vitekr
05.01.09,11:38
Dobry den Vsetkym,
ak sa niekto najde, neaka dobra dusa, co mi vie poradit, budem velmi rad.
Prerabam RD cca 10 rocny a rozhodol som sa postavit v kuchyni komoru. Na moje pocudovanie po vystavbe komory (nie su na nej este dvere) mi v podstate okamzite tato komora zacala vlhnut... na zemi mam uplne vlhke kachlicky a v kute vykuka plesen. V tejto komore som prebural cez stenu von vetracku, ktora je stale otvorena, predpokladal som, ze ak bude mat tato komora vetranie, nemalo by takto vlhnut. Este dodam, ze komora je na poschodi....

Rad by som sa tohto problôemu zbavil, ale vobec neviem ako, predpokladam, ze ak osadim dvere a uz vobec do komory nepojde teplo z kurenia, tak tam bude dvakrat tak vlhko.

Ak sa najde niekto, kto mi vie poradit, budem velmi rad.
dakujem
Cifro
05.01.09,11:28
Ide s najväčšou pravdepodobnosťou o zabudovanú vlhkosť v kombinácii s nízkou teplotou a slabým vetraním. Vetranie nezmeníš, na odstránenie vlhkosti je potrebná trpezlivosť. Tvoj predpoklad je správny. Ak osadíš dvere, vlhkosť vzduchu v komore sa zvýši. Ak ti vlhkosť vadí, zostáva jedine zvýšiť teplotu nad hodnotu rosného bodu pri danej relatívnej vlhkosti vzduchu. Daj do komory nejaký zdroj tepla (napr. elektrický) a zvýš v nej teplotu. V lete poriadne vetraj v celom dome.
220870
05.01.09,20:20
Možno by stačilo na tú vetračku namontovať neviem to presne nazvať .... niečo ako spätnú klapku. Dostať to bežne v stavebninách.Teplý vlhký vzduch sa dostane von ale studený dnu nie.Bežne sa to montuje do kúpelní.
legolas
06.01.09,08:06
Ja si myslím, že keď tam osadíš dvere a máš dobré vetranie tak tá komora Ti bude slúžiť dobre. Dôvod toho čo som napísal je, že teraz sa Ti zráža teplý vzduch so studeným, predpokladám, že tú komoru nevykuruješ,preto to zrážanie.
vitekr
06.01.09,16:02
jasne, ani nemam v umysle vykurovat komoru, ved inek by komora neplnila funkciu komory...

Ale chcem sa spytat, ta klapka, o ktorej pise 220870 nevie niekto nahodou o co ide? Ja mam vetracku vysekanu z flexi rury 120 priemer... vdaka za radu
Ferdosondo
06.01.09,20:14
S najväčšou pravdepodobnosťou tie dvere pomôžu. Zabránia zražaniu pár z teplého vzduchu, ktorý má v sebe absorbovanej viac vlhkosti . Ak sa bude vlhosť tvoriť aj naďalej, tak bude zrejmé, že sa z niečoho tvorí v komore a to buď z vlhkosti z prerábania (potery, omietky), alebo zo zlej hydroizolácie . Potom bude treba robiť opatrenie na zníženie vlhkosti v komore-napr. odvlhčovač. T
wynk11
08.01.09,14:16
Ja mam doma taky isty problem tiez pristavana komora a tiez to vlhne.....asi to bude tou novostavbou...a tiez rozmyslam o tej spetnej klapke ci ako sa to vola,.....
220870
08.01.09,17:59
http://www.steeltech.sk/index.php/samocinna-zaluzia/samocinna-zaluzia.html
Tu je jedna s ventilátorom ale dá sa kúpiť aj bez ventilátoru. v každých trochu lepšie vybavených stavebninách.V predajniach s kúpelňovými doplnkami alebo tam kde predávajú krby a vzduchotechniku.
http://www.comklima.hu/download/systemair/bf_cbf.pdf
evula0
09.01.09,08:02
Vlhké kachličky na podlahe sú jasným príznakom studenej podlahy a kondenzácie vody z teplého vzduchu (skôr sa jedná o rozdiel teplôt). Dobré dvere a minimum otvárania je podľa mňa nutnosť, dobré vetranie v lete tiež pomáha, ale ako to bude v zime? Je potrebné mať relatívne teplý povrch stien a podlahy. Dlažba(ak je položená na studenej podlahe) a kachličky také nie sú. Steny(ich povrch) sa dajú zatepliť napr. 2cm polystyrénom, mriežka a dobrá je tenkovrstvá silikátová zatieraná alebo ryhovaná omietka. S podlahou je to zložitejšie podľa možností jej zvýšenia. Všetky obklady a zateplenia ale musia byť urobené tak, aby nemohol teplý vzduch na pôvodný studený povrch, lebo by tam v dôsledku vlhkosti vznikali plesne. Možno, že teraz poviete načo mi je zateplená komora (zateplenie nevykuruje). Fyzika nepustí a musíte si vybrať prijateľný kompromis.