bolacka
06.01.09,17:28
Dobry den.


Prosim poradte mi ako funguje nakup knih, ktore by som chcela dalej predavat koncovym spotrebitelom.


Napriklad ak chcem predavat elektroniku, tak pojdem do velkoskladu a nakupim tovar za velkoobchodnu cenu.
Pri knihach som si vsimla ze vydavatelstva maju zvacsa rovnaku cenu na knihu ako kamenne alebo internetove obchody.


Co je pri knihach "velkosklad" (teda nieco take ako to funguje pri elektronike a vedela by som byt z toho ziskova pri podnikani)?


Je mozne ze by som na takyto sposob podnikania ziskala aj dotacie ak by som podnikala cez internet? Ake podmineky by som musela splnit a na co by som musela dotacie pouzit?


Dakujem za pomoc.
Dáša_
06.01.09,18:43
Z mojej osobnej skúsenosti: predávam obmedzený sortiment kníh. Oslovila som vydavateľa a oni mi ponúkli zmkuvu - mám zľavu z koncovej ceny, ktorá sa mení podľa množstva odobratých kníh.

To je jedna možnosť, ale asi nerealizovateľná pri širokom sortimente.
bolacka
06.01.09,19:00
knihy ktore by som chcela ponukat su od desiatok roznych vydavatelstiev..
..mam zoznam knih ktore konkretn chcem ponukat a mnoho z nich su vydane nejakym zahranicnym vydavatelom...

..takze bud tato alternativa, alebo ak by niekto poznal nejaku inu..

..co obsahuje ta zmluva s vydavatelstvom?je tam aj dohodnuty nejaky minimalny mesacny alebo inak casovo obmedzeny odber knih?
bolacka
06.01.09,19:02
Vie niekto o nejakej dalsej alternative?
Dáša_
06.01.09,19:03
..co obsahuje ta zmluva s vydavatelstvom?je tam aj dohodnuty nejaky minimalny mesacny alebo inak casovo obmedzeny odber knih?

Tusim tam bol dohodnutý iba prvý odber za istú sumu. Daľšie nie. Ale ku každej dodávke si musíš pripočítať poštovné,takže robím objednávky nárazovo. Ale po pravde, už sa mi dva krát stalo, že akcia, ktoru robí vydavatelstvo bola vyhodejsia ako moja zmluva :D
Ale knihy sú pre mna iba doplnok (myslím v obchode), takže to nejak neriešim. Toto asi pre teba cesta nebude.
bolacka
06.01.09,19:24
Tusim tam bol dohodnutý iba prvý odber za istú sumu. Daľšie nie. Ale ku každej dodávke si musíš pripočítať poštovné,takže robím objednávky nárazovo. Ale po pravde, už sa mi dva krát stalo, že akcia, ktoru robí vydavatelstvo bola vyhodejsia ako moja zmluva :D
Ale knihy sú pre mna iba doplnok (myslím v obchode), takže to nejak neriešim. Toto asi pre teba cesta nebude.
som Ti chcela napisat tajnu spravu ze aky mas ten shop..resp.ci by si mi aspon link poslala..ale ja som sa len dnes zaregistrovala a neviem posielat prvych 5 dni tajne spravy, cize ta poprosim o to touto verejnou cestou:)
Filip Glasa
06.01.09,19:42
oslov priamo vydavateľov, alebo veľkosklady, napr.: www.pemic.sk

