zuzanaVA
02.06.05,08:37
Ahojte, potrebovala by som poradit ohladne rodicovskej dovolenky. Nasa zamestnankyna poziadala o rodic.dovolenku do 3 rokov veku dietata. Teraz ma dieta rok a ona by sa chcela vratit. Je to mozne? Moze zamestnavatel ju zobrat spat aj skorej, cize pred dovrsenim 3 rokov?
Mam z toho chaos.

dakujem
Jana Motyčková
02.06.05,08:27
Priznám sa, že som si nie úplne istá ale riadila by som sa §166 ods. 2 posledná veta - rodičovská dovolenka sa poskytuje v rozsahu o aký rodič požiada. Takže keď požiada, že chce kratšiu rodičovskú dovolenku, zamestnávateľ jej má vyhovieť,hoci predtym chcela do 3 rokov.
Ludka M
02.06.05,08:34
presne tak , az do troch rokov veku § 166 zákonnika práce / tato dovolenka sa poskytuje v rozsahu o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac/
Evaman
02.06.05,08:57
Myslím, že ak by dala písomnú žiadosť o ukončenie RD a nástup do pp a zamestnávateľ s tým súhlasí, nie je problém. Veď ona nemohla dopredu vedieť či na tej dovolenke ostane celé 3 roky.
Livia2
02.06.05,09:10
Ako je to s rodičovskou dovolenkou, keď matka zostáva s dieťaťom aj po dovŕšení 3 rokov ďalej doma? Už nedostáva rodičovský príspevok žiadny, ani sociálku žiadnu ?, má si platiť odvody (alebo štát)? Nestretla som sa s tým, viete poradiť?
ZuzanaP
09.06.05,10:57
To zaujíma aj mňa, lebo chceme takú jednu zobrať na DVP a ona je na predĺženej rodičovskej.

Koľko môže zarobiť, aké odvody sa za ňu platia.
Jana Motyčková
11.06.05,15:56
Nikto neodpovedá, skúsim ja.
Žena na predĺženej rodičovskej už nedostáva rodičovský príspevok. "Sociálka" sa poskytuje v závislosti od príjmu rodiny (t.j. aj manžela). Isté má iba prídavky na deti.

K možnostiam práce. Podmienka celodennej starostlivosti o dieťa je špecifikovaná v §15 ods.3,4,5 zákona o sociálnom poistení. Stručne - pre zdravé dieťa platí, že podmienka celodenej starostlivosti je splnená, aj vtedy ak počas zárobkovej činnosti sa zabezbečí starostlivosť inou plnoletou osobou a dieťa nie je umiestnené v jasliach, MŠ a pod.

K odvodom :
1. Nemocenské poistenie neplatí, ale ani nie je nemocensky poistená. Je v tom riziko, že keď by šla na ďalšiu materkú, podmienka vyplácania materského je, aby bola v posledných 2 rokoch pred nástupom na MD nemocensky poistená aspoň 270 dní. Ak predpokladá ďalšiu materskú, môže sa dobrovoľne nemocensky poistiť. Tam ale treba zvážiť, či to má význam, do úvahy treba brať pritom výšku zaplateného poistného, výšku materského príspevku a to, že ak by nepoberala materské, má aj tak odo dňa narodenia dieťaťa nárok na rodičovský príspevok.
2. Starobné, invalidné poistenie a poistenie do rezervného fondu za ňu platí štát, ak si toto poistné neplatí sama. To iba znamená, že ak sa zamestná, alebo je SZČO a platí odvody (odvody platí ak jej príjem z podnikania je vyšší ako 12xmin.mzda), tak už platí odvody ako zamestnanec alebo SZČO a śtát za ňu neplatí. To že je táto žena dôchodkovo poistená, má význam pri výpočte dôchodku, kedy je jeden z parametrov výpočtu aj doba poistenia.
3. Zdravotné poistenie za ňu momentálne platí štát. Po novelizácii (asi od 1.9.) poistné za ňu bude platiť štát, ak jej úhrn príjmov (zjednodušene)neprekročí 1/2 úhrnu minimálnych miezd za obdobie, kedy sa celodenne starala o dieťa. T.j. napr. starala sa o dieťa od januára do apríla, potom sa zamestnala. Jej úhrn príjmov za január až apríl nesmie byť vyšší ako 1/2 zo 6500*4 = 13000.

