kajab
06.01.09,10:33
Chcela by som sa opýtať, či môžem mať uzatvorenú dohodu o VP alebo o prac. činnosti počas poberania materskej a rodičovskej dovolenky s tým, že neprídem o poberanie dávok v uvedených obdobiach? Ďakujem
brčko
06.01.09,09:34
Chcela by som sa opýtať, či môžem mať uzatvorenú dohodu o VP alebo o prac. činnosti počas poberania materskej a rodičovskej dovolenky s tým, že neprídem o poberanie dávok v uvedených obdobiach? Ďakujem

môžeš

pozri prípadne v niektorých z týchto tém:
http://www.porada.sk/search.php?searchid=7065711
kajab
15.01.09,17:53
Ja by som to asi upresnila. Na materskú ešte len pôjdem vo februári. Mám uzatvorenú pracovnú zmluvu od r. 1999. Chcem sa opýtať, či môžem mať uzatvorenú dohodu v tom istom podniku na tie isté práce, aj počas poberania materskej a rodičovského príspevku? Čítala som, že dohody môžu mať uzatvorené len tí, ktorí poberali rodičovský príspevok pred 1. januárom 2009 a im bude vyplácaná celá výška rodičovského príspevku 158,70 EUR (4 780 Sk).
brčko
15.01.09,21:31
na dohodu môžu pracovať tí čo už začali poberať RP do 31.12.08ale aj tí, čo len začnú poberať RP od 1.1.09, aj mamičky na materskej. Tam zmena nie je.

Zmena je pri vykonávaní "prac.pomeru" popri poberaní RP. Vtedy je dôležité, od akého roku začali poberať RP.
ZDENIELA
16.01.09,06:27
Ja by som to asi upresnila. Na materskú ešte len pôjdem vo februári. Mám uzatvorenú pracovnú zmluvu od r. 1999. Chcem sa opýtať, či môžem mať uzatvorenú dohodu v tom istom podniku na tie isté práce, ............

Dohoda by nemala byť uzatvorená u toho istého zamestnávateľa na tie isté práce ako je HPP.
kajab
23.01.09,07:54
Dnes som bola na sociálke a tam mi povedali, že žiadnu dohodu nemôžem mať uzatvorenú počas poberania materskej.
jankasm
23.01.09,12:42
Dnes som bola na sociálke a tam mi povedali, že žiadnu dohodu nemôžem mať uzatvorenú počas poberania materskej.

S týmto som sa už stretla aj ja, nie konkréte na sebe, ale na kámoške.
Ja som jej tvrdila, že na dohodu môže počas MD pracovať, išla sa spýtať na SP no a tam jej povedali že niesmie. Ale z čoho vychádzali, to by ma zaujímalo. Pretože v zákone je jednou podmienkou pre poberanie materskej, nemať príjem, ktorý je vymeriavacim základom pre nemocenské poistenie, no a to príjem z dohody nie je.
No a poznám aj babu, ktorá počas MD normálne pracovala na dohody, takže na SP musela byť zamestnávateľom nahlásená, ale o materskú neprišla. :o
kajab
24.01.09,07:22
Ďakujem. Oni si asi myslia, že pracovná zmluva a dohoda je to isté.
JM1968
25.01.09,15:29
Dohoda by nemala byť uzatvorená u toho istého zamestnávateľa na tie isté práce ako je HPP.
zdravím, prosím prečo by nemali byť Dohody uzatvorené na tie isté práce? Vzťahuje sa na dohodu o prac.činnosti aj iný paragraf ako 228a ZP?
Totižto občas zamestnankyňa podľa potreby 1-2x do mesiaca príde vypomôcť na dohodu o PČ, je to max 4-8 hodín mesačne a robí tú istú prácu ako na riadny PP, len je momentálne na rod.dovolenke. Ako to teda poriešiť správne? Ďakujem.
milagros208
26.01.09,06:42
Ahojte. Chcela by som sa spýtať. Jedna moja známa je na rodičovskej dovolenke. Od apríla 2009 až dokonca roka by mala mať dohodu o vykonaní práce. Keďže sa jedná o dosť vysokú sumu, ktorú by mala zarobiť, cca 7,6 tis. EUR, vyjde jej dosť vysoký nedoplatok na zdravotnom poistení. Chcela by som sa spýtať, či by mohla platiť preddavky na zdravotné poistenie už tento rok, aby si zaplatené zdravotné poistenie mohla uplatniť v DP za rok 2009? V opačnom prípade by nedoplatok na ZP zaplatila až v roku 2010 a toto by si nemohla odpočítať od daňového základu, keďže v roku 2010 pravdepodobne nebude mať zdaniteľný príjem. Dajú sa už teraz platiť preddavky na ZP, keď je poistencom štátu ? Malo by to byť 14% z príjmu? Ďakujem.
jankasm
26.01.09,07:16
Ahojte. Chcela by som sa spýtať. Jedna moja známa je na rodičovskej dovolenke. Od apríla 2009 až dokonca roka by mala mať dohodu o vykonaní práce. Keďže sa jedná o dosť vysokú sumu, ktorú by mala zarobiť, cca 7,6 tis. EUR, vyjde jej dosť vysoký nedoplatok na zdravotnom poistení. Chcela by som sa spýtať, či by mohla platiť preddavky na zdravotné poistenie už tento rok, aby si zaplatené zdravotné poistenie mohla uplatniť v DP za rok 2009? V opačnom prípade by nedoplatok na ZP zaplatila až v roku 2010 a toto by si nemohla odpočítať od daňového základu, keďže v roku 2010 pravdepodobne nebude mať zdaniteľný príjem. Dajú sa už teraz platiť preddavky na ZP, keď je poistencom štátu ? Malo by to byť 14% z príjmu? Ďakujem.