cez google ich lahko najdes.
bolacka
06.01.09,19:45
som Ti chcela napisat tajnu spravu ze aky mas ten shop..resp.ci by si mi aspon link poslala..ale ja som sa len dnes zaregistrovala a neviem posielat prvych 5 dni tajne spravy, cize ta poprosim o to touto verejnou cestou:)
joj super :)..dakujem velmi..a vedela by si mi aj napisat do tajnej spravy nieco viac o tom ako si zacala a ci sa to vobec oplati?resp.kolko mas zakaznikov denne/mesacne a podobne..co ta napadne:)velmi by mi to pomohlo. Dakujem
Dáša_
06.01.09,19:48
Posurfuj a zistíš, že na veľa tvojich otazok som tu v diskusiach už odpovedala :)))
A nielen ja.
bolacka
06.01.09,19:52
falap neuveris mi, ja som cely cas hladala nejaky velkosklad alebo nejaku inu alternativu, zadavala som vselijake slova do vyhladavaca ale akurat toto jedno som stale obchadzala..:)
..dakujem velmi..
..musim zacat ist na veci jednoduchsie a nie si vsetko komplikovat:D
Filip Glasa
07.01.09,06:33
Veľkoobchody aj vydavatelia zväčša fungujú tak, že v základe dávajú malým odberateľom 25% rabat z ich stanovenej MOC. Ak máš kníhkupectvo kde budú knihy vystavené, tak ti dajú tovar aj do komisie. Ak kupuješ väčšie objemy a platíš ihneď, tak sa (hlavne u vydavateľov) dostaneš na vyššie rabaty. Problém je v tom, že ak by si chcela mať v ponuke väčšinu kníh na našom trhu, tak máš v sklade milióny. Takže väčšina kníhkupcov sa uspokojí s nižším rabatom a komisiou. Knihy za nich držia skladom veľkoobchody.
U každého veľkoobchodu aj vydavateľstva sa stretneš so minimálnymi hranicami pre odber. Nie sú vysoké, ale komplikuje to život keď potrebuješ iba jednu špeciálnu knižku od nejakého vydavateľa ( nákup za 3000, alebo minimálne 5ks z jedného titulu a podobne). Buď to ich zoberieš viac, alebo ich nezoberieš vôbec. Nepoznám veľkoobchod, ktorý by mal úplne všetky knihy. Ak by taký existoval, tak by to bola celkom pohoda. Vždy by sa ti nazbieralo dosť kníh na to, aby si od neho mohla objednať.

TIP - ak máš malý okruh špeciálne zameraných kníh, tak sa ti celkom oplatí nakúpiť toho viac z vydavateľstiev za dobré ceny. Ak chceš mať ponuku ako martinus.sk, tak toľko kníh asi nikdy nebudeš schopná nakúpiť na sklad.
České knihy je výhodné kupovať priamo v ČR u vydavateľov, ale iba vo veľkom počte kvôli doprave.
bolacka
07.01.09,07:34
dakujem falap..len si pomaly uvedomujem ze minimalne zo zaciatku rozbehnutia obchodu budem mozno muset nakupit aj knihy ktore vobec nepotrebujem. Budem este urcite kontaktovat aj vydavatelstva ale aj velkosklady kvoli presnym podmienkam spoluprace.
Ale budem mat v ponuke obrovsky sortiment knih, ktore vydali rozne vydavatelstva (desiatky ), a zo zaciatku objednavky od klientov budu rozne a mozno ich bude len par..tak netusim ako to zrealizujem ak bude odomna chciet velkosklad minimalny odber z danej knihy 5ks alebo nakup nad 3000sk..:)
..kiez by mali pre novacikov nejake menej prisne podmienky :)
bolacka
07.01.09,07:38
Veľkoobchody aj vydavatelia zväčša fungujú tak, že v základe dávajú malým odberateľom 25% rabat z ich stanovenej MOC. Ak máš kníhkupectvo kde budú knihy vystavené, tak ti dajú tovar aj do komisie. Ak kupuješ väčšie objemy a platíš ihneď, tak sa (hlavne u vydavateľov) dostaneš na vyššie rabaty. Problém je v tom, že ak by si chcela mať v ponuke väčšinu kníh na našom trhu, tak máš v sklade milióny. Takže väčšina kníhkupcov sa uspokojí s nižším rabatom a komisiou. Knihy za nich držia skladom veľkoobchody.
U každého veľkoobchodu aj vydavateľstva sa stretneš so minimálnymi hranicami pre odber. Nie sú vysoké, ale komplikuje to život keď potrebuješ iba jednu špeciálnu knižku od nejakého vydavateľa ( nákup za 3000, alebo minimálne 5ks z jedného titulu a podobne). Buď to ich zoberieš viac, alebo ich nezoberieš vôbec. Nepoznám veľkoobchod, ktorý by mal úplne všetky knihy. Ak by taký existoval, tak by to bola celkom pohoda. Vždy by sa ti nazbieralo dosť kníh na to, aby si od neho mohla objednať.

