Myro
01.06.05,20:00
Ahojte.

Mám problém. Potreboval by som vyriesiť nasledovnú situáciu:

Pán ABCD a JA sme sa dohodli, ze ABCD mi bude ako zivnostníkovi "dohadzovať" obchody. Z "nejakych" dôvodov však pán ABCD nemoze byt tak isto zivnostnik ako ja. Takze by sme radi JA a pan ABCD spolu podpisali "nejaku" zmluvu o sprostredkovani a JA by som panovi ABCD vyplacal z obchodu 10% a tym by mu vznikla povinnost hlasit sa na DU o pridelenie DIC koli DP FO. Taktiez potrebujem aby si pan ABCD zdanoval svoj prijem sam, a aby jeho prijem mne figuroval ako vydavok. To znamena ze pokial by som panovi ABCD z obchodu za 10 000 vyplatil podla zmluvy proviziu 1 000, ja by som si zdanoval len moj zisk, co je 9 000. V obchodnych veciach by pan ABCD vobec nefiguroval, fkatury by som vystavoval odberatelovi JA.

Vie mi niekto poradit ako sa toto da urobit?

Dakujem,
Marian
01.06.05,18:12
Myro,
nie som silný v páse v týchto veciach, ale myslím si, že pridelenie DIČ nestačí. To stačí len u tzv. slobodných povolaní a činností, ktoré nie sú živnosťou. Sprostredkovanie obchodu je živnosťou a mám za to, že by ju ABCD mal mať, lebo ináč by mohlo ísť o nedovolebé podnikanie.
Manual
01.06.05,18:14
Ahojte.

Mám problém. Potreboval by som vyriesiť nasledovnú situáciu:

Pán ABCD a JA sme sa dohodli, ze ABCD mi bude ako zivnostníkovi "dohadzovať" obchody. Z "nejakych" dôvodov však pán ABCD nemoze byt tak isto zivnostnik ako ja. Takze by sme radi JA a pan ABCD spolu podpisali "nejaku" zmluvu o sprostredkovani a JA by som panovi ABCD vyplacal z obchodu 10% a tym by mu vznikla povinnost hlasit sa na DU o pridelenie DIC koli DP FO. Taktiez potrebujem aby si pan ABCD zdanoval svoj prijem sam, a aby jeho prijem mne figuroval ako vydavok. To znamena ze pokial by som panovi ABCD z obchodu za 10 000 vyplatil podla zmluvy proviziu 1 000, ja by som si zdanoval len moj zisk, co je 9 000. V obchodnych veciach by pan ABCD vobec nefiguroval, fkatury by som vystavoval odberatelovi JA.

Vie mi niekto poradit ako sa toto da urobit?

Dakujem,Ja si myslím, že v tom nie je problém. Mohol by si s ním uzatvoriť nejakú zmluvu o sprostredkovaní obchodu, kde si dohodnete podmienky a jedna z ich by bola, že prijatú odmenu bude zdaňovať. Ak by jeho ročný príjem presiahol 100.000,- Sk tak by si ho aj nahlásil na DU /oznamovacia povinnosť/ Ak by to bolo menej je to na ňom samom či podá DP alebo nie. DIČ mu DU nepridelí, lebo nemá na základe čoho. Veď kto prenajíma byt, tiež nemá DIČ podáva DP ako občan. Nevyrábaj si zbytočné problémy... Asi toľko môj názor....
Pekný večer...
Myro
01.06.05,18:31
No myslim ze som nieco nasiel. Hovori o tom Zakon o dani z prijmov §19 ods. 4. ide o tzm Mandátnu zmluvu a pokial som cital dobre, tak je to mozne bez problemov urobit. Totizto nenasiel som tam ziadny "zadrhel" aj co sa tyka Mandatnej zmluvy ako takej, ktora je zas popisana celkom presne v Obchodnom zákonníku §566. Ale niesom si celkom isty... Predsa by len bolo fajn vediet ci to niekto uz takto robil, alebo aspon o tom pocul.

