gabus113
06.01.09,08:33
Ahojte chcela by som sa opytat, ked zivnostnik ma prevadzku a je zamestnany este inde ako zivnostnik, musi mat osobitne uctovnictvo na tu inu pracu? alebo ako to ma byt...
Dakujem som zaciatocnik:)
Zoltán Kovács
06.01.09,07:35
Ahojte chcela by som sa opytat, ked zivnostnik ma prevadzku a je zamestnany este inde ako zivnostnik, musi mat osobitne uctovnictvo na tu inu pracu? alebo ako to ma byt...
Dakujem som zaciatocnik:)

Živnostník - fyzická osoba vedie iba jedno účtovníctvo.

P.S. Ako máme chápať formuláciu "zamestnaný ako živnostník"?
gabus113
06.01.09,07:48
no tak som to zle napisala ale chcela som povedat...ze ma svoj bar ktory prevadzkuje a chodi kazdy druhy tyzden pracovat este inde. Oni ho vedu ako zamestnanca a on im vystavi fakturu.tak musi mat dva penazne denniky alebo ako? ci to moze davat do toho isteho?toto neviem...mozno je to hlupe ale nikdy som sa tym nezaoberala tak fakt neviem.
Zita5
06.01.09,07:50
Budete viesť jeden Peňažný denník a k tomu pruslúchajúce evidencie i keď bude mať ako SZČO niekoľko predmetov činností .
Doporučujem si pozrieť
http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-1-1-2008-a.html
http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-1-1-2008-a.html

a iné zákony , ktoré nájdete tu na Porade -lišta ZÁKONY
hanelie
06.01.09,07:53
Oni ho vedu ako zamestnanca
SZČO môže byť zamestnancom na riadnu PZ - / dostáva mzdu - nefakturuje / inak ho nemôžu viesť ako zamestnanca - učtuje v jednom PENDEN
Zita5
06.01.09,07:56
no tak som to zle napisala ale chcela som povedat...ze ma svoj bar ktory prevadzkuje a chodi kazdy druhy tyzden pracovat este inde. Oni ho vedu ako zamestnanca a on im vystavi fakturu.tak musi mat dva penazne denniky alebo ako? ci to moze davat do toho isteho?toto neviem...mozno je to hlupe ale nikdy som sa tym nezaoberala tak fakt neviem.

Bude mať jeden peňažný denník ,jednu Knihu pohľadávok, jednu Knihu záväzkov atď.

To že je zamestnaný ako živnostník , to je osobitná kapitola týkajúca sa jeho , ako živnostníka a zodpovednosť za takéko zamestnávanie preberá on ako SZČO a jeho tzv.zamestnávateľ . Ale nič na veci nemení , že budete na jeho činnosti používať len jedno účtovníctvo .
Zoltán Kovács
06.01.09,07:57
Oni ho vedu ako zamestnanca a on im vystavi fakturu.


Klasické porušovanie zákonníka práce. Zrejme ide o závislú prácu, ktorá je riešená dodávateľsky.
gabus113
06.01.09,13:41
No teda neviem ci ho vedu ako zamestnanca alebo ako to riesia. to si len myslim...ale asi tazko ak je to porusovanie zakona...musim si to nastudovat. ale dakujem aj tak.
pekny den!
Zoltán Kovács
06.01.09,13:46
No teda neviem ci ho vedu ako zamestnanca alebo ako to riesia. to si len myslim...ale asi tazko ak je to porusovanie zakona...musim si to nastudovat. ale dakujem aj tak.
pekny den!

Keď svoju prácu fakturuje svojmu "zamestnávateľovi", tak neevidujú ho ako zamestnanca, a je to porušovanie zákonníka práce.