MILKA58
06.01.09,21:34
Zamestnankyňa podala žiadosť o zmenu pracovnej doby, resp. posun o pol hodiny skôr. Viete mi poradiť, či je niekde uzákonené, do koľkých dní jej musia zo strany nadriadených odpovedať? Ďakujem.
Chobot
06.01.09,22:25
Zamestnankyňa podala žiadosť o zmenu pracovnej doby, resp. posun o pol hodiny skôr. Viete mi poradiť, či je niekde uzákonené, do koľkých dní jej musia zo strany nadriadených odpovedať? Ďakujem.

Vyhovieť žiadosti o zmenu pracovného času musí zamestnávateľ v zmysle § 164 ods. 2 ZP len tehotnej žene alebo rodičovi starajúcemu sa o dieťa mladšie ako 15 rokov:

(2) Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný jej žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.

A lehota na vyhovenie žiadosti tam nie je, ale malo by to byť čo najskôr, pokiaľ to prevádzkové podmienky dovoľujú. Pokiaľ nepatríš do uvedenej skupiny, tak žiadosti nemusí vôbec vyhovieť.
Tina855
09.11.10,12:55
Ahojte, prosím Vás viete mi poradiť, či je potrebné aby zamestnanec súhlasil, ked zamestnávateľ chce zmeniť jeho pracovný čas lepšie povedané pracovnú dobu? Čas ostane ten istý, ale kvôli návalu objednávok, chce aby jedne deň pracova. napríklad od 8:00 do 16:30 (0,5 hod prestávka) a druhý deň, bude začínaš o 9:00 a končiť 17:30. Musí s týmto zamestnanec súhlasiť, alebo stačí keď to Zamestnávateľ oznámi. V pracovnej zmluve pracovná doba dohodnutá nebola iba týždenný pracovný čas 40 hodín. a poprípade ak o tom hovorí nejaký zákon môžem poprosiť odvolávku?

Ďakujem.
Tina855
09.11.10,13:42
prosím poraďte
mzdarka renca
09.11.10,23:10
Ahojte, prosím Vás viete mi poradiť, či je potrebné aby zamestnanec súhlasil, ked zamestnávateľ chce zmeniť jeho pracovný čas lepšie povedané pracovnú dobu? Čas ostane ten istý, ale kvôli návalu objednávok, chce aby jedne deň pracova. napríklad od 8:00 do 16:30 (0,5 hod prestávka) a druhý deň, bude začínaš o 9:00 a končiť 17:30. Musí s týmto zamestnanec súhlasiť, alebo stačí keď to Zamestnávateľ oznámi. V pracovnej zmluve pracovná doba dohodnutá nebola iba týždenný pracovný čas 40 hodín. a poprípade ak o tom hovorí nejaký zákon môžem poprosiť odvolávku?

Ďakujem.

je mu to potrebné oznámiť, rieš to tak, že sa vydá príkaz riaditeľa, alebo konateľa o zmene začiatku a konca pracovného času, neviem akú máte organizačnú štruktúru.
Llívia
10.11.10,07:42
Ahojte, prosím Vás viete mi poradiť, či je potrebné aby zamestnanec súhlasil, ked zamestnávateľ chce zmeniť jeho pracovný čas lepšie povedané pracovnú dobu? Čas ostane ten istý, ale kvôli návalu objednávok, chce aby jedne deň pracova. napríklad od 8:00 do 16:30 (0,5 hod prestávka) a druhý deň, bude začínaš o 9:00 a končiť 17:30. Musí s týmto zamestnanec súhlasiť, alebo stačí keď to Zamestnávateľ oznámi. V pracovnej zmluve pracovná doba dohodnutá nebola iba týždenný pracovný čas 40 hodín. a poprípade ak o tom hovorí nejaký zákon môžem poprosiť odvolávku?

Ďakujem.

Ak má zamestnanec dohodnutú pracovnú dobu (od do) v pracovnej zmluve, tak s jej zmenou musí súhlasiť (v zmysle § 43 ods. 4 ZP je dohodnutá pracovná doba (od do) ďalšia podmienka, na ktorej sa dohodli)

Ak pracovnú dobu od do nemá v pracovnej zmluve dohodnutú, tak platí

"Zákonník práce § 90 Začiatok a koniec pracovného času
(1) Pracovná zmena je časť ustanoveného týždenného pracovného času, ktorý je zamestnanec povinný na základe vopred určeného rozvrhu pracovných zmien odpracovať v rámci 24 hodín po sebe nasledujúcich a prestávka v práci.
(4) Začiatok a koniec pracovného času a rozvrh pracovných zmien určí zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov a oznámi to písomne na mieste u zamestnávateľa, ktoré je zamestnancovi prístupné.
(9) Rozvrhnutie pracovného času je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi najmenej týždeň vopred a s platnosťou najmenej na týždeň."
Chobot
10.11.10,07:59
Ahojte, prosím Vás viete mi poradiť, či je potrebné aby zamestnanec súhlasil, ked zamestnávateľ chce zmeniť jeho pracovný čas lepšie povedané pracovnú dobu? Čas ostane ten istý, ale kvôli návalu objednávok, chce aby jedne deň pracova. napríklad od 8:00 do 16:30 (0,5 hod prestávka) a druhý deň, bude začínaš o 9:00 a končiť 17:30. Musí s týmto zamestnanec súhlasiť, alebo stačí keď to Zamestnávateľ oznámi. V pracovnej zmluve pracovná doba dohodnutá nebola iba týždenný pracovný čas 40 hodín. a poprípade ak o tom hovorí nejaký zákon môžem poprosiť odvolávku?

Ďakujem.

Zmena pracovného času nie je podmienená súhlasom zamestnanca. Pokiaľ zamestnávateľ nemení týždenný prac. čas, ale mení len začiatok a koniec pracovnej doby v jednotlivých dňoch, tak tak môže urobiť na základe jednostranného rozhodnutia. Zamestnancovi sa to len oznámi.
Adiks
10.11.10,08:24
Pracovný čas podľa § 85 ods.1 ZP je časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou. Pracovný čas je súčasťou pracovnej zmluvy podľa par.43 ods.2 ZP. Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy podľa par.54 ZP možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne. Takže pracovný čas je konkrétny časový úsek, napr. od 7.00 do 15.30, uvedený v pracovnej zmluve. A zamestnávateľ nemá právo požadovať, aby som pracoval od 8.00. do 16.30., ak ja ako zamestnanec s tým nesúhlasím. Vtedy zostáva v platnosti pracovný čas dohodnutý v pracovnej zmluve.
Llívia
10.11.10,10:27
Pracovný čas podľa § 85 ods.1 ZP je časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou. Pracovný čas je súčasťou pracovnej zmluvy podľa par.43 ods.2 ZP. Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy podľa par.54 ZP možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne. Takže pracovný čas je konkrétny časový úsek, napr. od 7.00 do 15.30, uvedený v pracovnej zmluve. A zamestnávateľ nemá právo požadovať, aby som pracoval od 8.00. do 16.30., ak ja ako zamestnanec s tým nesúhlasím. Vtedy zostáva v platnosti pracovný čas dohodnutý v pracovnej zmluve.
Dohodnutým pracovným čas v pracovnej zmluve podľa Zákonník práce sa myslí napr. 40 hod. týždenne, 20 hod. týždenne a pod., tzv. úväzok. Zákonník práce neukladá povinnosť mať v pracovnej zmluve presne zadefinovaný aj začiatok a koniec pracovnej zmeny - ale ak je toto presne uvedené v pracovnej zmluve, musí sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodnúť na zmene.