sway
06.01.09,17:31
Prosím o konfrontáciu názoru:

PO dostala od FO faktúru za obchodné zastúpenie za 12/2008 a uhradila ju až 3.1.2009, táto položka pôjde na 518 xx ale bude pripočítateľnou položkou na základe Zákona o dani z príjmu § 19 (4) ??? - je to tak správne ???

citujem zo zákona:

Daňové výdavky
§ 19

" (4) Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, 91) uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie."

ďakujééém
Tweety
06.01.09,16:33
Prosím o konfrontáciu názoru:

PO dostala od FO faktúru za obchodné zastúpenie za 12/2008 a uhradila ju až 3.1.2009, táto položka pôjde na 518 xx ale bude pripočítateľnou položkou na základe Zákona o dani z príjmu § 19 (4) ??? - je to tak správne ???

citujem zo zákona:


Daňové výdavky
§ 19


" (4) Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, 91) uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie."

ďakujééém
Presne v intenciách zákona. Bude to pripočít. položka k ZD.
optimistka
06.01.09,16:41
ja to tiež tak chápem, ale bola som prekvapená z jedného školenia ktoré viedl Ing.Miháliková z DR BA, vraj stačí zaplatenie do dňa podania DP, podotýkam že školenie bolo v 12/2008
jednalo sa o nájomné hradené FO
sway
06.01.09,16:56
vďaka Vám ;););)
sway
06.01.09,16:57
ja to tiež tak chápem, ale bola som prekvapená z jedného školenia ktoré viedl Ing.Miháliková z DR BA, vraj stačí zaplatenie do dňa podania DP, podotýkam že školenie bolo v 12/2008
jednalo sa o nájomné hradené FO

tak to je teda veľmi zaujímavé..... nemáš k tomu nejaký "papier" ?? § alebo usmernenie kde o tom píšu ?
optimistka
06.01.09,17:10
akurát moje poznámky
ešte schválne som jej ozrejmila moju situáciu, ked s.r.o. platí nájomné fyzickej osobe mesačne pozadu, tým majú 12 mesiac uhradený až v januári, tak som to pripočítala a v nasledujúcom roku odpočítala od ZD, ale zároveň pripočítala 12 nájomné ďalšieho roka
a ona nato, že čo som tým docielila ???
a to som bola prekvapená, že zúčastnení na tom školení zdieľali jej názor ako by to bolo takto tisíc rokov
Rozalka
06.01.09,17:49
Myslím si, že je to úplne jednoznačné:

(4) Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, 91) uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené.
evina
06.01.09,18:13
akurát moje poznámky
ešte schválne som jej ozrejmila moju situáciu, ked s.r.o. platí nájomné fyzickej osobe mesačne pozadu, tým majú 12 mesiac uhradený až v januári, tak som to pripočítala a v nasledujúcom roku odpočítala od ZD, ale zároveň pripočítala 12 nájomné ďalšieho roka
a ona nato, že čo som tým docielila ???
a to som bola prekvapená, že zúčastnení na tom školení zdieľali jej názor ako by to bolo takto tisíc rokov

Matematicky si nedocielila nič /ale aj tu môže byť rozdiel, ak sa napríklad zaplatia dve posledné nájomné v januári/, ale rozhodne si správne vyplnila DP - robím to dtto tak. Skôr si myslím to, že niektoré oblasti ak boli zaplatené napr. do konca januára sme dávali do toho predchádzajúceho pochádza spred 1000 rokov...:D
Rozalka
06.01.09,18:28
Dokonca aj také obdobie bolo, ak sa zaplatili odvody za december ku dňu podania priznania, boli daňovo-uznané. Jedného klienta som robila v posledný deň, čo ma stále presviedčal, že to určite zaplatí. Našťastie, som mu neverila, inak by som prerábala 31.3. jeho účto.