ipomoni
05.01.09,19:14
Prosim mohli by ste mi poradiť, zistila som ze banka mi uhradila platby, na ktoré som dala príkaz koncom minulého roka až teraz začiatkom januára. môžem tieto úhrady zahrnúť do účtovníctva / výdavkov/ roku 2008? ďakujem za odpovede.
Zoltán Kovács
05.01.09,18:15
Prosim mohli by ste mi poradiť, zistila som ze banka mi uhradila platby, na ktoré som dala príkaz koncom minulého roka až teraz začiatkom januára. môžem tieto úhrady zahrnúť do účtovníctva / výdavkov/ roku 2008? ďakujem za odpovede.

Nie. Skutočný pohyb peňazí nastal až v roku 2009, tým pádom to bude výdavok r. 2009.
Lucinka23
05.01.09,18:18
Podľa mňa je to potrebné účtovať v deň reálnej úhrady, v deň odpisu peňazí z bankového účtu. Tie faktúry sa prenesú do nového roka v záväzkoch.
ipomoni
05.01.09,18:39
dakujem pekne za rychle a odborne odpovedele, myslela som si to ze to tak bude.
Anik
15.01.09,20:12
milí poraďáci prosím o pomoc
dnes riešim dilemu a nejako sa mi nedarí JÚ
-SZČO má účet vo VÚB -podnikateľský
a má tiež vo VÚB - Podnikateľský úver zo zdrojov VUB -tiež chodia riadne výpisy pri každom pohybe do PD musím zaučtovávať aj ten úverový účet, alebo to bude len v záväzkoch
Splátky istiny sa mesačne sťahujú z podn. účtu to som zaúčt. cez VNZD-39
a úroky cez prev. réžiu
za Váš čas a radu vopred ďakujem
Anika
Anik
15.01.09,20:38
posúvam
a ďakujem ak ešte všetci nespíte
Anika
Anik
16.01.09,07:05
príjemný deň
posúvam a ďakujem
Anika
Anik
16.01.09,18:16
Dobrý večer
Posúvam a ďakujem
Anika
Zoltán Kovács
16.01.09,18:19
milí poraďáci prosím o pomoc
dnes riešim dilemu a nejako sa mi nedarí JÚ
-SZČO má účet vo VÚB -podnikateľský
a má tiež vo VÚB - Podnikateľský úver zo zdrojov VUB -tiež chodia riadne výpisy pri každom pohybe do PD musím zaučtovávať aj ten úverový účet, alebo to bude len v záväzkoch
Splátky istiny sa mesačne sťahujú z podn. účtu to som zaúčt. cez VNZD-39
a úroky cez prev. réžiu
za Váš čas a radu vopred ďakujem
Anika

Ak máš výpis aj z úverového účtu, tak je potrebné o ňom aj účtovať ako o bežnom účte. V softe si vytvor analytiku, a ako počiatočný stav nahoď výšku úveru s mínusom.

Potom splátka istiny bude na bežnom účte cez priebežné položky. A na úverovom účte tiež cez priebežné položky.

Splátka úroku bude VOZD -réžia.
Anik
16.01.09,19:34
Zoly vďaka krásne tak som si to myslela , ale nebola som si istá a kamarátka mi hovorí účtuj len v záväzkoch dúfala som že sa aspoň ty nadomnou zľutuješ zato som to napísala ešte raz
Anika
Najka
11.02.09,09:10
Ahojte, mám podnikat.úver z VUB. Na výpise mám čerpanie úveru vo výške 60000,- prevodom na bank.účet.Zaúčtovala som to cez prieb.položky- výdaj z úveru a príjem na bežný. Taktiež mám splátku úrokov z bežného účtu prevodom na úverový,dala som to taktiež cez prieb.položky, ale tým pádom sa mi to neobjaví v nákladoch, čo s tým? Na výpise sú taktiež úroky akumulované nevyúčtované, ktoré sú uvádzané ako príslušenstvo, a zvyšujú zostatok. Ako to treba zaúčtovať?
Black
25.02.09,06:56
Ak máš výpis aj z úverového účtu, tak je potrebné o ňom aj účtovať ako o bežnom účte. V softe si vytvor analytiku, a ako počiatočný stav nahoď výšku úveru s mínusom.

Potom splátka istiny bude na bežnom účte cez priebežné položky. A na úverovom účte tiež cez priebežné položky.

Splátka úroku bude VOZD -réžia.

OK, to znie logicky :)

A keď mám úverovú kartu uctujem nasledovne?
- vytvorím si akoby nový bankový účet s "-" zostatkom (inak uverová karta nema ziadne konkretne ident. číslo. Čo mám v softe zadat ako číslo účtu?)
a teraz:
- podnikateľ nakupuje priebežne z tejto karty - 1 nákup= VOZD-réžia
- 1x mesacne pride vypis, kde su aj úroky = tiez VOZD-rezia
- 1x mesačne pošle podnikateľ platbu z účtu na splátku časti úveru = iba priebežná položka?