TIP - ak máš malý okruh špeciálne zameraných kníh, tak sa ti celkom oplatí nakúpiť toho viac z vydavateľstiev za dobré ceny. Ak chceš mať ponuku ako martinus.sk, tak toľko kníh asi nikdy nebudeš schopná nakúpiť na sklad.
České knihy je výhodné kupovať priamo v ČR u vydavateľov, ale iba vo veľkom počte kvôli doprave.
este mala doplnkova otazka..som si vsimla ze niektore vydavatelstva predavaju svoje knihy hlavne cez internet..a cena za ktoru ponukaju knihu na internete je zvacsa rovnaka ako v inych internetovych knihkupectvach (napr martinus)..lepsiu cenu od vydavatelstva za tu knihu dostanem len na zaklade zmluvy s vydavatelstvom (aby som ju mohla ponukat za rovnaku cenu spotrebitelovi)a mala este aj na nej zisk?
Filip Glasa
07.01.09,12:46
A ty chceš internetový obchod, alebo klasické kníhkupectvo? Lebo do kníhkupectva ti dajú knihy aj do komisie. Cez eshop zase objednáš knihy až keď máš ty objednávky od tvojich zákazníkov. Takže veľa kníh nepotrebuješ nakúpiť.
Ceny - vydavateľ, alebo dovozca si určí maloobchodnú cenu napr. 300. Sám si to cez eshop predáva za 290 a kníhkupcom predáva (alebo dá do komisie) s 25% rabatom. Takže ty kúpiš knihu za 225 a predávaš za 300. V kamenných kníhkupectvách obvykle MO ceny dodržujú rovnaké. V eshopoch dávajú 3-7% zľavy z MOC. 10% je už dosť veľká zľava.

Ak teda kúpiš za 225 a predáš za 300, tak máš cca 35% maržu (smerom na hor). Ak predáš za 290, tak už len 30% maržu.
To nepočítam DPH. Povedzme že zo začiatku nebudeš platcom DPH a teda ju neriešiš.
bolacka
07.01.09,12:57
A ty chceš internetový obchod, alebo klasické kníhkupectvo? Lebo do kníhkupectva ti dajú knihy aj do komisie. Cez eshop zase objednáš knihy až keď máš ty objednávky od tvojich zákazníkov. Takže veľa kníh nepotrebuješ nakúpiť.
Ceny - vydavateľ, alebo dovozca si určí maloobchodnú cenu napr. 300. Sám si to cez eshop predáva za 290 a kníhkupcom predáva (alebo dá do komisie) s 25% rabatom. Takže ty kúpiš knihu za 225 a predávaš za 300. V kamenných kníhkupectvách obvykle MO ceny dodržujú rovnaké. V eshopoch dávajú 3-7% zľavy z MOC. 10% je už dosť veľká zľava.

Ak teda kúpiš za 225 a predáš za 300, tak máš cca 35% maržu (smerom na hor). Ak predáš za 290, tak už len 30% maržu.
To nepočítam DPH. Povedzme že zo začiatku nebudeš platcom DPH a teda ju neriešiš.
dakujem velmi pekne za pomoc..tieto informacie mi velmi pomozu
..uz len namne zostava najskor pozistovat co vsetko ma velkoobchod, ake ma podmienky (hlavne nejaky minimalny odber) a co nebude mat velkoobchod v ponuke, ziskat so zmluvou vyhodne od vyydavatela.
..nakolko moj sortiment sa bude predavat cez eshop a budem mat naozaj velke mnozstvo knih v ponuke, zo zaciatku ak bude odomna ziadat velkoobchod minimalny odber z jedneho titulu viac knih alebo ak budem mat len par objednavok a budem muset nakupit za nejaku o dost vyssiu minimalnu sumu, neviem este ako to poriesim..
..ale musime sa vysporiadat aj s takymito zaciatkami:)
Filip Glasa
07.01.09,15:15
tak si daj do ponuky zatiaľ iba knihy z jedného veľkoobchodu (najlepší je myslím pemic). Tak či tak to budú desaťtisíce kníh. Nestane sa ti, že budeš potrebovať nakúpiť od 5 rôznych dodávateľov jednotlivo za malé sumy a nebudeš vedieť to kúpiť. neskôr keď sa zabehneš si dodávateľov rozšíriš.

V pemicu dávaj pozor na knihy označené ako vypredané, novinky atď. Tie si do ponuky radšej nedaj, lebo sa k nim možno cez nich nikdy nedostaneš. Tam kde majú uvedené počty kusov skladom sú bez problému.