dibarbora
06.01.09,11:42
Dobrý deň, poprosil by som znalejších o radu.
Priateľka pracuje v maloobchode v dvojsmennej, v pracovnej zmluve v článku, ktorý sa týka pracovného času má okrem iného napísané.

"Zamestnávateľ je oprávnený rozvrhnúť týždenný pracovný čas zamestnanca podľa svojich prevádzkových potrieb. Týždenný rozvrh zmien určí zamestnávateľ zamestnancovi vždy v príslušnom kalendárnom mesiaci podľa vopred dohodnutého harmonogramu pracovného času. V súlade s takýmto rozvrhnutím pracovného času zamestnávateľ určí zamestnancovi nepretržitý odpočinok v prací v dĺžke stanovej platnými právnymi predpismi. Zamestnanec týmto súhlasí s takýmto spôsobom rozvrhnutia pracovného času a túto skutočnosť berie na vedomie. Zamestnávateľ a zamestnanec sa dohodli, že zamestnancovi môže byť v rámci harmonogramu pracovného času nariaďovaná práca vo sviatok."

Chcel by som sa opýtať na štátny sviatok ktorý pripadne napr. na utorok t.j. na pracovný deň v týždni.

1/ Keď v tento deň pracuje tak má nárok na príplatok ku mzde to mi je jasné.

2/ Nemám jasno v prípade, keď na tento deň má v rozpise smien napísané voľno. Potreboval by som vedieť, či je toto voľno považované za prekážku v práci t.j. je to zaplatené ako by bola v práci (má deň voľna v mesiaci navyše). Alebo je toto voľno čerpané z víkendových dní v danom mesiaci (nie je zaplatené).

Za rady vopred ďakujem.
Zita4
06.01.09,14:10
Keď tento deň nemá v rozpise ako pracovný, nebude ho mať ani zaplatený. Takisto ako všetci, ktorí pracujú od pondelka do piatku a napr. v sobotu je sviatok. Vtedy tiež nie je platená náhrada mzdy za sviatok, pretože nie je pracovný deň. :)
dibarbora
06.01.09,14:18
ďakujem za odpoveď
vanea
13.01.09,13:37
dobry den,
mna by zaujimalo, ked mal pracovnik dovolenku od 22.12.2008 do 6.01.2009 má nárok na nahradu za sviatky? Je to THP pracovnik platený mesačnou mzdou, dovolenkový listok si vsak vypísal len na pracovné dni. Ale podľa toho ako to chápem, by predsa tieto dni (sviatky) neboli pracovne pre neho ani kedy boli pracovne, kedze bol na dovolenke....či nie správne som to pochopila??
dakujem srdecne za pomoc
Zita4
13.01.09,17:20
dobry den,
mna by zaujimalo, ked mal pracovnik dovolenku od 22.12.2008 do 6.01.2009 má nárok na nahradu za sviatky? Je to THP pracovnik platený mesačnou mzdou, dovolenkový listok si vsak vypísal len na pracovné dni. Ale podľa toho ako to chápem, by predsa tieto dni (sviatky) neboli pracovne pre neho ani kedy boli pracovne, kedze bol na dovolenke....či nie správne som to pochopila??
dakujem srdecne za pomoc
Citujem: Zákonník práce § 122

ods.: (3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.

Myslím, že k tomu nie je čo dodať :-)
vanea
13.01.09,19:41
dakujem za odpoved, už sa teším, ako mi bude vysvetlovat, ze keby to boli pracovne dni a nie sviatky, že by iste do prace prisiel, ale ze nemohol z dovodu sviatkov...........ach jaj ! ako mu teda tie sviatky vykazať? ako čo?
Zita4
14.01.09,12:01
dakujem za odpoved, už sa teším, ako mi bude vysvetlovat, ze keby to boli pracovne dni a nie sviatky, že by iste do prace prisiel, ale ze nemohol z dovodu sviatkov...........ach jaj ! ako mu teda tie sviatky vykazať? ako čo?
Podľa mňa je to jasné, keďže je platený mesačnou mzdou, považuje sa sviatok za odpracovaný deň, takže žiadna náhrada mzdy, ale mzda (akoby bol pracoval). Nebude si predsa čerpať dovolenku, keď je sviatok.
Btw: Nám to softvér ani nedovolí, aby sme na sviatok zadali čerpanie dovolenky.
JankaO
14.01.09,12:07
dakujem za odpoved, už sa teším, ako mi bude vysvetlovat, ze keby to boli pracovne dni a nie sviatky, že by iste do prace prisiel, ale ze nemohol z dovodu sviatkov...........ach jaj ! ako mu teda tie sviatky vykazať? ako čo?
Zákonník práce § 112
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ je povinný nahradiť zamestnancovi náklady, ktoré mu bez jeho zavinenia vznikli preto, že zamestnávateľ mu zmenil čerpanie dovolenky alebo ho odvolal z dovolenky.

(2) Zamestnávateľ nesmie určiť čerpanie dovolenky na obdobie, keď zamestnanec vykonáva základnú službu, náhradnú službu, zdokonaľovaciu službu, civilnú službu alebo civilnú službu namiesto zdokonaľovacej služby, keď je
zamestnanec uznaný za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, a na obdobie, počas ktorého je zamestnanec na materskej dovolenke a rodičovskej dovolenke. Počas ostatných prekážok v práci na strane zamestnanca môže zamestnávateľ určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky len na jeho žiadosť.

(3) Ak pripadne počas dovolenky zamestnanca sviatok na deň, ktorý je inak jeho obvyklým pracovným dňom, nezapočítava sa mu do dovolenky.

(4) Ak zamestnávateľ určí zamestnancovi náhradné voľno za prácu nadčas alebo za prácu vo sviatok tak, že by pripadlo do dovolenky, je povinný určiť mu náhradné voľno na iný deň.


A sviatok vykázať ako pracovný deň, tak ako to uviedla Zitka.
vanea
14.01.09,13:00
no jasne........špatne som si prečítala Zitkinu prvu odpoved, uz rozumiem !
dakujem vam za pomoc
Ela222
29.01.09,05:27
Mám takýto problém. Mám pracovníkov odmeňovaných časovou mzdou, 8 hod. denne. Sviatok pripadne napr. na stredu (jeho obvyklý pracovný deň). Potrebujem, aby prišiel však do práce na nejaké dve hodiny. Ako mu to zaplatím, aby to bolo v súlade so ZP. Podľa mňa takto: 2 hod. x jeho tarifná sadzba + 2 hod x 50% z jeho hodinového priemeru a na zvyšných 6 hodín 100 % jeho priemerného hodinového zárobku. Je to tak správne?
Magma
02.02.09,17:32
ano, 2 hodiny ako odpracovane + priplatok za sviatok, 6 hodin nahrada za sviatok priemerkou na dovolenku
Magma
02.02.09,17:40
Zamestnanec s mesacnou mzdou musel z dovodu uzavierkovych prac pracovat v den statneho sviatku. Podla mna tato praca nie je nadcas, navyse dostane zaplatene iba priplatok za sviatok na tento den. Mam pravdu?