Amber_Rise
05.01.09,17:09
Dobrý večer,neviem či to sem píšem správne ale chcem sa na niečo opýtať..Moja známa mi v práci hovorila že keď sa mala sťahovať majiteľ bytu jej povedal že ak dá zálohu na byt..V jej prípade to bolo 120tisíc sk tak jej byt podrží..Ona musela rýchlo konať tak mu 120 000sk odoslala na účet..Ale v tom čase majiteľ byt predal...Teraz už žije v novom ale peniaze odvtedy nevidela..Už sú to viac ako 3 mesiace..Najhoršie na tom je že nevystavili žiadny papier o tých peniazoch..Chcela som sa Vás opýtať aký je Váš názor..Čo by poďla Vás mala robiť..Dať to na súd? Keď nemá žiadny podpísaný dokument o vrátení peňazí..Včera volala tomu pánovi a on jej povedal že keď bude mať tak jej peniaze pošle..No to môže byť hocikedy a ona tie peniaze súrne potrebuje..Prosím Vás aký je Váš názor? ďakujem..:)
buchač
05.01.09,16:28
Veľmi ťažká otázka !!!!!

Svojho času som požičal oveľa menšiu sumu , MAL SOM POTVRDENKU , vyhrážal som sa všelijako . Aj súdom .
Lenže keby k súdu prišlo , ten by len konštatoval , že obvinený je ochotný platiť mi mesačne len XX sumu , čo mi aj dotyčný so smiechom hodil do ksichtu . :mad::mad:

A ešte ťažšie riešenie ! Ja som síce svoj problém vybavil ku svojej spokojnosti , ale spôsob je nepublikovateľný , sorry !

Zatiaľ môžem len zaželať pevné nervy !
Amber_Rise
05.01.09,16:32
Ďakujem..Len som jej sľúbila že jej pomôžem..Takže sa budeme moc snažiť..:-)
petervi
05.01.09,17:15
Nech ide do banky a nech povie ze sa pomylila ,ze poslala peniaze na spatny ucet a oni budu pozadovat vratenie platby.Ak by isla na policiu alebo sud tak velmi nepochodi.
Inak ste ako male deti ,naleti stale na rovnaku blbost podvodnikom.
Amber_Rise
05.01.09,17:18
A čo myslíš že mala robiť? Odsťahovať sa z bytu musela za dva dni...Nový potrebovala...Ale spravila blbosť no..poučila sa..Len teraz si to musi riešiť...:cool:
mona091
05.01.09,17:26
pri ohlaseni na policii by sa zacalo trestne stihanie vo veci, kde by dotycny najprv figuroval ako svedok. Tam by sa uviedli vsetky fakty, a na zaklade vysluchov by mohlo pokracovat trestne stihanie napriklad obvinenie z podvou, alebo hocico.
Aj ked neexistuje doklad, organy bude zaujimat, preco dotycnemu tvoja znama dokazatelne poslala predmetnu sumu, a preco ju dotycny prijal. No a tam nastane tvrdenie proti tvrdeniu, a bude zalezat na "vyssej moci"
Amber_Rise
05.01.09,17:29
Jasne...Ďakujem ám veľmi pekne za ohasy..Ak budete môcť ešte nejako pomôcť /príspevkom/ prosím ozvite sa..
buchač
05.01.09,17:31
Nech ide do banky a nech povie ze sa pomylila ,ze poslala peniaze na spatny ucet a oni budu pozadovat vratenie platby.Ak by isla na policiu alebo sud tak velmi nepochodi.
Inak ste ako male deti ,naleti stale na rovnaku blbost podvodnikom.

Len na okraj , toho dotyčného som poznal pár rokov , ale čo už . Všetci svätí vedeli , že gambluje , len ja nie . No bol dovtedy prvý a zároveň aj posledný , ktorý dostal odo mňa lovky .:cool:
Indulona v base mu potom zopár mesiacov robila spoločníčku , polepšila a pozmenila :---:D , ako som potom počul .


