apo
05.01.09,18:08
Vyhľadávanie mi neukázalo, že by bola diskutovaná otázka ako splniť v Pohode požiadavku nových postupov pre vedenie JÚ.

Pohoda celkom vtipne vytvorila možnosť v interných dokladoch urobiť zápis, ktorý splní požiadavku nových postupov. Zaúčtuje druh výdavku a výdaj na priebežné položky druhovo členené podľa druhu daňového výdavku. Po tejto stránke je to O.K.

Pri účtovaní výdaja z BÚ, sa mi nepodarilo nájsť spôsob ako zabezpečiť zaúčtovanie banka výdaj priebežné položky príjem tak, aby som mal prehľad o tom či som VŠETKY výdaje z účtu týkajúce sa nákupov hradených platobnou kartou zaúčtoval správne na priebežné položky PRÍJEM. Naviac sa mi nepodarilo zaúčtovať priebežné položky príjem v druhovom členení ako to bolo v internom doklade priebežné položky výdaj v druhovom členení.

Aké máte skúsenosti pri plnení požiadaviek nových postupov JU v Pohode?

Ďakujem.

apo
ekopo
05.01.09,17:28
Naviac sa mi nepodarilo zaúčtovať priebežné položky príjem v druhovom členení ako to bolo v internom doklade priebežné položky výdaj v druhovom členení.



apo
Nerobím v Pohode, ale ak sa účtuje úbytok peňazí z BU do PP nie je potrebné žiadne druhové členenie v PP pri platbe kartou. Jednoducho BU výdaj - PP príjem. Druhové členenie nákladov je zabezpečené pri účtovaní prvého kroku, t.j. výdaj z PP s následným rozúčtovaním na príslušné stlpce v PD.
A ako odkontrolovať či je všetko zaúčtované? Jednoducho - ak je rozdiel v PP tak hľadám. Prezriem príjem do PP a výdaj z PP.
Viem nepomohol som, ale aspoň posunul.
apo
05.01.09,17:34
Áno nie je nutné druhovo členiť priebežné položky. Ja len zisťujem či Pohoda to nejako nemá vyriešené a ja som neobjavil spôsob ako.

Inak medzi nami je to riadna komplikácia. Ja som doteraz účtoval tieto nákupy cez ostatné záväzky a tým sa posúval daňový výdavok na prelome rokov do roku nasledujúceho, ale mal som pod kontrolou čo platím. Podľa nových postupov sa to všetko utápa v mútnej vode priebežných položiek.

Mám firmu, ktorá má takýchto nákupov mesačne 300 a viac. Ak by to bolo v JÚ asi by som vyskočil kože.

Pozdravujem.

apo
Kája.
05.01.09,18:29
Niečo sa písalo tu o tom aj začiatkom minulého roku. Ja osobne som si to vymyslela tak, že na BU zaúčtujem OC - výdaj - platba kartou, v interných dokladoch som si vytvorila nový číselný rad PK a tam cez položky zaúčtujem v jednom riadku výdavok (materiál, tovar, réžia) a v druhom riadku platba kartou OC - príjem. A kontrolujem nasledovne, v účtovnom denníku si podľa textu na BU vytiahnem "platba kartou" všetky platby kartou z BU a druhú zostavu si vytiahnem podľa PK.
apo
05.01.09,18:33
Áno, súhlasím. Žiaľ inak sa to nedá, ešte že filtrom si vieme pomôcť.

Ďakujem.

apo
DARJA22
14.02.09,12:13
Niečo sa písalo tu o tom aj začiatkom minulého roku. Ja osobne som si to vymyslela tak, že na BU zaúčtujem OC - výdaj - platba kartou, v interných dokladoch som si vytvorila nový číselný rad PK a tam cez položky zaúčtujem v jednom riadku výdavok (materiál, tovar, réžia) a v druhom riadku platba kartou OC - príjem. A kontrolujem nasledovne, v účtovnom denníku si podľa textu na BU vytiahnem "platba kartou" všetky platby kartou z BU a druhú zostavu si vytiahnem podľa PK.

Skúšala som tento postup, lenže ja mám platbu kartou v cudzej mene a cez interné doklady mi SW nedovolí účtovať v cudzej mene. Nemá niekto skúsenosti ako to riešiť v Pohode?
apo
14.02.09,12:26
Ozaj interné doklady v JÚ a nedajú robiť v cudzej mene.