Áno, malo by to byť 14% z príjmu. Je na RD ako zamestnanec? Potom do ZP nebude z tohoto príjmu platiť nič.
Nie som si celkom istá ako to je, ak nie je na RD ako zamestnanec. Možno sa k tomu vyjadrí niekto iný. Ak niečo zistím, dopíšem. :)
milagros208
26.01.09,07:33
Ďakujem. Na RD nie je ako zamestnanec.
milagros208
27.01.09,09:39
Ešte by som sa chcela spýtať ohľadom rodičovského príspevku a príspevku na starostlivosť o dieťa od 01.01.2009. Platí aj od 01.01.09, že počas poberania rodičovského príspevku môže pracovať na dohodu o vykonaní práce a nepríde oň? Pretože sa teraz spomína aj príspevok na starostlivosť o dieťa, ktorý sa poberá počas vykonávania zárobkovej činnosti. Ďakujem.
JM1968
27.01.09,14:50
zdravím, prosím prečo by nemali byť Dohody uzatvorené na tie isté práce? Vzťahuje sa na dohodu o prac.činnosti aj iný paragraf ako 228a ZP?
Totižto občas zamestnankyňa podľa potreby 1-2x do mesiaca príde vypomôcť na dohodu o PČ, je to max 4-8 hodín mesačne a robí tú istú prácu ako na riadny PP, len je momentálne na rod.dovolenke. Ako to teda poriešiť správne? Ďakujem.
posúvam, reagujem na príspevok č. 5, ďakujem
brčko
27.01.09,19:12
Ešte by som sa chcela spýtať ohľadom rodičovského príspevku a príspevku na starostlivosť o dieťa od 01.01.2009. Platí aj od 01.01.09, že počas poberania rodičovského príspevku môže pracovať na dohodu o vykonaní práce a nepríde oň? Pretože sa teraz spomína aj príspevok na starostlivosť o dieťa, ktorý sa poberá počas vykonávania zárobkovej činnosti. Ďakujem.

Ak pracuje na dohodu a počas vykonávania práce na dohodu sa o dieťa stará napr. manžel alebo babka, dedko (ale nie na živnosť), tak nárok na RP ostáva.
milagros208
30.01.09,09:52
Ďakujem. Ešte ohľadom ročného zúčtovania zdravotného poistenia. Volala som dnes na VŠZP a pýtala sa ohľadom príjmu na dohodu o vykonaní práce. Bolo mi povedané toto : Podľa zákona č. 580/2004 par. 13 ods. 20 písm. d) sú príjmy z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru a to u osôb podľa par. 11 ods. 8 písm. a)až m) a o)až r) považované za vyňaté príjmy. Takže podľa tohto FO poberajúca rodičovský príspevok neplatí ZP a ani nemá povinnosť robiť ročné zúčtovanie ZP, ak má len príjmy na dohodu mimo pracovného pomeru. Súhlasíte?
JM1968
12.02.09,08:20
Dohoda by nemala byť uzatvorená u toho istého zamestnávateľa na tie isté práce ako je HPP.
zdravím, prosím vraciam sa k tejto téme, prečítala som si tu čo sa dalo, názory za aj proti, tak som dnes zavolala na inšpektorát práce a že vraj, keď je na rodičovskej dovolenke môže mať u toho istého zamestnávateľa aj dohodu o prac.činnosti na tú istú prácu ako hlav.prac.pomer. Prosím, v akom zákone alebo usmernení je uvedené, že nemôže? Ďakujem.