Z toho vyplýva:
Dieťa nesmie byť v škôlke a pod.

DVP momentálne môže byť, výška príjmu z dohody momentálne nie je obmedzená, treba len splniť podmienku max 300 hod. u zamestnávateľa ročne. Od 1.9. si treba dať pozor na výšku príjmu kôli zdravotnému poisteniu.

Akonáhle je pracovný pomer, platia sa z neho odvody a je bezpredmetná celodenná starostlivosť.

SZČO sa môže tiež celodenne starať (mysím si), a keď splní podmienku výšky príjmu, aby neplatila poistné do SP a od 1.9. podmienku výšky príjmu pre ZP, mal by za ňu štát platiť poistné na starobné, invalidné poistenie a do rez.fondu.
Marianna01
11.06.05,20:05
...K možnostiam práce. Podmienka celodennej starostlivosti o dieťa je špecifikovaná v §15 ods.3,4,5 zákona o sociálnom poistení. Stručne - pre zdravé dieťa platí, že podmienka celodenej starostlivosti je splnená, aj vtedy ak počas zárobkovej činnosti sa zabezbečí starostlivosť inou plnoletou osobou a dieťa nie je umiestnené v jasliach, MŠ a pod.

dovolím si oponovať:
1. matka môže byť na MD do veku 6 rokov dieťa - ukončnie nastane dňom dovŕšenia 6. roku veku dieťaťa, ale len v prípade, ak je dieťa zdravotne postihnuté (pritom nejde len o postihnutie také, že je napr. dlhodobo priviazané na lôžko a pod. - stačí napr., ak preukázateľne dieťa neznáša kolektív - nastávajú u neho zdrav. komplikácie z kolektívu) - má nepriaznivý zdrav. stav.
2. treba si preštudovať, ako to bude od júla, keď sa menia podmienky soc. dávok, vyzerá to tak, že nárok na rodičovský príspevok dostanú od júla aj rodičia, ktorí začnú pracovať (do 3 rokov veku) a dajú dieťa do súkromných JASLÍ al. DETSKÉHO CENTRA, ale nemôžu ho dať do škôlky alebo obecných jaslí. Odvody platí štát, ak však zostanú na MD do 6 rokov, stratia nárok na rodičovský príspevok, štát však platí odvody na dôchodkové poistenie a započítava sa toto obdobie do dôchodku.

Skúste si zohnať prílohu Pravdy zo 4. júna (príručka Pravdy - sociálne dávky)
Marianna01
11.06.05,20:17
ešte jedna vec ma napadla, neviem, či je to tak aj u MD a DVP, ale nezamestnaní môžu pracovať na dohodu max. 64 hodín mesačne za max. mzdu 3200,- Sk, ináč ho vyradia z evidencie. V soc. poisťovni ho musíte prihlásiť na úrazové poistenie, zdravotné sa neplatí. Či evidencia na UP a MD majú niečo spoločné, neviem.
Jana Motyčková
12.06.05,20:23
dovolím si oponovať:
1. matka môže byť na MD do veku 6 rokov dieťa - ukončnie nastane dňom dovŕšenia 6. roku veku dieťaťa, ale len v prípade, ak je dieťa zdravotne postihnuté (pritom nejde len o postihnutie také, že je napr. dlhodobo priviazané na lôžko a pod. - stačí napr., ak preukázateľne dieťa neznáša kolektív - nastávajú u neho zdrav. komplikácie z kolektívu) - má nepriaznivý zdrav. stav.

Áno, takto to hovorí Zákonník práce - v takomto prípade (zdravotné postihnutie dieťaťa) má zamestnávateľ povinnosť poskytnúť neplatené voľno (rodič je na neplatenej rodičovskej dovolenke) až do 6 rokov dieťaťa, ak o to rodič požiada. Ale myslím si, že ak sa rodič dohodne so zamestnávateľom a zamestnávateľ mu poskytne neplatené voľno, aj keď je dieťa zdravé, štát takémuto rodičovi poskytuje určité výhody, za podmienok uvedených v §15 zákona o SP. Tie výhody sú, že táto doba sa započítava ako doba poistenia pre dôchodok a nemusí platiť za určitých podmienok ZP. Ja viem, že momentálne sa ZP počas neplateného voľna aj tak neplatí, ale do 31.12.2004 sa platilo a po 1.9. sa zasa bude pravdepodobne platiť.

