J_anko7
05.01.09,20:02
živnostník v roku 2008 vyplatil 42000Sk ako priležitostný príjem zamestnancovi inej firmy, tento zam. pomáhal pri dokončovacích prácach na stavbe, majú spolu podpísanú zmluvu o dielo, kde je uvedené že sa jedná o jednorazový príležitostný príjem. Otázka je či naozaj dôchodca nemusí tento príjem zdaniť?
Zoltán Kovács
05.01.09,19:10
živnostník v roku 2008 vyplatil 42000Sk ako priležitostný príjem zamestnancovi inej firmy, tento zam. pomáhal pri dokončovacích prácach na stavbe, majú spolu podpísanú zmluvu o dielo, kde je uvedené že sa jedná o jednorazový príležitostný príjem. Otázka je či naozaj dôchodca nemusí tento príjem zdaniť?

Teraz dôchodca, alebo zamestnaný? Nie je to jedno.

Totiž, ak je zamestnaný potom zrejme jeho celoročný príjem presiahol 50 nezdaniteľnej čiastky na rok 2008 (49248,- SK), a v tom prípade musí zdaniť všetky svoje príjmy.

Ak je dôchodca, a nemal iné zdaniteľné príjmy len tých 42000 SK, tak nemusí ich zdaňovať.

P.S. Kľudne si mohol pokračovať v už načatej téme, tu:

http://www.porada.sk/t98033-prijem-zamestnaneho.html#post907182
J_anko7
05.01.09,19:26
ale jeho prijem vo firme zdaní jeho zamestnavatel a že on ešte okrem toho príjmu može prijať tých 49248Sk,čo je na tom pravdy???
Zoltán Kovács
05.01.09,19:33
ale jeho prijem vo firme zdaní jeho zamestnavatel a že on ešte okrem toho príjmu može prijať tých 49248Sk,čo je na tom pravdy???

Nespráva informácia. Posudzuje sa jeho celoročný príjem spolu. A ten zrejme presiahol hranicu "nezdanenia" - čiže 50% nezdaniteľnej čiastky.
J_anko7
05.01.09,19:43
Čiže ak to spravne chapem,tak tuto čiastku nezdanenia može prijať len dochodca???Hm???Lebo ak som tomu človeku vyplatil tých 42000Sk,tak aby to nemusel zdanovať tak to musí prijať bez dokladu???
JankaO
05.01.09,19:58
Čiže ak to spravne chapem,tak tuto čiastku nezdanenia može prijať len dochodca???Hm??? Každý, kto má za zdaňovacie obdobie príjem menší ako 49248,- Sk nie je povinný podávať daňové priznanie. Lebo ak som tomu človeku vyplatil tých 42000Sk,tak aby to nemusel zdanovať tak to musí prijať bez dokladu??? Príjmy sa nedokladujú, príjmy sa priznávajú
..........
J_anko7
05.01.09,20:03
a ak pracoval pre mna študent,tak akou zmluvou to mam ochranit???Ale tiež može prijať len tých 49000Sk,bez toho,aby to zdanoval???Dakujem
mamina h.
08.01.09,00:33
len kontrolna otazka:
zamestnanec ma plat 20 tis SKK cisteho, ak tomu dobre rozumiem, on nemoze mat prilezitostny prijem, nakolko uz so svojim samotnym platom je nad hranicou 5 nasobku zivot. minima ? automaticky kazdy dalsi prijem okrem platu musi priznat v DP ?

vopred dakujem :)
mamina h.
08.01.09,14:46
len kontrolna otazka:
zamestnanec ma plat 20 tis SKK cisteho, ak tomu dobre rozumiem, on nemoze mat prilezitostny prijem, nakolko uz so svojim samotnym platom je nad hranicou 5 nasobku zivot. minima ? automaticky kazdy dalsi prijem okrem platu musi priznat v DP ?

vopred dakujem :)
nikto neporadi ? srdecna vdaka :)
ekopo
08.01.09,14:51
len kontrolna otazka:
zamestnanec ma plat 20 tis SKK cisteho, ak tomu dobre rozumiem, on nemoze mat prilezitostny prijem, nakolko uz so svojim samotnym platom je nad hranicou 5 nasobku zivot. minima ? automaticky kazdy dalsi prijem okrem platu musi priznat v DP ?

vopred dakujem :)
Ak má iný príjem, ktorý sa posudzuje ako príjem zo závislej činnosti, stačí keď požiada zamestnávateľa o ročné zúčtovanie. Ak má iný príjem, musí podať DP typ "B"

o výške príjmu potrebného na podanie DP je info aj tu: http://www.porada.sk/t97920-suhrn-2008-a.html
dr.kuko
02.03.09,21:59
Ak ma iny prijem a je prilozitostny a je do 25650,- tak ho nemusi nikde uvadzat aj ked danove si uz robit musi, alebo poziadat v robote o rocne zuctovanie. Su to dve nezavisle veci. Ak ma napriklad prenajom garaze za 25000 tak ho nikde nemusi uvadzat, ani v danovom priznani, ktore si bude robit.