polis1
07.01.09,13:23
od kedy musim vyplnit registračný formular na DPH ešte nemám uzavretý rok ale klient uz má obrat cez 1500000 aj ked nemam uzavretý rok môžem ho zaregistrovať na platcu DPH od 1.1.2009 alebo az 1.2.2009

dakujem
janula18
07.01.09,13:57
Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu do 20.dna kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat 1500000. Rozhodujúci je obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, takže tu nejde o účtovný rok
Takže keď dosiahol obrat napr. v decembri tak sa treba registrovať do 20.1.
optimistka
07.01.09,14:47
dôležité je podať žiadosť o registráciu v lehote stanovenej zákonom, platiteľom sa staneš dňom uvedeným na osvedčení /ružovej kartičke z DU/, DU má na to max 30 dní od podania žiadosti o registráciu za platcu dph
anee
07.01.09,20:13
dobrý den. ja by som zas mala taký problém ze firma len teraz vznikla a ja tu firmu automaticky chcem zahlásit ako mesačný platca, kde najdem na to nejaký formulár alebo len spísem ziadost? dakujem
Johanka
07.01.09,20:21
Tlačivo je v prílohe. K žiadosti treba priložiť stručný podnikateľský zámer, z ktorého bude zrejmé, že vykonávate ekonomickú činnosť - teda, že ste zdaniteľná osoba v zmysle § 3 Zákona o DPH.
optimistka
07.01.09,20:21
v žiadosti o registráciu dph vyznačíš zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac
anee
07.01.09,20:39
:)dakujem.
Pru
08.01.09,14:29
ahojte, s.r.o.čka je štvrťročným platcom dph. Veľa im nechýba do mesačného platcu dph, ale usúdili, že by bolo lepšie, aj keď im nevznikla povinnosť, prihlásiť sa na mesačného platcu. čo treba urobiť a dokedy, či už by to mohloo byť aktuálne aj od januára?
Johanka
08.01.09,14:33
§ 77 Zákona o DPH

(1) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.

(3) Ak platiteľ za predchádzajúci kalendárny rok nedosiahol obrat a predpokladá, že za kalendárny rok, v ktorom sa stal platiteľom, dosiahne obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.
polis1
08.01.09,14:39
ak teda chápem, ked to nedosiahol ten 1500000 za mesiac tak sa nemusi stat platcom DPH?
Johanka
08.01.09,14:53
od kedy musim vyplnit registračný formular na DPH ešte nemám uzavretý rok ale klient uz má obrat cez 1500000 aj ked nemam uzavretý rok môžem ho zaregistrovať na platcu DPH od 1.1.2009 alebo az 1.2.2009

dakujem


ak teda chápem, ked to nedosiahol ten 1500000 za mesiac tak sa nemusi stat platcom DPH?
V ktorom mesiaci presiahol 1,5 mil ?
Pru
08.01.09,15:14
Takže podľa bodu 4, po ukončení štvrťroka, čo je 31.12.2008, nasledujúci mesiac je január, keď podám žiadosť zajtra, tak od januára sa s.r.o. stane mesačným platcom, alebo treba čakať na odpoveď?
Johanka
08.01.09,15:19
Nežiadaš, oznamuješ :).
Pru
08.01.09,17:04
Takže môžem oznámiť, že od 1.1. 09 s.r.o. chce byť mesačný platca dph? Je nato aj tlačivo?
liba2
08.01.09,22:06
Takže môžem oznámiť, že od 1.1. 09 s.r.o. chce byť mesačný platca dph? Je nato aj tlačivo?
Treba čítať túto tému od začiatku; je tu aj tlačivo...
dmar
09.01.09,16:51
Povinnosť nastáva pri obrate 1500000 Sk za posledných 12 mesiacov (t.č. január 2008-december 2008 spolu). Pozor od januára zmena (február 2008 - január 2009 obrat nad 35000 €).
Pru
10.01.09,11:47
Ja som čítala tému od začiatku, lenže som myslela, že tlačivo sa vypisuje len keď sa chceš zaregistrovať a nie pri zmene zo štvrťročného na mesačného platcu.
Johanka
10.01.09,11:54
Uff, nevypisuješ žiadne tlačivo ! Napíšeš jednoduché oznámenie :
V zmysle § 77 ods. 4 Zákona o DPH Vám oznamujeme, že od 1.1.2009 sme si zvolili za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac.
S pozdravom XY.
liba2
10.01.09,15:04
Takže môžem oznámiť, že od 1.1. 09 s.r.o. chce byť mesačný platca dph? Je nato aj tlačivo?


Treba čítať túto tému od začiatku; je tu aj tlačivo...


Uff, nevypisuješ žiadne tlačivo ! Napíšeš jednoduché oznámenie :
V zmysle § 77 ods. 4 Zákona o DPH Vám oznamujeme, že od 1.1.2009 sme si zvolili za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac.
S pozdravom XY.
Ja som ju pomýlila.... :mee: a mňa pomýlila požiadavka na tlačivo :mee:
Ospravedlňujem sa :)
Pru
10.01.09,18:00
Takže stačí napísať oznámenie, ďakujem pekne.
Zita5
10.01.09,18:02
Takže stačilo by napísať teda len list-oznámenie, že od 1.1.09 zo štvrťročného platcu prechádzame na mesačného, nevie mi niekto presne poradiť formuláciu, ďakujem pekne.

Však Johanka tu už naznačila ...však to máte komplet text , ktorý napíšete do oznámenia.
http://www.porada.sk/911866-post18.html
Rozalka
10.01.09,18:37
Takže môžem oznámiť, že od 1.1. 09 s.r.o. chce byť mesačný platca dph? Je nato aj tlačivo?

Akurát neviem, či na oznámenie nie je trochu neskoro:
Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.

A podľa mňa kalendárny štvrťrok už začal a najbližší prvý mesiac po uplynutí kalendárneho štvrťroka je apríl.
Johanka
10.01.09,18:56
Ja mám takú skúsenosť, že uvedené sa neberie ako lehota na podanie oznámenia ... , ale oznámenie stačilo podať aj v januári. Podľa správkyne bolo dôležité, že sme to oznámili do podania prvého mesačného priznania , pretože na toto podanie nie je lehota určená ...


Ale naozaj stačí iba oznámenie, nie žiadosť a nie je na to tlačivo - toto je odkaz pre Pru, aby sme ju nepomýlili ;).
Rozalka
10.01.09,19:03
Mám opačnú skúsenosť, preto by som poprosila Pru, aby dala vedieť, ako dopadla.
Johanka
10.01.09,19:07
Zákon o správe daní a poplatkov :
§ 13
Lehoty


(1) Ak nie je lehota pre niektorý úkon ustanovená týmto zákonom alebo osobitným zákonom, 1) určí primeranú lehotu správca dane. Zároveň upozorní na právne dôsledky nedodržania tejto lehoty. Lehotu kratšiu ako osem dní možno určiť len celkom výnimočne pre jednoduché alebo osobitne naliehavé úkony.


... asi náš správca dane mal iný meter na primeranú lehotu :).
Monika V.
11.01.09,14:14
Poprosila by som niekoho, kto by mi mohol potvrdiť alebo vyvrátiť máj názor, a to: či obrat v JÚ sú všetky príjmy - aj za faktúry z predchádzajúcich rokov, spolu s preplatkom ZP!?
Ide o moju kamarátku a príjmy za 1/2008 - 12/2008 sú 1 249 890,-Sk - predpokladám, že do 20.1.2009 sa nemusí prihlásiť ako platca DPH, a za 2/2008 - 1/2009 je 1 056 690,-Sk, čo je tesné, ak hranica je 35000€.
Rozalka
11.01.09,14:26
Zoltán Kovács
11.01.09,14:27
Nenajde sa dobrá duša, ktorá má formulár na registráciu za platiteľa DPH, ale nie zahraničná osoba. Potrebujem tuzemskú v elektornickej forme preposlať klientovi, a neviem sa dopátrať. Ďakujem.
Johanka
11.01.09,14:28
To Monika
Pomôžeme si definíciou podľa § 4 ods.9 Zákona o DPH :

(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

... preplatok ZP určite nie - nie je to dodanie tovaru a služieb ;). K ostatným príjmom - musíš posúdiť, čo je faktúrované - či to nie je v zmysle vyššie uvedeného vylúčené z obratu .
Ale ak by Ti stačila veľmi všeobecná odpoveď, tak do príjmov sa počítajú aj príjmy za faktúry vystavené v predošlých rokoch.
Johanka
11.01.09,14:30
Nenajde sa dobrá duša, ktorá má formulár na registráciu za platiteľa DPH, ale nie zahraničná osoba. Potrebujem tuzemskú v elektornickej forme preposlať klientovi, a neviem sa dopátrať. Ďakujem.
:D http://www.porada.sk/909220-post5.html
Monika V.
11.01.09,14:36
Veľmi pekne ďakujem!!
Zoltán Kovács
11.01.09,14:37
:D http://www.porada.sk/909220-post5.html

Johanka ďakujem, to som pozeral. Ale je to pre zahraničnú osobu.
Johanka
11.01.09,14:48
Chybička se vloudila . V prílohe požadované :).
Rozalka
11.01.09,14:48
Zoltán Kovács
11.01.09,15:56
Užaj som si uložil do PC. Kočky ďakujem Vám.
betka
11.01.09,18:26
Skúsim vo všeobecnosti k danej téme:

Ak osoba k 31.12.2008 nedosiahla obrat 1,5 mil. Sk nie je povinná registrovať sa za platiteľa DPH k 20.1.2008 (ide o obdobie od 1.1. 2008-31.12.2008-obdobie 12 kal. mesiacov). Povinnosť registrácie vyplýva, ak sa dosiahol stanovený limit 1,5 mil. Sk.

Ak osoba za obdobie od 1.2.2008-31.01.2009 dosiahne obrat 35 tis. EUR, čo je v prepočte 1,054410 Sk je povinná sa registrovať za platiteľa DPH do 20.02.2009. Dosiahla zákonom stanovený limit 35 tis. EUR.
Táto osoba sa stáva automaticky 1/4 ročným platiteľom DPH. Podáva DP za 1/4, t.j do 25.4.2009.

Táto osoba sa riadi par. 77 z o DPH. Základným ZO je kalendárny mesiac, ak je obrat nižší ako zákonom stanovená hranica, ZO je kalendárny štvrťrok.

Platiteľ si však môže za ZO zvoliť namiesto 1/4 kalendárny mesiac, pričom musí toto rozhodnutie oznámiť DU (listom v zmysle daného par., že si vyberá za ZO mesiac). Súhlas DU so zmenou ZO sa DU nevyžaduje. A táto zmena ZO je možná od prvého mesiaca nasled. po uplynutí kal. 1/4-roka a je platná do konca kalendárneho roka, t.j. 31.12.2009. (teda za 1/4 som už mes. platiteom DPH, podávam DP do 25. dňa kal. mesiaca).

Pr. Zaregisrovala som sa za platiteľa DPH 20.2.2009, stávam sa 1/4 platiteľom DPH. Ibaže tento 1/4 rok mi akosi nevyhovuje, pretože mávam NO, tak oznámim DU, že sa chcem stať mes. platiteľom DPH. Musím požiadať DU do 31.3.2009. Na základe oznámenia sa stávam mes. platiteľom DPH. A za ZO 1.4.2008-30.04.2009 už podávam DP DPH mes.. teda do 25.5.2008. Mesačným platiteľom ostávam až do konca roka - 31.12.2009, i keď by mi to nemalo vyhovovať. Jednoducho som túto skutočnosť oznámila DU.

Ak nedosiahnem hranicu do 31.12,2009, ako mes. platiteľ a chcem mať ZO kal. mesiac, opať oznámim DU, že chcem byť mes. platiteľom DPH. Ak neoznámim stávam sa automaticky platiteľom 1/4-čným.

(takto chápem uvedený par, a teda i z o DPH, toje názor)
Rozalka
11.01.09,18:38
Ak nedosiahnem hranicu do 31.12,2009, ako mes. platiteľ a chcem mať ZO kal. mesiac, opať oznámim DU, že chcem byť mes. platiteľom DPH. Ak neoznámim stávam sa automaticky platiteľom 1/4-čným.

(takto chápem uvedený par, a teda i z o DPH, toje názor)
Si toho názoru, že ak chcem byť mesačným platiteľom od 1.1., na oznámenie v januári je neskoro?
Johanka
11.01.09,18:59
Pr. Zaregisrovala som sa za platiteľa DPH 20.2.2009, stávam sa 1/4 platiteľom DPH. Ibaže tento 1/4 rok mi akosi nevyhovuje, pretože mávam NO, tak oznámim DU, že sa chcem stať mes. platiteľom DPH. Musím požiadať DU do 31.3.2009. Na základe oznámenia sa stávam mes. platiteľom DPH. A za ZO 1.4.2008-30.04.2009 už podávam DP DPH mes.. teda do 25.5.2008. Mesačným platiteľom ostávam až do konca roka - 31.12.2009, i keď by mi to nemalo vyhovovať. Jednoducho som túto skutočnosť oznámila DU.


(takto chápem uvedený par, a teda i z o DPH, toje názor)
S podčiarknutým si dovolím nesúhlasiť :). Takáto lehota nie je . Zajtra napíšem dopyt na DR SR ;).
Rozalka
11.01.09,19:06
To je dobrý nápad.
Pohrabala som sa tu trochu a našla som toto:
http://www.porada.sk/788519-post6.html

Janka je toho názoru, že Platí forma OZNÁMENIA vopred
Zita5
11.01.09,19:15
Si toho názoru, že ak chcem byť mesačným platiteľom od 1.1., na oznámenie v januári je neskoro?

Ja zdielam názor , že nie je neskoro , ale netvrdím na 100%.
Ale sa mi zdá , že nemáme v tom jasno a preto by bolo zaujímavé podať dopyt na DRSR.
betka
11.01.09,19:28
Čítajme ešte raz, prepáčte mám starý zákon, kt. je v Sk, ale myslím, že pre pochopenie problematiky to nevadí.

§ 77
Zdaňovacie obdobie


(1) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.

(3) Ak platiteľ za predchádzajúci kalendárny rok nedosiahol obrat a predpokladá, že za kalendárny rok, v ktorom sa stal platiteľom, dosiahne obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.

(5) Ak je na platiteľa právoplatne vyhlásený konkurz alebo ak je platiteľovi povolené vyrovnanie alebo potvrdené nútené vyrovnanie, končí sa prebiehajúce zdaňovacie obdobie platiteľa dňom, ktorý predchádza vyhláseniu konkurzu, alebo dňom, ktorý predchádza povoleniu vyrovnania. Ďalšie zdaňovacie obdobie platiteľa sa začína dňom právoplatného vyhlásenia konkurzu alebo dňom povolenia vyrovnania alebo dňom potvrdenia núteného vyrovnania a končí sa posledným dňom kalendárneho mesiaca, v ktorom bol právoplatne vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie. Po skončení zdaňovacieho obdobia podľa druhej vety je zdaňovacím obdobím takého platiteľa kalendárny mesiac. Ak ide o platiteľa, ktorému bolo povolené vyrovnanie, je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac do konca kalendárneho roka, v ktorom bolo povolené vyrovnanie, a pre nasledujúci kalendárny rok sa určí zdaňovacie obdobie podľa odsekov 1 až 4.

