beata02
07.01.09,07:16
Dobrý deň,
mám takýto problém:
Zamestnanec nastúpil do prac. pomeru 8.12.08. Ku dňu 31.12.08 poslal výpoveď v skúšobnej dobe. Pretože jeho výpoveď prišla až 5.1.09, zamestnávateľ súhlasil s ukončením prac.pomeru až k 5.1.09. K tomuto dňu som zamestnanca odhlásila aj z poisťovní. Zamestnanec však už v roku 2009 do zamestnania nenastúpil.
Môžem zamestnancovi dať na dni 2.1. a 5.1. neospravedlnenú absenciu alebo ako mu mám ošetriť tieto neodpracované dni, pričom 2.1. bola celozávodná dovolenka?

Ďalšia otázka:
v čase od 22.12.08 do 02.01.08 bola celozávodná dovolenka. Keďže vtedy nikto nebol v práci, nemohli sme prebrať poštu a v nej výpoveď zamestnanca. Zamestnancovi tak nevznikol nárok na dovolenku na tieto dni - teda na 6 pracovných dní - ako mu to vykázať v dochádzke a vo výplate? Pochybujem, že by teraz podpísal dohodu o neplatenom voľne.

Prosím o radu a vopred veľmi pekne ďakujem
beata02
07.01.09,07:05
Nikto mi nevie poradiť?

Prosííííííííííííííím!!!!!!!!!!:mee:
veronikasad
07.01.09,07:28
Dobrý deň,
mám takýto problém:
Zamestnanec nastúpil do prac. pomeru 8.12.08. Ku dňu 31.12.08 poslal výpoveď v skúšobnej dobe. Pretože jeho výpoveď prišla až 5.1.09, zamestnávateľ súhlasil s ukončením prac.pomeru až k 5.1.09. K tomuto dňu som zamestnanca odhlásila aj z poisťovní. Zamestnanec však už v roku 2009 do zamestnania nenastúpil.
Môžem zamestnancovi dať na dni 2.1. a 5.1. neospravedlnenú absenciu alebo ako mu mám ošetriť tieto neodpracované dni, pričom 2.1. bola celozávodná dovolenka?

Ďalšia otázka:
v čase od 22.12.08 do 02.01.08 bola celozávodná dovolenka. Keďže vtedy nikto nebol v práci, nemohli sme prebrať poštu a v nej výpoveď zamestnanca. Zamestnancovi tak nevznikol nárok na dovolenku na tieto dni - teda na 6 pracovných dní - ako mu to vykázať v dochádzke a vo výplate? Pochybujem, že by teraz podpísal dohodu o neplatenom voľne.

Prosím o radu a vopred veľmi pekne ďakujem
V obidvoch otázkach ide o toho istého zamestnanca ?
V skúšobnej dobe zamestnanec nedáva výpoveď, ide o skončenie prac. pomeru v skúšobnej dobe. Prečo si komplikuješ život absenciou, pracovný pomer si mala ukončiť posledným dňom kedy bol v práci, príp. 31.12.08.
Ak v otázke 2 ide o toho istého zamestnanca, v roku 2008 mu nevznikol žiadny nárok na dovolenku /nie z dôvodu neprebratia pošty/, pretože neodpracoval ani 21 dní.
jaja8008
07.01.09,07:37
a neda sa s nim dohodnut? Ja taketo veci riesim vacsinou dohodou s tym zamestnancom, dam mu ospravedlnenu absenciu a je to ok. Kedze nema narok na dovolenku, tak ine ako absencia asi nie je. jednoducho mu daj absencie.

Dalsia vec ale je, co ma napadlo, ze ci si je ten zamestnanec vedomy toho, ze mu skoncil prac. pomer az piateho. Vyzera to dost narychlo ukoncene ku koncu roku, a je mozne ze od prveho januara uz s inym zamestnavatelom uzavrel inu zmluvu HPP. aby potom nemal dva HPP. ale zas to uz nie je tvoj problem...
beata02
07.01.09,08:55
veronikasad: áno, ide o toho istého zamestnanca. Problém je v tom, že jeho miesto výkonu práce bolo na druhej strane republiky. Ak by som s ním ukončila prac.pomer v posledný deň kedy bol v práci alebo k 31.12.08, vzhľadom k tomu, že som sa o tom dozvedela až 5.1., nedodržala by som lehotu na sociálnej poisťovni.

