Fany1000
05.01.09,17:47
Ahojte poraďáci. neviem, či Vám pomôžem, ale chcem sa podeliť so skúsenosťami ohľadom vzdelávacieho programu pre materské školy. Dnes sme mali pracovnú poradu zameranú na plánovanie. Veľmi sme sa toho báli, ale nakoniec sme z toho nemali až takú hrôzu. Zvolili sme si názov celého školského programu, potom sme si určili témy (my sme si to nazvali bloky) na jednotlivé mesiace. Máme ich osem. Jeseni a jari sme venovali dva mesiace. V rámci každého bloku sme si určili podtémy na každý týždeň. V rámci toho jedného týždňa sme si vybrali z tých 4 okruhov (Ja som, príroda...) výkonový štandard z každej oblasti (pmo, ko, seo), teda 12 cieľov, ktoré budeme plniť počas celého týždňa. Uvidíme, ako sa to ujme v praxi, ale zatiaľ sa nám to nezdá až také zlé. Držme si palce. Realizáciu jednotlivých cieľov v danom týždni sme ponechali na vôli každej učiteľky. Ak máte nejaké ďalšie tipy, pošlite. Veľa elánu v práci.
BABYstar
11.01.09,10:49
Aj my už skúšame,ale túto tému si mohla dať na inú stránku,kde sa riešia tieto problémy,myslím tým metodická a odborná pomoc.Je to moderná škola alebo www.spv-zv.sk.
LidaP
21.02.09,07:29
Dobrý deň. Takže už ste opäť o krok ďalej so skúsenosťami, ako sa Vám darí? K Vášmu príspevku - ja som išla na to podobne ako vy, ale vôbec som si nenaplánovala splniť ciele zo všetkých okruhov a oblastí za jeden týždeň - to je veľmi náročné - ale do mesiaca sa to dá, aj keď je ťažké nájsť na každý mesiac k téme ciele zo všetkého. Ale plánovali sme. A celkom sa nám darilo. Bude to dobrý materiál do Učebných osnov, kde to zrejme takto bude, nakoľko aj ukážka v príručke je plánovaná takto. Teda, ja si naplánujem celý mesiac - tematicky a potom z neho robím ciele na celý mesiac - čo bude do osnov, ktoré budú tiež súčasťou ŠkVP. No a na triede treba vymyslieť formu na zaznamenávanie, ktorá všetkým vyhovuje a to je len na Vás. Pozdravujem Ľudmila
Fany1000
05.03.09,22:14
Dobrý večer/či už asi aj noc :-)/. No, boli sme celé happy, že sme sa rozbehli. Neskoro sa nám dostala Metodika k vypracovávaniu ŠKVP. Keď sme ju prečítali, sánka spadla. Máme v tom zmätok. Dohodli sme sa na ďalšom postupe, ale vôbec nevieme, či to robíme dobre. To sa asi uvidí až pri inšpekcii. A aj prax niečo ukáže. No, uvidíme. Držme si palce. Inak, ja som už robila po novom jeden týždeň. Mali sme dopravné prostriedky. Bolo to super, ale veľmi náročné na prípravu.
LidaP
08.03.09,20:39
...zaujalo ma to vaše "robiť po novom" - čo to obnáša? Veď sa mení systém plánovania -... v čom to bolo pre Vás nové? len ma to zaujíma...
Fany1000
15.03.09,12:47
No, nemala som tradičný denný poriadok, ranné hry, ranné cvičenie, desiata, zamestnanie, pobyt von a podobne. Pripravila som rôzne aktivity, ktoré deti potom celý týždeň realizovali podľa toho, na čo mali chuť. Náročné to bolo práve v tom vymýšľaní aktivít, aby si v nich našli to svoje.
LidaP
18.03.09,18:26
... a keď pripravíte deťom tie aktivity, tak ich realizujú všetky deti, alebo len tie, ktoré chcú? A potom ešte robíte klasické "zamestnanie " so všetkými? Ja robím už tretí rok podľa metodiky Krok za krokom, ale tie hlavné aktivity mi robia všetky deti - rotujú celý týždeň. Ale je to veľmi náročné na prípravu...
Fany1000
18.03.09,20:24
No, snažila som sa vymyslieť také aktivity, v ktorých sme realizovali dané ciele a aj niečo navyše. Tak tie aktivity podľa cieľov som nechala deti najskôr robiť podľa výberu a potom som "dotlačila" aj tých, ktorí sa k tomu moc nemali. Tie aktivity navyše boli len podľa záujmu, robil ich, kto chcel. A boli aktivity, ktoré sme robili frontálne, celá trieda naraz. Myslím, že vy, čo robíte Krok za krokom to nemáte až tak ťažké, nie? V podstate to takto robíte bežne, alebo sa mýlim?Lebo ja mám pocit, že tento nový program je vášmu blízky. Ak nie, budem rada, ak napíšete, v čom to vidíte inak. Pekný deň.
LidaP
19.03.09,20:52
Milá "Fany", aj pre mňa je to stále skúmanie, pretože ja to nové vidím iba v zmene plánovania, nepáči sa mi rozdelenie v ISCEDe, ale musíme to brať ako to je. Takže zmena je podľa mňa v stanovovaní cieľov, aj keď Program (podľa mňa) vystihoval základ, možno potreboval nejaké zmeny, ale dotkol sa takmer všetkých oblastí - okrem počítačovej a čitateľskej gramotnosti, ale doba ide dopredu, je to samozrejmé a nemuselo by tam byť toľko prosociálnej - lebo sa robí stále, bez ohľadu na tie ciele. Teraz si aj ja naplánujem aktivity podľa cieľov a tie hlavné robia všetky deti, ako systém centier - a ostatné, kto chce. Ale mám veľmi dobré skúsenosti s deťmi, pretože pracuje každé dieťa, má oveľa väčší priestor na realizáciu, tým pádom je oveľa pripravenejšie do školy - dokáže sa dlhšie sústrediť a hlavne je stále zamestnané činnosťou. Deti to dokážu zvládnuť, ale ťažko sa to takto píše. Je to náročné na prípravu, aby každé jedno dieťa mohlo "manipulovať" s pomôckou v centre. Čo je ťažké je dať dokopy ten ŠKOLSKÝ PROGRAM - čo sa týka plánov, lebo nikto nám nepovedal, čo tam má byť - aké ciele, či kompetencie - to je pre mňa stále akosi neznáme..., ale idete na to dobre s deťmi, narobíte sa omnoho, omnoho viac, ale uvidíte výsledok sa dostaví ....
edu21
28.08.09,16:31
A mohol by nám tu niekto ukázať taký "vzorový školský program ISCED O":))?;)
jaros5
29.08.09,09:10
A mohol by nám tu niekto ukázať taký "vzorový školský program ISCED O":))?;)
Vzorový školský program Vám tu nikto neukáže. :);)
Ako vzorové a zároveň záväzné, vám mali poslúžiť rámcové vzdelávacie programy.
Prepáčte. ale trochu vám ušiel zmysel tvorby ŠVP (Školských vzdelávacích programov). Netreba povyšovať prostriedky na ciele.