(6) Dňom zrušenia konkurzu sa končí prebiehajúce zdaňovacie obdobie platiteľa. Ďalšie zdaňovacie obdobie platiteľa sa začína dňom nasledujúcim po zrušení konkurzu a končí sa posledným dňom kalendárneho mesiaca, v ktorom bol konkurz zrušený. Po skončení zdaňovacieho obdobia podľa druhej vety je zdaňovacím obdobím takého platiteľa kalendárny mesiac, a to až do konca kalendárneho roka, v ktorom bol konkurz zrušený, a pre nasledujúci kalendárny rok sa určí zdaňovacie obdobie podľa odsekov 1 až 4.

Odsek 4 mi hovorí vlastnými slovami, že: Ak by som náhodou dala listom oznámenie DU, že chcem byť mes. platiteľom, logicky mi vyplýva že do 31.3.2009, pretože do tohto obdobia som 1/4 ročným platiteľom, a dám im vedieť o tejto skutočnosti do tohto obdobia, stávam sa mesačným platiteľom DPH od 1,4.2009, teda po uplynutí kalend. štvrťroka a teda sa stávam mesačným platiteľom, musím však byť ním až do konca roka 2009, nemôžem si opať zmyslieť 1.7, že chcem byť 1/4-ročným.
marcelaf
11.01.09,19:34
Ahojte,

prosim poradte mi v nasledovnej veci: zivnostnik pracuje pre cesku firmu v Nemecku /platia ho v eurach/ pravdepodobne v januari presiahne obrat 35000 €. Je povinny sa zaregistrovat? A ako to bude s DPH, kedze faktury vystavuje pre cesku firmu?
Dakujem.
Zoltán Kovács
11.01.09,19:34
Čítajme ešte raz, prepáčte mám starý zákon, kt. je v Sk, ale myslím, že pre pochopenie problematiky to nevadí.

§ 77
Zdaňovacie obdobie


(1) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.

(3) Ak platiteľ za predchádzajúci kalendárny rok nedosiahol obrat a predpokladá, že za kalendárny rok, v ktorom sa stal platiteľom, dosiahne obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.

(5) Ak je na platiteľa právoplatne vyhlásený konkurz alebo ak je platiteľovi povolené vyrovnanie alebo potvrdené nútené vyrovnanie, končí sa prebiehajúce zdaňovacie obdobie platiteľa dňom, ktorý predchádza vyhláseniu konkurzu, alebo dňom, ktorý predchádza povoleniu vyrovnania. Ďalšie zdaňovacie obdobie platiteľa sa začína dňom právoplatného vyhlásenia konkurzu alebo dňom povolenia vyrovnania alebo dňom potvrdenia núteného vyrovnania a končí sa posledným dňom kalendárneho mesiaca, v ktorom bol právoplatne vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie. Po skončení zdaňovacieho obdobia podľa druhej vety je zdaňovacím obdobím takého platiteľa kalendárny mesiac. Ak ide o platiteľa, ktorému bolo povolené vyrovnanie, je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac do konca kalendárneho roka, v ktorom bolo povolené vyrovnanie, a pre nasledujúci kalendárny rok sa určí zdaňovacie obdobie podľa odsekov 1 až 4.

(6) Dňom zrušenia konkurzu sa končí prebiehajúce zdaňovacie obdobie platiteľa. Ďalšie zdaňovacie obdobie platiteľa sa začína dňom nasledujúcim po zrušení konkurzu a končí sa posledným dňom kalendárneho mesiaca, v ktorom bol konkurz zrušený. Po skončení zdaňovacieho obdobia podľa druhej vety je zdaňovacím obdobím takého platiteľa kalendárny mesiac, a to až do konca kalendárneho roka, v ktorom bol konkurz zrušený, a pre nasledujúci kalendárny rok sa určí zdaňovacie obdobie podľa odsekov 1 až 4.

Odsek 4 mi hovorí vlastnými slovami, že: Ak by som náhodou dala listom oznámenie DU, že chcem byť mes. platiteľom, logicky mi vyplýva že do 31.3.2009, pretože do tohto obdobia som 1/4 ročným platiteľom, a dám im vedieť o tejto skutočnosti do tohto obdobia, stávam sa mesačným platiteľom DPH od 1,4.2009, teda po uplynutí kalend. štvrťroka a teda sa stávam mesačným platiteľom, musím však byť ním až do konca roka 2009, nemôžem si opať zmyslieť 1.7, že chcem byť 1/4-ročným.

Som zvedavý na výklad z DÚ. Podal som dotaz. Počkáme na vyjadrenie. :)
Zita5
11.01.09,19:34
Betka , ale ja chcem byť mesačným od 1.1.2009 , teda ukončím IV.štvrťrok 2008 a napr.12.januára pošlem oznámenie , že od 1.1. som mesačným plátcom .

To je ako príklad.
Rozalka
11.01.09,19:35
Janka, toto je jasné.
Problém je v tom, či to
oznámiť pred začiatkom štvrťroka, v ktorom má byť už zmenené zdaňovacie obdobie
alebo
stačí až v priebehu toho štvrťroka, v ktorom už daňovník chce mať zmenené obdobie.
evina
11.01.09,19:35
Si toho názoru, že ak chcem byť mesačným platiteľom od 1.1., na oznámenie v januári je neskoro?

Ja nie som toho názoru.
§77 hovorí:

4/ Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.

DÚ zmenu zdaňovacieho obdobia zo štvrťročného na mesačného nepovoľuje ale berie na vedomie. Platiteľ sa rozhodol po uplynutí 4. štvrťroka, čo je 31.12.2008 a zmenu je povinný oznámiť do 15 dní. Ak by aj zmeškal toto oznámenie do 15 dní /len tu mu snáď dajú ale pochybujem pokutu za oneskorené oznámenie/, ale nemá to vplyv na zmenu zdaňovacieho obdobia.
Rozalka
11.01.09,19:37
A tá lehota 15 dní sa kde uvádza?
evina
11.01.09,19:38
Janka, toto je jasné.
Problém je v tom, či to
oznámiť pred začiatkom štvrťroka, v ktorom má byť už zmenené zdaňovacie obdobie
alebo
stačí až v priebehu toho štvrťroka, v ktorom už daňovník chce mať zmenené obdobie.

Zmena nastáva k 1.1.2009 a každú zmenu sme povinní oznámiť do 15 dní. Pripnem o chvíľu zo zákona
evina
11.01.09,19:40
A tá lehota 15 dní sa kde uvádza?
511/1992 hľadám ten paragrfa
betka
11.01.09,19:43
Betka , ale ja chcem byť mesačným od 1.1.2009 , teda ukončím IV.štvrťrok 2008 a napr.12.januára pošlem oznámenie , že od 1.1. som mesačným plátcom .

To je ako príklad.

Nie, nie. Zitka o tomto som už dosť popísala a upozorňovala na toto.

Ak som neoznámila do 31.12.2008, že chcem mať ZO kal. mesiac, som platiteľom 1/4-ročným. (osobne si dávam veliké bacha na toto, pretože mám par. 43).
Ak sa chcete stať mes., potom by ste mali upozorniť do konca (podľa môjho názoru) do 31.03.2009, čim sa konči ZO 1/4-ročné. A už potom by ste sa mali stať po oznámení mes. platiteľom od 1.4.2009.

Pozorujem slovíčka v zákone.
betka
11.01.09,19:46
evina
11.01.09,19:52
Nie, nie. Zitka o tomto som už dosť popísala a upozorňovala na toto.

Ak som neoznámila do 31.12.2008, že chcem mať ZO kal. mesiac, som platiteľom 1/4-ročným. (osobne si dávam veliké bacha na toto, pretože mám par. 43).
Ak sa chcete stať mes., potom by ste mali upozorniť do konca (podľa môjho názoru) do 31.03.2009, čim sa konči ZO 1/4-ročné. A už potom by ste sa mali stať po oznámení mes. platiteľom od 1.4.2009.

Pozorujem slovíčka v zákone.

Betka tu veľmi nesúhlasím. Ja sa rozhodnem 31.12.2008 stať sa mesačným platiteľom a od 1.1.2009 aj ním budem, len som povinná do 15 dní to oznámiť DÚ. Z čoho Tebe vyplýva, že mám čakať ešte celý štvrťrok-vyznač mi prosím vetu, aby som vedela ďalej nadviazať ...
Ja upozorňujem znova na fakt, DÚ berie podľa zákona iba na vedomie zmenu zdaňovacieho obdobia./mám oznamovaciu povinnosť, ale nerozhoduje o tom .../
§ 31 zákona o správe daní a poplatkov 511/1992 Z.z. v znení neskorších predpisov.

7/ Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odsekoch 1 až 6, najmä ak zanikne daňovému subjektu daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do 15 dní odo dňa, keď vznikli.Daňový subjekt je povinný vrátiť správcovi dane do 15 dní od ukončenia podnikania alebo po ukončení poberania príjmov z činností podľa odseku 2 osvedčenie o registrácii.

....

12/ Ak nesplní daňový subjekt svoju registračnú alebo oznamovaciu povinnosť, urobí tak správca dane z úradnej moci neodkladne, po zistení skutočností odôvodňujúcich takýto postup. O registrácii z úradnej moci správca dane vydá daňovému subjektu osvedčenie o registrácii a vyzve ho na splnenie povinností podľa odseku 9. Ak po splnení povinností daňovým subjektom podľa odseku 9 správca dane zistí, že je potrebné vykonať zmeny v osvedčení o registrácii, na vykonanie týchto zmien sa primerane vzťahuje odsek 13.

Prvých 6 bodov sa týka registrácií....
Rozalka
11.01.09,20:07
§ 31 zákona o správe daní a poplatkov 511/1992 Z.z. v znení neskorších predpisov.

7/ Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odsekoch 1 až 6, najmä ak zanikne daňovému subjektu daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do 15 dní odo dňa, keď vznikli.Daňový subjekt je povinný vrátiť správcovi dane do 15 dní od ukončenia podnikania alebo po ukončení poberania príjmov z činností podľa odseku 2 osvedčenie o registrácii.


Ja si nemyslím, že uvedené ustanovenia riešia zmenu zdaňovacieho obdobia DPH z Q na M.
Zita5
11.01.09,20:10
Uvod je citácia z DU, kt. bola zaslaná v roku 2007.

http://www.porada.sk/t96501-upozornenie-pre-platitelov-dph.html?highlight=ozn%E1menie

Ale ja neviem nikde nájsť znenie zákona v tom znení čo sa uvádza v linku vyššie .

§ 77
Zdaňovacie obdobie
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html#hore)


(1) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.

(3) Ak platiteľ za predchádzajúci kalendárny rok nedosiahol obrat a predpokladá, že za kalendárny rok, v ktorom sa stal platiteľom, dosiahne obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.

(5) Ak je na platiteľa právoplatne vyhlásený konkurz alebo ak je platiteľovi povolené vyrovnanie alebo potvrdené nútené vyrovnanie, končí sa prebiehajúce zdaňovacie obdobie platiteľa dňom, ktorý predchádza vyhláseniu konkurzu, alebo dňom, ktorý predchádza povoleniu vyrovnania. Ďalšie zdaňovacie obdobie platiteľa sa začína dňom právoplatného vyhlásenia konkurzu alebo dňom povolenia vyrovnania alebo dňom potvrdenia núteného vyrovnania a končí sa posledným dňom kalendárneho mesiaca, v ktorom bol právoplatne vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie. Po skončení zdaňovacieho obdobia podľa druhej vety je zdaňovacím obdobím takého platiteľa kalendárny mesiac. Ak ide o platiteľa, ktorému bolo povolené vyrovnanie, je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac do konca kalendárneho roka, v ktorom bolo povolené vyrovnanie, a pre nasledujúci kalendárny rok sa určí zdaňovacie obdobie podľa odsekov 1 až 4.

(6) Dňom zrušenia konkurzu sa končí prebiehajúce zdaňovacie obdobie platiteľa. Ďalšie zdaňovacie obdobie platiteľa sa začína dňom nasledujúcim po zrušení konkurzu a končí sa posledným dňom kalendárneho mesiaca, v ktorom bol konkurz zrušený. Po skončení zdaňovacieho obdobia podľa druhej vety je zdaňovacím obdobím takého platiteľa kalendárny mesiac, a to až do konca kalendárneho roka, v ktorom bol konkurz zrušený, a pre nasledujúci kalendárny rok sa určí zdaňovacie obdobie podľa odsekov 1 až 4.


Alebo ,ak sa to nachádza v nejakom usmernení , alebo v Zákone o správe daní a poplatkov , prosím prilepte to .
evina
11.01.09,20:13
Uvod je citácia z DU, kt. bola zaslaná v roku 2007.

http://www.porada.sk/t96501-upozornenie-pre-platitelov-dph.html?highlight=ozn%E1menie

Link DRSR, ktorý je pripojený hovorí podľa mňa o tom, že Tí, ktorí už oznámili, že budú mesačnými platiteľmi a boli aj v roku 2008 mesačnými napriek nedosiahnutému obratu, musia znovu oznámiť k 31.12.2008, že pokračujú v mesačnom platiteľstve, lebo ich pôvodné oznámenie , ktoré bolo napríklad k 1.7.2008 platí do konca kalendárneho roka, t.j. 31.12.2008..
Ale ja , ak sa rozhodnem 31.12. 2008 /t.j. po ukončení štvrťroka/, že od. 1.1.2009 budem mesačným, tak mi to tiež platí len do 31.12.2009, a potom ak nedosiahnem obrat dávam do 31.12.2009 nové oznámenie...a prvé oznámenie v zmysle 511-nástky podľa mňa som povinná dať 15 dní po začiatku danej udalosti, t.j. 12. januára 2009

Pre prvé oznámenie nie je v zákone určené žiadne oznámenie vopred, aspoň ja ho tam nevidím, preto ak je prosím upozorniť ...
betka
11.01.09,20:18
Dievčatá, ja sa nevadím.
Som len veľmi rada, že mám takéhoto správcu, kt. ma o všetkom upozorňuje a dáva všetko písomne (budem rada, ak sa mi veľa, veľa rokov nezmení takéto konštatovanie). Keby boli všetci spávcovia taký, dobre by sa nám spolupracovalo všetkým, verte mi. Toť toľko.
Johanka
11.01.09,20:21
Hmm, ale to nie je dôvod všetko mu "zožrať" :).
Preveríme, prilepíme ;).
Zita5
11.01.09,20:21
Dievčatá, ja sa nevadím.
Som len veľmi rada, že mám takéhoto správcu, kt. ma o všetkom upozorňuje a dáva všetko písomne (budem rada, ak sa mi veľa, veľa rokov nezmení takéto konštatovanie). Keby boli všetci spávcovia taký, dobre by sa nám spolupracovalo všetkým, verte mi. Toť toľko.

Betka , nikto sa nechce vadiť , len skutočne je aj v mojom záujme mať v tom jasno i napriek tomu , že ja momentálne uvedenú záležitosť neriešim .Veľmi budem rada , ako to bude všetko zrejmé a jasné nám všetkým.:)
betka
11.01.09,20:28
Dievčatá, nechcem byť tak celkom mimotemy, ale zoberme si, že naša 511 hovorí o niečom.........

A na druhej strae si zoberme nejaké tie KR, kt. mi taktiež hovoria o niečom:
Ak nechcem zahrniavať KR do základu dane roka 2008 som povinná oznámiť správcovi dane najneskôr do 31.12.2007. že nebudú súčasťou ZD roka 2008. Nemám tu lehotu do nejakého 15-dňa, t.j. 15.1.2008 podľa správy?. Alebo sa mýlim???