Druhý prípad je, keď nezamestnaná osoba sa celodednne stará o dieťa. Ak by bola evidovaná na úrade práce, znamená to že sa chce zamestnať, musí sa chodiť hlásiť, prijať verejnoprospešnú prácu a pod.. Čas, kedy je v evidencii na ÚP sa nezapočítava do doby poistenia pre výpočet dôchodku. V takomto prípade platí pre možnú zárobkovú činnosť tá zmienená hranica 64 hod a 3200 Sk.
Ak ale nie je evidovaná na ÚP, je akoby dobrovoľne nezamestnaná. Ale z dôvodu starostlivosti o dieťa jej štát poskytuje už vyššie spomínané výhody.
misurka
13.06.05,05:18
Prosím vás ak zamestnankyňa nastúpila na MD 14.12.2004, tak MD jej končí 13.6.2005, t.j. dnes alebo až 14.6.2005? Od zajtra al. od pozajtra má nárok na rodičovský príspevok?
Zita4
13.06.05,05:51
Posledný deň výplaty materského, ak má nárok na 28 týždňov, je 27. 6. 2005. Od 28.6.2005 má nárok na rodičovský príspevok. Pokiaľ viem, v týchto lehotách sa nič nezmenilo, aj keď materské už nevypláca zamestnávateľ.
misurka
13.06.05,06:57
nárok na výplatu materského je do 27.6.2005 ale materská trvá od 14.12.04 do 14.06.05, či nie? V podstate od 15.06.05 by mala by už na rodičovskej dovolenke, alebo to nechápem správne?
Posledný deň výplaty materského, ak má nárok na 28 týždňov, je 27. 6. 2005. Od 28.6.2005 má nárok na rodičovský príspevok. Pokiaľ viem, v týchto lehotách sa nič nezmenilo, aj keď materské už nevypláca zamestnávateľ.
Zita4
13.06.05,10:13
Neviem na základe čoho tak usudzuješ. Aj v Zákonníku práce § 166 je materská dovolenka 28 týždňov, nie 6 mesiacov. :) Potom nastupuje rodičovská dovolenka, keď o ňu požiada.
Jana Motyčková
13.06.05,17:14
Súhlasím so Zitou.
misurka
14.06.05,04:55
no jasné, ten 1 mesiac mi nejak unikol.DAKUJEM




Neviem na základe čoho tak usudzuješ. Aj v Zákonníku práce § 166 je materská dovolenka 28 týždňov, nie 6 mesiacov. :) Potom nastupuje rodičovská dovolenka, keď o ňu požiada.
ala13
27.06.05,11:45
Nas zamestnavatel poskytuje rodicov deti vo veku 3-5 rokov moznost ist na neplatenu dovolenku, cize plati za rodica odvody zamestnavatel, ale myslim, ze je to len jeho moznost, nie povinnost.
Magda
27.06.05,12:27
Ako je to s prihlasovaním a odhlasovaním žien, ktoré poberajú rodičovský príspevok. Keď im končí riadna materská dovolenka treba ich odhlásiť zo Sociálnej poisťovne ? A čo keď nastupujú do zamestnania po vyčerpaní rodičovského príspevku treba ich prihlásiť ? Alebo ako to je ?
Jura
27.06.05,12:30
Nielen do SP aj do príslušnej zdrav. poisť.
NKI
05.07.05,21:36
Momentalne poberam rodicovsky prispevok, mam nan narok az do decembra. Keby som chcela dat dcerku do skolky a prihlasila by som ju od 2. septembra, mam narok na rodicovsky este za september?
Duša
05.07.05,22:02
Aj za jeden deň v mesiaci je nárok na rodičovský príspevok. Mám to overené v praxi. Syn sa narodil 1.4.2000 a za apríl 2003 som RP dostala.
mimuška
14.07.05,08:15
Zamestnankyňa nastúpila po materskej na rodičovskú dovolenku 9/2003

Zamestnáveteľ ju neodhlásil z sociálky ani zo zdravot.poisťovne

Poradí niekto ,čo teraz ?
Máme ju odhlásiť dnes s dátumom 9/2003 ?
ďakujem
mimuška
15.07.05,11:50
tak vraj to bola povinnosť len podľa nového zákona nahlásiť ju na sociálku,že je na RD alebo MD k 1.1.2004
Pomôže mi niekto aspoň teraz
potrebujem vedieť keď tam vypíšem na ňu Registračný list FO - zmena -do kolonky dátum začiatku MD uvediem 1.1.2004 alebo ten skutočný dátum :
a to začiatok RD 14.9.2003 alebo začiatok MD 02.3.2003?

