veronika.suchanova
01.06.05,19:36
Chcem požiadať o predčasný starobný dôchodok. Podľa informácii o stave individuálneho účtu poistenca mám v jednom roku iba 0,5 osobný mzdový bod.V tomto roku som bola práceneschopná kvôli pracovnému úrazu 200 dní. Dostala som vyrovnanie zárobku. Chcem sa opýtať, či sa táto doba PN nepočíta ako normálna pracovná doba - A a nie ako PN - N. Ďakujem za odpoveď.
Livia2
03.06.05,05:54
Poradí mi niekto ohľadom predčasných starobných dôchodkov?
Je pravda, že ak niekto požiada o predčasný starobný dôchodok, tento dôchodok mu zostáva už doživotne, teda sa nebude nikdy valorizovať? Kde to nájdem v zákone?
Zuziana
03.06.05,06:39
Pri predčasných starobných dôchodkoch, ak žiadateľ odchádza do predšasného, kráti sa mu dôchodok o nejake % za každý mesiac. Výnimka - ak ukončí zamestnanie z dôvodu odchodu do predčas.st.d. a v zápätí sa zaregistruje na úrade práce bez nároku na dávku - dôchodok nebude krátený. Myslím, že valorizovaný je každý dôchodok.
Livia2
03.06.05,06:46
Krátenie o 0,5 % za každých 30 dní mi je jasné. Ale o tej valorizácii som včera počula od dvoch ľudí nezávisle od seba, ževraj to bolo v správach (zdroj : jedna pani povedala).
Ale nezdá sa mi to, podľa mňa je to hlúposť (ale jeden nikdy nevie), tak som skúsila Vás, či niekto nevie viac.
draik
03.06.05,10:14
To Livia2:

Mate zrejme na mysli moznost, ci sa dochodok neprepocita (nezvysi) ku dnu, kedy by ste mali narok na riadny starobny dochodok. Odpoved je - nezvysi. Cize dalej poberate dochodok vo vyske vypocitaneho predcasneho dochodku, samozrejme zvysovaneho v ramci kazdorocnej valorizacie. Je este moznost, ze dochodok sa Vam zvysi tym, ak budete platit odvody napr. z titulu zamestnania aj po nastupe na dochodok.
Livia2
03.06.05,10:43
Ďakujem Draik,

je to tak, ako píšete, už som si to zistila aj na sociálke.
veronika.suchanova
22.04.07,13:08
Dobrý deň, chcem sa spýtať ako je to keď poberám invalidný dôchodok a za asi polroka mám nárok na riadny starobný dôchodok. Tento invalidný dôchodok je vcelku slušný, avšak neviem ako sa mi bude počítať starobný. Čo znamená pre mňa čo sa týka výšky dôchodku tento prechod? Ďakujem za odpoveď.
Ofélia
22.04.07,15:35
V minulosti prechod dôchodku z ID na SD bolo automatický, nemusel nikto o to žiadať a teraz prechod z invalidného na starobný treba požiadať v SP, peniaze by ste nemali tratiť.


Každý kto požiada o predčasný dôchodok tak za každých 30 dní sa mu odráta 0,5 % mesačne o toto sa mu kráti výška dôchodku. To znamená že ak ide niekto cca 1 rok predčasne do dôchodku tak cca 6% mu strhnú z vymeriavacieho dôchodku, ktorý ale musí byť minimálne 1,2 násobok životného minima zákon 461§67 ods 1. Ak toľko nebudete mať predčasný dôchodok vám neuznajú. K valorizovaniu: Ak napr. mne tento rok dôchodok priznajú je vypočítaný podľa aktuálnej dôchodkovej hodnoty, ktorá je vždy k januáru valorizovaná, tak nemôžem čakať, že mi ho k 1.júlu 07 ešte aj zvalorizujú. Na druhý rok 08 k 1.júlu mi ho podľa platných % už valorizujú normálne zákon 461 §81 ods.1.
Ak niekto poberá predčasný, alebo starobný dôchodok a popri tom aj pracuje, znamená že robí odvody do SP môže teda má nárok 1 x do roka, si dať prepočítať výšku dôchodku.
Zoltán Kovács
22.04.07,15:47
Dobrý deň, chcem sa spýtať ako je to keď poberám invalidný dôchodok a za asi polroka mám nárok na riadny starobný dôchodok. Tento invalidný dôchodok je vcelku slušný, avšak neviem ako sa mi bude počítať starobný. Čo znamená pre mňa čo sa týka výšky dôchodku tento prechod? Ďakujem za odpoveď.

Invalidný dôchodok po dovršený veku nároku na starobný dôchodok sa "automaticky" preklasifikuje na starobný dôchodok. T.z., že výška starobného dôchodku sa bude rovnať výšky invalidného dôchodku.
To automaticky som uviedol do uvodzoviek preto, lebo nie je to vždy tak. Ja som musel tohoto roku pre otca vybehať túto preklasifikáciu. Už 2 roky dovršíl starobný vek, ale potvrdenie mu vydávali, že stále poberá invalidný dôchodok, a preto mal aj problémy v zamestnaní čo sa týka odpočitateľnej položky na daňovníka. Je to lepšie si preveriť priamo na pobočke SP, či inv.dôch. sa preklasifikoval alebo nie. Ak nie tak treba to pourgovať. A ak ste v zamestnaní treba aj zamestnávateľovi dať vedieť, že od akého dátumu poberáte starobný a nie invalidný dôchodok.
ajobs
22.04.07,19:11
Ak napr. mne tento rok dôchodok priznajú je vypočítaný podľa aktuálnej dôchodkovej hodnoty, ktorá je vždy k januáru valorizovaná, tak nemôžem čakať, že mi ho k 1.júlu 07 ešte aj zvalorizujú.

