neta1
05.01.09,11:54
Zdravim poradaci, mam takyto problem. Dala som si technikom prestavit pokladnu na euro. Nastavil mi zaokruhlovanie na 3 desatinne miesta, pretoze som si dala nastavit pokladnu aj na vazeny tovar, kde udajne treba zaokruhlovat na 3 miesta, lebo pojde o tovar oceneny jednotkovou cenou a ta musi byt na 3 miesta. Vazeny tovar vsak este nepredavam, len to planujem v priebehu 1-2 mesiacov. Avsak jeden priatel mi povedal, ze ktosi za to dostal pokutu, ze mal zaokruhlenie nastavene na 3 desatinne miesta. Ak by som si ale teraz dala na 2 miesta a neskor zaviedla vazeny tovar, musela by som dat znova prerobit pokladnu technikovi a to by boli vydavky navrch, rovnako ako aj praca s opatovnym nahodenim tovaru. Myslite si, ze ma za to mozu pokutovat, alebo je planovanie vazeneho tovaru dostatocnym dovodom pri kontrole? Ako mam potom pisat cenu v eurach na cenovky pri nevazenom tovare? Na 2 alebo na 3 miesta s tym, ze tretia bude 0? A ako mi to vlastne pokladna bude zaokruhlovat pri nevazenom tovare? Bude to korespondovat s tym, ake su zasady zaokruhlovania na 2 desatinne miesta? :mee: Dufam, ze som to vysvetlila dost zretelne a srdecne dakujem za kazdu odpoved.
Anna Marecekova
06.01.09,15:20
Cenovky na tzv jednotkové ceny tj za meter,kg a podobne sa uvádzajú s 3desat.miestami bez zaokrúhlenia tj za desatinnou čiarkou sa oreže na 3miesta
a až celý nákup napr. 1,5kg banánov sa zaokrúhluje na 2desatinn.miesta matematicky.U kusového tovaru sa uvádza zaokrúhlená na 2des.miesta.Je nutné dať pozor na tovar,ktorý je ocenený za určité množstvo napr.čokoláda,ktorá má 150g je nutné uviesť cenu za 150g množstvo na 2des.
ale aj jednotkovú cenu v tomto prípade za 1kg na 3desat.miesta s orezanim.Čo sa týka pokladne je nastavená správne ak pri zádávaní ceny ukazuje 3des.miesta a následne po vytlačení bloku zaokrúhli celý nákup na 2des.miesta.Rozdiel je keď niekto kúpi 0,1kg a kúpi 5kg z tohoto dôvodu je nutná možnosť zadávať 3des.miesta na pokladni
tetrisss
06.01.09,15:33
No pokial mas v pokladni ceny na dve desatinne miesta, tak aj pokladna ti inak nebude pocitat a z tohto pohladu sa mi zda uplne jedno, ci mas zaokruhlovanie na dve alebo tri desatinne miesta.
ekopo
06.01.09,15:37
nestačí, že raz sa zaokrúhluje hore, raz dole, potom matematicky, na 1 eurocent na 10 eurocentov, teraz ešte 3 desatinné, 4 desatinné.........to je fakt jeden veľký borde..
ale to je mimotemy
Anna Marecekova
06.01.09,15:58
No pokial mas v pokladni ceny na dve desatinne miesta, tak aj pokladna ti inak nebude pocitat a z tohto pohladu sa mi zda uplne jedno, ci mas zaokruhlovanie na dve alebo tri desatinne miesta.

Nie je to celkom pravda, keď sa jedná o jednotkové ceny na 3 desatinné miesta sa nezaokruhluje len sa oreže na 3 miesta ale ostané ceny sú zaokrúhlené na 2.Vyskúšaj si príklad pri tankovaní PHM s napr za cenu
0,966 pri množstve 1l a pri množsve 35l
a pri
0,97 pri množstve 1l a pri množsve 35l
POZDRAVUJEM
tetrisss
06.01.09,16:00
No to je spravne, ale zadavatelka nema ine ako jednotkove ceny, tak skade sa jej vezme to tretie cislo?
Anna Marecekova
06.01.09,16:20
No to je spravne, ale zadavatelka nema ine ako jednotkove ceny, tak skade sa jej vezme to tretie cislo?