;);););););) Kde je pravda? Niekedy sa ťažko číta mimo riadkov, a niekedy sa to ani nedá
evina
11.01.09,20:29
[/color]

Ja si nemyslím, že uvedené ustanovenia riešia zmenu zdaňovacieho obdobia DPH z Q na M.

Zákon o správe daní a poplatkov o.i.rieši všeobecne lehoty pre daňové konanie. Tieto lehoty platia pre všetky konania ak v osobitnom zákone nie je uvedené inak. Zákon o DPH nerieši, resp. neudáva žiadnu lehotu na podanie tohto oznámenia, tak je platná lehota z 511-nástky.

Paragraf 31 hovorí o registračnej a oznamovacej povinnosti. K DPH sme sa registrovali ako štvrťroční platitelia a vykonávame zmenu registrácie ak sa chceme zmeniť na mesačného, tak nám podľa tohto paragrafu vznika 15-dňová povinnosť na oznámenie zmeny.

Podľa tohto paragrafu teda sme napríklad povinní, ak dôjde k zmenám skutočností zakladajúcich registračnú alebo oznamovaciu povinnosť, alebo ak zanikne daňová povinnosť pri niektorej dani, alebo ak dôjde k zmenám údajov, ktoré daňovník oznamuje pri plnení registračnej alebo oznamovacej povinnosti konať do 15 dní od vzniku zmeny. Napríklad sa zmení sídlo právnickej osoby, trvalý pobyt fyzickej osoby, obchodné meno, otvorí si nové účty alebo rozšíri predmet činnosti a teda aj zmena platiteľa z kvartálneho na mesačného.
evina
11.01.09,20:32
Dievčatá, nechcem byť tak celkom mimotemy, ale zoberme si, že naša 511 hovorí o niečom.........

A na druhej strae si zoberme nejaké tie KR, kt. mi taktiež hovoria o niečom:
Ak nechcem zahrniavať KR do základu dane roka 2008 som povinná oznámiť správcovi dane najneskôr do 31.12.2007. že nebudú súčasťou ZD roka 2008. Nemám tu lehotu do nejakého 15-dňa, t.j. 15.1.2008 podľa správy?. Alebo sa mýlim???

;);););););) Kde je pravda? Niekedy sa ťažko číta mimo riadkov, a niekedy sa to ani nedá

15-dňová lehota na oznamovaciu povinnosť je daná všeobecne 511-nástkou. Každý zákon však môže určiť iné lehoty na vybrané skutočnosti, preto sa v 511-nástke používa formulka čarovná "ak osobitný predpis neurčuje inak"....
a v tomto prípade zákon o DPH neurčuje inak a ani nikde nepíše, že som to povinná urobiť vopred.
dalilada
11.01.09,20:34
Johanka
11.01.09,20:34
Dievčatá, nechcem byť tak celkom mimotemy, ale zoberme si, že naša 511 hovorí o niečom.........

A na druhej strae si zoberme nejaké tie KR, kt. mi taktiež hovoria o niečom:
Ak nechcem zahrniavať KR do základu dane roka 2008 som povinná oznámiť správcovi dane najneskôr do 31.12.2007. že nebudú súčasťou ZD roka 2008. Nemám tu lehotu do nejakého 15-dňa, t.j. 15.1.2008 podľa správy?. Alebo sa mýlim???

;);););););) Kde je pravda? Niekedy sa ťažko číta mimo riadkov, a niekedy sa to ani nedá
... lenže na KR je lehota jasne daná:
§ 17 ods.17 Zákona o dani z príjmov
(17) Ak daňovník pred začatím zdaňovacieho obdobia doručí správcovi oznámenie o nezahrnovaní kurzových rozdielov vznikajúcich v účtovníctve z dôvodu nezrealizovaného inkasa pohľadávok alebo neuhradených platieb záväzkov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, do základu dane v období, v ktorom o nich účtuje, zahrnú sa tieto rozdiely do základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k inkasu alebo odpisu pohľadávky alebo platbe alebo odpisu záväzku. V zdaňovacom období, v ktorom tento daňovník doručí správcovi dane oznámenie o ukončení nezahrnovania týchto kurzových rozdielov do základu dane, zahrnie do základu dane aj Kurzové rozdiely vyčíslené v účtovníctve, nezahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach.
betka
11.01.09,20:37
Podľa 511 registrujem alebo oznamujem:
- registrácia na povolenie alebo oprávnenie na podnikanie, na prenájom
- oznamujem zriadenie stálej revádzkárne..
- registrácia na zrážanie dane, alebo preddavkov na daň
- oznamujem zánik daňovej povinnosti pri niektorej z daní

Skúste mi napísať odsek, čo oznamujem ešte konktétnejšie pri tomto spôsobe.

Ja som sa regostrovala za platiteľa DPH. Ak by mi zanikla povinnosťz dane DPH, som povinná podľa odseku 7 správy daní a poplatkov. Túto skutočnosť oznamujem. Tieto skutočnosti sú v par. 31 taxat.vymedzené.
Oznámenie o zmene ZO DPH mi vymedzuje zákon o DPH.

A už sa nevadím.
evina
11.01.09,20:46
Podľa 511 registrujem alebo oznamujem:
- registrácia na povolenie alebo oprávnenie na podnikanie, na prenájom
- oznamujem zriadenie stálej revádzkárne..
- registrácia na zrážanie dane, alebo preddavkov na daň
- oznamujem zánik daňovej povinnosti pri niektorej z daní

Skúste mi napísať odsek, čo oznamujem ešte konktétnejšie pri tomto spôsobe.

Ja som sa regostrovala za platiteľa DPH. Ak by mi zanikla povinnosťz dane DPH, som povinná podľa odseku 7 správy daní a poplatkov. Túto skutočnosť oznamujem. Tieto skutočnosti sú v par. 31 taxat.vymedzené.
Oznámenie o zmene ZO DPH mi vymedzuje zákon o DPH.

A už sa nevadím.

§ 31 hovorí o všetkých registráciách a oznamovacích povinnostiach.


9/ Registrácia alebo oznámenie podľa tohto zákona alebo osobitného zákona 6eb) sa predkladá správcovi dane....

Pozn. 6eb hovorí o zákone o DPH

neoznamujeme len zánik dane, ale každú zmenu registrácie a zmena zdaňovacieho obdobia je zmenou registrácie DPH, tam sme sa zaškrtnutím určili na kvartálneho platiteľa....

P.s. mrzí ma, že máš pocit, že sa vadíme...
Ešte Ťa poprosím, Ty máš také stanovisko z DÚ, lebo vyššie píšeš, že si rada, že Ti správca všetko píše
Johanka
11.01.09,20:48
Aké vadenie ? Toto je náhodou užitočná debata. Určite užitočnejšie vynaložený čas ako darebákom vyhľadávať to, čo by si aj sami mohli, len sa im nechce ;).
A pre menej znalých je tu aspoň pekný prierez rôznymi oznamovacími povinnosťami :).
betka
11.01.09,20:55
Toto bol citát odpísaný od slova do slova z r. 2007

V zmysle par. 77/4 zákona 2222/2004 o DPH podľa odseku 2 alebo 3 (platiteľ u kt. je ZO kalendárny štvrťrok) si môže zvoliť za ZO kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne DU. Zmenu ZO môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené ZO platí do konca kalendárneho roka.

Na základe uvedeného upozorňujeme platiteľov DPH, kt. v zmysle 77/4 zákona 222/2004 o DPH v znení neskorších predpiso zvolili za ZO kalendárny mesiac napriek tomu, že nedosiahli zákonom požadovaný obrat, že takto nimi zvolené ZO platí v zmysle citovaných ustanovení zákona len do 31.12. príslušného kalendárneho roka. V prípade, že aj naďalej (napriek tomu, že nedosahli zákonom stanovený obrat-najmenej 10 mil. Sk za predchádzajúci kalendárny rok) chcú mať ZO kalendárny mesiac, sú povinný do 31.12. príslušného kalendárneho roka písomne oznámiť správcovi dane, že od 1.1. nasledujúceho roka chcú mať zvolené ZO kalendárny mesiac.

V prípade, že tak neurobia a v predchádzajúcom kalendárnom roku nedosiahli obrat najmenej 10 mil. Sk, od 1.1 nasledujúceho roka je pre nich ZO kalendárny štvrťrok.

Dokonca i tičným bolo zvýrazňované ako v pripnutom linku.
Johanka
11.01.09,21:00
Betka, ale ako čítam tak čítam, nikde nevidím, že ak som mala napr. v roku 2008 obrat menej ako 10 mil., bola Q platiteľ DPH a chcem byť od 1.1.2009 mesačný platiteľ, musím to oznámiť do 31.12.2008 ...
Okrem toho si myslím, že ide o krásny príklad k § 13 ods.1 Zákona o správe daní a poplatkov.
... alebo mám slabé oči :).
evina
11.01.09,21:02
Toto bol citát odpísaný od slova do slova z r. 2007

V zmysle par. 77/4 zákona 2222/2004 o DPH podľa odseku 2 alebo 3 (platiteľ u kt. je ZO kalendárny štvrťrok) si môže zvoliť za ZO kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne DU. Zmenu ZO môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené ZO platí do konca kalendárneho roka.

Na základe uvedeného upozorňujeme platiteľov DPH, kt. v zmysle 77/4 zákona 222/2004 o DPH v znení neskorších predpiso zvolili za ZO kalendárny mesiac napriek tomu, že nedosiahli zákonom požadovaný obrat, že takto nimi zvolené ZO platí v zmysle citovaných ustanovení zákona len do 31.12. príslušného kalendárneho roka. V prípade, že aj naďalej (napriek tomu, že nedosahli zákonom stanovený obrat-najmenej 10 mil. Sk za predchádzajúci kalendárny rok) chcú mať ZO kalendárny mesiac, sú povinný do 31.12. príslušného kalendárneho roka písomne oznámiť správcovi dane, že od 1.1. nasledujúceho roka chcú mať zvolené ZO kalendárny mesiac.

V prípade, že tak neurobia a v predchádzajúcom kalendárnom roku nedosiahli obrat najmenej 10 mil. Sk, od 1.1 nasledujúceho roka je pre nich ZO kalendárny štvrťrok.

Dokonca i tičným bolo zvýrazňované ako v pripnutom linku.

No k tomu som písala už vyššie, nevedela som, že to je ono. To platí podľa mňa pre tých, ktorí sú už v roku 2008 mesačnými /bez obratu 10.mil./ a chcú byť aj ďalej v roku 2009. To oznámenie im platíí len do konca kalendárneho roka tak musia znova do 31.12.

Ak by som sa aj mýlila, pri všetkej snahe nevidím oporu v § 77 zákona. Ten nerieši žiadnu lehotu dokedy oznámiť, len to, že mesačné platiteľstvo po doručenom oznámení mi platí do konca kalendárneho roka. A myslím si, že dokonca aj Tí, ktorí chcú ďalej pokračovať majú čas do 15 dní od vzniku skutočností.....

§77
a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.
Teda hovorí o platnosti zda§ovacieho obdobia a nie dokedy som to povinná oznámiť. Takže teraz som si to prečítala znova a podľa toho čo vidím ja majú všetci čas na Oznámenie do 15 dní....alebo ešte som ochotná pripustiť -ako určí správca, čo však nie je všobšcne záväzný predpis. O.i. Ja 31.12. ani neviem obrat a môžem ho prešvihnúť nad 10 mil...:D .
betka
11.01.09,21:27
OK, OK dievčatá. Ja som konala vo vlastnom záujme. Ak by som niečo pokašľala len tým, že by som to náhodou neodovzdala do konca roka, a malo by to tak byť, dostala by som firmu, kt. robím účto do veľmi pekelnej situácie, určite až do krachu. Takže sa nevadím a som rada, že som tak uskutočnila. Moje subjekty beriem vážnejšie ako seba. Sebe vždy všetko dose...m, alebo zmeškám lehoty.:mee::mee: Som jednoducho darebáčka vo svojom.:D
evina
11.01.09,21:33
OK, OK dievčatá. Ja som konala vo vlastnom záujme. Ak by som niečo pokašľala len tým, že by som to náhodou neodovzdala do konca roka, a malo by to tak byť, dostala by som firmu, kt. robím účto do veľmi pekelnej situácie, určite až do krachu. Takže sa nevadím a som rada, že som tak uskutočnila. Moje subjekty beriem vážnejšie ako seba. Sebe vždy všetko dose...m, alebo zmeškám lehoty.:mee::mee: Som jednoducho darebáčka vo svojom.:D

Iste opatrnosť je vždy lepšia.... ale aj tak si myslím, že mesačným platiteľom by ste sa stali aj za skutočnosti, že by ste túto zmenu neoznámili ,čomu by Vás asi správca vyzval hne´d po podaní mesačného DP /to je nakoniec aj ďalej v zákone 511 písané.../. Mesačné platiteľstvo by Vám nemohol zrušiť a mohol by Vás potentočkovať za nesplnenie oznamovacej povinnosti...
ale ešte si to overím a napíšem ...:D
betka
11.01.09,21:48
Našla som iba takéto prkotiny, kde nie sú dátumy a iba o tom diskutujeme, nič nové.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/data/euro_dphzi.pdf

http://www.uctovnictvo.sk/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=323


Tu sú aspoň nejaké dátumy. ALE je to také STARÉ, ..........................


Správne určenie zdaňovacieho obdobia platiteľa DPH od 1. januára 2003
tm.jpg (458 bytes)

Určenie zdaňovacieho obdobia platiteľa dane z pridanej hodnoty sa riadi ustanoveniami § 40 zákona č. 289/1995 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“).

Zdaňovacie obdobie platiteľa DPH je kratšie ako kalendárny rok. Je to buď kalendárny mesiac alebo kalendárny štvrťrok. Platiteľ DPH určuje a je zodpovedný za správne určenie svojho zdaňovacieho obdobia pre DPH sám. Zdaňovacie obdobie platiteľovi nestanovuje správca dane. Z § 40 zákona vyplýva, že zdaňovacie obdobie je platiteľ povinný určiť na každý kalendárny rok vždy od 1. januára kalendárneho roku, nakoľko podľa § 40 zákona pri určení zdaňovacieho obdobia sa vychádza z obratu dosiahnutého za predchádzajúci kalendárny rok. Platiteľ v prvom rade teda správne určí dosiahnutý obrat za predchádzajúci kalendárny rok. Obrat na účely zákona o DPH vymedzuje § 2 ods. 6 písm. e) zákona [do 31. 12. 2002 § 2 ods. 5 písm. e) zákona].

Obratom sú príjmy a výnosy za zdaniteľné plnenia v tuzemsku bez plnení oslobodených od dane podľa § 26 zákona, prípadne znížené o daň na výstupe. Je potrebné si uvedomiť, že do obratu sa započítavajú príjmy a výnosy za zdaniteľné plnenia, ktorých miestom plnenia v zmysle § 6 zákona je tuzemsko. Príjmy a výnosy za zdaniteľné plnenia s miestom plnenia mimo tuzemska nie sú na účely citovaného zákona obratom. Obratom taktiež nie sú na tento účel príjmy a výnosy za plnenia, ktoré v zmysle zákona nie sú zdaniteľnými plneniami, a to napr. plnenia podľa § 2 ods. 4 zákona (do 31. 12. 2002 § 2 ods. 3 zákona) a prevod pozemkov [§ 2 ods. 1 písm. c) zákona]. Do uvedených príjmov a výnosov na účely zistenia obratu pre DPH sa tiež nezapočítavajú ani príjmy a výnosy za zdaniteľné plnenia oslobodené od dane podľa § 26 zákona. Na účely určenia obratu platiteľ dane započítava príjmy a výnosy, ktoré tvoria obrat, znížené o daň na výstupe, čo znamená príjmy a výnosy za zdaniteľné plnenia v tuzemsku bez dane na výstupe.