Toto tvrdenie nie je pravdivé. Čiže ak mi SP prizná k 1.1.2007 dôchodok, samozrejme tento bude od 1.7.2007 valorizovaný ( zatiaľ to vyzerá na 6,25 % ).
Melnick
22.04.07,19:23
Invalidný dôchodok po dovršený veku nároku na starobný dôchodok sa "automaticky" preklasifikuje na starobný dôchodok. T.z., že výška starobného dôchodku sa bude rovnať výške invalidného dôchodku.
To automaticky som uviedol do uvodzoviek preto, lebo nie je to vždy tak. Ja som musel tohoto roku pre otca vybehať túto preklasifikáciu. Už 2 roky dovršíl starobný vek, ale potvrdenie mu vydávali, že stále poberá invalidný dôchodok, a preto mal aj problémy v zamestnaní čo sa týka odpočitateľnej položky na daňovníka. Je to lepšie si preveriť priamo na pobočke SP, či inv.dôch. sa preklasifikoval alebo nie. Ak nie tak treba to pourgovať. A ak ste v zamestnaní treba aj zamestnávateľovi dať vedieť, že od akého dátumu poberáte starobný a nie invalidný dôchodok.
mimotemy To je ale hrozná predstava ,súdiac podľa ID mojej kamarátky. A to celý život poctivo makala, až to srdce nevydržalo. S prepáčením to utratí po prepočte na Eur v istých nie moc zaujímavých zariadeniach ,ak navštívi Nemecko.
Zoltán Kovács
23.04.07,05:09
mimotemy To je ale hrozná predstava ,súdiac podľa ID mojej kamarátky. A to celý život poctivo makala, až to srdce nevydržalo. S prepáčením to utratí po prepočte na Eur v istých nie moc zaujímavých zariadeniach ,ak navštívi Nemecko.

Treba si dať vypočítať koľko by bol starobný dôchodok, ak starobný prevyšuje invalidný dôchodok potom bude dostávať ten vyšší ako starobný.
LATRYNA
21.09.07,07:02
Dobrý deň, ja potrebujem súrne poradiť: v marci budúceho roku budem mať 54 rokov, mám tri deti a v marci budúci rok bude 12 rokov, čo som na invalidnom dôchodku. Do roku 2000 som pracovala a riadne platila soc. i zdrav. poplatky. Od leta 2000 nepracujem ani nikde nebrigádujem, nie som evidovaná ako nezamestnaná a okrem inv. dôchodku nemám žiaden príjem. Chcela by som ísť do predčasného starobného dôchodku ešte tento rok, keďže budúci rok majú prísť nejaké zmeny v tejto oblasti. Prosím, dá mi niekto kvalitnú radu??? Ďakujem!
Ludula
28.10.08,06:44
Manžel je invalidný dôchodca-pokles 45%.Poberá invalidný dôchodok a je SZČO. Neplatí odvody do SP nakoľko jeho príjem nezakladá povinné poistenie.
Oplatí sa mu prihlásiť do SP ako dobrovoľne poistená osoba a platiť odvody z minimálnej mzdy. Pomôže mu to pri prechode z ID do starobného dôchodku?
ajobs
28.10.08,09:37
Manžel je invalidný dôchodca-pokles 45%.Poberá invalidný dôchodok a je SZČO. Neplatí odvody do SP nakoľko jeho príjem nezakladá povinné poistenie.
Oplatí sa mu prihlásiť do SP ako dobrovoľne poistená osoba a platiť odvody z minimálnej mzdy. Pomôže mu to pri prechode z ID do starobného dôchodku?

Nie, rozhodne neodporúčam platiť dobrovoľné starobné poistenie do SP. Iba ak by platil z maxima, čo sa zasa neoplatí finančne.
LATRYNA
25.05.09,12:54
Dobrý deň, ja potrebujem súrne poradiť: v marci budúceho roku budem mať 54 rokov, mám tri deti a v marci budúci rok bude 12 rokov, čo som na invalidnom dôchodku. Do roku 2000 som pracovala a riadne platila soc. i zdrav. poplatky. Od leta 2000 nepracujem ani nikde nebrigádujem, nie som evidovaná ako nezamestnaná a okrem inv. dôchodku nemám žiaden príjem. Chcela by som ísť do predčasného starobného dôchodku ešte tento rok, keďže budúci rok majú prísť nejaké zmeny v tejto oblasti. Prosím, dá mi niekto kvalitnú radu??? Ďakujem!
Už som to poriešila. V decemri t.r. nastupujem predčasný starobný dôchodok, jeho výška je oveľa vyššia ako teraz výška invalidného...