janka8
06.01.09,08:35
Ahojte.
Robí sa mi pleseň v kvetináčoch na hline, hlavne u čerstvo presadených alebo zasadených kvetov. V čomje problém a čo mám s tým robiť?
durisovad
06.01.09,07:47
Kvetinace su pravdepodobne v chladnom a vlhkom prostredi. Teraz v zime sa s tym robit asi neda vela, treba pockat do jari, vymenit zeminu a kvetinace postavit do teplejsieho prostredia. Mozno by pomohlo, keby si plesen pozbierala a vyhodila, aby to opticky nevyzeralo zle.
janka8
06.01.09,08:02
Ja mám kvetináče v byte - na okne v kuchyni a obývacej izbe a je tu normálna bytová tepolota.
Ale skúsim ju aspoň pozbierať ...
Zoltán Kovács
06.01.09,08:09
A nie sú prepolievané tie kvetinky. Zemina môže byť aj premočená. Teraz cez zimu kvetinky potrebujú menej vlahy, a aj menej sa odparuje. Alebo pleseň bola už v novej zemine, a s polievaním sa naštartoval ich cyklus života.
janka8
06.01.09,08:12
no to som teraz posadila nové kvetinky, teda odrezky a polievam ozaj striedmo, pretože viem, že v zime by sa nemalo prepolievať. A sadila som aj lístky fialky, tie zalievam len do mištičky zospodu a aj tak sa mi robí pleseň na povrchu:mad:
Zoltán Kovács
06.01.09,08:24
no to som teraz posadila nové kvetinky, teda odrezky a polievam ozaj striedmo, pretože viem, že v zime by sa nemalo prepolievať. A sadila som aj lístky fialky, tie zalievam len do mištičky zospodu a aj tak sa mi robí pleseň na povrchu:mad:

Potom to bude asi v zemine. Pleseň dostal vlhkosť a ožil.
janka8
06.01.09,09:54
To mám všetko presadiť? No len už netuším, kde mám zeminu kupovať. Raz som kúpila zeminu v obchodnom centre, tá mala mušky, tak som kúpila v záhradkarských potrebách a tá ma pleseň ...
Zoltán Kovács
06.01.09,09:58
To mám všetko presadiť? No len už netuším, kde mám zeminu kupovať. Raz som kúpila zeminu v obchodnom centre, tá mala mušky, tak som kúpila v záhradkarských potrebách a tá ma pleseň ...

Podľa mňa aj zemina balená v igelite hermeticky má svôj dátum spotreby. Možno tam bol pes zakopaný, že zemina bola stará, zatuchlá v tom balení.
m.hladka
06.01.09,10:14
Presne aj mne sa to stalo, a pozerám, že si tiež z KE.
Ja som kúpila na jar 4 kvietky v Hornbachu, tam som mala biele mušky a potom sa mi tvoila plieseň, postrekovala som to, ale nepomoholo. Tak som na vianoce všetko vyhodila, poumývala kvety, črepníky, kúpila novú zeminu už dole v meste. Tú zeminu som zaparila horúcou vodou, nechala vyschnúť a nanovo som posadila kvietky a teraz čakám. Lenže 2 kvietky som musela vyhodiť. Už z nich nič nebolo, škoda.
arizona
06.01.09,10:26
Pleseň potrebuje na svoj rast vlhko.
Skús ich na čas preložiť z parapety, kde sa zráža para(okno, radiátor) a polievaj až keď sú úplne súché,príp. keď zbadáš na listoch, že im chýba voda. Nenechávaj v zime stáť vodu v miske.

