Victory96
06.01.09,19:46
Prosim poradaci pomozte! Precitala som vela prispevkov tu v porade ale nenasla som odpoved na toto:

Zdedila som po svojom slobodnom a bezdetnom bratovi dom, a chcela by som ho predat. Od dedicskeho konania ubehli 2 mesiace. Neviem ci som dedic v priamom alebo nepriamom rade. Viem ze som dedic tretej skupiny.
V OZ som nasla takuto definiciu Priameho radu: stupen pribuzenstva dvoch osob sa urcuje podla poctu zrodeni, ktorymi v priamom rade pochadza jeden od druheho - pobocny rad obidve od najblizsieho spolocneho predka.
Moc tomu nechapem...som v priamom rade???
a prosim aj o vysvetlenie.

Velmi pekne dakujem za rychle reakcie:confused::confused::confused:
danushka
06.01.09,19:07
§ 9
Príjmy oslobodené od dane
Na začiatok

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,
b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,


Vychádza mi z toho, že alebo budeš mať v takejto nehnuteľnosti trvalý pobyt 2 roky, alebo až po 5 rokoch môžeš zdedenú nehnuteľnosť predať - vtedy by taký príjem bol oslobodený od dane



Zákonné dedičské skupiny

1.) skupina – potomkovia poručiteľa a manželka /manžel v prvej skupine nemôže dediť sám/
2.) skupina – manželka, rodičia a spolužijúce osoby /spolužijúca osoba nesmie sama dediť v druhej skupine/
3.) skupina – súrodenci a spolužijúca osoba / v tretej skupine už môže dediť spolužijúca osoba sama/
4.) skupina- dedia po poručiteľovi starí rodičia potom postupne ostatní žijúci členovia rodiny
Victory96
07.01.09,11:18
Dom po bratovi chcem predat svojmu synovi za mensiu sumu ako je odhad. Dan z prijmu potom vyratam z rozdielu tychto sum??? a je mozne ze by vysla 0,-????
Uvedte mi prosim aj priklad...dakujem krasne
Katija
07.01.09,11:36
Dom po bratovi chcem predat svojmu synovi za mensiu sumu ako je odhad. Dan z prijmu potom vyratam z rozdielu tychto sum??? a je mozne ze by vysla 0,-????
Uvedte mi prosim aj priklad...dakujem krasne Predávaš dom synovi?
Nechceš mu ho radšej darovať? Tým by si sa úplne vyhla daňovému priznaniu.
Je to výhodné v prípade, ak peniaze od syna nepotrebuješ.
__________________
Katija:):cool:
Victory96
08.01.09,09:43
Situacia je zlozita, peniaze potrebujem a syn si musi zobrat uver. A potrebuje k tomu kupnopredajnu zmluvu.
Vie mi niekto uviest priklad ako toto vyratat na nulu v danovom priznani??? Odhad domu je 3 900 000,- a ja chcem dom synovi predat za 2 800 000,-
danushka
08.01.09,15:49
v http://www.porada.sk/t59190-bezdetny-zenaty-stryko-dedicstvo.htmltu Ti Maria27 v príspevku č.6 odpovedala toto :
Súrodenci priamo zo zákona dedia vtedy, ak nie je pozostalá manželka ani deti, ani nie je zanechaný závet na niekoho iného.

Čiže Ty musíš vedieť, ako to bolo s dedičstvom danej nehnuteľnosti.

Ak si dedičom v priamom rade priamym dedičom, potom platí bod c.) §9 Zákona o dani z príjmov a to citujem :
Od dane je oslobodený príjem
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov)

V Tvojom prípade poručiteľom je Tvoj bezdetný brat.
Skutočne však nie je jasné, či si dedičom v priamom rade, skús napísať, kto ešte spomínanú nehnuteľnosť dedil. Len Ty?

Napíšem ešte raz polopate:
Ak si dedičom v priamom rade a Tvoj brat túto nehnuteľnosť vlastnil aspoň 5 rokov, vtedy je predaj domu oslobodený od dane z príjmu.
Ak tomu tak nie je, je potrebné z predaja nehnuteľnosti zaplatiť daň. V prípade, že danú nehnuteľnosť predáš v roku 2009, priznáš príjem z predaja v roku 2010 v DP za rok 2009. V profile som si všimla, že si dobrovoľne nezamestnaná. Ak tento stav bude pretrvávať celý rok 2009, môžeš si na seba uplatniť zákonom stanovenú nezdaniteľnú položku.
Katija
08.01.09,17:16
Situacia je zlozita, peniaze potrebujem a syn si musi zobrat uver. A potrebuje k tomu kupnopredajnu zmluvu.
Vie mi niekto uviest priklad ako toto vyratat na nulu v danovom priznani??? Odhad domu je 3 900 000,- a ja chcem dom synovi predat za 2 800 000,-
Keď je to takto, potom uzavriete so synom kúpno-predajnú zmluvu.
V zdaňovacom období, v ktorom obdržíš od syna peniaze budeš mať príjem podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona 595/2003 Z.z. a vznikne ti povinnosť podať za toto obdobie DP FO.
Príjemy podľa § 8 si však môžeš znížiť o výdavky prekázateľne vynaložené na dosiahnutie príjmu.
U teba je to cena nehnuteľnosti zistená v čase jej nadobudnutia dedením podľa znaleckého posudku.
Ak bude táto cena vyššia ako cena predajná, potom základom dane bude naozaj nula. (Za predpokladu, že sa nezmení zákon :o)

PS: Podmienky na oslobodenie podľa § 9 ods.1 písm c) nespĺňaš, lebo nie si dedičom v priamom rade a podľa § 9 ods.1 písm b) ich nespĺňaš preto, lebo predávaš nehnuteľnosť do piatich rokov.