Potreba a význam definície obratu na účely zákona o DPH sú dôležité najmä z dôvodu:

*

zistenia, či osoba podliehajúca dani je alebo nie je povinná registrovať sa (predložiť žiadosť o registráciu za platiteľa dane na príslušnom daňovom úrade) ako platiteľ DPH podľa § 4 zákona,
*

zistenia, či platiteľ dane spĺňa podmienky a môže požiadať o zrušenie registrácie platiteľa dane podľa § 43 ods. 1 zákona,
*

správnosti určenia zdaňovacieho obdobia platiteľa podľa § 40 zákona.

Podľa § 40 zákona je zdaňovacím obdobím platiteľa kalendárny mesiac, s výnimkou, ak platiteľ nedosiahne za predchádzajúci kalendárny rok obrat 10 mil. Sk a viac. Teda ak dosiahne obrat za predchádzajúci kalendárny rok nižší ako 10 mil. Sk, jeho zdaňovacím obdobím je potom kalendárny štvrťrok. Platiteľ dane dňom 1. januára každého roka určí svoje zdaňovacie obdobie podľa obratu dosiahnutého v predchádzajúcom kalendárnom roku.

Od 1. januára 2003 nastávajú v § 40 zákona dve závažné zmeny:

1. Ruší sa § 40 ods. 3 zákona: V znení platnom do 31. 12. 2002 platiteľ dane, na ktorého sa pri určení zdaňovacieho obdobia vzťahoval § 40 ods. 2 zákona, jeho zdaňovacím obdobím teda bol kalendárny štvrťrok, mohol si určiť ako zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť mal povinnosť oznámiť daňovému úradu. Tým, že sa ruší § 40 ods. 3 zákona, pre platiteľa dane platí určenie zdaňovacieho obdobia podľa § 40 ods. 1 alebo 2 zákona, a to buď kalendárny mesiac alebo kalendárny štvrťrok tak, ako mu to vyplýva z dosiahnutého obratu za predchádzajúci kalendárny rok. Takto určené zdaňovacie obdobie nemôže platiteľ zmeniť. Od 1. 1. 2003 môže byť zdaňovacím obdobím platiteľa iba také zdaňovacie obdobie, ktoré mu vychádza z dosiahnutého obratu roku 2002, a to:

*

ak platiteľ za rok 2002 dosiahne obrat 10 mil. Sk a viac, potom jeho zdaňovacím obdobím v roku 2003 je kalendárny mesiac,
*

ak platiteľ za rok 2002 dosiahne obrat nižší ako 10 mil. Sk, potom jeho zdaňovacím obdobím v roku 2003 je kalendárny štvrťrok.

2. Platitelia, ktorí vykonávajú zda- niteľné plnenia spoločne na základe zmluvy o združení, určia svoje zdaňovacie obdobie po roku 2003 (teda pre rok 2003 a následné roky) podľa § 40 ods. 1 a 2 zákona, teda podľa dosiahnutého celkového obratu za predchádzajúci kalendárny rok. Od 1. 1. 2002 (pre rok 2002) pre platiteľov, ktorí vykonávali zdaniteľné plnenia spoločne na základe zmluvy o združení, podľa § 40 ods. 2 zákona (posledná veta) a § 46b ods. 6 zákona platilo, že ich zdaňovacím obdobím je iba kalendárny mesiac. Tieto ustanovenia zákona sa od 1. 1. 2003 menia takto:

*

z § 46b zákona sa vypúšťa ustanovenie ods. 6 a súčasne v § 40 ods. 2 sa ruší druhá veta, ktorá stanovovala, že toto ustanovenie, ktoré definuje štvrťročné zdaňovacie obdobie, sa nevzťahuje na platiteľov vykonávajúcich zdaniteľné plnenia spoločne na základe zmluvy o združení,
*

v § 40 ods. 2 zákona posledná veta znie: „Platitelia, ktorí vykonávajú zdaniteľné plnenia spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do celkového obratu obraty jednotlivých osôb a ich spoločný obrat.“

Aj platitelia vykonávajúci zdaniteľné plnenia spoločne na základe zmluvy o združení sú teda od 1. 1. 2003 povinní určiť svoje zdaňovacie obdobie na základe dosiahnutého obratu v predchádzajúcom roku (roku 2002), ktorý určia ako celkový obrat. Do celkového obratu započítajú obraty jednotlivých osôb v združení a ich spoločný obrat. Pokiaľ tento celkový obrat za rok 2002 dosiahne 10 mil. Sk a viac, potom je zdaňovacím obdobím pre rok 2003 u všetkých platiteľov v združení kalendárny mesiac, teda zdaňovacie obdobie určené podľa § 40 ods. 1 zákona o DPH. Ak tento celkový obrat je za rok 2002 nižší ako 10 mil. Sk, potom je zdaňovacím obdobím pre rok 2003 u všetkých platiteľov v združení kalendárny štvrťrok, teda zdaňovacie obdobie určené podľa § 40 ods. 2 zákona o DPH.

Novoregistrovaný platiteľ dane často nesprávne postupuje pri určení svojho prvého zdaňovacieho obdobia. Prvým zdaňovacím obdobím je kalendárny mesiac (pri mesačnom zdaňovacom období) a kalendárny štvrťrok (pri štvrťročnom zdaňovacom období), v ktorom sa osoba podliehajúca dani stala platiteľom (§ 40 ods. 3 zákona). Zdaňovacie obdobie novoregistrovaného platiteľa je určené podľa § 40 ods. 1 a 2 zákona. Ak sa osoba podliehajúca dani stane platiteľom v priebehu kalendárneho mesiaca alebo kalendárneho štvrťroka, začína plynúť prvé zdaňovacie obdobie odo dňa, kedy sa stala platiteľom, teda odo dňa, od ktorého bola registrovaná ako platiteľ dane (§ 40 ods. 4 zákona o DPH).

Príklad č. 1:
Platiteľ mal v roku 2002 štvrťročné zdaňovacie obdobie stanovené podľa obratu dosiahnutého v roku 2001, ktorý dosiahol vo výške 8,5 mil. Sk. V roku 2002 jeho obrat dosiahol výšku 13,8 mil. Sk, čo je nad 10 mil. Sk, a preto sa mení jeho zdaňovacie obdobie zo zákona od 1. 1. 2003 na kalendárny mesiac. Od 1. 1. 2003 je povinný správať sa ako platiteľ s mesačným zdaňovacím obdobím, t. j. v roku 2003 podá prvé daňové priznanie za mesiac január 2003 do termínu 25. 2. 2003.

Príklad č. 2:
Platiteľ mal neustále a tiež v roku 2002 zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac, i keď podľa dosiahnutého obratu za kalendárny rok malo byť jeho zdaňovacie obdobie kalendárny štvrťrok. Platiteľ využil § 40 ods. 3 zákona s tým, že pokiaľ sa na neho vzťahoval pri určení zdaňovacieho obdobia § 40 ods. 2 zákona, mohol svoje zdaňovacie obdobie určiť ako kalendárny mesiac.

V roku 2002 dosiahol obrat vo výške 8,5 mil. Sk. Je povinný od 1. 1. 2003 správať sa ako platiteľ so štvrťročným zdaňovacím obdobím, t. j. v roku 2003 podá prvé daňové priznanie za I. kalendárny štvrťrok 2003 do termínu 25. 4. 2003. Platiteľ už nemá možnosť určiť si zdaňovacie obdobie ako kalendárny mesiac.

Príklad č. 3:
Sú traja platitelia – fyzické osoby A, B a C, ktorí v roku 2002 vykonávali zdaniteľné plnenia spoločne na základe zmluvy o združení. V zmysle platných ustanovení § 46b ods. 6 a § 40 ods. 2 zákona v roku 2002 bol zdaňovacím obdobím všetkých troch platiteľov kalendárny mesiac. Uzavreli zmluvu o združení na vykonávanie maliarskych a natieračských prác a iných drobných stavebných prác. Prvý subjekt A a druhý subjekt B nevykonávajú okrem tejto činnosti žiadnu inú činnosť. Tretí subjekt C okrem týchto činností má aj maloobchodnú predajňu. Na účely stanovenia zdaňovacieho obdobia pre rok 2003 musia sledovať svoj celkový obrat.

Variant I.:

Za rok 2002 dosiahli príjmy:

*

za činnosti združenia 6 235 820 Sk
*

subjekt C za maloobchodnú predajňu 3 726 280 Sk

Celkový obrat 9 962 100 Sk.

Zdaňovacím obdobím všetkých troch platiteľov v roku 2003 bude kalendárny štvrťrok. Platitelia v roku 2003 podajú prvé daňové priznanie za I. kalendárny štvrťrok 2003 do termínu 25. 4. 2003. Platitelia nemajú možnosť určiť si zdaňovacie obdobie ako kalendárny mesiac.

Variant II.:

Za rok 2002 dosiahli príjmy:

*

za činnosti združenia 6 235 820 Sk
*

subjekt C za maloobchodnú predajňu 5 726 280 Sk

Celkový obrat 11 962 100 Sk.

Zdaňovacím obdobím všetkých 3 platiteľov v roku 2003 bude kalendárny mesiac. Platitelia v roku 2003 podajú prvé daňové priznanie za január 2003 do termínu 25. 2. 2003. Platitelia si nemôžu určiť zdaňovacie obdobie ako kalendárny štvrťrok.

Príklad č. 4:
Osoba podliehajúca dani je registrovaná ako platiteľ DPH od 11. februára 2003. Jej zdaňovacím obdobím je kalendárny mesiac, nakoľko za predchádzajúci rok (rok 2002) dosiahla obrat viac ako 10 mil. Sk. Jej prvým zdaňovacím obdobím je mesiac február 2003, a to odo dňa, kedy sa stala platiteľom, t. j. od 11. 2. 2003 (§ 40 ods. 4 zákona platného od 1. 1. 2003). Za zdaňovacie obdobie je povinná do 25. marca 2003 predložiť daňové priznanie ako za svoje prvé zdaňovacie obdobie. V tomto daňovom priznaní uvedie údaje o prijatých a uskutočnených zdaniteľných plneniach za obdobie od 11. – 28. februára 2003.

Príklad č. 5:
Osoba podliehajúca dani sa stane platiteľom od 1. februára 2003. Jej zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok, nakoľko za predchádzajúci rok (rok 2002) nedosiahla obrat 10 mil. Sk. Jej prvým zdaňovacím obdobím je I. kalendárny štvrťrok 2003 a je povinná do 25. apríla 2003 predložiť daňové priznanie za prvé zdaňovacie obdobie, v ktorom uvedie údaje o prijatých a uskutočnených zdaniteľných plneniach za obdobie od 1. februára do 31. marca 2003.

Príklad č. 6:
Osoba podliehajúca dani začala podnikať od 1. februára 2003, podala žiadosť o registráciu za platiteľa DPH a stane sa platiteľom od 1. mája 2003. V roku 2002, nakoľko nepodnikala, nedosiahla žiadny obrat, preto na určenie zdaňovacieho obdobia je dôležité, aký obrat predpokladá v kalendárnom roku 2003. Predpokladá, že v roku 2003 dosiahne obrat nižší ako 10 mil. Sk. Jej zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Jej prvým zdaňovacím obdobím je II. kalendárny štvrťrok 2003 a je povinná do 25. júla 2003 predložiť daňové priznanie za svoje prvé zdaňovacie obdobie, v ktorom uvedie údaje o prijatých a uskutočnených zdaniteľných plneniach za obdobie od 1. mája do 30. júna 2003.

Ing. Helena Kováčiková
.
ld.jpg (555 bytes)

Späť
betka
11.01.09,22:35
Baby jedny zákonné:D:D Vy mi nedáte spať? :D Opäť som zapla počítač.:mee:

Iba také úvahy:
Čo oznamujem?
- vznik a zánik nejakej povinnosť voči DU.

Ak mám zmenu ZO ide o oznamovaciu povinnosť v zmysle 511?
- podľa mňa nie. Nejde o lehoty v zmysle tohto zákona.

511 mi hovorí, o oznamovacej povinnosti.

Par. 77 mi automaticky hovorí.
Ak nedosiahnem obrat 10 mil Sk (som v Sk, eurá ešte nepočítam:D), od 1.1.2009 mám ZO automaticky 1/4-ročné (odsek 2,3).

Čo chcem vlastne 1.1.2009 oznámiť?
- že chcem mať ZO kalednárny mesiac?
- dá sa niečo spätne preoznámiť?
Automaticky som 1/4 platiteľ.

Mám nejakú povinnosť? Chcem mať nejakú povinnosť? Vzniklo mi niečo povinné na oznámenie?
Asi nie.
Možno som sa mala zbadať skôr a dať v roku 2008 citujem: a túto skutočnosť písomne oznámi DU.

Podľa môjho názoru, ak by sa ma dotýkala 511 a jej oznamovacia povinnosť k uvedenej dani, potom by mala byť znenie uvedenej 77/4 nasledovné:
Platiteľ podľa odseku 2 a 3 si môže zvoliť za ZO kalendárny mesiac a táto skutočnosť podlieha oznamovacej povinnosti.

Podľa mňa sú oznamovacia povinnosť a skutočnosť o oznámení dve rôznorodé veci. (asi mi už šibe)

V rámci oznamovacej povinnosti mám povinnosti, kt. nesie par. 31 (môžem brať do úvahy par. 13 zákona o správe, ako ste už baby uviedli, ale myslím, že tieto lehoty sú zrejme nie s kostolným poriadkom. Ak by som poslala oznámenie - nie oznamovaciu povinnosť, že chcem byť mesačným platiteľom DPH, mohla som tak učiniť v zmysle tohto par. telegraficky, faxom, elektronicky do 31.12.2008 a na základe tohto potom doručím správcovi........)