Pre prácu školy predstavuje ŠVP základný pedagogický dokument, vlastný projekt (plán) výchovnej a vzdelávacej práce.
Preto je dôležité správne ho chápať hlavne vo vzťahu k RVP. Ten poskytuje rámcové pravidlá pre vzdelávanie detí. Určuje aké ciele je potrebné v práci s deťmi sledovať, čo môžu deti na tej ktorej úrovni vzdelávania dosiahnuť a čo robiť preto, aby vzdelávanie bolo zmysluplné a efektívne ( za akých podmienok by malo prebiehať, ktoré formy a metódy sú vhodné apod.)
Vyjadruje optimálnu predstavu o inštitucionálnom vzdelávaní detí, ku ktorému by mala smerovať práca všetkých materských škôl.
Ním sa treba riadiť pri tvorbe vlastného školského programu.

Každý školský vzdelávací program je originálom, ktorý zohľadňuje všetky špecifiká tej-ktorej školy, od regionálnych (miestnych) podmienok, cez personálne obsadenie až po materiálno priestorové.
Myslím, že nikto vám tu neponúkne ako na tácni ŠVP, do ktorého vložil invenciu, prostriedky, čas, ... a niekto chce len metódu ctrl+C;);

Hladnému nepomôžem tým, že mu darujem rybu, ale tým, že ho nučím rybu chytiť:) (japonské príslovie)
jaros5
29.08.09,10:32
A mohol by nám tu niekto ukázať taký "vzorový školský program ISCED O":))?;)
Tu určite niečo nájdete:
http://www.minedu.sk/index.php?lang=sk&rootId=34

http://www.minedu.sk/index.php?lang=sk&rootId=2588
Fany1000
29.08.09,18:17
Súhlasím s predošlým príspevkom. Školský vzdelávací program máme hotový. Urobili sme si ho podľa našich podmienok a predstáv. Stálo nás to nemálo úsilia a či je dobrý, to sa ukáže až v praxi a pri inšpekcii. Lebo je fakt, že sto ľudí, sto chutí... Z rozhovorov je jasné, že jeho tvorbu každý poňal inak. Ale budeme sa obhajovať. A možno zistíme, že nám veľa vecí ušlo a budeme ho revidovať:). (to bol žart!!!, dúfam, že nie!!!!!!!!!!!!!!!)
leika23
31.05.11,11:27
dobry den chcela by som vediet este vase skusenosti s ISCEDOM mam o tom pracu a potrebujem tam aj urcite nazory...moc by ste mi tym pomohli dakujem