josiph68
06.01.09,17:01
prosim o radu.ako je to s bytom,ktorý je spoločným vlastníctvom,z odpredajom musia suhlasiť obidvaja manželia,alebo nie?ako je to s delením,keď je tu aj dcéra?zaváži aj tento fakt?nejde o náhradu bývania,ale o odpredaj a následné delenie peňazí.je to celé 1:1?ako to vlastne chodí?
Mária27
06.01.09,16:44
Ak ste byt získali za manželstva zo spoločných peňazí, delíte sa 1:1 , na dcéru sa nič nezíska naviac. Samozrejme by ste mali súhlasiť obaja.
josiph68
07.01.09,16:33
a keď jeden z manželov nesúhlasí s odpredajom,tak ako sa to dá riešiť?niesu financie na to,aby bol ten druhý vyplatený,alebo kúpené náhradné ubytovanie.
pred predajom,ak to ide,môže sa v kľude,navrhovateľ odsťahovať a predaj uskutočniť dodatočne,alebo aj to sa dá napadnúť na súde?
sarasara
10.01.09,17:00
No, tu sú dve možnosti. Ak ste manželia, tak máte bezpodielové spoluvlastníctvo manželov - BSM. V takom prípade sa nedá predať jedna polovica, lebo vlastne neexistuje. Manželia sú vlastníci 1/1. V prípade, že je manžalstvo rozvedené, automaticky sa končí BSM. Ex-manželia si musia písomno dohodou, ktorú dajú registrovať na kataste rozdeliť svoje vlastníctvo a každý má 1/2. Vtedy už môže ponúknuť svoju polovicu na predaj, najskôr splovlastníkovi (bývalému manželovi), ak ju nekúpi on, môže ju ponúknuť tretej osobe. Kto by ale kupoval polovicu bytu? Musíte sa teda dohodnúť. Dcéra nie je vlastníkom, nemá teda právo na nejakú čiastku, ani právo vyjadrovať sa k predaju. Iba morálne.
Mária27
11.01.09,06:32
a keď jeden z manželov nesúhlasí s odpredajom,tak ako sa to dá riešiť?niesu financie na to,aby bol ten druhý vyplatený,alebo kúpené náhradné ubytovanie.
pred predajom,ak to ide,môže sa v kľude,navrhovateľ odsťahovať a predaj uskutočniť dodatočne,alebo aj to sa dá napadnúť na súde?

Ak sa nedohodnete, rozhodne súd, komu byt zostane - ten musí vyplatiť druhého. Ak tam bude termín, budú sa platiť aj úroky z omeškania. Zvyčajne si treba vziať úver.

Mysli na to, že môžeš byť v oboch situáciach. Ak nemáte peniaze, najlepšie je dohodnúť sa o predaji. Môžete si byt prenajať, alebo kúpiť menší byt.
stek18
08.09.09,17:44
Pri citani tejto temy som nasla velku podobnost, co sa deje v mojom okoli.



Kamaratkin manzel podal ziadost o rozvod. Podla vsetkych informacii chce vyplatit z bytu, ktoreho je spoluvlastnikom (na liste vlastnictva su uvedeni obidvaja manzelia ako vlastnici). Problem vsak je v tom, ze chce vyplatit z bytu. Nakolko ide o starsich manzelov (on 55 r., ona 57 r.) a viem, ze ani na jednej strane nie su dostatocne uspory a uver (na vyplatenie) nedostanu (co je viac nez pravdepodobne). Je mozne, ze sud urci, aby kamaratka musela druhu stranu vyplatit z bytu, kedze druha strana na tom trva? Resp. moze sud pozadovat vyplatenie od dospelych synov - kde jeden byva stale v tomto byte a druhy tam ma trvaly pobyt a nebyva tam?
Ak mate niekto aj s tymto skusenost, prosim Vas o radu. Dakujem.
Mária27
08.09.09,18:14
Súd nemôže vyžadovať vyplatenie od synov, vždy len od spoluvlastníka.
Ale syn môže prísť tiež o byt, tak by mal zapracovať - napr. odkúpiť byt od rodičov, čo by vyriešilo ich situáciu. On by úver dostal. Potom by pre zmenu mama bývala u syna a mala by aj peniaze za polovicu bytu, resp. mame by mohol jej časť splácať, niečo by mu dávala ako nájomné a pod.
stek18
08.09.09,18:21
Dakujem za odpoved.
Lenze dalsi problem je v tom, ze syn, ktory byva v byte, tak ma dost velke dlzoby a tiez mu exekutor siaha na plat (neviem v akej vyske). Uverov ma on sam dost a predpokladam, ze uver (vo vyske cca. 50 000 €) nedostane. A kedze mu "exekutor" siaha na plat, tak pri prepise bytu na syna by asi on prisli...Je to dost komplikovana situacia. Ak je este nejake vychodisko, tak mi skuste poradit. Dakujem
Mária27
09.09.09,06:06
Potom už len predať byt a kúpiť si dva menšie. Ak nie sú peniaze ani na to, tak im ich tu nenájdeme.
stek18
09.09.09,09:56
Dakujem sa odpovede.