Idem spať, čaute:)
evina
11.01.09,23:19
Betka nekomplikuj sebe sa ...:D
Zákon o DPH Ti dovoľuje si po skončení štvrťroka zmeniť zdaňovacie obdobie od 1. nasledujúceho mesiaca. Dáva Ti len dve povinnosti - oznámiť to DÚ /je to oznamovacia povinnosť podľa mňa/ a mať toto obdobie do konca kalendárneho roka /do tohto obdobia platí aj uvedené oznámenie/. Ty predsa môžeš zmeniť zdaňovacie obdobie aj k 1.7. Zákon o DPH Ti nepredpisuje žiadnu lehotu, ktorú musíš na toto oznámenie dodržať, ja ani nikde nevidím, že to mám urobiť vopred, ale patrilo by sa do podania DP za daný štvrťrok aspoň :D..... Ak nechceš akceptovať tú 15 dňovú lehotu /ktorú by som ja akceptovala/ z 511 prosím, ale potom máš priestor ešte väčší-lebo v zákone o DPH nemáš žiadnu lehotu... aspoň ja to tak vidím :)

P.s. Kto sa bojí , nech to oznámi vopred, ve´d tým sa nič nepokazí...Rozhodnutie mesačného platiteľa predpokladám nepadne za jeden deň...
Monika V.
12.01.09,07:33
Ešte raz sa vrátim k mojej včerajšej otázke, pretože aj keď pri príjme za 1/2008 - 12/2008 - 1 239 640,-Sk sa netreba do 20.1.2009 prihlásiť na DPH, po opätovnom prečítaní zákona som to pochopila tak, že sa ale treba prihlásiť do 20.2.2009. Za 2/2008 - 1/2009 je príjem 1 046 440,-Sk, a hranica 35000€ by sa nepresiahla. Je to teda tak, že ak 31.12.2008 prekročím 35000€, nemusím sa prihlásiť na DPH do 20.1.09, ale aj tak sa musím do 20.2.09 a výsledok je vlastne ten istý len s mesačným oneskorením?
Zita5
12.01.09,07:45
Ešte raz sa vrátim k mojej včerajšej otázke, pretože aj keď pri príjme za 1/2008 - 12/2008 - 1 239 640,-Sk sa netreba do 20.1.2009 prihlásiť na DPH, po opätovnom prečítaní zákona som to pochopila tak, že sa ale treba prihlásiť do 20.2.2009. Za 2/2008 - 1/2009 je príjem 1 046 440,-Sk, a hranica 35000€ by sa nepresiahla. Je to teda tak, že ak 31.12.2008 prekročím 35000€, nemusím sa prihlásiť na DPH do 20.1.09, ale aj tak sa musím do 20.2.09 a výsledok je vlastne ten istý len s mesačným oneskorením?

Pozrite priložený dokument , je to tam vysvetlené aj s príkladom .
Zita5
12.01.09,07:55
Baby jedny zákonné:D:D Vy mi nedáte spať? :D Opäť som zapla počítač.:mee:


Betka ja som už v sobotu nemohla spať , lebo sme sa s Rozalkou nevedeli dohodnúť , že kde je pravda ohľadne § 77 a ozn.povinnosti :);)
Rozalka zdielala názor , ktorý sa stotožňuje s Vašim a ja som si zasa tvrdila svoje , tak ako som uvádzala v príklade v predchádzajúcom príspevku http://www.porada.sk/913051-post44.html a vlastne prikláňam sa k názoru eviny .
Ale o tom to je , že vlastne chceme docieliť , aby nám táto problematika okolo oznamovania bola jasná .:) Už som aj ja poslala dopyt na DRSR , tak sa teším na odpoveď.
ekopo
12.01.09,07:58
Poprosila by som niekoho, kto by mi mohol potvrdiť alebo vyvrátiť máj názor, a to: či obrat v JÚ sú všetky príjmy - aj za faktúry z predchádzajúcich rokov, spolu s preplatkom ZP!?
Ide o moju kamarátku a príjmy za 1/2008 - 12/2008 sú 1 249 890,-Sk - predpokladám, že do 20.1.2009 sa nemusí prihlásiť ako platca DPH NEMUSÍ, a za 2/2008 - 1/2009 je 1 056 690,-Sk, MUSÍ K 20.2.2009 čo je tesné, ak hranica je 35000€.
odpoveď v texte, a už vieš príjmy za 1/2009 ???
Monika V.
12.01.09,08:00
Ďakujem Zita5, takýchto príkladov už som prešla viac, ale v mojom prípade je príjem za 2/2008-12/2008 1 046 440,- Sk a v 1/2009 nič. Takže by to 35000€ nemalo presiahnuť. Zarazila ma len veta v poradcovi 4-5, že "može nastať situácia, že obrat k
31.12.08 pri prepočte ba menueuro bude predstavovať 35000€. V takomto prípade zdaniteľná osoba nie je povinná podať žiadosť o registráciu do 20.1.09. Najneskôr však musí podať do 20.2.09." Pre toto hľadám riešenie na môj konkrétny prípad, lebo sa mi to nezdá, aj keď to asi bude pravda.
Monika V.
12.01.09,08:01
za 1/2009 nebudú žiadne príjmy
Monika V.
12.01.09,08:02
odpoveď v texte, a už vieš príjmy za 1/2009 ???
za 1/2009 nebudú žiadne príjmy
Monika V.
12.01.09,08:04
odpoveď v texte, a už vieš príjmy za 1/2009 ???
a ešte nastala zmena v sume za 2/2008 - 12/2008 príjem 1 046 440,-Sk a za 1/2009 žiadny príjem
liba2
12.01.09,08:19
Monika, zrátaj obrat za obdobie 01/08 - 12/08 ; za toto obdobie je limit 1,5 mil. Sk - to si neprekročila, tak nič nerobíš.
Ďalej za obdobie 02/08 - 01/09 je limit 35.000 eur - zrátaj, ak si ho neprekročila, nič nerobíš.
Zita5
12.01.09,08:23
Vyberám z dokumentu , ktorý som Vám Monika priložila.....



1 V roku 2009 sleduje zdaniteľná osoba podobne ako v predchádzajúcom období obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, pričom povinnosť podať žiadosť o registráciu má pri dosiahnutí obratu vo výške 35 000 eur. Obraty za jednotlivé kalendárne mesiace do konca roku 2008 vykázané v slovenských korunách prepočíta zdaniteľná osoba konverzným kurzom na menu euro, zaokrúhli na 2 desatinné miesta a pripočíta obrat za príslušné kalendárne mesiace roka 2009 vykázaný v eurách.

Príklad 1)
Zdaniteľná osoba dosiahla za február až december r.2008 obrat 980 000 Sk. Za mesiac január 2009 dosiahla obrat 3 500,25 €.
Prepočet výšky obratu pre účely registrácie:
Obrat za 11 kalendárnych mesiacov r.2008 32 530,04 €
( 980 000 Sk : 30,1260 = 32 530,040 €, po zaokrúhlení 32 530,04 €)

Obrat za január 2009 3 500,25 €

Obrat za predchádzajúcich 12 kalendárnych mesiacov 36 030,29 €
Zdaniteľná osoba dosiahla stanovenú výšku obratu pre účely registrácie (35 000 €) a je povinná podať žiadosť o registráciu za platiteľa dane do 20. februára 2009.
Príklad 2)
Zdaniteľná osoba dosiahla za marec až december r.2008 obrat 870 000 Sk. Za mesiac január, február 2009 dosiahla obrat 4500,10 €.
Prepočet výšky obratu pre účely registrácie:
Obrat za 10 kalendárnych mesiacov r.2008 28 878,71€
( 870 000 : 30,1260 = 28 878,709 €, po zaokrúhlení 28 878,71€)

Obrat za január, február 2009 4 500,10 €

Obrat za predchádzajúcich 12 kalendárnych mesiacov 33 378,81 €
V tomto prípade zdaniteľná osoba nedosiahla za posledných 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov stanovenú výšku obratu pre účely registrácie ( 35 000 €) a z uvedeného dôvodu nie je povinná podať žiadosť o registráciu za platiteľa dane.
Podobne postupuje zdaniteľná osoba pri prepočítavaní obratu pre účely registrácie za platiteľa dane aj za ďalšie nasledujúce kalendárne mesiace, napr. 9 kalendárnych mesiacov r.2008 + január, február, marec r. 2009 atď.
Katija
12.01.09,08:31
a ešte nastala zmena v sume za 2/2008 - 12/2008 príjem 1 046 440,-Sk a za 1/2009 žiadny príjem
Ak bol obrat za 1-12/2008 menší ako 1 500 000,- Sk (49 790,88 €) a zároveň za 2/2008-1/2009 menší ako 35 000,-€, tak nevznikla povinnosť registrovať sa za plátcu DPH.
__________________
Katija:):cool:
Monika V.
12.01.09,08:36
ďakujem všetkým, ktorí reagovali na môj príspevok - tieto názory som mala aj ja dovtedy, pokiaľ som si neprečítala poradcu č. 4-5 na str. 258 - zmena prahu na registráciu pre DPH....
Zoltán Kovács
12.01.09,11:12
Prikladám vyjadrenie DÚ v Senci k uvedenej problemaktike prechodu zo 1/4 ročného na mesačného platiteľa a následné oznamovacie povinnosti:


Dobrý deň prajem

V zmysle § 77 ods. 4 zákona č. 222/2004 Z.z. o DPH môže zmeniť daňovník zdaňovacie obdobie po skončení štvrťroka
a takto zvolené ZO platí do konca kalendárneho roka. Znamená to, že do konca roka už daňovník nemá možnosť voľby zmeny ZO , po skončení ZO vzniká daňovníkovi opäť možnosť voľby ZO, ak však nemieni zmeniť ZO, automaticky
pokračuje bez obnovy žiadosti o príslušné zdaňovacie obdobie. Oznamuje sa vždy len zmena a nie pokračovanie.

Oznámenie zmeny zdaňovacieho obdobia zo štvrťročného na mesačné by malo byť podané, tak aby bolo správcovi dane doručené do lehoty na podanie mesačného DP.
evina
12.01.09,11:20
Prikladám vyjadrenie DÚ v Senci k uvedenej problemaktike prechodu zo 1/4 ročného na mesačného platiteľa a následné oznamovacie povinnosti:


Dobrý deň prajem

V zmysle § 77 ods. 4 zákona č. 222/2004 Z.z. o DPH môže zmeniť daňovník zdaňovacie obdobie po skončení štvrťroka
a takto zvolené ZO platí do konca kalendárneho roka. Znamená to, že do konca roka už daňovník nemá možnosť voľby zmeny ZO , po skončení ZO vzniká daňovníkovi opäť možnosť voľby ZO, ak však nemieni zmeniť ZO, automaticky
pokračuje bez obnovy žiadosti o príslušné zdaňovacie obdobie. Oznamuje sa vždy len zmena a nie pokračovanie.

Oznámenie zmeny zdaňovacieho obdobia zo štvrťročného na mesačné by malo byť podané, tak aby bolo správcovi dane doručené do lehoty na podanie mesačného DP.

Toto mne zodpovedá zneniu zákona.
V príspevku 74 som písala, ak by sme mali abstrahovať od 15-dňovej lehoty v zákone 511 /čo priznám sa ja by som radšej neabstrahovala/, tak najneskôr do podania DP, aby DÚ vedel prečo tak činíme. Považujem aj za správne to, že by sme tú zmenu nemali opakovane oznamovať, aj keď v príspevkoch vyššie som písala, že to stanovisko DÚ /od Betky/ to tak hovorí pre tých už , ktorí sa stali platiteľmi....ale zákon nie /ten nemá žiadne lehoty/....
Je však nesprávne - dva DÚ - dve stanoviská :rolleyes:
Zoltán Kovács
12.01.09,11:23
Toto mne zodpovedá zneniu zákona.
V príspevku 74 som písala, ak by sme mali abstrahovať od 15-dňovej lehoty v zákone 511 /čo priznám sa ja by som radšej neabstrahovala/, tak najneskôr do podania DP, aby DÚ vedel prečo tak činíme. Považujem aj za správne to, že by sme tú zmenu nemali opakovane oznamovať, aj keď v príspevkoch vyššie som písala, že to stanovisko DÚ /od Betky/ to tak hovorí pre tých už , ktorí sa stali platiteľmi....ale zákon nie /ten nemá žiadne lehoty/....
Je však nesprávne - dva DÚ - dve stanoviská :rolleyes:

Rovnako som aplikoval aj ja znenie zákona. A nikdy som nepodával na konci roka nové oznámenie, že daňovník bude pokračovať v zdaňovacom období mesiac.

S poslednou vetou len súhlasiť môžem.
funinka22
12.01.09,11:45
Ahojte, chcem sa spytat, mozem sa dobrovolne registrovat ako platca DPH aj ked nedosahujem zakonom stanovenu vysku obratu za posledny rok, kedze mam zivnost len 6 mesiacov a a podnikatelsku cinnost vykonavam hadam 3 mesiace. Od koho alebo coho zavisi, ci mi schvalia ziadost alebo nie? Potrebujem zvlast formular na ziadost alebo postacuje klasicka na registraciu. Dopredu dakujem za odpovede.
Zoltán Kovács
12.01.09,11:49
Ahojte, chcem sa spytat, mozem sa dobrovolne registrovat ako platca DPH aj ked nedosahujem zakonom stanovenu vysku obratu za posledny rok, kedze mam zivnost len 6 mesiacov a a podnikatelsku cinnost vykonavam hadam 3 mesiace. Od koho alebo coho zavisi, ci mi schvalia ziadost alebo nie? Potrebujem zvlast formular na ziadost alebo postacuje klasicka na registraciu. Dopredu dakujem za odpovede.

Postačuje klasický formulár (iný ani neexistuje). Formulár nájdeš aj v tejto diskusii.
Rozalka
12.01.09,19:56
Prikladám vyjadrenie DÚ v Senci k uvedenej problemaktike prechodu zo 1/4 ročného na mesačného platiteľa a následné oznamovacie povinnosti:


Dobrý deň prajem

V zmysle § 77 ods. 4 zákona č. 222/2004 Z.z. o DPH môže zmeniť daňovník zdaňovacie obdobie po skončení štvrťroka
a takto zvolené ZO platí do konca kalendárneho roka. Znamená to, že do konca roka už daňovník nemá možnosť voľby zmeny ZO , po skončení ZO vzniká daňovníkovi opäť možnosť voľby ZO, ak však nemieni zmeniť ZO, automaticky
pokračuje bez obnovy žiadosti o príslušné zdaňovacie obdobie. Oznamuje sa vždy len zmena a nie pokračovanie.

Oznámenie zmeny zdaňovacieho obdobia zo štvrťročného na mesačné by malo byť podané, tak aby bolo správcovi dane doručené do lehoty na podanie mesačného DP.
Dovolím si tvrdiť, že si tieto dve vety úplne odporujú:
- takto zvolené ZO platí do konca kalendárneho roka (takže od 1.1. budúceho roka NEPLATÍ)
- ak nemieni zmeniť ZO, automaticky pokračuje bez obnovy (teda zostáva mesačný, hoci podľa obratu by mal byť štvrťročný)

Je už neskoro a nezapína mi?
evina
12.01.09,20:15
Dovolím si tvrdiť, že si tieto dve vety úplne odporujú:
- takto zvolené ZO platí do konca kalendárneho roka (takže od 1.1. budúceho roka NEPLATÍ)
- ak nemieni zmeniť ZO, automaticky pokračuje bez obnovy (teda zostáva mesačný, hoci podľa obratu by mal byť štvrťročný)

Je už neskoro a nezapína mi?

Mne osobne to neodporuje. V zákone daného paragrafu je zdaňovacím obdobím mesiac.
Paragraf následne ďalej umožňuje tým, ktorí nedosahujú požadovaný obrat mať zdaňovacie obdobie štvrťrok.
Ak sa rozhodnem byť mesačným miesto kvartálnym, ak nespĺňam obrat zmením si obdobie, ale musím vydržať do konca kalendárneho roka. Nesmiem sa vrátiť v priebehu roka späť ku kvartálnemu plateniu.
Ak mienim pokračovať ďalej v mesačnom platení v ďalšom roku /i keď nemusím/ platí podľa mojej mienky pôvodné oznámenie, ale zas musím byť mesačným platiteľom do konca toho ďalšieho roka. /Už som to jednoducho oznámila DÚ/. Myslím, že spájame zbytočne dva pojmy - oznámenie a zdaňovacie obdobie. To zdaňovacie obdobie je dané do konca kalendárneho roka, nie oznámenie....
Ja si ani nemyslím, že pri registrácii sa stávam automaticky kvartálnym platiteľom. Mám už vtedy možnosť zaškrtnúť mesačne platiteľstvo a podľa mňa tým nahrádzam aj oznámenie. DÚ nemá na základe čoho takéto niečo zakázať.