My sme to doma pochopili trochu inak zadávatelka píse,že vážený tovar[jednotkové ceny]zatiaľ nepredáva a teda u kusového tovaru nie je problém doplniť na tretie miesto 0 pri zadávaní do pokladne[ak to pokladňa nedokáže doplniť sama]neovplivní výslednú cenu nákupu. Ale cenovka na kusový tovar má byť zaokrúhlená na 2des. ak to nie je balenie s viacer.kusmi.
tetrisss
06.01.09,16:25
Pardon, ide tu trochu o moje nespravne vyjadrenie, zadavatelka ma len kusovy tovar, zatial, a teda je jedno, ci ma zaokruhlovanie na dve alebo tri miesta, cize za co by mala dostat pokutu? Pokladna jej sama vyhodi cenu na dve desatinne miesta, tretie miesto je automaticky nula.
Anna Marecekova
06.01.09,16:48
Pardon, ide tu trochu o moje nespravne vyjadrenie, zadavatelka ma len kusovy tovar, zatial, a teda je jedno, ci ma zaokruhlovanie na dve alebo tri miesta, cize za co by mala dostat pokutu? Pokladna jej sama vyhodi cenu na dve desatinne miesta, tretie miesto je automaticky nula.
Je to vsetko OK ak dodrzí správne oznacenie na cenovkách pozor na to co som písala hore jednotková cena sa nepoužíva len u tovaru na váhu ale aj u balení napr.čokoláda 150g je nutné uviesť jednotkovú cenu za 1kg ak je totiž balenie 100g a 150g zákazník si na základe jed.ceny za kg vie usúdiť čo vychádza výhodnejšie
POZDRAVUJEM
Janna
06.01.09,17:15
Informácia o uvádzaní jednotkových cien pri ich duálnom zobrazovaní pri prechode na euro
Vzhľadom na opakované otázky zo strany podnikateľských subjektov týkajúce sa správneho duálneho zobrazovania jednotkových cien (ďalej len JC) a na problémy, ktoré vznikajú pri zadávaní údajov do softvéru

- v záujme zníženia finančných nákladov podnikateľskej obce pri prechode na euro,

- v záujme ochrany spotrebiteľov a

- korektného a transparentného postupu dozorného orgánu ku kontrolovaným subjektom

SOI informuje touto cestou o postupe, ktorý bude uplatňovať pri kontrole JC.

Problematikou jednotkových cien v SR sa zaoberá Nariadenie vlády SR č. 387/2007 Z. z. o označovaní výrobkov cenami. Podľa tohto nariadenia nie je ustanovené, či sa jednotkové ceny v SK majú zaokrúhľovať alebo nie. Ak však vychádzame z účelu toho, na čo majú jednotkové ceny slúžiť, tak nie je účelné ich zaokrúhľovať v tom prípade, keď tieto ceny slúžia len na porovnanie výšky ceny za jednotku množstva pre spotrebiteľa, pri jeho rozhodovaní, ktorý výrobok z určitého druhu si kúpi.

Táto suma nebude predmetom platby, preto nemá zmysel ju zaokrúhľovať. Naopak zaokrúhľovaním sa môžu skresliť práve tie rozdiely, ktoré majú slúžiť na účel porovnávania.

Iná situácia je pri jednotkových cenách v SK u "výrobkov predávaných na množstvo" t.j. výrobkov, ktoré sa merajú alebo vážia za prítomnosti spotrebiteľa. Tam jednotkové ceny sú zároveň predajnými cenami. Tieto si stanovuje predávajúci sám. Nariadenie vlády SR č. 387/2007 Z. z. ustanovuje, že "výrobok predávaný na množstvo" sa označuje len jednotkovou cenou.

V období do 31.12.2008 bude SOI akceptovať jednotkové ceny prepočítané konverzným kurzom na eurá uvedené najmenej na tri desatinné miesta buď bez zaokrúhľovania, čo je v skutočnosti vždy úprava v prospech spotrebiteľa, ale aj matematické zaokrúhľovanie jednotkových cien vyjadrených v eurách, nakoľko rozdiely medzi takto vypočítanými jednotkovými cenami sú buď žiadne alebo minimálne a z hľadiska ochrany spotrebiteľa nie sú významné.

Po 1.1.2009 si predávajúci, u výrobkov predávaných na množstvo, stanoví jednotkovú cenu v eurách min. na dve desatinné miesta v súlade so zaužívanou praxou, nakoľko generálny zákon toto neupravuje. Ide o jednotkové ceny, ktoré neboli konvertované t.j. prepočítané z Sk na eurá a majú byť zobrazené podľa tých pravidiel, ktoré sa teraz uplatňujú pre jednotkové ceny v Sk, pokiaľ nebude všeobecne záväzným právnym predpisom upravené inak.

V prípade ostatných jednotkových cien v eurách (slúžiacich len na porovnanie) vypočítaných z predajných cien stanovených už v eurách taktiež ide o ceny, ktoré nie sú konvertované, t.j. prepočítané z Sk na euro, preto platí pre ne rovnaké pravidlo.

