gondyi
05.01.09,10:57
Chcem sa informovať na situáciu keď vlastní slovenský štátny občan firmu na Belize. Na Belize /ako aj v mnohých ďalších štátoch/ platí len minimálnu paušálnu daň. Od Bank of Belize kde ma firma podnikateľský účet dostane kreditnú kartu platnú všade vo svete. Ani v Banke na Belize nevedia kto /aka osoba/ je majitelom uctu. Business firma na Belize má minimum prijmov zo slovenska. Majitel je ale Slovak.

Mam dve otazky:

1. je to kosher mat takuto firmu, nebodaj trestne? :-)
2. mal by slovenský vlastník firmy na Belize platit na slovensku dan?
gondyi
05.01.09,10:45
nikto nic? nemate s tym nikto skusenost?
gondyi
05.01.09,18:40
OK mam odpoved na otazku 1 od pravnika:

1. je to v poriadku

na otazku 2 nemam odpoved teda ak niekto tusite prosim napiste:

2. mal by slovenský vlastník firmy na Belize platit na slovensku dan?
profesional
23.08.10,18:57
Neverim ze banka neviem na koho je ucet registrovany a kto nim disponuje. Banke si pri zakladani uctu musel dat minimalne fotokopiu dokladu totoznosti.

1. Je to OK. Mas pravo vlastnit firmu kdekolvek.

2. Uvedena firma bude slovenskym danovym rezidentom nakolko ty ako jej statutarny organ sa zdrziavas na uzemi SR vac ako 183 dni v roku a preto uvedena firma musi podavat danove priznanie u nas a u nas platit dane.
skaspa
23.08.10,20:41
2. Uvedena firma bude slovenskym danovym rezidentom nakolko ty ako jej statutarny organ sa zdrziavas na uzemi SR vac ako 183 dni v roku a preto uvedena firma musi podavat danove priznanie u nas a u nas platit dane.
uvedená firma nebude slovenským daňovým rezidentom, samotné zdržiavanie sa štatutára viac ako 183 dní v roku na slovensku neznamená, že uvedená firma podáva v SR daňové priznanie (firma je samostatný právny subjekt a podáva za seba daňové priznanie sama); ak uvedená firma v SR nepodniká, nemá tu organizačnú zložku, stálu prevádzkareň... nemá prečo na slovensku podávať daň.priznanie;

to mi chceš povedať, že slovák, ktorý si v ČR založí s.r.o., ale bude ju riadiť zo slovenska a bude sa tu zdržiavať hoc aj 365 dní v roku bude za túto s.r.o.-čku podávať daňové na slovensku len preto, lebo ako štatutár sa tu zdržuje viac ako 183 dní? asi nie
profesional
24.08.10,08:05
Ano, presne to chcem povedat. Podla nasich zakonom su nasimi danovymi rezitentami aj vsetky zahranicne osoby ktore su "fakticky ovladane" z uzemia SR. Nie len tie ktore u nas vykonavaju cinnost. Za fakticke ovladanie pravnickej osoby sa podla medzinarodneho prava obchodneho rozumie, vykon riadiacej cinnosti pravnickej osoby. Tj. riadiacu cinnost pravnickej osoby vykonava statutarny organ. Takto to cele v nasom prave nastavi Miklos este za prvej Dzurindovej vlady aby zamedzil prelievaniu ziskov do danovych rajov. Aj ked to nie je priamo jeho napad. Presne toto zaviedli aj USA k 1.1.2010. Svet smeruje k tomu ze krajiny ktore potrebuju vydat dane idu touto cestou. Kedze ludia co maju offshore spolocnosti sa obvykle v danovych rajoch fyzicky nezdrziavaju. Jedina sanca ako sa tomuto vyhnut je vyuzitie teorie trvaleho cestovatela. Viac sa uz ale docitas na nete.
fx_guru
24.08.10,10:30
Ja si myslim, ze to mozes dat ako nahodny prijem zo zahranicnej firmy a platis dane len z vyplaty. Pokial nikto nevie zistit, ci ta firma je tvoja, tak si dostal peniaze od NEJAKEJ firmy a ides si ich zdanit... A ked tam mas nominee, tak riadiacou osobou naozaj nie si ty, takze vtedy je to 100% osetrene.
fx_guru
24.08.10,10:46
Nie som si isty, ale co tak urobit takto: firma s nominee neplati dan na SR, lebo riadiaca osoba nie je Slovak. Firma ti posle dividendy, a tie sa u nas nedania. (?)
rickman
24.08.10,13:04
Nie som si isty, ale co tak urobit takto: firma s nominee neplati dan na SR, lebo riadiaca osoba nie je Slovak. Firma ti posle dividendy, a tie sa u nas nedania. (?)