4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu.

Z tlačiva k registrácii:

27 Zdaňovacie obdobie podľa dosiahnutého obratu
kalendárny mesiac (vyznačí sa X/
kalendárny štvrťrok (vyznačí sa X)

Žiadate zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac? (ÁNO/NIE)
Zita5
13.01.09,09:49
Dovolím si tvrdiť, že si tieto dve vety úplne odporujú:
- takto zvolené ZO platí do konca kalendárneho roka (takže od 1.1. budúceho roka NEPLATÍ)
- ak nemieni zmeniť ZO, automaticky pokračuje bez obnovy (teda zostáva mesačný, hoci podľa obratu by mal byť štvrťročný)

Je už neskoro a nezapína mi?

Rozalka , poslala som dopyt na DRSR,na náš miestny DU a zaklincovala som to zaslaním dopytu aj na MF SR . :)
ada1602
13.01.09,18:58
Dobrý večer, vyplňujem 1x žiadosť o registráciu pre DPH - tuzemská osoba - fyzická osoba. V riadku 11-rodné číslo, mám rod. číslo naozaj vypísať alebo tam má byť DIČ SZČO ? Trochu ma to pletie pri vyplňovaní daň.priznaní je uvedené DIČ/rodné číslo .
Rozalka
13.01.09,20:16
Rozalka , poslala som dopyt na DRSR,na náš miestny DU a zaklincovala som to zaslaním dopytu aj na MF SR . :)
Zitka, to je skvelé, len aby neposlali zo všetkých troch rôzne názory :D:D:D
evina
13.01.09,21:07
Zitka, to je skvelé, len aby neposlali zo všetkých troch rôzne názory :D:D:D


aspoň si budeme mať z čoho vyberať :D:D:D
Zita5
14.01.09,10:15
Odpoveď - Daňové riaditeľstvo NR
Zoltán Kovács
14.01.09,10:38
Odpoveď - Daňové riaditeľstvo NR


Jééj. Veď to v podstate zhoduje s odpoveďou z DÚ Senec. Žeby čítali ten istý zákon, a stane sa zázrak, že budú mať rovnaké vysvetlenie?
Zita5
14.01.09,10:56
Betka , ale ja chcem byť mesačným od 1.1.2009 , teda ukončím IV.štvrťrok 2008 a napr.12.januára pošlem oznámenie , že od 1.1. som mesačným plátcom .

To je ako príklad.


Citujem sama seba , ale v podstate ja osobne ten zákon aj tak chápem a teda sa stotožňujem so zatiaľ zaslanými odpoveďami a zároveň som toho názoru , že ako dané oznámenie /§77 odst.4/na DU pošlem ako uvádzam 12.janurára 2009, tak som stále v termíne a nič som neporušila .Pokračujem v roku 2009 ako mesačný plátca DPH .
evina
14.01.09,13:23
Jééj. Veď to v podstate zhoduje s odpoveďou z DÚ Senec. Žeby čítali ten istý zákon, a stane sa zázrak, že budú mať rovnaké vysvetlenie?
A presne to aj zákon hovorí :)
Potvrdené Ing. Kováčikovou na školení.
Zhŕňam na záver :)
Daňovník, ktorý sa napr. 31.12.2008 rozhodne stať sa od 1.1.2009 mesačným platiteľom bez toho , že dosiahol obrat 10.mil. za kalendárny rok - stane sa ním a bude ním do 31.12.2009. Oznámenie zašle najneskôr do podania DP t.j. do 25.1.2009 25.2.2009 /teda tá 15-dňová lehota tu neplatí/. Ak sa rozhodne byť platiteľom mesačným aj v roku 2010 žiadne ďalšie oznámenie neposiela a plynule tak prechádza do ďalšieho roka.
Doplním, ak sa stáva povinne mesačným platiteľom neoznamuje nič:)
Johanka
14.01.09,14:19
A presne to aj zákon hovorí :)
Potvrdené Ing. Kováčikovou na školení.
Zhŕňam na záver :)
Daňovník, ktorý sa napr. 31.12.2008 rozhodne stať sa od 1.1.2009 mesačným platiteľom bez toho , že dosiahol obrat 10.mil. za kalendárny rok - stane sa ním a bude ním do 31.12.2009. Oznámenie zašle najneskôr do podania DP t.j. do 25.1.2009 /teda tá 15-dňová lehota tu neplatí/. Ak sa rozhodne byť platiteľom mesačným aj v roku 2010 žiadne ďalšie oznámenie neposiela a plynule tak prechádza do ďalšieho roka.
Doplním, ak sa stáva povinne mesačným platiteľom neoznamuje nič:)
Prečo tak skoro :) ?
Cit. z listu DR Nitra
Lehotu, dokedy môže platiteľ podať toto písomné oznámenie zákon neurčuje, ale podľa nášho názoru musí byť podané tak, aby v čase podania daňového priznania za prvé mesačné zdaňovacie obdobie správca dane už mal vedomosť o skutočnosti, že ste zmenili zdaňovacie obdobie a preto podávate daňové priznanie ako mesačný platiteľ.

DP za prvé mesačné zdaňovacie obdobie bude podávať v lehote do 25.2.2009.
evina
14.01.09,14:28
Prečo tak skoro :) ?
Cit. z listu DR Nitra
Lehotu, dokedy môže platiteľ podať toto písomné oznámenie zákon neurčuje, ale podľa nášho názoru musí byť podané tak, aby v čase podania daňového priznania za prvé mesačné zdaňovacie obdobie správca dane už mal vedomosť o skutočnosti, že ste zmenili zdaňovacie obdobie a preto podávate daňové priznanie ako mesačný platiteľ.

DP za prvé mesačné zdaňovacie obdobie bude podávať v lehote do 25.2.2009.

Zo slušnosti :)

P.s. lebo som dala dátum DP za 4. štvrťrok :D bé bé
takže do 25.2.
Johanka
14.01.09,14:32
Takže to, čo som písala tu http://www.porada.sk/912197-post23.html svedčí o tom, že správca dane môjho klienta bol v obraze :).
Rozalka
14.01.09,20:40
Som rada, že odpovedal DR pracovisko NR, lebo tu v NR máme dva samostatné DÚ, každý to chápe inak.
Dokonca jeden z nich od klienta žiadal aj oznámenie, keď zo zákona sa stal mesačným.
A keďže máme s nimi aj iné skúsenosti, radšej oznamujeme, aj keď to zákon nevyžaduje.
erika_H
17.01.09,10:03
Dobrý deň,prosím Vás,keď má s.r.o. povinnosť prihlásiť sa za platcu DPH,a ak má na sklade nespotrebovaný materiál,ktorý využije pri svojej činosti (stavebné práce),môže si z tohto materiálu odpočítať DPH pri registrácii..
Ak áno.. Ako?Až pri vyplnení prvého daňového priznania DPH?
Ďakujem za pomoc
Anja111
17.01.09,10:43
Dobrý deň,prosím Vás,keď má s.r.o. povinnosť prihlásiť sa za platcu DPH,a ak má na sklade nespotrebovaný materiál,ktorý využije pri svojej činosti (stavebné práce),môže si z tohto materiálu odpočítať DPH pri registrácii..
Ak áno.. Ako?Až pri vyplnení prvého daňového priznania DPH?
Ďakujem za pomoc
Áno, v prvom DP DPH si uplatní odpočet dane zo zásob, na základe inventúry a zdokladovania nákupu zásob od platiteľov DPH, (napr. faktúry, alebo bločky z ERP).
erika_H
17.01.09,14:19
Áno, v prvom DP DPH si uplatní odpočet dane zo zásob, na základe inventúry a zdokladovania nákupu zásob od platiteľov DPH, (napr. faktúry, alebo bločky z ERP).

+Dakujem.A ak by sa jednalo este o bločiky na material z roku 2008,ktore boli na sklade,a platca DPH sa stane pravdepodobne až od februara 2009,a material stale nebol spotrebovany,môže si odpočitať DPh aj z tohto materialu?
Zoltán Kovács
17.01.09,14:25
+Dakujem.A ak by sa jednalo este o bločiky na material z roku 2008,ktore boli na sklade,a platca DPH sa stane pravdepodobne až od februara 2009,a material stale nebol spotrebovany,môže si odpočitať DPh aj z tohto materialu?

Áno.
erika_H
17.01.09,18:48
ďakujem Vam všetkym
Johanka
20.01.09,08:20
K odpovedi DR Nitra, ktoré pridala Zitka tu http://www.porada.sk/916011-post98.html
pripájam odpoveď DR SR Banská Bystrica , ktorá mi bola dnes zaslaná mailom:

Váš dopyt:

Dobrý deň,
podľa § 77 ods.4 Zákona o DPH si môže platiteľ DPH určiť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac aj keď nedosiahol obrat 10 mil.
Lehota na písomné oznámenie nie je v tomto ustanovení určená. Do kedy je potrebné vykonať toto oznámenie ?
Ďakujem.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Zákon v § 77 ods. 4 umožňuje platiteľovi dane s obratom nižším ako 10 miliónov ročne zvoliť si mesačné zdaňovacie obdobie a túto skutočnosť oznámiť písomne daňovému úradu. Zákon o DPH nestanovuje lehotu na podanie uvedeného oznámenia, avšak platiteľ dane by mal uvedenú skutočnosť oznámiť najneskôr s podaným daňovým priznaním za kalendárny mesiac, ktoré bude podané za prvý mesiac po uplynutí kalendárneho štvrťroka.

:)
Dobroslava
20.01.09,08:47
Áno, v prvom DP DPH si uplatní odpočet dane zo zásob, na základe inventúry a zdokladovania nákupu zásob od platiteľov DPH, (napr. faktúry, alebo bločky z ERP).
Dobrý deň, chcem sa spýtať ako sa berie obrat pre registráciu DPH - obrat bez DPH, alebo obrat s DPH? /momentálne som platca DPH, ale nechcem byť/.
Ďakujem.
Johanka
20.01.09,08:49
§4 ods.9 Zákona o DPH

(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.
Dobroslava
20.01.09,09:27
§4 ods.9 Zákona o DPH

(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.
Dakujem.
učtovníčka
20.01.09,09:56
Mám klienta ktorý dostáva dotácie na svoju činnosť od VÚC a aj od mesta. Je to SZČO s poradenskou činnosťou. Tieto dotácie sa už šplhajú k 35 tis EUR ročne. Okrem toho má aj iné príjmy z tejto činnosti. Musí viesť PU na žiadosť mesta.
Ovplyvňujú tieto dotácie výšku príjmu na DPH? Ďakujem za odpoveď
Johanka
20.01.09,11:00
Mám klienta ktorý dostáva dotácie na svoju činnosť od VÚC a aj od mesta. Je to SZČO s poradenskou činnosťou. Tieto dotácie sa už šplhajú k 35 tis EUR ročne. Okrem toho má aj iné príjmy z tejto činnosti. Musí viesť PU na žiadosť mesta.
Ovplyvňujú tieto dotácie výšku príjmu na DPH? Ďakujem za odpoveď

Pozri sa o dva príspevky vyššie, je tam definícia obratu podľa Zákona o DPH.

Červeným zvýraznené je otázka ?
Goten
20.01.09,15:48
Dobrý deň. Podal som si na DÚ žiadosť o registráciu pre DPH (dobrovoľná registrácia - živnostník), dnes mi volala pani z DÚ že som k žiadosti nepriložil podpisový vzor, ktorý má byť na nejakom tlačive. Myslel som si, že to tlačivo vygooglim na nete ale nič som nenašiel. Nevedel by niekto kde by som to tlačivo našiel? Prikladať podpisový vzor k žiadosti o registráciu pre DPH je nejaká novota? Začiatkom minulého roka sme registrovali pre DPH jedného nášho klienta a žiadny podpisový vzor nebolo treba priložiť.
Ďakujem za odpovede.
mimaemma
20.01.09,17:54
A presne to aj zákon hovorí :)
Potvrdené Ing. Kováčikovou na školení.
Zhŕňam na záver :)
Daňovník, ktorý sa napr. 31.12.2008 rozhodne stať sa od 1.1.2009 mesačným platiteľom bez toho , že dosiahol obrat 10.mil. za kalendárny rok - stane sa ním a bude ním do 31.12.2009. Oznámenie zašle najneskôr do podania DP t.j. do 25.1.2009 25.2.2009 /teda tá 15-dňová lehota tu neplatí/. Ak sa rozhodne byť platiteľom mesačným aj v roku 2010 žiadne ďalšie oznámenie neposiela a plynule tak prechádza do ďalšieho roka.
Doplním, ak sa stáva povinne mesačným platiteľom neoznamuje nič:)

Mám dilemu, firma presiahla obrat 10 milionov za minulý rok, ALE - podľa zákona o DPH sa má rátať obrat len za obchody uskutočnené v tuzemsku. Firma je zatiaľ 1/4 platcom DPH a vystavuje faktúry len do zahraničia, čiže výnosy sú uskutočnené mimo územia SR, daňová povinnosť prechádza na odberateľa. Zarátava sa teda aj takýto obrat? Bolo treba nahlásiť firmu za mesačného platcu DPH? Podľa mňa nie, poprosím o potvrdenie či uvažujem správne.:cool:
dahada
20.01.09,20:37
od 1.1.2009 1054410 Sk = viac ako 35000 EURO za posledných 12 mesiacov /1.2.08-31.1.09/ sa musí zaregistrovať do 20.2.09
Johanka
20.01.09,20:39
od 1.1.2009 1054410 Sk = viac ako 35000 EURO za posledných 12 mesiacov /1.2.08-31.1.09/ sa musí zaregistrovať do 20.2.09
Na ktorý príspevok si odpovedala ?
učtovníčka
21.01.09,08:23
Pozri sa o dva príspevky vyššie, je tam definícia obratu podľa Zákona o DPH.

Červeným zvýraznené je otázka ?
Červeným zvýraznené je konštatovanie. Ďakujem
mimaemma
21.01.09,08:32
Nerozumiem tomuto : v par. 4 nižšie citovaný sú uvedené... výnosy v tuzemsku...firma je registrovaná v SR, ale služby dodáva iba do zahraničia...vzťahuje sa teda na ňu povinnosť byť mesačným platcom alebo nie?

Registračná povinnosť
§ 4
Citát:
(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.
Z uvedeného vyplýva, že do obratu sa započítavajú:
1)výnosy bez dane z dodávaných tovarov v tuzemsku,
2)výnosy bez dane z dodávaných služieb v tuzemsku.
Zita5
21.01.09,14:39
K odpovedi DR Nitra, ktoré pridala Zitka tu http://www.porada.sk/916011-post98.html
pripájam odpoveď DR SR Banská Bystrica , ktorá mi bola dnes zaslaná mailom:

Váš dopyt:

Dobrý deň,
podľa § 77 ods.4 Zákona o DPH si môže platiteľ DPH určiť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac aj keď nedosiahol obrat 10 mil.
Lehota na písomné oznámenie nie je v tomto ustanovení určená. Do kedy je potrebné vykonať toto oznámenie ?
Ďakujem.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Zákon v § 77 ods. 4 umožňuje platiteľovi dane s obratom nižším ako 10 miliónov ročne zvoliť si mesačné zdaňovacie obdobie a túto skutočnosť oznámiť písomne daňovému úradu. Zákon o DPH nestanovuje lehotu na podanie uvedeného oznámenia, avšak platiteľ dane by mal uvedenú skutočnosť oznámiť najneskôr s podaným daňovým priznaním za kalendárny mesiac, ktoré bude podané za prvý mesiac po uplynutí kalendárneho štvrťroka.