" Nech ide do banky a nech povie ze sa pomylila ,ze poslala peniaze na spatny ucet a oni budu pozadovat vratenie platby. "

Prepáč , petervi , ale stretol si sa už v našich končinách s niečim takým .
1. Ja som totiž o niečom takom ešte ani nepočul , nieto ešte stretol :mee:
2. Aj keď to išlo cez účet , tak tam predsa nie je účel platby , ale len príjem a
od koho
3. A nakoniec , Amber_Rise vraví , že keď bude mať tak jej peniaze pošle..,

Kedy , toť otázka a hlavne problém .....
petervi
05.01.09,17:44
Nech ide za nejakou znamou do banky nech sa spyta a potom nam napises
mona091
05.01.09,17:47
Nech ide za nejakou znamou do banky nech sa spyta a potom nam napises
bola som za znamou v banke, povedala som jej, ze som omylom poslala na ucet autopredajcu 150000, a predstav si, nechceli mi to vratit, smola
petervi
05.01.09,17:58
To nie tak ze Ty povies banke a oni Ti hned vratia.Oni kontaktuju oficialne majitela uctu a ziadaju od neho peniaze naspat.Je jasne ze nemusi byt ochotny,ale potom mas moznost ho zazalovat ze dostal peniaze ktore mu nepatria avymahat cez sudy.Ked teraz by kolegova kamaratka isla len na policiu alebo sud ,tak by ju len vysmialy ze nemala bez potvrdenia nieco posielat.Takze jedina moznost je tvrdit ze mu boli poslane omylom a mozno zagaga a povie ze ich dostal za byt a uz mate nieco na neho.
mona091
05.01.09,18:06
uf, to si ma ukludnil, uz som sa zlakla, ze budem musiet obhajovat bankovy prijem od mojich odberatelov,

no ale trochu k veci: policia musi preverit oznamenie, pokial "ten" pan zaklame za co prijal peniaze, moze to byt "zly" umysel - mozno podvod,
ak vsak prizna, a dokonca prejavi ochotu peniaze splacat, vtedy to uz bude pre iba sudy, no a vtedy by stalo za pokus overit jeho majetnot, a ak by bol "bezdomovec", tak mozno v lepsom pripade splatky na 100 rokov, v horsom pripade vedomie, ze za skolu sa plati
Amber_Rise
06.01.09,12:57
No ona sa s ním naťahuje už dlho..Ešte pred Vianocami povedal že do 20.12 bude mať peniaze na účte..Ale nestalo sa tak a ani jej to neoznámil stále mu musí ona volať a má šťastie keď sa dovolá a on sa vraj stále len vykrúca že peniaze nemá..Že hneď ako bude mať tak pošle..Ale veď to je jeho problém,on ten byt predal..Podľa mňa je to obrovský podvodník..ďakujem Vám za názory veľmi ste pomohli..Pretože keby sem nenapíšem tak ona by to riešila súdom..A ako tu čítam..Aj ja som pochopila že by moc toho nevyriešila..Idem jej volať uvidím ako dopadne potom sa ozvem..Ďakujem..
arizona
06.01.09,13:39
Trochumimotemy

Mna stále prekvapuje, ako ľudia dokážu "len tak bez ničoho" dať nemalé peniaze z ruky...
To je asi najstaršia finta popdvodníkov : konať v časovej tiesni:mee::confused::rolleyes:

Ale ľudia sú stále nepoučiteľní. Pokiaľ bude dosť nepoučiteľných a naivných ľudí, bude dosť aj podvodníkov...

Možno by pomohlo trestné oznámenie na polícii za podvod.
Martina12345
08.01.09,08:52
Banke musíš doručiť list zo žiadosťou o vrátenie penází, nato banka oslaví majiteľa účtu-komu si peniaze omylom zaplatila- ten musí súhlasiť s vrátením peňazí. Stalo sa mi to nedávno v čsob-omylom som poslala bratrancovi peniaze. Ked nebude súhlasiť tak neviem....
Milan.Žiška
08.01.09,13:49
Ak je tá pohľadávka tak nedobytná, uvažoval by som o riešní s "vymáhacou firmou". Sú s tým spojené určité náklady, ale vždy lepšie ako nič. Možno stačí "pohroziť" spomínaným postupom jeho príbuzenstvu. Ja by som syn asi nepochválil ak by sa mi niečo podobné "len" donieslo.:):):)
anklar
08.01.09,14:18
No ona sa s ním naťahuje už dlho..Ešte pred Vianocami povedal že do 20.12 bude mať peniaze na účte..Ale nestalo sa tak a ani jej to neoznámil stále mu musí ona volať a má šťastie keď sa dovolá a on sa vraj stále len vykrúca že peniaze nemá..Že hneď ako bude mať tak pošle..Ale veď to je jeho problém,on ten byt predal..Podľa mňa je to obrovský podvodník..ďakujem Vám za názory veľmi ste pomohli..Pretože keby sem nenapíšem tak ona by to riešila súdom..A ako tu čítam..Aj ja som pochopila že by moc toho nevyriešila..Idem jej volať uvidím ako dopadne potom sa ozvem..Ďakujem..
V tomto štádiu by som to riešila listom (asi dosť dlhým).
Opisala by som v ňom podrobne vzniknutú situáciu od začiatku až po dátum poslednej, ak som správne zachytila, telefonickej výzvy na vrátenie obnosu.
V liste by som uviedla aj dátumy a časy telefonátov s obsahom výzvy na vrátenie peňazí.
V samostatnom odseku by som ho dôrazne vyzvala na vrátenie sumy k určitému presnému dátumu, ako poslednej možnosti pre dlžníka vyrovnať sa zmierlivou cestou. Pokračovala by som tým, že keď dlžník nie je v situácii umožňujúcej neoprávnene nadobudnuté peniaze vrátiť, upozorňujem ho na to, že budem nútená vymáhať tieto peniaze súdnou cestou. Nezabudla by som mu zdvorilo pripomenúť, že v takom prípade ho celá záležitosť vyjde neporovnateľne drahšie, než keby teraz rýchlo vrátil sumu, ktorou sa neoprávnene obohatil.
Občiansky zákonník má na to §§.