Pekne prosím ,ozvite sa niekto kto to vypisoval k 1.1.2004....alebo kto bol na školení
prosííííííííím
Aňuška
15.07.05,11:59
tak vraj to bola povinnosť len podľa nového zákona nahlásiť ju na sociálku,že je na RD alebo MD k 1.1.2004
Pomôže mi niekto aspoň teraz
potrebujem vedieť keď tam vypíšem na ňu Registračný list FO - zmena -do kolonky dátum začiatku MD uvediem 1.1.2004 alebo ten skutočný dátum :
a to začiatok RD 14.9.2003 alebo začiatok MD 02.3.2003?

Pekne prosím ,ozvite sa niekto kto to vypisoval k 1.1.2004....alebo kto bol na školení
prosííííííííím
Ja som tam podľa inštrukcií SP dávala dátum 1.1.2004.
mimuška
15.07.05,12:01
moc moc moc ďakujem
kazisvet
15.07.05,14:45
Podľa môjho názoru je zamestnávateľ povinný prijať späť do zamestnania, t.j. ukončiť rodičovskú dovolenku, aj keď príde ráno do práce a zahlási, som tu, chcem pracovať.
Nikde v ZP som nevidel nič, čo by návrat z rodičovskej dovolenky upravoval, v podstate len § 166 hovorí o odchode na rodičovskú dovolenku (myslím tým tú "riadnu" do troch rokov veku dieťaťa). Aj mňa tento prípad zaujíma, pretože manželka bude mať pravdepodobne problém presne v tejto veci. Pracuje na "zastupovanie" počas rodičovskej dovolenky a pani sa vyjadruje spôsobom, asi prídem, asi v septemri, ale možno nie. Je to podľa mňa nefér voči "zatupovačom", ale je to pravdepodobne v súlade so zákonom a "zastupovač" sa tak môže zo dňa na deň ocitnúť na ulici. A dokonca tej pani potom nič nebráni v tom, aby si hneď druhý deň "požiadala" o nástup na rodičovskú dovolenku, resp. skôr to len oznámila, pretože na základe §166 zamestnávateľovi vzniká povinnosť poskytnúť rodičovskú dovolenku. Len tak na okraj, je to úplne ideálny nástroj pre postichtivé kolegyne, ako strpčovať život iným (teda ak by ho chceli takto využívať). manželka mi hovorila, že vraj majú v kolektívnej zmluve, že nástup do zamestnania musí "dovolenkujúca" nahlásiť 3 mesiace vopred, ale kolektívnu zmluvu nevidela. Osobne ale dosť pochybujem, že take niečo môže v kolektívnej zmluve byť, pokiaľ viem, v kolektívnej zmluve sa môžu dohodnúť "veci" nad rámec zákona, nie zákon podliezať.
mimuška
18.07.05,09:38
suhlasím s tebou,že zastupovanie je veľmi nevďačné
ale skús sa vžiť do pozicie tej dovolenkujúcej matky,pravdu povediac dnes je praveže velky problem si miesto udrzat a vacsinou sa zeny po materskej (zákon-nezákon) namajú kam vrátiť. Potom si hľadať prácu s deťmi nooooo... bez komentára.
kazisvet
13.08.05,12:35
Mimuška

máš pravdu, že je to nevďačne. žialbohu je to pravda, že dnes je materská obvykle pre zamestnavateľa horšia "choroba" ako AIDS a nikto také ženy nechce. Ale na druhej strane to tiež nie je spravodlivé, ak zastupuješ a naraz ti niekto povie, zbal si veci, zbohom a zajtra už nechoď, lebo sa náhle vrátila žena z materskej.
Podľa mňa by aj v tomto prípade mala platiť "výpovedná lehota", aby sa zastupujúci človek mal šancu nejak prispôsobiť. Pretože toto je asi jediny legalny právne nespochybniteľný prípad, ako človeka na hodinu vyzeriť na ulicu (myslím tým prípad, keď je v pracovnej zmluve formolácia ... na dobu určitú, počas zastupovania materskej dovolenky...)

Peter