:)

K citovanému vyjadreniu prikladám aj moje , ktoré som dnes obdržala .

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Zákon o DPH v § 77 ods. 4 umožňuje platiteľovi dane s obratom nižším ako 10 miliónov ročne zvoliť si mesačné zdaňovacie obdobie a túto skutočnosť oznámiť písomne daňovému úradu. Zákon o DPH nestanovuje lehotu na podanie uvedeného oznámenia, avšak platiteľ dane by mal uvedenú skutočnosť oznámiť najneskôr s podaným daňovým priznaním za kalendárny mesiac, ktoré bude podané za prvý mesiac po uplynutí kalendárneho štvrťroka.

Váš dopyt:

Dobrý deň .

Prosila by som o zodpovedanie na môj dotaz resp. usmernenie , ktoré sa týka Zákona o dani z pridanej hodnoty § 77 Zdaňovacie obdobie , konkrétne § 77 odst.4 .


SZČO platiteľ DPH za rok 2008 dosiahol obrat nižší ako 10 000 000 a podľa Zákona o DPH
§ 77 odst.2 jeho zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok .
Vyššie uvedená SZČO, platiteľ DPH , by si chcel zvoliť od 1.1.2009 zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac . Túto zmenu zdaňovacieho obdobia je podľa ZoDPH § 77 odst.4 povinný písomne oznámiť príslušnému daňovému úradu .
SZČO zaslala na daňový úrad dňa 12.1.2009 oznámenie o zmene zdaňovacieho obdobia od 1.1.2009 zo štvrťročného na mesačného platiteľa DPH .
Moja otázka znie :
1/ Postupovala SZČO správne ?
2/ SZČO mala zaslať toto oznámenie k 31.12.2008 , alebo dátum zaslania 12.1.2009 je ešte v lehote v rámci zákona ?
3/ Nie je mi jasné obdobie , do kedy môže platiteľ DPH zaslať oznámenie o zmene zdaňovacieho obdobia a z toho dôvodu Vás prosím o ujasnenie resp. o upresnenie , ako chápať danú oznamovaciu povinnosť na základe § 77 odst.4 .

Za odpoveď vopred ďakujem .

P.S. Ešte čakám jedno z MF SR /ale zrejme to bude také isté /, priložím .
danka28
22.01.09,13:33
Dobry den,

chcela by som sa tiez spytat k tejto teme, aj ked u mna nejde o zmenu zdanovacieho obdobia, ale o dobrovolnu registraciu. Mam klienta, ktory sa chce stat dobrovolnym platcom DPH.
1.Chcela by som sa spytat, ci sa stale pouzivaju stare tlaciva na ziadost, alebo su uz nove v novej mene?
2. A este som sa chcela spytat, kde v tlacive sa vyznacuje, ze ide o dobrovolneho platcu?
3. Vyplnaju sa aj u dobrovolnych platcov riadky 23,24,25?
4. A treba stale k ziadosti o dobrovolne platcovstvo prikladat podnikatelsky zamer, alebo sa uz od toho upustilo? Naposledy som registrovala frimu za dobrovolneho platcu DPH pre 8 rokmi :)

Vopred vam vsetkym dakujem.
evina
22.01.09,13:52
Dobry den,

chcela by som sa tiez spytat k tejto teme, aj ked u mna nejde o zmenu zdanovacieho obdobia, ale o dobrovolnu registraciu. Mam klienta, ktory sa chce stat dobrovolnym platcom DPH.
1.Chcela by som sa spytat, ci sa stale pouzivaju stare tlaciva na ziadost, alebo su uz nove v novej mene?
2. A este som sa chcela spytat, kde v tlacive sa vyznacuje, ze ide o dobrovolneho platcu?
3. Vyplnaju sa aj u dobrovolnych platcov riadky 23,24,25?
4. A treba stale k ziadosti o dobrovolne platcovstvo prikladat podnikatelsky zamer, alebo sa uz od toho upustilo? Naposledy som registrovala frimu za dobrovolneho platcu DPH pre 8 rokmi :)

Vopred vam vsetkym dakujem.
ad 1/ http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4gPMTExBcmB2I76kX Ahb31fj_zcVP0A_YLciHJHR0VFAI2i11w!/delta/base64xml/L3dJdyEvUUd3QndNQSEvNElVRS82XzBfQkw!

ad 2/ uvidia podľa obratu
ad 3/ Tie riadky vypĺňa predsa ten, ktorého sa týkajú. každý riadok je o inom. Teba sa týka napr. riadok 23, ak ide o SZČO alebo s.r.o.
ad4/ podľa zákona netreba nič, ale niektoré DÚ majú svoje požiadavky /nechápem prečo nie všetci rovnaké.../. my sme teraz v 12/2008 museli priložiť nájomnú zmluvu s.r.o.
danka28
22.01.09,14:35
Evina, dakujem za rychlu odpoved.
Klikla som si na ten odkaz a maju tam len stare tlacivo, tak asi stale plati to iste. Teda ono ma to dalo na hlavnu stranku drsr.
To stare tlacivo mam uz vyplnene.
INGRID.S
30.01.09,13:41
Mám dilemu, firma presiahla obrat 10 milionov za minulý rok, ALE - podľa zákona o DPH sa má rátať obrat len za obchody uskutočnené v tuzemsku. Firma je zatiaľ 1/4 platcom DPH a vystavuje faktúry len do zahraničia, čiže výnosy sú uskutočnené mimo územia SR, daňová povinnosť prechádza na odberateľa. Zarátava sa teda aj takýto obrat? Bolo treba nahlásiť firmu za mesačného platcu DPH? Podľa mňa nie, poprosím o potvrdenie či uvažujem správne.:cool:
Tak to by aj mňa veľmi zaujímalo, kam patria služby poskytnuté medzi členmi EÚ,konkrétne dopravné služby lebo § 16 ods. 1 som nikde v počítaní obratu pre účely DPH nenašla. Poslala som aj dopyt na DÚ ale odpoveď zatiaľ ešte neprišla.
mekelek
31.01.09,10:08
Ahojte, poraďáci!
Prečítala som už asi všetky vaše príspevky s témou registácia DPH, ale nikde som nenašla odpoveď na moju otázku :
Registrácia od 1.2.2009, ale RP môže byť nastavená na predaj s DPH len po pridelení IČ DPH daňovým úradom. Do vtedy z dennej uzávierky príjem treba ručne rozúčtovať na predaj bez DPH + DPH ??? a tak dať do JÚ ?
evina
31.01.09,10:25
Ahojte, poraďáci!
Prečítala som už asi všetky vaše príspevky s témou registácia DPH, ale nikde som nenašla odpoveď na moju otázku :
Registrácia od 1.2.2009, ale RP môže byť nastavená na predaj s DPH len po pridelení IČ DPH daňovým úradom. Do vtedy z dennej uzávierky príjem treba ručne rozúčtovať na predaj bez DPH + DPH ??? a tak dať do JÚ ?

Určením registrácie si dostala aj pridelené IČ DPH. Trocha nerozumiem ....
Manual
31.01.09,10:29
Ahojte, poraďáci!
Prečítala som už asi všetky vaše príspevky s témou registácia DPH, ale nikde som nenašla odpoveď na moju otázku :
Registrácia od 1.2.2009, ale RP môže byť nastavená na predaj s DPH len po pridelení IČ DPH daňovým úradom. Do vtedy z dennej uzávierky príjem treba ručne rozúčtovať na predaj bez DPH + DPH ??? a tak dať do JÚ ?
A od 1.2.2009 si sa zaregistrovala akože sama seba za platiteľa DPH ? Oznámila si na DU že si dosiahla zákonom stanovený obrat pre registráciu ? Ak ano, tak DU ti vydá osvedčenie že si platiteľ DPH.
Johanka
31.01.09,10:32
Ahojte, poraďáci!
Prečítala som už asi všetky vaše príspevky s témou registácia DPH, ale nikde som nenašla odpoveď na moju otázku :
Registrácia od 1.2.2009, ale RP môže byť nastavená na predaj s DPH len po pridelení IČ DPH daňovým úradom. Do vtedy z dennej uzávierky príjem treba ručne rozúčtovať na predaj bez DPH + DPH ??? a tak dať do JÚ ?
O tom, odkedy budeš platiteľom DPH, nerozhoduješ ty, ale správca dane - na základe Tvojej žiadosti o registráciu ....
Johanka
31.01.09,10:34
Tak to by aj mňa veľmi zaujímalo, kam patria služby poskytnuté medzi členmi EÚ,konkrétne dopravné služby lebo § 16 ods. 1 som nikde v počítaní obratu pre účely DPH nenašla. Poslala som aj dopyt na DÚ ale odpoveď zatiaľ ešte neprišla.
Akože kam patria ? Nevieš ako vypočítať obrat ?

Ak si v definícii obratu pre potreby zákona o DPH v §4 ods.9 našla iba "dodanie tovaru a služieb v tuzemsku", tak tam nebudeš započítavať iné. Možeš z neho vylúčiť ešte to, čo je vymenované v poslednej vete.
mekelek
31.01.09,13:56
O tom, odkedy budeš platiteľom DPH, nerozhoduješ ty, ale správca dane - na základe Tvojej žiadosti o registráciu ....

Žiadosť o registráciu podám na DÚ začiatkom februára, lebo k 31.1.2009 som prekročila zákonom určenú hranicu obratu za 12 po sebe idúcich mesiacov. Teda som povinná požiadať o registráciu. Ale technik mi ešte RP nemôže prerobiť, nakoľko nemám IČ DPH. Napriek tomu z februárovej tržby už budem musieť odvádzať DPH.
Tita
03.02.09,14:03
Mam jednu otazku:)
Toto tlacivko na registraciu platitela DPH mi pomohlo vdaka, prave sa k 20.2.2009 chystam ho vyplnit a zastavilo ma ze mame dve prevadzky ktore uctujem v JU dokopy, prekrocili sme hranicu pre povinnost registracie za obe spolu ale v tlacive je moznost vyplnit nazov len jednej prevadzky. Ako to tam uviest?

Miesto podnikania alebo prevádzkareň vSR


17Názovprevádzkarne


18Ulica a číslo domu (súpisné/orientačné)


19PSČ
20Obec
Johanka
03.02.09,15:01
Žiadosť o registráciu podám na DÚ začiatkom februára, lebo k 31.1.2009 som prekročila zákonom určenú hranicu obratu za 12 po sebe idúcich mesiacov. Teda som povinná požiadať o registráciu. Ale technik mi ešte RP nemôže prerobiť, nakoľko nemám IČ DPH. Napriek tomu z februárovej tržby už budem musieť odvádzať DPH.
K podčiarknutému - pýtaš sa alebo nám oznamuješ ? Čítala si, čo sme písali vyššie ? Pripájam citáciu zo zákona o DPH:
§4

(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 1 500 000 Sk, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.



(5) Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len platiteľ ); tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.
emula1
03.02.09,17:30
len k teme registracie - necitala som teda vsetky prispevky, mozno je to tu uz spomenute- ale od 1.1.2009 je povinnosť registracie namiesto 1 500 000 Sk len 35 0000 EUR co je 1 161 787 Sk
mekelek
03.02.09,17:35
Ďakujem, Johanka ! Už mi je všetko jasné. Neviem, kde som mala rozum, keď som zákon čítala. Ďakujem, ďakujem,.......
Johanka
03.02.09,17:43
len k teme registracie - necitala som teda vsetky prispevky, mozno je to tu uz spomenute- ale od 1.1.2009 je povinnosť registracie namiesto 1 500 000 Sk len 35 0000 EUR co je 1 161 787 Sk
35.000 € x 30,126 Sk/€=1.054.410 Sk :)
emula1
03.02.09,18:04
dobre ze si na to upozornila:):):), vidis ja som sa pravdupovediac s tym prepoctom nejak nezaoberala, citala som to min. tyzden v prirucke Dane a DPH, tam uviedli tento prepocet, vidis jak zavadzaju:):):)
Paula
03.02.09,18:10
"Pekná" je aj tá suma 350 000 € :)
DanielaSL
03.02.09,18:26
Emula vymaž radšej svoj príspevok..aby zbytočne niekoho nezavádzal....;)
Veronia
03.02.09,18:36
keď som vo februári zistila, že mám povinnosť registrovať sa ako štvrťročný platca, aký je ďalší postup? mohol by mi niekto poradiť?
ďakujem vopred
v
Johanka
03.02.09,18:45
keď som vo februári zistila, že mám povinnosť registrovať sa ako štvrťročný platca, aký je ďalší postup? mohol by mi niekto poradiť?
ďakujem vopred
v
Nie je dôležitý mesiac zistenia :), poznám jedného, čo v januári zistil, že sa mal registrovať v septembri :D.
Kedy si presiahla obrat 35.000 € ? Ak vo februári, si povinná sa registrovať do 20.3.2009. Platiteľom sa staneš dňom, ktorý ustanoví správca dane. Tlačivo na registráciu nájdeš aj v tejto téme alebo na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) v ponuke daňové tlačivá/DPH .
emula1
03.02.09,18:56
"Pekná" je aj tá suma 350 000 € :)
dokelu, to som si fakt nevsimla, asi uz som fakt prepracovana. Sorry, dufam ze to nikto nezoberie vazne
Veronia
03.02.09,18:57
to ja viem. proste sme teraz zistili, že sa musíme registrovať. len neviem, aký je postup. či stačí len vyplniť to tlačivo, alebo aj niečo naviac.
devetak
03.02.09,21:28
Neviete niekto, či už je nové tlačivo na registráciu k DPH? Na stránke drsr je z roku 2006. Alebo sa môže vyplniť aj tá?
Ďakujem.
tibor1000
05.02.09,11:42
Zdravím Vás,chcem si prosím ujasniť,lebo zo znenia zákona o DPH som si nie celkom istý..do obratu na výpočet DPH započítavam aj príjmy za služby dodané mimo tuzemska?Tzn. keď poskytnem služby odberateľovi napr. vČR,Nemecku,Írsku..:confused:
Ďakujem vopred pekne za odpoveď
evina
05.02.09,11:56
Zdravím Vás,chcem si prosím ujasniť,lebo zo znenia zákona o DPH som si nie celkom istý..do obratu na výpočet DPH započítavam aj príjmy za služby dodané mimo tuzemska?Tzn. keď poskytnem služby odberateľovi napr. vČR,Nemecku,Írsku..:confused:
Ďakujem vopred pekne za odpoveď

nie
tibor1000
05.02.09,12:19
nie

to som sa už zlakol,že napočítavam všetky príjmy,ďakujem za odpveď Evi
Tita
05.02.09,13:58
Mam jednu otazku:)
Toto tlacivko na registraciu platitela DPH mi pomohlo vdaka, prave sa k 20.2.2009 chystam ho vyplnit a zastavilo ma ze mame dve prevadzky ktore uctujem v JU dokopy, prekrocili sme hranicu pre povinnost registracie za obe spolu ale v tlacive je moznost vyplnit nazov len jednej prevadzky. Ako to tam uviest?