Dakujem
durisovad
01.06.05,19:43
Ja mam dojem, ze sprostredkovanie mozno robit len na zaklade zivnostenskeho listu, alebo v pripade firmy zapisu tejto cinnosti do obchodneho registra. Cinnost sprostredkovacia musi byt v zivnostenskom liste jasne menovana, inak sa do nakladov uznat neda. Aspon taku mam ja skusenost s auditorom aj danovym uradom, ktory kazdu sprostredkovatelsku fakturu podrobne preskumal. Dokonca som musela ku fakturam dolozit kopiu zivnostenskeho listu sprostredkovatela.
durisovad
01.06.05,19:49
A este chcem dodat, ze ku kazdej transakcii bola potrebna sprostredkovatelska zmluva. Taktiez danovy urad velmi dokladne kontroloval, ci naklady obchodu spolu so sprostredkovatelskou proviziou nepresiahli vynos z obchodu.
heket
02.06.05,03:58
Doteraz bolo v zákone o daniach z príjmov písané, ža sprostredkovanie je nákladom firmy ak bolo zaplatené osobe , ktorá ma na činnosť sprostredkovanie živnostenské oprávnenie. Takže z toho vyplýva , že to ide.Ale ako to presne zrealizovať to neviem a dnes mám frmol a nemám čas si to prezrieť.Možno neskôr ak sa k tomu niekto presnejšie nevyjadrí.
Jana Acsová
02.06.05,05:28
Skúste pozrieť aj príspevok "jednorázové sprostredkovanie" z 27.5.2005 v časti Daň z príjmu.
Myro
02.06.05,10:41
no. tu sa nejedna o jednozarove sprostredkovanie. takze toto by som vylucil. Ako to potom robia povedzme maklerske spolocnosti ktore vyplacaju proviziu sprostredkovatelom co nemaju zivnost?
durisovad
02.06.05,14:22
Potom by bolo asi dobre obratit sa na nejakeho maklera a spytat sa ho, ako to robi. Za mojej dlhorocnej praxe som sa s vyplacanim nepodnikatelovi nestretla.
Manual
02.06.05,14:51
A čo by sa stalo, keby SZČO spravila zmluvu s radovým občanom. Podobne ako je to pri prenajímaní napr. bytu alebo priestorov. SZČO občanovi zaplatí on potvrdí prevzatie peňaží a je na občanovi či to zdaní. Ak to za rok presiahne 100000,- tak ho SZČO nahlási na DU. Je takýto postup špatný, čím sa dá napadnúť. Ja si môžem ako SZČO zohnať na sprostredkovanie hocikoho, nie ?
Pekný deň...
durisovad
02.06.05,16:52
Nie je ani tak problem v tom, ako sprostredkovatela vyplatit, ako skor v tom, aby to zaujemca mohol mat legalne v nakladoch. Nebolo by vhodnejsie sprostredkovanie nespominat, ale uzatvorit dohodu o vykonani prace (vymysliet nejaku vhodnu cinnost), vyplatit dohodnutu sumu, ktoru napriklad na konci mesiaca prepocitaju podla mnozstva obchodov, mzdu zdanit a zauctovat do mzdovych nakladov?
dragan
26.06.07,09:29
Dobry den,

mam jednu otazku. Rad by som uzavrel zmluvu o sprostredkovani s podnikatelom (s.r.o.) a ja ako nepodnikatel. Zmluva by mala byt o tom, ze budem pre neho sprostredkovat sluzby v cestovnom ruchu, uybtovanie v jeho hotely za odmenu.

Pisal som aj na OZPO,_KÚ_v_Žiline s mojou otazkou ale vyjadrili sa len takto:

Na základe Vášho dotazu, vo veci možnosti sprostredkovania ubytovania pre
ubytovateľov za finančnú odmenu aj bez živnostenského oprávnenia, Vám
Krajský úrad v Žiline, odbor živnostenského podnikania zasiela toto
vyjadrenie.

Sprostredkovanie ubytovania tak, ako ste ho charakterizovali vo
Vašom dopyte, v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona č. 455/1991 Zb. o
živnostenskom podnikaní v znení neskorších zmien a doplnkov, spĺňa znaky
voľnej ohlasovacej živnosti. V prípade jej vykonávania za finančnú odmenu,
vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť je preto potrebné, po splnení
ustanovených podmienok, prevádzkovanie živnosti ohlásiť príslušnému
živnostenskému úrad podľa adresy bydliska fyzickej osoby.

Druhá možnosť vykonávania tejto činnosti súvisí s uzatvorením
pracovnoprávneho vzťahu s podnikateľom, pre ktorého budete v jeho mene a za
vopred stanovených podmienok zabezpečovať klientelu.

Ale v žiadnom prípade nie je možné činnosť vykonávať za finančnú odmenu bez
právneho usporiadania získania príjmu, ktorý podlieha nielen daňovým, ale i
odvodovým povinnostiam.

Zaujima ma hlavne druha mznost nakolko som uz vo firme zamestnany. A tie sprostredkovatelske zmluvy by som rad uzavrel s viacerymi podnikatelmi ktory podnikaju v oblasti cestovneho ruchu nakolko mam dost klientov na ubytovanie.


Vopred dakujem