Zaokrúhľovanie a uvádzanie cien konvertovaných z eur na Sk, či už predajných alebo jednotkových cien nie je zákonom ustanovené, ale podľa legislatívy EU sa má postupovať buď podľa národnej legislatívy alebo zaužívanej praxe, čo pri týchto cenách v Sk opäť znamená minimálne na dve desatinné miesta.
Zdroj: http://www.soi.sk/sk/Poradna/Rady-podnikatelom/Informacia-o-uvadzani-jednotkovych-cien-pri-ich-dualnom-zobrazovani-pri-prechode-na-euro.soi?ind=4
neta1
07.01.09,09:26
Dakujem vsetkym za prispevky...takze ak som spravne pochopila, tak vsetko mam ok, len musim este na tie cokolady a keksy a v podstate potom na vsetko pozadavat aj jednotkove ceny? Su povinne robit to aj male obchodiky??? Nikde naokolo som take cosi totiz nevidela....vsade maju len cenu za tu napr. 150g cokoladu a ziadnu jednotkovu cenu. Ved to sa clovek nedorobi chleba. A ked mam pultovy predaj a cisla na cenovkach musia byt dostatocne velke aby ich ludia videli, kde este vopcham tu jednotkovu cenu?? Inak k pokladni : ta mi na to tretie miesto da samozrejme sama automaticky nulu. Mne slo len o to, ci tie nuly musia byt aj na cenovke, ale ako som pochopila tak nemusia.
neta1
07.01.09,10:22
No ked tu tak teraz studujem veci okolo toho, tak vlastne mi ten technik ani nemusel davat pokladnu na 3 des. miesta, kedze jednotkove ceny, ktore si stanovim az v tomto roku mozu byt urcene uz aj na 2 desatinne miesta. Teda v pripade, ze som nemala minuly rok ziadne jednotkove ceny za vazeny tovar preratane na 3 miesta a nove ceny si uz stanovim v eurach na 2 miesta, potom pokladna mohla byt nastavena tiez na 2 miesta a nic by sa nedialo. Je tak? Pochopila som to spravne?

Ceny stanovené po 1.1.2009 sa budú uvádzať :
v eurách
• predajné ceny na dve desatinné miesta
• jednotkové ceny u výrobkov predávaných na množstvo na dve desatinné miesta
• jednotkové ceny informatívne (na základe ktorých sa neúčtuje) min. na dve desatinné miesta nezaokrúhlene alebo aj zaokrúhlene
v Sk ( prepočítané z cien v eurách konverzným kurzom)
• predajné ceny na dve desatinné miesta zaokrúhlene na desaťhaliere alebo bez zaokrúhlenia
• jednotkové ceny min na dve desatinné miesta nezaokrúhlene alebo aj zaokrúhlene.





Takze vlastne mozem pozadovat technika, aby mi pokladnu prerobil na 2 desatinne miesta, alebo uz budem mat navzdy na 3, aj ked 3 miesto bude vzdy nula? Podotykam, ze mi to urobil svojvolne, bez mojho vedomia, len mi to pri preberani pokladne oznamil ako fakt, ze to tak ma byt, ak budem mat vazeny tovar. Vie niekto poradit, co s tym teraz? Ta nula ma tam totiz dost hneva, hlavne ked viem ze tam vobec nemusela v mojom pripade byt
tetrisss
07.01.09,18:47
Neviem, aku mas pokladnu, ale ja si tieto priznaky viem nastavit sama a mam na tri miesta, ale kedze mam ceny na dve, ukazuje mi sice na displey tri des. miesta, ale tlaci mi len dve, dnes som sa to divala.
neta1
09.01.09,09:56
No ja mam pokladnu EURO 200T a tiez tlaci na 2 miesta vyslednu sumu. Ide o to, ze ked mam na dispeji napr. ze mam vydat 0,070 tak to pletie ludi a v podstate aj mna. Chcu odo mna totiz 70 centov, aj ked im mam dat iba 7....skratka ta tretia nula pletie....ale co uz, zvykneme si. Este sa chcem vratit k tym jednotkovym cenam. Ak som spravne pochopila v sprave od "JANNA", tak v roku 2009 je uz vlastne 3 miesto bezpredmetne aj pre vazeny tovar, pretoze sa tam uvadza, ze "Po 1.1.2009 si predávajúci, u výrobkov predávaných na množstvo, stanoví jednotkovú cenu v eurách min. na dve desatinné miesta" Teda mam pocit, ze to cele s tymi miestami nie je domyslene. Ved kto to kedy videl mat konverzny kurz na 4 miesta, jednotkove ceny na 3 a ostatne ceny na 2 miesta......je to fakt postavene na hlavu. Od 1.1.2009 by sme skratka mali zacat mysliet v eurach, ceny uvadzat na 2 miesta, pretoze euro predsa nema ziadne tisiciny centov a nemotat si hlavy kadejakymi sposobmi zaokruhlovania a poctami desatinnych miest. Ale to je iba moj skromny nazor. Snad este ak by to niekoho zaujimalo, volala som na dva rozne SOIky a povedali mi, ze mi pokladnu nastavili v mojom pripade na 3 desatinne miesta neopodstatnene a ze nemali na to ziaden dovod. Tolko k teme, dakujem za debatu.