Ano a hned ako vstupi do platnosti zakon o preukazovani povodu majetku obcanov tak mas co robit, aby si ho preukazal :).

Neviem nad cim tu spekulujete, mate problem s platenim dani?
profesional
24.08.10,19:30
Nominee v ranci zakona problem neriesi. Iba stazuje danovym organom zistitelnost. Avsak zakon vravi ze "kto fakticky ovlada alebo riadi". A faktickym sa rozumie kto realne vykonava cinnost, kto ma realne opravnenia. Takze vyuzitim nominee service to iba stazis danovemu uradu. Ale zakon nedodrzis.
Nebudem tu nikoho na nic nabadat, ale jedina sanca ako sa legalne vyhnut plateniu dani s vyuzitim offshore struktur je kombinacia slovenska s.r.o., britska ltd., neziskovka (napr. Panama), Trust (optimalne Novy Zeland), nejaka IBC (napriklad Seychelly). Deaily vysvetlovat nebudem. (Za taketo know how sa platia nemale peniaze). Ale da sa to. Ale urcite sa legalne neda dlhodobo vyhybat plateniu dani tak ze clovek si proste zalozi jednu offshorku.
fx_guru
25.08.10,13:16
Ano a hned ako vstupi do platnosti zakon o preukazovani povodu majetku obcanov tak mas co robit, aby si ho preukazal :).

Neviem nad cim tu spekulujete, mate problem s platenim dani?

Preco? Ved dokladom su dividendy. Kde je problem?
Ano, mame vseobecny problem s platenim, nielen dani.
rickman
25.08.10,13:19
Preco? Ved dokladom su dividendy. Kde je problem?
Ano, mame vseobecny problem s platenim, nielen dani.

Pretoze ak niekomu vadi byrokracia a uvazuje nad offshore len z toho titulu, ze nikto ho nebuzeruje a nemusi realne viest ziadnu agendu, tak to pochopim. Ale apriori neplatit dane, no neviem...
fx_guru
25.08.10,13:20
Nominee v ranci zakona problem neriesi. Iba stazuje danovym organom zistitelnost. Avsak zakon vravi ze "kto fakticky ovlada alebo riadi". A faktickym sa rozumie kto realne vykonava cinnost, kto ma realne opravnenia. Takze vyuzitim nominee service to iba stazis danovemu uradu. Ale zakon nedodrzis.
Nebudem tu nikoho na nic nabadat, ale jedina sanca ako sa legalne vyhnut plateniu dani s vyuzitim offshore struktur je kombinacia slovenska s.r.o., britska ltd., neziskovka (napr. Panama), Trust (optimalne Novy Zeland), nejaka IBC (napriklad Seychelly). Deaily vysvetlovat nebudem. (Za taketo know how sa platia nemale peniaze). Ale da sa to. Ale urcite sa legalne neda dlhodobo vyhybat plateniu dani tak ze clovek si proste zalozi jednu offshorku.
Ja si myslim, ze nominee service fakticky riadi, ma realne opravnenia a moze tu firmu aj zrusit (iba sukromna zmluva medzi nimi mu to nedovoluje). Zakladatel firmy sa da chapat ako jeho "poradca". Vztah je cisto sukromny.
profesional
25.08.10,13:34
Ja si myslim, ze nominee service fakticky riadi, ma realne opravnenia a moze tu firmu aj zrusit (iba sukromna zmluva medzi nimi mu to nedovoluje). Zakladatel firmy sa da chapat ako jeho "poradca". Vztah je cisto sukromny.