Tak účtuj tak, že kurz zadaj v položkách do množstva a cenu z dokladu v cudzej mene daj do jednotkovej ceny.

apo
DARJA22
14.02.09,12:37
Apo, super, vďaka.
Betina2
05.01.10,10:51
Áno nie je nutné druhovo členiť priebežné položky. Ja len zisťujem či Pohoda to nejako nemá vyriešené a ja som neobjavil spôsob ako.

Inak medzi nami je to riadna komplikácia. Ja som doteraz účtoval tieto nákupy cez ostatné záväzky a tým sa posúval daňový výdavok na prelome rokov do roku nasledujúceho, ale mal som pod kontrolou čo platím. Podľa nových postupov sa to všetko utápa v mútnej vode priebežných položiek.

Mám firmu, ktorá má takýchto nákupov mesačne 300 a viac. Ak by to bolo v JÚ asi by som vyskočil kože.

Pozdravujem.

apo

Neviem, či je to ešte aktuálne, ale uvediem možnosť:
V Pohode si aj v JU vieš nastaviť vlastnú analytiku pre jednotlivé typy dokladov...napr. ja som mala do režijného výdavku nastavené zvlášť trebárs - nájomné, poštovné, kancelárske potreby, poplatky za mobil, poplatky za internet......ale zároveň mám pri týchto členeniach nastavené, že ich má ťahať do rovnakého stípca ako základný (preddefinovaný z výroby) režiný výdavok. Tuším sa to zadáva v agende predkontácie, ak sa dobre pamätám. V denníku to síce bolo v jednom stlpci, ale dobre sa to dalo odkontrolovať cez zostavu "zaúčtovanie podľa predkontácie" resp ich úhrn v zostave zaúčtovanie podľa typu predkontácie (už si to moc nepamätám-už to nerobím).
Takže potom Ti zvlášť súraví prehľad za predkontáciu napr. PREVODY MEDZI POKLADŇOU A BANKOU a druhú predkontáciu NÁKUP KARTOU a aj príjem platby kartou sa dá definovať ako PREDAJ NA KARTU a treba si to predvoliť aj v jednotlivých agendách. A aj rôzne grafy a tabulky sú z toho výstižnejšie.
Príklad:
Mám 1 doklad z ERP na nákup kancelárskeho materiálu a zároveň nákup napr.čistiacich prostriedkov na údržbu kancelárie. Klient chce mať o týchto druhoch výdavkov prehľad, tak to položkovite v pokladničnom výdavkovom doklade rozúčtujem s tým, že ku každej položke priradím inú predkontáciu. V zostave Zaúčtovanie podľa predkontácie mám potom prehľad všetkých zaúčtovaným nákupv KM osobitne aj čist.prostriedkov osobitne. Bez tohto postupu by to bol len jeden režiný výdavok.
V prípade priebežných položiek je to obdobné. A potom to až taká mútna voda snád nebude.
apo
05.01.10,21:18
Áno, súhlasím s Tebou, že je možné jemnejšie rozdeliť jednotlivé druhy výdavkov a príjmov. Využívam to hlavne kvôli štatistickým výkazom a celkom určite to pomôže aj v priebežných položkách pri platbe kartou.

apo
L-M
20.01.10,13:21
Poprosila by som o radu ak mám platbu kartou na prelome rokov a účtujem cez priebežné položky. Ako VOZD sa mi to dostane do starého roku ,ale ako úbytok z fin.prostriedkov v banke až v novom roku, je to tak o.k?
Alebo to treba na prelome rokov v starom roku zaúčtovať ako VNZD s uplatnením DPH a v novom roku preúčtovať ako VOZD.
Veľmi sa tomu nerozumiem,keďže ja som to síce zaplatila v starom roku, ale peniažky nemám až v novom roku, takže kedy mi to ovplyvní ZD?
Ďakujem za každú radu a vysvetlenie
Kája.
20.01.10,13:24
Ako VOZD s odpočtom DPH to bude v starom roku, ku koncu roka budeš mať zostatok na priebežných položkách a priebežné položky sa ti vyrovnajú až v novom roku keď zaúčtujem úbytok fin. prostriedkov z účtu.