cipso
05.01.09,18:47
Ahojte,

popri zamestnani som zacal predavat cez internet svoj vlastny program.

Technicky to funguje tak, ze ja predavam licencie tretej spolocnosti, ktora ich predava koncovym zakaznikom, za co si uctuje maly poplatok. Vyhodou je, ze tato tretia spolocnost spracuva platby z kreditnych kariet, sekov, bankovych predovov, a mne staci raz za mesiac poslat fakturu iba tejto spolocnosti, a oni mi raz za mesiac poslu peniaze.

Zacal som v decembri, a pocas decembra si moj program par ludi kupilo. Teraz je januar, a musim vystavit svoju prvu fakturu uvedenej spolocnosti. Svoje peniaze dostanem, az ked ich bude viac (minimalne 100 EUR), takze nie v januari, ale najskor vo februari (ak v januari predam dalsie licencie).

Mam par otazok:

- doteraz som sa nikde neregistroval. Rozumiem tomu tak, ze sa musim v blizkej dobe zaregistrovat na danovom urade ako 'umelec/autor', dostanem DIC.

- Musim uz toto DIC uviest na fakture? Spolocnost, ktorej to posielam, je v Holandsku, neviem, co to nieco ovplyvni.

- Datum vystavenia faktury je 31. december 2008. Ja vsak svoje peniaze nedostanem skor ako vo februari. Znamena pre mna tento datum nieco v pohladu danoveho uradu? Pocita sa mojich par euro ako prijem este do roku 2008? (Napriek tomu, ze ich dostanem najskor v decembri?)

Rad by som sa na tuto temu porozpraval s nejakym uctovnikom, idealne by bolo, keby mal skusenost s autorstvom popri zamestnani (este idealnejsie s predajom softveru jedneho autora cez internet). Neozvete sa mi? (Rad by som este vedel: ako moje 'podnikatelske zaciatky' ovplyvnia danove priznanie za rok 2008, ci si musim viest uctovnictvo, ci mozem vyuzit pausalne vydaje, veci okolo odvodov, atd.)

Dakujem!