Niektorí ľudia, po kúpe zeminy ju dajú na plech a prepiecť do rúry. Neskúšala som, ale vraj to pomáha proti rôznym škodcom.
janka8
06.01.09,10:51
no tak ju na začiatok skúsim pozbierať a potom zložím kvety z parateptnej dosky a uvidím, čo to spraví.
wagner
06.01.09,13:45
Podľa mňa to bude v zemine. Aj ja som raz takú zeminu mala, tiež som sadila lístky fialky a zemina splesnivela. Nepomohlo ani prepečenie zeminy v rúre. Poradili mi dať do nej cesnak, ale tiež to nepomohlo. Cesnak vyrástol, na zemine ostala plieseň:mad: Zeminu som vyhodila a sadila do druhej. Doporučujem kúpiť zeminu iného druhu a niekde inde.Vysadiť do novej a to čím skôr, tým lepšie.
wabi
09.01.09,05:55
Tá pleseň by mohla byť vlastne huba a to biele je podhubie. Naozaj je to možné zo substrátu a to ani nemusí byť po spotrebe.
Pred pár rokmi som si kúpil na Agrokomplexe taký prášok - kvasinky.
Stačí ho trošku posypať na miesto v kvetináči alebo na celý kvetináč a kvasinky zahubia hubu.
Je to ale len dočasné riešenie. Ak je to vo všetkých kvetináčoch môže to byť substrátom a tiež veľkosťou kvetináča vzhľadom k rastline. Kvetináč by nemal byť zbytočne veľký. Ak sa tomu nedá vyhnúť, je možnosť urobiť napríklad toto: Vysaďte si do kvetináčov malú rastlinku, ktorá sa vám rozplazí po povrchu a nedovolí plesni - hube prosperovať. Volá sa rodinné štestíčko - ľudove, - je to pekné a účinné.
Vo všeobecnosti ale huby viacej vadia ľuďom, než rastlinám. Rastliny často kooperujú so symbiotickými hubami.
pazll
09.01.09,06:33
Mne sa ta plesen, robi len v kvetinacoch s fialkami, zalievane len od spodu... v novej zemi su nieco vyse mesiaca (zem sa aj v rure piekla) a nepomohlo :( uz je tam ta plesen zas, fakt je ze je to na okne na chladnejsiu stranu ale radiator ide na max... tak ja neviem, ostatne kvety su OK, asi skocim do zahradkara nech poradia daku chemiu, lebo stasciko pod fialkny si velmi neviem predstavit
linko1
09.01.09,11:59
mne zaberá, ak kdo kvetináčov do zeminy nastrkám zápalky hlavičkou dole a polejem, pleseň momali zmizne a kvetom to neublíži
wabi
09.01.09,16:30
Skús tie kvasinky, to iste neublíži... Ak ich nebudú mať v zahradkárskom tak použi normálne sušené kvasnice ale iba úplne máličko a polej.
picmen
14.01.09,16:09
Z mojej praxe viem, že žiadna kúpená zemina nie je sterilná, aj keď to predajca tvrdí. Najlepšia a osvedčená vec je substrát pred sadením sterilizovať v peci alebo rúre. Na živiny to vplyv mať nebude a choroboplodné zárodky a spóry plesní sa zničia.
wegamizi
17.01.09,17:35
Ja som sa to docitala niekde na nete, aj to mam vyskusane a funguje. Zalej kvetinu s plesnivou zeminou vodou, kde si predtym rozpustila jeden acylpyrin, zachvilu bude OK;)
pazll
27.02.09,07:12
mne zaberá, ak kdo kvetináčov do zeminy nastrkám zápalky hlavičkou dole a polejem, pleseň momali zmizne a kvetom to neublíži

tie zapalky funguju :) plesen sa pomaly ale isto straca :):):)
m.hladka
27.02.09,07:23
A koľko ich tam treba dať?????
pazll
27.02.09,10:47
A koľko ich tam treba dať?????