jaja8008: zamestnanec si je vedomý, že sa s ním prac.pomer ukončil 5.1., telefonicky som s ním hovorila. Nezmieňoval sa o tom, že by mal už nové zamestnanie
jaja8008
07.01.09,10:52
tak to vyries jednoducho ospravedlnenou absenciou. proti tomu nemoze mat nic.
beata02
08.01.09,05:03
Asi sa pýtam blbo, ale čo je to ospravedlnená absencia? Mám mu dať normálne A a odhlásiť ho zo sociálnej poisťovne?
Sica
08.01.09,08:26
tak to vyries jednoducho ospravedlnenou absenciou. proti tomu nemoze mat nic.
A čo to je tá ospravedlnená absencia? Ja mám podobný problém, lenže on nechodil do roboty v priebehu mesiaca (jeden deň bol, potom nie) a ja neviem, ako to urobiť. Šéf nakázal zaplatiť len tie dni, kedy bol v práci, ale čo s tými ostatnými? Tiež nastúpil od 1.12. a od 5.1. už v robote nebol. Okrem toho mal 9 dní PN. Tá absencia, to sa aj nejak odhlasuje v SP a ZP?
Miri82
08.01.09,11:03
A čo to je tá ospravedlnená absencia? Ja mám podobný problém, lenže on nechodil do roboty v priebehu mesiaca (jeden deň bol, potom nie) a ja neviem, ako to urobiť. Šéf nakázal zaplatiť len tie dni, kedy bol v práci, ale čo s tými ostatnými? Tiež nastúpil od 1.12. a od 5.1. už v robote nebol. Okrem toho mal 9 dní PN. Tá absencia, to sa aj nejak odhlasuje v SP a ZP?

Aj ja sa pripájam - čo sa myslí pod tým pojmom? Podľa mňa tu patrí taká neprítomnosť, ktorú zamestnávateľ nejakým spôsobom zamestnancovi odsúhlasil ako dovolenka, neplatené voľno alebo PN, OČR a na čo existuje nejaké potvrdenie. Ale keď zamestnanec jednoducho prestane chodiť do práce a nezdokladuje svoju neprítomnosť, tak mu automaticky dávam neospravedlnenú absenciu. To znamená zaplatiť len odpracované dni, prerušiť sociálne poistenie prostredníctvom RL / zdravotné nie/, a tu treba dávať pozor na to, aby bol zachovaný minimálny vymeriavací základ.
Sica
08.01.09,11:46
Dík za odpoveď, ale keď on nebol v práci 3., 4., a potom od 23. ani jeden deň. Tak to ho mám odhlásiť na 3. a 4., potom ho prihlásiť, potom odhlásiť od 23. a ešte ho prihlasovať, či ho nechať odhláseného už na čisto, keď už neprišiel do práce?
Miri82
08.01.09,12:17
Dík za odpoveď, ale keď on nebol v práci 3., 4., a potom od 23. ani jeden deň. Tak to ho mám odhlásiť na 3. a 4., potom ho prihlásiť, potom odhlásiť od 23. a ešte ho prihlasovať, či ho nechať odhláseného už na čisto, keď už neprišiel do práce?

Takže ja by som to riešila asi tak, že by som mu čo najskôr poslala skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe / lebo predpokladám, že keď nastúpil 1.12., tak je v skúšobnej dobe/ - ak si to ešte neurobila, pretože držať takého zamestnanca, ktorý absentuje znamená pre firmu zbytočné náklady, keďže zdravotné mu musíte platiť aj počas absencií. Len ešte by som si zistila, či náhodou nie je na PN, lebo to by bol problém, keby ty si mu uvázdala absencie a on donesie PN. Keď som ťa dobre pochopila: 1. a 2. bol v práci, 3. a 4. mal absenciu od 5. do 22 pracoval a potom sa od 23 neukázal? Ak je to tak, tak mu prerušíš poistenie v SP na 3.a 4. a potom od 23. Ešte jedna dôležitá vec - ty ho kvôli absenciám neprihlasuješ ani neodhlasuješ, ale ty nahlasuješ do sociálnej poisťovne na RL prerušenie. A až keď mu ukončíš pracovný pomer, tak ho zo SP odhlásiš.
jaja8008
09.01.09,07:56
pod pojmom ospravedlnena absencia som myslela absenciu ktora moze byt napriklad ziadana zamestnancom, ze sa da na SP prerusenie, ale ZP plati. ja to mam vo svojom mzdovom softweri definovane ako "ospravedlnena absencia ziadana, so zdravotnym poistenim".
veronikasad
09.01.09,07:58
pod pojmom ospravedlnena absencia som myslela absenciu ktora moze byt napriklad ziadana zamestnancom, ze sa da na SP prerusenie, ale ZP plati. ja to mam vo svojom mzdovom softweri definovane ako "ospravedlnena absencia ziadana, so zdravotnym poistenim".
Ospravedlnená absencia je napr. návšteva lekára viac ako 7 dní v roku, ktorá sa už neprepláca
Miri82
09.01.09,10:15
Ospravedlnená absencia predstavuje všetky prekážky na strane zamestnanca, pri ktorých má nárok na pracovné voľno, ale bez náhrady mzdy - v každom v týchto prípadoch sa potom prerušuje SP. Ale v prípade, keď zamestnanec nepríde do práce bez toho, aby to zdokladoval alebo zdôvodnil, je podľa mňa zbytočné uvažovaž o tom, že či mu mám dať ospravedlnenú absenciu a trápiť sa nad tým, čo tam vlastne patrí. Veď predsa, keď niekto nenastúpi do práce bez vysvetlenia, tak v každom prípade to nemôže byť ospravedlnené.Lebo všetko, čo je ospravedlnené, musí byť zamestnávateľom odsúhlasené.