ahard
04.01.09,23:54
Mam dieta ktore sa mi narodilo za slobodna a s jeho otcom som nikdy nebola zosobasena. Ked mal rok, vydala som sa za ineho muza a dieta zije so mnou a mojim manzelom uz styri a pol roka. Dieta bolo sudom zverene mne a jeho biologickemu otcovi bolo urcene vyzivne ktore neplati, resp plati ked uz ho prosim posle narazovo sumu, nikdy nie celu ktoru ma doplatit. Momentalne dlhuje 8 mesiacov. S mojim manzelom narodilo sa nam spolocne babo a ja uz nemam cas chodit s prvym dietatom vsade, kedze rozsudkom o zvereni do vychovy mozem za neho rozhodovat iba ja.

Chcem aby mi moj manzel a clovek ktory sa vlastne plnohodnotne o dieta stara a zivi ho mal pravo ako rodic podpisat papier v skole skolke, ale nemoze lebo napriek tomu ze ho vychovava zije s nim v jednom dome, nieje mu oficialne nicim - pre skolu a urady.

ako postupovat aby mu bolo dieta taktiez zverene pripadne osvojene? Kam ist co vyplnit, aky podklad potrebujem? este k tomu poznamka dieta ma priezvisko moje za slobodna a kedze je to jediny vnuk starych rodicov a ineho asi mat nebudu chcu aby mu ostalo toto priezvisko /aby zachoval ich meno/ co podla zakona o osvojeni nieje mozne, lebo dostane priezvisko po osvojitelovi. ja mam aj rodne aj manzelove prave kvoli dietatu - v sobasnom sme urcili ze deti budu niest iba manzelove priezvisko.

je nutne udat otca ze neplati ak chcem mat dokaz pre sud alebo staci moje tvrdenie ? je mi ukradnuty, sme v kontakte, sem tam mu poslem fotky alebo opisem ako sa ma, ale nemam chut sa s nim tahat, dieta bez problemov uzivim, on trva na stretavani sa s nim a tom ze chce byt v rodnom liste ako otec. v stretavani mu nebudem branit ani nadalej, aj ked posledny rok ho videl raz, berie si ho skor jeho mama raz mesacne- tiez je to jediny vnuk zatial.

kto poradi?
Jana2004
05.01.09,00:10
Biologický otec musí súhlasiť. Myslím, že tým je povedané všetko a na tom stroskotáš, žiaľ.
arizona
05.01.09,04:43
Poradiť a usmerniť môže Úrad práce sociálnych vecí a rodiny v mieste bydliska , rozhodnúť o osvojení môže súd.
Poznám prípad,podobný tvojmu a súd súhlasil s osvojením a prijatím nového mena.Matka si to obhájila.
ahard
05.01.09,07:32
Biologický otec musí súhlasiť. Myslím, že tým je povedané všetko a na tom stroskotáš, žiaľ.
Na osvojenie nie je potrebný súhlas rodičov osvojovaného maloletého dieťaťa ani súhlas maloletého rodiča maloletého dieťaťa:

* ak počas najmenej šiestich mesiacov sústavne neprejavovali skutočný záujem o maloleté dieťa, najmä tým, že ho nenavštevovali, neplnili si pravidelne a dobrovoľne vyživovaciu povinnosť k maloletému dieťaťu a nevynaložili úsilie upraviť si svoje rodinné a sociálne pomery tak, aby mohli osobne vykonávať starostlivosť o maloleté dieťa, ak im v prejavení záujmu nebránila závažná prekážka, alebo
* počas najmenej dvoch mesiacov po narodení dieťaťa neprejavili o dieťa žiadny záujem, ak im v prejavení záujmu nebránila závažná prekážka, alebo
* ak dajú súhlas na osvojenie vopred bez vzťahu k určitým osvojiteľom.


on ho nijako nekontaktuje uz 8 mesiacov, posledny krat na narodeniny aj to som mu musela poslat sms zeby nebolo odveci...