
27.05.09,07:06
Tak mam naďalej nejasno v tejto mojej otazke. Hľadam kade tade, môže mi niekto poradiť? Ci si mám všetko prerobiť, hlavne ako mam ďalej učtovat takéto bločky s kurzom akého dňa? Vopred ďakujem za odpoveď.

treba rozlišovať kurzy:

a) na účely DPH - tam sa používa podľa § 26 zákona o DPH kurz ECB predchádzajúci dňu vzniku daňovej povinnosti (§19)

b) na účely účtovníctva - tam sa používa podľa § 24 ods. 2 zákona o účtovníctve kurz predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu (§ 2 postupov účtovania)

Nemusí vždy platiť pravidlo že deň vzniku daňovej povinnosti sa rovná dňu uskutočnenia účtovného prípadu. Ak takáto skutočnosť nastane (napr. pri dovoze tovaru z inej krajiny EU od platieľa) na účely DPH prepočítate základ dane podľa písm. a) a na účely účtovníctva prepočítate do účtovníctva podľa písm. b)
Džudi
06.07.09,12:41
Ahojte, potrebujem prepočítať USD na EURÁ kurz ECB 5.6.2009 1,4177 usd /1 euro a tak som sa domotala, že neviem či násobiť či deliť napr. 10000 USD na eurá ? Keď sme mali SK kurz NBS tak som násobila cudziu menu . A ešte 70000,- CZK kurz 27,003 bude ako správne prepočítané na eurá ? Čím viac príspevkov čítam tým viac sa motám, myslím deliť ale už nie som si istá. Ďakujem,
babi2
06.07.09,13:16
Ahojte, potrebujem prepočítať USD na EURÁ kurz ECB 5.6.2009 1,4177 usd /1 euro a tak som sa domotala, že neviem či násobiť či deliť napr. 10000 USD na eurá ? Keď sme mali SK kurz NBS tak som násobila cudziu menu . A ešte 70000,- CZK kurz 27,003 bude ako správne prepočítané na eurá ? Čím viac príspevkov čítam tým viac sa motám, myslím deliť ale už nie som si istá. Ďakujem,
10000 USD : 1,4177 = 7053,678 EUR
70000 CZK : 27,003 = 2592,304 EUR