zuzana11
03.07.04,20:53
Potrebujem radu. Mam zamestnanca ktorého VZ pre odovod mes. poistného je napr. 50.000,- (jún) ale od 23.6. do 30.06.2004 bol PN. Mám mu skrátiť max.VZ o dni ktoré bol PN a z tohto VZ odviesť odvody ?

Pr. Max pre NP je 20.267 (teda bolo), PN 23/06 - 30/06 t.j. 8 dni
20267/30=675,57*22(t.j. 30-8)= 14 863 (Max. VZ na jún ???? pre NP, GP)
Max pre DP, PvN, RF 40 533
40533/30=1351,1*22=29 725 (Max. VZ na jún ???? pre DP,PVN, RF, )
Úrazové bez hranice
Urazové poistenie sa nekráti takže poistne z 50.000,- ?????

Súrne. Vďaka.
Jozef Mihál
03.07.04,20:55
Áno, max. VZ sa pri PN kráti v zmysle § 138 odsek 18.

Takže vo Vašom príklade ste to napísali správne.
Zopakujem Váš príklad ešte raz, ale po svojom.

PN 23/06 - 30/06 t.j. za 8 dni sa poistné neplatí.

Max pre NP, GP je štandardne 20.267
Po úprave bude:
20267/30=675,57*22(t.j. 30-8)= 14 863

Max pre SP, IP, PvN, RF je štandardne 40 533
Po úprave bude
40533/30=1351,1*22=29 725

Úrazové nemá maximálny VZ, takže poistne na ÚP sa platí z 50.000,-

P.S. Pozrite aj
http://www.porada.sk/showthread.php?t=442
a
http://www.porada.sk/showthread.php?t=412

zuzana11
06.07.04,11:07
Ďakujem za odpoveď.
A mám ešte jednu perličku. Zamestnanec na neplatenom voľne od 1.5.2004. V júny vyplácame 13.plat. Keďže je poistenie prerušené, netreba platíť odvody z tohto 13. platu? Podľa § 26 ods. 5 sa prerušenie posudzuje rovnako ako zánik, takže mne vychádza, že odvody by sa platiť nemali. Mám pravdu ?
Jozef Mihál
06.07.04,11:15
Plne s Vami súhlasím. Prerušenie sa posudzuje ako zánik, takže ak za celý mesiac jún dotyčný zamestnanec má neplatené voľno, tak príjem, ktorý má v tomto období (13.plat) nejde do odvodov na sociálne poistenie, s výnimkou úrazového poistenia zamestnávateľa.

Pozor, zdravotné poistenie sa platí.
zuzana11
06.07.04,11:22
Ďakujem veľmi pekne, samozrejme to zdravotné sedí a dobre že ste spomenuli úrazové, to som si asi neuvedomila, ale ani na soc. poist. nič nespomenuli. (medzičasom som volala na sociálku) Podľa akého § sa platí v tomto prípade úrazové ? Je to klasika len § 24?
Jozef Mihál
06.07.04,11:37
Úrazové preto, lebo máme § 24, takže v zásade sa platí.

§ 26 hovorí o prerušení povinného nemocenského, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti, teda prerušenie úrazového poistenia neexistuje...

a potom ešte napr. § 138 odsek 18 hovorí o úprave VZ na platenie poistného na nemocenské poistenie, poistného na dôchodkové poistenie a poistného na poistenie v nezamestnanosti..., nič o úprave VZ na úrazové poistenie.

Že je zákon o SP úplne skvelý ?
zuzana11
06.07.04,11:56
Úplne bombový, keď je raz prerušenie tak je prerušenie a keďže sa posudzuje rovnako ako zánik, tak by to malo platiť na všetky druhy poistenia, nie ? Ale inak súhlasím, keď som si to lepšie pozrela, tak to nikde inde spomenuté nie je. Aj keď je to podľa mňa nelogické. Tak prajem pekný deň.
zuzana11
06.07.04,20:25
Super začína sa mi tu páčiť. Ale na dnes končím. Prajem pekné sny
všetkým, ktorí robia uzávierku.


:D
londay
11.11.08,15:20
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, náš zamestnanec bol väčšiu časť mesiaca /november/ na PN a OČR, odpracoval 7 kalendárných dní a bola mu vyplatená hrubá mzda vo výške
30 098,-Sk, aké vymeriavacie základy sa použijú pri odvodoch do Sociálnej poisťovne. Ďakujem
brčko
11.11.08,15:47
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, náš zamestnanec bol väčšiu časť mesiaca /november/ na PN a OČR, odpracoval 7 kalendárných dní a bola mu vyplatená hrubá mzda vo výške
30 098,-Sk, aké vymeriavacie základy sa použijú pri odvodoch do Sociálnej poisťovne. Ďakujem

ak bol/bude v novembri 2008 23kalend.dní PN, teda "odpracoval" len 7kalend.dní, tak podla mna
odvod na nem.poistenie a garanč.poist z VZ 30219:30x7 = 7052,-
odvod na dôch.poist, v nezam, rezerv.f. z VZ 80584:30 x7 = 18803,-
úrazové z VZ 30098,-