4326
06.01.09,10:11
Ahojte, nie som si istá platením dane z nehnuteľností a teda podaním daňového priznania. V decembri 2008 sme nadobudli dom kúpou, vklad do katastra bol povolený 15.12.2008 ale list vlastníctva na nás ako nových majiteľou nám ešte nebol vydaný. Kto je povinný v tomto prípade podať DP k dani z nehnuteľností. Pôvodný vlastník alebo my? Ďakujem
4326
07.01.09,07:54
Nikto mi nevie poradiť, či je pre daň z nehnuteľnosti podstatný dátum povolenia vkladu do katastra, alebo až list vlastníctva? Budem rada ak sa nájde dobrá duša a poradí. Ďakujem
Stefan2005
07.01.09,07:58
4326
07.01.09,08:14
Ďakujem za link, tiež som si ho našla. Neviem ale či som to pochopila správne. Preto mi nie je jasné či je postatný dátum povolenia vkladu do katastra - podľa toho mi vychádza, že daňovníkov budeme až od roku 2009, teda daňové priznanie podáme až do 31.01.2010. Istá si ale nie som.................
dana9
07.01.09,08:25
Ahoj,

vlastníctvo k nehnuteľnosti si nadobudla vkladom do katastra nehnuteľností, skontroluj si to na katastrálnom portáli. Takže ak bol vklad v 2008, si povinná platiť daň do 31.1.2009

Vlastnícke právo prechádza na nadobúdateľa dňom rozhodnutia o povolení vkladu.

Doručenie LV je nepodstatné, katastru to vždy dlho trvá, aj niekoľko mesiacov.
luluhaha
08.01.09,13:08
ja som práve dotelefonovala s pracovníkom miestneho úradu, ktorý mi tvrdil že tým že nemáš ku dňu 1.1.2009 LV, platí daň za rok 2009 predávajúci !!
Stefan2005
08.01.09,13:51
ja som práve dotelefonovala s pracovníkom miestneho úradu, ktorý mi tvrdil že tým že nemáš ku dňu 1.1.2009 LV, platí daň za rok 2009 predávajúci !!

... no neviem, či to bola správna informácia.

Podľa § 28 ods. 5 zákona č. 162/1995 v znení neskorších predpisov práva k nehnuteľnostiam sa zapisujú do katastra vkladom (záznamom) a právne účinky vkladu vznikajú na základe právoplatného rozhodnutia správy katastra o jeho povolení.

Ak to dobre chápem, vlastníctvo teda vzniká rozhodnutím o povolení vkladu práva a zápisom práva do katastra nehnuteľností.
VladoaKatka
08.01.09,14:15
V zmysle zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady
v znení neskorších predpisov
hlavne jeho poslednej novely a to zákona č.538/2007 Z.z.
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=18230&FileName=04-z582&Rocnik=2004
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=207816&FileName=zz07-00538-0207816&Rocnik=2007


§ 5
Daňovník
(1) Daňovníkom dane z pozemkov, ak v odsekoch 2
a 3 nie je ustanovené inak, je
a) vlastník pozemku zapísaný v katastri nehnuteľností
(ďalej len „kataster“),


§ 19
Daňové priznanie
(1) Daňové priznanie k dani z nehnuteľností (ďalej
len „priznanie“) je daňovník povinný podať príslušnému
správcovi dane do 31. januára toho zdaňovacieho
obdobia, v ktorom mu vznikla daňová povinnosť,

§30

Vznik a zánik daňovej povinnosti

(1) Daňová povinnosť vzniká 1. januára zdaňovacieho
obdobia nasledujúceho po zdaňovacom období,
v ktorom daňovník nadobudol nehnuteľnosť do vlastníctva,
a zaniká 31. decembra zdaňovacieho obdobia,
v ktorom daňovníkovi zanikne vlastníctvo k nehnuteľnosti.
Ak sa daňovník stane vlastníkom nehnuteľnosti
1. januára bežného zdaňovacieho obdobia, vzniká daňová
povinnosť týmto dňom.
(2) Pre vyrubenie dane z nehnuteľností je rozhodujúci
stav k l. januáru zdaňovacieho obdobia. Na zmeny
skutočností rozhodujúcich pre daňovú povinnosť, ktoré
nastanú v priebehu zdaňovacieho obdobia, sa neprihliada,
ak tento zákon neustanovuje inak. V prípade
nadobudnutia nehnuteľnosti vydražením21) v priebehu
roka daňová povinnosť vzniká prvým dňom mesiaca
nasledujúceho po dni, v ktorom sa vydražiteľ stal vlastníkom
nehnuteľnosti.