Ešte vyberám z pokynu DRSR k tejto problematike:
"O dedenie v priamom rade ide vtedy, ak poručiteľom je príbuzný v priamom rade, t. j. priamy predok alebo priamy potomok (napr. rodičia, deti, starí rodičia, vnuci)."
__________________
Katija:):cool:
danushka
08.01.09,17:46
[quote=Katija;910289]

PS: Podmienky na oslobodenie podľa § 9 ods.1 písm c) nespĺňaš, lebo nie si dedičom v priamom rade a podľa § 9 ods.1 písm b) ich nespĺňaš preto, lebo predávaš nehnuteľnosť do piatich rokov.

Katija,
nevieme, či sa v tomto prípade nejedná o dedenie v priamom rade. Ak by zadávateľ bol dedičom v priamom rade, v tom prípade považujem aplikáciu §9 odst.1 písmeno c) za pedpokladu, že poručiteľ vlastnil nehnuteľnosť viac ako 5 rokov - možnú. Ak vezmeme do úvahy, že súrodenci priamo zo zákona dedia vtedy, ak nie je pozostalá manželka ani deti, ani nie je zanechaný závet na niekoho iného.

Vysvetľujem si to zle?
Katija
08.01.09,18:31
Ešte vyberám z pokynu DRSR k tejto problematike:
"O dedenie v priamom rade ide vtedy, ak poručiteľom je príbuzný v priamom rade, t. j. priamy predok alebo priamy potomok (napr. rodičia, deti, starí rodičia, vnuci)."



Katija,
nevieme, či sa v tomto prípade nejedná o dedenie v priamom rade. Ak by zadávateľ bol priamym dedičom, v tom prípade považujem aplikáciu §9 odst.1 písmeno c) za pedpokladu, že poručiteľ vlastnil nehnuteľnosť viac ako 5 rokov - možnú. Ak vezmeme do úvahy, že súrodenci priamo zo zákona dedia vtedy, ak nie je pozostalá manželka ani deti, ani nie je zanechaný závet na niekoho iného.

Vysvetľujem si to zle?
danushka, citát je z pokynu DRSR. Takto tam vysvetlujú pojem dedič v priamom rade. Tento pojem som v žiadnom inom zákone zatiaľ nenašla.
Tak akceptujem ich výklad.
Dedič zo zákona - priamy dedič (čo sestra za určitých okolností môže byť), bude asi dosť širší pojem ako dedič v priamom rade podľa zákona 595/2003 Z.z.
__________________
Katija:):cool:
Mária27
08.01.09,18:32
Priami dediči a dediť v priamom rade je rozdiel.
Priamy rad skutočne vychádza z § 116 Obč. zákonníka a má vplyv aj na dedenie.


Blízke osoby
§ 116
Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.
§ 117
Stupeň príbuzenstva dvoch osôb sa určuje podľa počtu zrodení, ktorými v priamom rade pochádza jedna od druhej a v pobočnom rade obidve od najbližšieho spoločného predka.


Vysvetlenie:
Priamy rad sa určuje vzťahom medzi predkami a potomkami (starý otec - otec - syn - vnuk).
Pobočný rad je vtedy, ak dve osoby pochádzajú od spoločného predka a nie sú pritom príbuznými v priamom rade (brat, bratranec).
Mária27
08.01.09,19:13
Prosim poradaci pomozte! Precitala som vela prispevkov tu v porade ale nenasla som odpoved na toto:

Zdedila som po svojom slobodnom a bezdetnom bratovi dom, a chcela by som ho predat. Od dedicskeho konania ubehli 2 mesiace. Neviem ci som dedic v priamom alebo nepriamom rade. Viem ze som dedic tretej skupiny.
V OZ som nasla takuto definiciu Priameho radu: stupen pribuzenstva dvoch osob sa urcuje podla poctu zrodeni, ktorymi v priamom rade pochadza jeden od druheho - pobocny rad obidve od najblizsieho spolocneho predka.
Moc tomu nechapem...som v priamom rade???
a prosim aj o vysvetlenie.

Velmi pekne dakujem za rychle reakcie:confused::confused::confused:

Bratovi si príbuzná v druhom stupni pobočného radu. Od vášho najbližšieho spoločného predka (otca) boli potrebné dve zrodenia, aby ste sa stali súrodencami (jeho a tvoje narodenie).