K § 451
Účelom tejto právnej úpravy je predovšetkým zabrániť vzniku bezdôvodného obohatenia na úkor iného. Ak však už bezdôvodné obohatenie vzniklo, právna úprava zabezpečuje povinnosť jeho vydania. V zmysle prvého odseku tohto ustanovenia, povinným (zodpovedným subjektom) na vydanie bezdôvodného obohatenia je ten, kto sa bezdôvodne obohatil. Oprávneným subjektom, t. j. v prospech ktorého sa vydanie takéhoto obohatenia má uskutočniť, je ten, na úkor koho bezdôvodné obohatenie vzniklo. Povinným a oprávneným subjektom môžu byť tak osoby fyzické, ako aj osoby právnické. Získané bezdôvodné obohatenie môže spočívať vo veciach, vo výkonoch (porovnaj § 458 ods. 1), ale aj v tom, že majetok zodpovednostného subjektu sa nezmenšil, hoci k takémuto zmenšeniu by došlo, ak by plnil svoju povinnosť. Získané majetkové hodnoty musia byť vyjadriteľné v peniazoch.
V druhom odseku sú upravené niektoré osobitné skutkové podstaty vzniku bezdôvodného obohatenia. Ide o:

plnenie bez právneho dôvodu, resp. plnenie z právneho dôvodu, ktorý odpadol,
plnenie z neplatného právneho úkonu, ...
...
...

majetkový prospech získaný z nepoctivých zdrojov.
anklar
08.01.09,14:44
Predpokladám, že toto je samozrejmé, ale doplňujem: list by som odoslala doručenkou. Urobiť si pre seba kópiu. Ak má dotyčný hoci len dva takéto prípady dlžoby, mohlo by to zabrať.
Amber_Rise
08.01.09,18:32
Ďakujem Vám moc za ohlasy veľmi nám pomáhate..Teda hlavne jej;)Takže ona bola za jednou pani v banke čo sa s ňou pozná..Tá pani jej vravela že ak by poslala príkaz na vrátenie platby s tým že moja známa poslala tie peniaze omylom tak majiteľ by mohol povedať pravdu..Že to tak nieje..A potom by sa to riešilo cez políciu a to ste mi to už opisovali že on by mohol tie peniaze splacať a to by bolo nanič..A teraz som jej volala čo ste odpovedali..A vravela že toto jej tiež napadlo..Vraj sa pustí do pisania listu ako s konečným upozornenim že ak peniaze nevráti pôjde sa nato súdnou cestou a bude musieť platiť ovela viac..Hádam sa aspoň zľakne a peniaze vráti..Ak nie..tak sa to bude riešiť inak..
-Takže myslíte že mala tá pani z banky pravdu že by to hentak nakoniec bolo?
wegamizi
08.01.09,22:03
mam skusenost, ze som aj doklad mala, ajtak som peniaze nedostala, potom nasledoval sud cca 3,5 roka, rozsudok je vyneseny kladne pre mna, aj tak peniaze nemam, a tak dookola. Ak sa peniaze v nasej spolocnosti davaju, jedine na notarsku zapisnicu, vteda to ide vymost bez sudov, dufam ze to stale plati:---