Je to niekde aj podchytené v PÚ alebo v zákone (nikde som to nemohol nájsť)

Vdaka za odpoved
Black
26.02.09,08:22
OK, to znie logicky :)

A keď mám úverovú kartu uctujem nasledovne?
- vytvorím si akoby nový bankový účet s "-" zostatkom (inak uverová karta nema ziadne konkretne ident. číslo. Čo mám v softe zadat ako číslo účtu?)
a teraz:
- podnikateľ nakupuje priebežne z tejto karty - 1 nákup= VOZD-réžia
- 1x mesacne pride vypis, kde su aj úroky = tiez VOZD-rezia
- 1x mesačne pošle podnikateľ platbu z účtu na splátku časti úveru = iba priebežná položka?

Je to niekde aj podchytené v PÚ alebo v zákone (nikde som to nemohol nájsť)

Vdaka za odpoved

Posuvam
Ľubica Šoltésová
27.02.09,07:33
PodnikatelˇFO účtujúci v JÚ kúpil pozemok a obstaráva na ňom budovu vlastnou činnosťou. Nakúpil tiež materiál, ktorý sa netýka priamo rozostavanej stavby, lebo ide o nákup zámkovej dlažby a oplotenia. Chcem sa opýtať, kedy je tento nákup nákladom. Či v čase zaplatenia materiálu alebo je to súčasť obstarávania majetku. Za Vašu odpoveď Vám vopred ďakujem
Marianna01
27.02.09,08:43
PodnikatelˇFO účtujúci v JÚ kúpil pozemok a obstaráva na ňom budovu vlastnou činnosťou. Nakúpil tiež materiál, ktorý sa netýka priamo rozostavanej stavby, lebo ide o nákup zámkovej dlažby a oplotenia. Chcem sa opýtať, kedy je tento nákup nákladom. Či v čase zaplatenia materiálu alebo je to súčasť obstarávania majetku. Za Vašu odpoveď Vám vopred ďakujem

Čo mieni s tou zámkovou dlažbou robiť? Ak ju bude ukladať ako chodník, tak je to súčasť obstarávaného majetku. Ak ide len opravovať existujúci chodník zo zámkovej dlažby, tak je to po zvážení náklad. Ak to ide predať, je to tovar. Treba asi viac konkretizovať.
Ľubica Šoltésová
27.02.09,12:49
Mariannka, ďakujem za odpoveď a skonkrétizujem ešte svoju otázku: Zámková dlažba bude použitá na chodník a oplotenie sa týka oplotenia pozemku, na ktorom je rozostavaná stavba. Stavba po kolaudácii bude slúžiť ako predajňa železiarstva. Za Tvoju ochotu Ti vopred ďakujem a prajem príjemný víkend.
Black
27.02.09,12:58
OK, to znie logicky :)

A keď mám úverovú kartu uctujem nasledovne?
- vytvorím si akoby nový bankový účet s "-" zostatkom (inak uverová karta nema ziadne konkretne ident. číslo. Čo mám v softe zadat ako číslo účtu?)
a teraz:
- podnikateľ nakupuje priebežne z tejto karty - 1 nákup= VOZD-réžia
- 1x mesacne pride vypis, kde su aj úroky = tiez VOZD-rezia
- 1x mesačne pošle podnikateľ platbu z účtu na splátku časti úveru = iba priebežná položka?

Je to niekde aj podchytené v PÚ alebo v zákone (nikde som to nemohol nájsť)

Vdaka za odpoved

Naozaj mi neviete poradit? :eek: :mee:
Marianna01
27.02.09,14:00
Mariannka, ďakujem za odpoveď a skonkrétizujem ešte svoju otázku: Zámková dlažba bude použitá na chodník a oplotenie sa týka oplotenia pozemku, na ktorom je rozostavaná stavba. Stavba po kolaudácii bude slúžiť ako predajňa železiarstva. Za Tvoju ochotu Ti vopred ďakujem a prajem príjemný víkend.

Určite by som to dala ako obstarávacie náklady. Aj oplotenie, aj chodník, aj keď ten chodník, to je taká zvláštna vec- nemá totiž betónový základ. Niekde sa tu rozoberala práve táto problematika, či je to nehnuteľnosť. Nepamätám, ako diskusia dopadla, skús to pohľadať. Avšak podľa môjho sedliackeho rozumu - o.i.chodník len tak nerozoberieš a neposunieš o päť metrov ďalej, to je nehnuteľnosť. Ešte pre istotu nájdi ďalšie témy