Nesuhlasim. Prevazna vacsina offshore spolocnosti je v krajinach, ktore spadaju pod angloamericke alebo obdobne pravne systemy.

Podla kontinentalneho pravneho systemu (pouzivame my) ma opravnenia ten kto je zapisany v prislusnom registri.

Podla angloamerickeho pravneho systemu ma opravnenia ten koho na to fakticky opravnuju prislusne zmluvy a listiny, nakolko zmluva ma konstitutivne ucinky voci okoliu. Takze samotny zapis v registri neznamena ze ten clovek firmu fakticky ovlada a ze za nu fakticky kona. Znamena to iba to ze proste ta osoba je zapisana v registri.
nismo
06.02.11,17:57
Nominee v ranci zakona problem neriesi. Iba stazuje danovym organom zistitelnost. Avsak zakon vravi ze "kto fakticky ovlada alebo riadi". A faktickym sa rozumie kto realne vykonava cinnost, kto ma realne opravnenia. Takze vyuzitim nominee service to iba stazis danovemu uradu. Ale zakon nedodrzis.
Nebudem tu nikoho na nic nabadat, ale jedina sanca ako sa legalne vyhnut plateniu dani s vyuzitim offshore struktur je kombinacia slovenska s.r.o., britska ltd., neziskovka (napr. Panama), Trust (optimalne Novy Zeland), nejaka IBC (napriklad Seychelly). Deaily vysvetlovat nebudem. (Za taketo know how sa platia nemale peniaze). Ale da sa to. Ale urcite sa legalne neda dlhodobo vyhybat plateniu dani tak ze clovek si proste zalozi jednu offshorku.

Nie som pravnik ale...

Podla zakona o dani z prijmov z 1.1.2011 je danovnikom citujem "právnická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky sídlo alebo miesto skutočného vedenia; miestom skutočného vedenia je miesto, kde sa prijímajú riadiace a obchodné rozhodnutia štatutárnych orgánov a dozorných orgánov právnickej osoby, aj ak adresa tohto miesta nie je zapísaná v obchodnom registri"

Z toho mi vyplyva, ze ak je definovany nominee service pre offshore spolocnost, mal by to byt ok. Aj keby som ja ako sukromna osoba vykonaval cinnost v mene firmy (na zaklade plnej moci), nefigurujem v statutarnych ani dozornych organoch spolocnosti a tym padom sa definicia pojmu "miesto skutocneho vedenia" nemoze na mna uplatnovat...
fxclub
15.07.12,07:00
A čo ak tam napr. pol roka budem. Myslím tým, že budem pol roka v Belize a pol roka v SR. Vieš vybavit spol. na Belize?
Ice dive
15.07.12,07:20
A čo ak tam napr. pol roka budem. Myslím tým, že budem pol roka v Belize a pol roka v SR. Vieš vybavit spol. na Belize?

opýtaj sa Mela... ten tušim teraz niekedy príde "zo služobky".... nechápem čo riešite... o offshore firme sa oplatí rozmýšľať pri zisku okolo 100 000 €... pochybujem, že väčšina našich firiem bez zahraničného kapitálu resp. gro firiem so ZI okolo 5000 € takýto zisk niekedy dosiahlo... skúste sa zamyslieť aj nad prípadným súdnym sporom, alebo nejakým problémom v danej krajne... ako jednotlivec bez znalosti jazyka a miestnych pomerov si prd pomôžete, ale firma ktorá má zisk okolo 100 000 € má určite dosť peňazí aj za zaplatenie miestneho právnika, poradenskej firmy a pod... celá mánia okolo offshore je daná len tým že pár jednotlivcov chce zarobiť na tom, že vám tu offshore vybavia a vyinkasujú za to peniaze... však potrebujú predať o nástrahách a možných rizikách/problémoch vám určite nepovedia... je to niečo podobné, ako keď prišiel do módy elektronický podpis a začali húfne vznikať spoločnosti na zakladanie a predaj sročiek.... teraz týmto podnikateľom nahráva znepríjemňovanie podnikateľského prostredia...