tino152
06.01.09,12:45
Zdravím,

vie mi niekto poradiť, ako sa bude účtovať v rozpočtovej organizácii pri zvýšení hodnoty pozemku na základe znaleckého posudku? Ide o to, že pozemok, ktorý mal pred 50 rokmi hodnotu nejakých 7000 Sk, chceme dať ohodnotiť znalcovi. Ako sa to bude účtovať v účtovníctve? 031/648? Teda ako prebytok majetku zistený pri inventúre a to reprodukčnou obstarávacou cenou? Vďaka všetkým za radu.;)
liba2
06.01.09,12:03
tino152
07.01.09,09:07
veľmi sa to netýka nášho prípadu, nenašiel som tam niečo konkrétne, tam sú stavby, ktoré sú odpisované, my máme pozemok neodpisovaný. Potreboval by som niečo konkrétnejšie...
adato
08.01.09,11:56
Podľa môjho názoru to nemôže byť prebytok.
Neviem o tom, že by bolo možné meniť v účtovníctve historické ceny z dôvodu zmeny ceny na trhu. Doteraz bolo možné upravovať hodnotu majetku, ktorý stratil hodnotu - cez opravnú položku - teda smerom dole, ale nie opačným smerom. Takéto informácie sa asi uvádzajú len v poznámkach k ročnej závierke. Alebo som nepostrehla zmenu zákona?
tino152
08.01.09,15:01
neviem, no musí sa to nejako dať, pretože keď by som napr. šiel do banky a chel úver (odhliadnúc od toho že sme rozpočtovka) a pýtali sa ma na hodnotu môjho majetku (pozemku) nemôžem im predložiť účtovníctvo s hodnotou pozemku 7000 SK? Nehovorím o trhovej cene, pretože tá sa môže šplhať poriadne vysoko. Hovorím o nejakej úradnej cene, podľa lokality, prístupu k pozemku atď. Preto si myslím, že sa to musí dať oceniť aj nejako v účtovníctve. Veď keby som napr. pri inventúre zistil, že našej rozpočtovke patria nejaké pozemky, o ktorých sme nevedeli, musia sa dať oceniť tou hodnotou, ktorú v čase zistenia majú...
koňo
08.01.09,16:07
Nepoznám účtovníctvo rozpočtoviek. U podnikateľa však Postupy účtovania nepripúšťajú zvyšovanie ocenenia na základe zmeny cien (hoci aj potvrdené znalcom). U IFRS to možné je, podľa slovenských Postupov účtovania nie.
Súhlasím, že ak zistíš nové pozemky, oceníš ich reprodukčnou cenou. Ale žiaľ, ...