§ 20
Vyrúbenie dane
(1) Daň z nehnuteľnosti vyrubuje správca dane každoročne
podľa stavu k 1.januáru príslušného zdaňovacieho obdobia.


§ 21
Platenie dane
(1) Vyrubená daň z nehnuteľností je splatná do
15 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti platobného
výmeru, ak tento zákon neustanovuje inak.

--------------------------------------------------------------------------
Ak ste sa stali vlastníkom nehnuteľnosti so zápisom do katastra v období od 1.1.2008 do 31.12.2008 ste povinná podať daňové priznanie a miestne príslušný správca dane by teda mal na základe podaného daňového priznania vám vyrúbiť daň a Vy do 15 dní túto daň zaplatiť.
katarinat
12.01.09,12:28
mozem sa opytat? my mame podobny problem, kupili sme pozemok, kupna zmluva je z decembra 2008, vklad do katastra bol povoleny 8.1.2009. vztahuje sa na nas povinnost podat danove priznanie do konca januara???
Zoltán Kovács
12.01.09,12:31
mozem sa opytat? my mame podobny problem, kupili sme pozemok, kupna zmluva je z decembra 2008, vklad do katastra bol povoleny 8.1.2009. vztahuje sa na nas povinnost podat danove priznanie do konca januara???

Nie, čítaj príspevky vyššie.
dana9
12.01.09,12:40
ja som práve dotelefonovala s pracovníkom miestneho úradu, ktorý mi tvrdil že tým že nemáš ku dňu 1.1.2009 LV, platí daň za rok 2009 predávajúci !!


Pouzivate nepresnu terminologiu. Co znamena mat LV?

Mat ho v rukach ? alebo mat na LV platne zapisane vlastnicke pravo (resp. byt zapisany ako vlastnik na LV).

Mat LV na ucely platenia dane z nehnutelnosti znamena, ze si zapisana na liste vlastnictva ako vlastnik, bez ohladu na to, ci ti ho uz kataster stacil dorucit, a teda, ci ho realne drzis v rukach.

Vlastnícke právo prechádza na nadobúdateľa dňom rozhodnutia o povolení vkladu.
Zoltán Kovács
12.01.09,12:42
Pouzivate nepresnu terminologiu. Co znamena mat LV?

Mat ho v rukach ? alebo mat na LV platne zapisane vlastnicke pravo (resp. byt zapisany ako vlastnik na LV).

Mat LV na ucely platenia dane z nehnutelnosti znamena, ze si zapisana na liste vlastnictva ako vlastnik, bez ohladu na to, ci ti ho uz kataster stacil dorucit, a teda, ci ho realne drzis v rukach.

Konec koncov LV sa dá vytlačiť aj z katasterportálu.
katarinat
12.01.09,13:11
dakujem
vsak som citala ale chcela som sa iustit ci to chapem spravne
4326
12.01.09,14:34
My ešte nie sme zapísaný na liste vlastníctva ako majitelia. Bol len povolený vklad do katastra, na LV figuruje ešte predávajúci. Máme teda povinnosť platiť daň alebo nie..................
certik
27.02.09,11:47
Čítam príspevky okolo dani z nehnuteľnosti a neviem či som to dobre pochopila. Ak sro kúpila nehnuteľnosti v roku 2008 aj ich má v tomto roku na LV tak do 31.01.2009 sme podávali danové priznanie v ktorom bola uvedená dan na rok 2009 a teda je aj nákladom roku 2009? Za rok 2008 platil pôvodný majiteľ? Takže táto daň sa platí v roku v ktorom je aj povinnosť. Nie ako napr. dan z MV pozadu. Správne?
jitka123
27.02.09,14:12
Za rok 2008 určite mal povinnosť zaplatiť dań z nehnuteľnosti pôvodný majiteľ.Ja by som to zaúčtovala ako náklad roku 2009,keď vznikla daňová povinnosť(podávalo sa daňové za rok 2009)
Výmer a výzvu na zaplatenie dani z nehnuteľnosti správcovia posielajú niekedy okolo mája príslušného roku.Toľko moja skusenosť.