peto-12
06.01.09,14:00
Minulé leto sme kúpili chalupu – starý dlhý dom s gánkom. Chceli by sme ho odizolovať od vlhkosti. Vlhnú nám trochu obvodové steny aj priečky. Uvažujeme o drenážnom systéme. Pri dome je kopaná studňa vzdialená cca 1,5 m od domu. Môže nám niekto poradiť ako postupovať?

Ďakujem za všetky odpovede

Peter
220870
06.01.09,14:51
Píšete že vám to len vlhne .Oddrenážovanie vám problém nevyrieši. Skúste nejaké fotto.Aké máte podlahy?Z čoho sú vymurované steny. Studňa s tým nemá nič spoločné.Jedine ,že by bola štrichom plná a vyvierala z nej voda.
peto-12
07.01.09,06:57
Je to dom asi 20 m dlhý, 7 m široký. Základ je kameň, steny z nepálenej tehly, podlahy sú betonové. Steny sú zavlhnuté asi pol metra od zeme.
V jednej izbe bolo v jeseni vidno aj mokré fľaky na betóne, ale keď sme tam
boli a vetrali, tak vyschli.

V celej obci je vraj vysoká úroveň spodnej vody.

Peter
Ferdosondo
07.01.09,07:51
Oddrenážovanie by mohlo pomôcť. U švagra ponohlo. Keď boli odkopané základy tak sme dali aj nopovú fóliu k základom. Nie vždy to však musí platiť. Najistejšie je podrezanie, ale zase drahé.
peto-12
07.01.09,08:49
A čo s podlahami? Rozbiť, zaizolovať a znovu zabetonovať?
gil
07.01.09,13:54
Pokial sa vnutorna podlaha RD nachadza nad urovnou vonkajsieho terenu nie je potrebna odkopavka domu. U nepalenej tehly by som skor volil injektaz ako podrezanie. Pri podrezani zvykne vlhka nepalena tehla uzatvorit rez a je problem vlozit izolacny pas. Podlahu vybetonovat s tepelnou izolaciou a taktiez izolaciou proti zemnej vlhkosti. Foto by pomohlo.
juraj5577
07.01.09,16:51
Dobry vecec.Nakolko sa jedna o starsiu stavbu bude uz funkcia vasej hydroizolacie znacne znizena ,alebo ju uz vobec nesplna.Riesil by som to chemickou tlakovou injektazou,ktora vam nahradi staru ,poskodenu ,alebo nefunkcnu hydroizolaciu.Odporucal by som vam skor injektaz ako podrezanie.
peto-12
07.01.09,17:35
Ďakujem všetkým za rady.

Dom je situovaný tak, že zo strany susedov ja podlaha po celej dlžke
domu asi pol metra pod úrovňou terénu, z druhej strany nad úrovňou
terénu.

Pôvodne sme uvažovali odvodniť terén formou drenáže a k základu
dať foliu.

Chceme zvážiť všetky alternatívy aj vzhľadom na finančnú náročnosť.
Ferdosondo
08.01.09,05:57
Spravil by som tú drenáž s fóliou. Ak by nepomohlo, tak by som pokračoval buď podrezaním, alebo injektážou, alebo predajom domu a hľadaním niečoho lepšieho. Predchádzajúci majiteľ asi vedel čo robí.