ja som dala 4 ale to zalezi aj od velkosti kvetinaca ;) a hlavne plesne :mad:
piggos
27.02.09,19:49
Ja som počula ohľadom tých mušiek v kvetináči ak nechcete hlinu vyhadzovať tak ju dajte do igelitového sáčku a na 24 hodín do mrazničky...a ku tej plesni, tiež sa mi robí, ja ju pozbieram a vyhodím ...myslím si že je to naozaj len z toho že je hlina moc nasiaknutá vodou ...
m.hladka
27.02.09,20:14
Som presvedčená, že to nie je z presiaknutej vody, pretože mám viac kvetov, ale len v tom kvetináči sa tá plieseň vyskytuje, kde som presádzala kvety naposledy. Ostatné kvetináče sú v poriadku a mám ich v byte na rôznych miestach. Nová hlina, ktorú som kúpila musela byť už napadnutá pliesňou.
linko1
28.02.09,12:08
tie zapalky funguju :) plesen sa pomaly ale isto straca :):):)



to som rada, mne to tiež super zaberá :):):), občas ich aj vymením za nové, polejem z hora a super, odvtedy žiadne plesne v kvetináči:)
janka8
10.05.10,12:16
Na začiatku som písala príspevok ohľadom plesne v kvetináči - vtedy som nastrkala tie zápalky, pleseň zmizla ale teraz sa robí na rôznych kvetoch a zväčša novo presadených. Aj teraz polievam radšej menej a ak to ide, tak radšej zospodu, zeminu som upiekla v rúre a ešte aj do mrazáku strčila, je to na nič. Pleseň sa robí aj tak. Skúšala som aj tie kvasnice, to tú pleseň ešte viac rozdráždilo a tvorí sa jej viac. Skúšala som aj iný typ zeminy, proste už fakt neviem čo s tým.
Vždy keď presadím alebo zasadím nový kvietok do novej zeminy, po pár dňoch sa urobí na nej pleseň. Už fakt neviem čo s tým. Pleseň samotná nevyzerá pekne samozrejme, a ani s tými zápalkami to nie je bohviečo :mad:.
Žabinka
21.11.17,19:27
Tu sa dá nájsť celý postup ako sa zbaviť plesne v kvetináči a ako zabrániť jej opätovnému návratu: pleseň v kvetináči (http://www.chovatelahospodar.sk/clanok/plesen-v-kvetinaci-272)
Skúsila som a funguje to super...
otázka je síce riadne starého dáta, ale zaujalo ma to, škoricou proti plesni.. vyskúšam..
lujza.j
21.11.17,20:16
Zabka to nie plesen...no je vyzrazany vodny kamen....
Skoricou alebo cienym uhlim...endiexom zasypavam ak mam plesen alebo inu pliagu na orchid.
Tak pozor...aby si neublizila kvietku....
Žabinka
21.11.17,20:39
začala sa robiť pleseň na vrchu zeminy hlavne vo fialkách, čo je zaujímavé, lebo polievam do misky a len trochu raz do týždňa.. asi je to vlhkým obdobím..
lujza.j
22.11.17,07:54
začala sa robiť pleseň na vrchu zeminy hlavne vo fialkách, čo je zaujímavé, lebo polievam do misky a len trochu raz do týždňa.. asi je to vlhkým obdobím..
Odober vrch a daj novu zeminu....alebo staru prehrapkaj.....ak im nic nie je ziadnu dezinfekciu...vies..ze fialky kdyby něco....zhnili by....
bettylou
25.03.18,06:07
Podľa mňa to bude v zemine. Aj ja som raz takú zeminu mala, tiež som sadila lístky fialky a zemina splesnivela. Nepomohlo ani prepečenie zeminy v rúre. Poradili mi dať do nej cesnak, ale tiež to nepomohlo. Cesnak vyrástol, na zemine ostala plieseň:mad: Zeminu som vyhodila a sadila do druhej. Doporučujem kúpiť zeminu iného druhu a niekde inde.Vysadiť do novej a to čím skôr, tým lepšie.
u mňa cesnak pomohol , v inom kvetináči zase cibuľka a to sú močiarne rastlinky- veľa vody chcú.(brahmi a gotu), hoci v okrasnom kvetináči to asi vadí... Zeminu žiadnu nesterilizujem, sú v nej živé organizmy,ktoré v podtate žijú v symbióze. Aj susedka má fialky a podobný stav.