Miesto podnikania alebo prevádzkareň vSR


17Názovprevádzkarne


18Ulica a číslo domu (súpisné/orientačné)


19PSČ
20Obec
Este raz sa chcem opytat..
naozaj neviete nikto ako vypisat tlacivko na registraciu DPH, ak ma zivnostnik dve prevadzky a za ne prekrocil obrat 35000 Eur??
V uctovnictve ich nemam nejako oddelene..proste su spolu v jednom penaznom denniku, dufam ze to robim dobre, ked posudzujem obrat spolu za obe.
Maaaria
05.02.09,15:46
ahojte
mam na vas otazocku, s.r.o.čka je mesacnym platcom DPH, aj ked podla obratu stacilo keby bola stvrtrocnym platcom. Takto zadala byvala uctovnicka a konatelia suhlasili. Moja otazka je ze keby sme chceli byt naspat stvrtrocny platcovia, ci sa to tiez len oznamuje, alebo to musime podlozit dokladmi a ci vlastne sa to da.
dakujem vam
Aljok
05.02.09,16:00
Len oznámiš.
evina
05.02.09,16:02
Este raz sa chcem opytat..
naozaj neviete nikto ako vypisat tlacivko na registraciu DPH, ak ma zivnostnik dve prevadzky a za ne prekrocil obrat 35000 Eur??
V uctovnictve ich nemam nejako oddelene..proste su spolu v jednom penaznom denniku, dufam ze to robim dobre, ked posudzujem obrat spolu za obe.

Môže mať prevádzok aj 5, ale on je jedna SZČO. Posudzuje obrat komplexne. Ani DP k dani z príjmu mu nerobíš dve ....
JOFO128
06.02.09,10:29
ahojte.. mozno sa spytam hlopost, ale ako je to s registraciou na DPH? je mozne vytlacit si dane tlacivo vyplnene alebo je potrebne tlacivo original z DU? musim prist na DU osobne s tlacivom (podpisuje sa este nieco na DU pri registracii) alebo staci zaslat doporucene na DU?
vopred dakujem za odpoved
Tinika
07.02.09,14:45
Dobrý deň, chcem sa spýtať, s.r.o. je dobrovoľným platcom DPH. V roku 2008 prekročila obrat 1,5 mil. Je to nejak potrebné daňovému oznámiť?
A ešte ak sa niekto stane platcom DPH, može si pri registrácii odpočítať DPH zo strojov kúpených pred tým, ako sa stane platcom? Ďakujem
azla
07.02.09,19:15
Dobrý deň, chcem sa spýtať, s.r.o. je dobrovoľným platcom DPH. V roku 2008 prekročila obrat 1,5 mil. Je to nejak potrebné daňovému oznámiť?
A ešte ak sa niekto stane platcom DPH, može si pri registrácii odpočítať DPH zo strojov kúpených pred tým, ako sa stane platcom? Ďakujem

K prvej otázke.
Ak sa stala firma dobrovoľným platcom Dph, prekročenie obratu 1,5 mil. je nepodstatné a nikde sa neoznamuje.
Bola to hranica, prekročenie ktorej malo za následok povinnú registráciu na Dph.
Píšem bola, lebo od 1.1.2009 je hranica zmenená, hodnota je 35 000 €, čo je menej ako pôvodna hranica.

Platiteľ pri registrácii postupuje podľa § 55 zákona o Dph. Daň si odpočíta zo zostatkovej ceny (daňovej) ku dňu registrácie.
Tinika
07.02.09,20:15
K prvej otázke.
Ak sa stala firma dobrovoľným platcom Dph, prekročenie obratu 1,5 mil. je nepodstatné a nikde sa neoznamuje.
Bola to hranica, prekročenie ktorej malo za následok povinnú registráciu na Dph.
Píšem bola, lebo od 1.1.2009 je hranica zmenená, hodnota je 35 000 €, čo je menej ako pôvodna hranica.

Platiteľ pri registrácii postupuje podľa § 55 zákona o Dph. Daň si odpočíta zo zostatkovej ceny (daňovej) ku dňu registrácie.

Ešte k tomu majetku. Ked kupi vo februari napr. stroj za 100 000,- ktorý bude odpisovať, musím uz z tej ceny odpočítať odpis za február a az potom vyčísliť DPH?
azla
07.02.09,21:08
Ešte k tomu majetku. Ked kupi vo februari napr. stroj za 100 000,- ktorý bude odpisovať, musím uz z tej ceny odpočítať odpis za február a az potom vyčísliť DPH?

Odpočet sa uplatňuje z daňovej zostatkovej ceny.
Ak bol stroj obstaraný vo februári 09 a firma sa stane platiteľom napr. v marci 09, daňová zostatková cena stroja bude 100 000,-(čiže vstupná cena), lebo v r. 09 ešte nebol uplatnený daňový odpis.
mekelek
07.02.09,21:17
Ahojte!
Zas mám jednu otázku a vopred ďakujem tým, ktorí poradia neskúseným, ako som ja...
Teda otázka : čo treba priložiť k žiadosti o registráciu pre DPH (tuz.os.) ?
Tinika
07.02.09,21:22
Ahojte!
Zas mám jednu otázku a vopred ďakujem tým, ktorí poradia neskúseným, ako som ja...
Teda otázka : čo treba priložiť k žiadosti o registráciu pre DPH (tuz.os.) ?

Ahoj, prave som si to tlačila. K tej prihlaske treba priložit aj take dva papiere, neviem, či sú aj na nete, dali mi to na danovom. Tam sú údaje firmy, čo robí, od kedy a plus podnikateľský plán, ktorý ak nemáš, stačí do tých papierov par vetami opísať.
Tita
08.02.09,14:02
Môže mať prevádzok aj 5, ale on je jedna SZČO. Posudzuje obrat komplexne. Ani DP k dani z príjmu mu nerobíš dve ....
Dakujem tiež si myslim, kym som nevidela tlacivo ani ma nenapadlo uvazovat o tom,

ale ktoru z nich napisat do tlaciva registracia ak je tam miesto len pre jednu.
A este jedna prosba. Spominate tu aj nejake prilohy, ktore vam dali na DU a ktore je podtrebne prilozit, mozete ich please prilozit tu na poradu?
Muška
08.02.09,14:42
Dakujem tiež si myslim, kym som nevidela tlacivo ani ma nenapadlo uvazovat o tom,

ale ktoru z nich napisat do tlaciva registracia ak je tam miesto len pre jednu.
A este jedna prosba. Spominate tu aj nejake prilohy, ktore vam dali na DU a ktore je podtrebne prilozit, mozete ich please prilozit tu na poradu?
Tita,
ak je SZČO , tak zahlasuje sa on ako FO.
Prevádzku tam uveď, tú čo je "hlavná", "prvá"....

Keďže sa zo zákona stávaš platiteľ DPH, tak žiadne prílohy neprikladáš
P.S.
Čítaj ďalej, vraj sú nejaké prílohy.
V decembri 2008 od nás DU žiadne prílohy nechcel :)
milan76
09.02.09,21:47
Neviete niekto, či už je nové tlačivo na registráciu k DPH? Na stránke drsr je z roku 2006. Alebo sa môže vyplniť aj tá?
Ďakujem.
Ano, uz je tam tlacivo v EURach
marta bodonova
10.02.09,11:01
Ahoj, prave som si to tlačila. K tej prihlaske treba priložit aj take dva papiere, neviem, či sú aj na nete, dali mi to na danovom. Tam sú údaje firmy, čo robí, od kedy a plus podnikateľský plán, ktorý ak nemáš, stačí do tých papierov par vetami opísať.

Dobrý,
aké tlačiva myslíte?
Prave som vytlačila 2 a nič iné tu nemám.
Tinika
10.02.09,11:08
Dobrý,
aké tlačiva myslíte?
Prave som vytlačila 2 a nič iné tu nemám.

Príloha k žiadosti o registráciu DPH. Sú to dve prílohy. Skoro rovnaké.
V jednej je okr. údajov firmy aj tabuľka na dosiahnutý obrat. V druhej je názov firmy, hlavná činnosť a podnikateľský zámer. Mne to dali na daňovom úrade.
marta bodonova
10.02.09,11:12
Príloha k žiadosti o registráciu DPH. Sú to dve prílohy. Skoro rovnaké.
V jednej je okr. údajov firmy aj tabuľka na dosiahnutý obrat. V druhej je názov firmy, hlavná činnosť a podnikateľský zámer. Mne to dali na daňovom úrade.
Dakujem za radu, musím zajtra potom isť pre tlačiva.
Ešte by som sa opýtala, či treba 48 213,77 € nejak zaokrúhliť.
Dakujem
Tinika
10.02.09,11:23
Dakujem za radu, musím zajtra potom isť pre tlačiva.
Ešte by som sa opýtala, či treba 48 213,77 € nejak zaokrúhliť.
Dakujem

S týmto ti neporadím, niekde v generálnom zákone, alebo tu na porade treba pohladat. Ja som take ešte neriešila, lebo moj klient žiada dobrovoľne, takže obrat tam nedávam
evina
10.02.09,11:30
Dakujem tiež si myslim, kym som nevidela tlacivo ani ma nenapadlo uvazovat o tom,

ale ktoru z nich napisat do tlaciva registracia ak je tam miesto len pre jednu.
A este jedna prosba. Spominate tu aj nejake prilohy, ktore vam dali na DU a ktore je podtrebne prilozit, mozete ich please prilozit tu na poradu?


Priloženie žiadnych príloh zatiaľ zákon nepožaduje. Len niektoré DÚ požadujú pri dobrovoľnej registrácii predloženie nájomnej zmluvy, podnikateľského zámeru, prípadne nejakých zmlúv alebo faktúr.
Už vôbec nechápem, aby ten kto prekročil obrat 35 000 EUR prikladal nejaký podnikateľský zámer ak je povinný sa registrovať. Pochybujem, že by sa aj našiel nejaký DÚ, ktorý by to žiadal...
Tita
10.02.09,16:10
Tita,
ak je SZČO , tak zahlasuje sa on ako FO.
Prevádzku tam uveď, tú čo je "hlavná", "prvá"....

Keďže sa zo zákona stávaš platiteľ DPH, tak žiadne prílohy neprikladáš
P.S.
Čítaj ďalej, vraj sú nejaké prílohy.
V decembri 2008 od nás DU žiadne prílohy nechcel :)
Dakujem za pomoc :)
Tita
10.02.09,16:21
Priloženie žiadnych príloh zatiaľ zákon nepožaduje. Len niektoré DÚ požadujú pri dobrovoľnej registrácii predloženie nájomnej zmluvy, podnikateľského zámeru, prípadne nejakých zmlúv alebo faktúr.
Už vôbec nechápem, aby ten kto prekročil obrat 35 000 EUR prikladal nejaký podnikateľský zámer ak je povinný sa registrovať. Pochybujem, že by sa aj našiel nejaký DÚ, ktorý by to žiadal...
No zmiatlo ma ze inym dali na DU nejake tlaciva, lebo som si pripravila to co je na www.drsr.sk - uvedene ako ziadost o registraciu DPH tuzemska osoba.
Chcela som ho tu prilozit a overit si ho...ale neviem ako to robite:)
btw: mohli by ste mi s tym do buducna pomoct - teda ako tu prilozim nejaky subor (excel, word...)
...lebo teraz to viem len takto:
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4gPMTExBcmB2I76kX Ahb31fj_zcVP0A_YLciHJHR0VFAI2i11w!/delta/base64xml/L3dJdyEvUUd3QndNQSEvNElVRS82XzBfQkw!
nesmejte sa:) alebo ma prosim nehreste ze pisem mimo....
mekelek
17.02.09,20:31
Ahoj, prave som si to tlačila. K tej prihlaske treba priložit aj take dva papiere, neviem, či sú aj na nete, dali mi to na danovom. Tam sú údaje firmy, čo robí, od kedy a plus podnikateľský plán, ktorý ak nemáš, stačí do tých papierov par vetami opísať.

Ahoj!
Už mám skúsenosť... som po podaní žiadosti o registráciu... žiadne prílohy, žiadne ďalšie tlačivá ak si prekročila zákonom stanovený obrat.

Ale v inom nemám skúsenosť. Takže milí poraďáci, zas mám otázku :
Neplátca fakturuje za poskytnuté služby plátcovi. Plátca uhradí faktúru. Čo ďalej? Okrem úhrady treba odvádzať 19% do ŠR. Dobre viem? Alebo zle uvažujem ?
Poraďte mi, prosím !!!
Ďakujem moc krát !!!!
Tinika
17.02.09,21:47
Ahoj!
Už mám skúsenosť... som po podaní žiadosti o registráciu... žiadne prílohy, žiadne ďalšie tlačivá ak si prekročila zákonom stanovený obrat.

Ale v inom nemám skúsenosť. Takže milí poraďáci, zas mám otázku :
Neplátca fakturuje za poskytnuté služby plátcovi. Plátca uhradí faktúru. Čo ďalej? Okrem úhrady treba odvádzať 19% do ŠR. Dobre viem? Alebo zle uvažujem ?
Poraďte mi, prosím !!!
Ďakujem moc krát !!!!

Tie papiere čo som písala chceli ak som ziadala o dobrovoľné platcovstvo.

A k tvojej otazke. Ty si platca a mas FA od neplatcu? Tak normalne zaučtujes fakturu a hotovo. Na čo by si platila DPH? Ved z prijatej faktury si DPH odpočítavaš, ak nakupuješ od platcu DPH. Ak od neplatcu tak bez DPH. ;)
fcelicka
18.02.09,06:58
Poradte, ako ma vyzerat ten podnikatelsky zamer?a ake prilohy ma mat ta ziadost? nemate nejaky vzor? prosiiim
Tita
18.02.09,09:35
Dakujem za radu, musím zajtra potom isť pre tlačiva.
Ešte by som sa opýtala, či treba 48 213,77 € nejak zaokrúhliť.
Dakujem
juuj aj ja by som potrebovala poradit!
obrat za 2/08 az 1/09 vysiel 37 286,43 Eur
...zaokruhlim to v žiadosti matematicky?
na 37 286 Eur ?

surrrneee pleeease..dnes sa tam chystam:)
azla
18.02.09,09:46
Netráp sa až tak nad tým.:)
Pokojne to zaokruhli matematicky. Myslím, že to zaokrúhlenie je tu nepodstatné.
Podstatné je, že obrat je nad 35 000 Eur.
Tita
18.02.09,09:50
Netráp sa až tak nad tým.:)
Pokojne to zaokruhli matematicky. Myslím, že to zaokrúhlenie je tu nepodstatné.
Podstatné je, že obrat je nad 35 000 Eur.
dik :) dufam ze sefka nevratia z danoveho ze nema vsetko alebo ze to ma zle:)...
len som stiahla z www.drsr.sk a vyplnila
excelovsku ziadost o registraciu pre DPH tuzemska osoba
mekelek
18.02.09,17:41
Ďakujem Tinika!
Tinika
18.02.09,18:22
Ďakujem Tinika!

Nie je zač, rada pomôžem ak viem ;)
u.erika
18.02.09,20:26
dik :) dufam ze sefka nevratia z danoveho ze nema vsetko alebo ze to ma zle:)...
len som stiahla z www.drsr.sk a vyplnila
excelovsku ziadost o registraciu pre DPH tuzemska osoba
Musíš k tomu priložiť fotokópiu ŽL, a výpis z BÚ
v.klcova
19.02.09,00:08
Chcem vás veľmi poprosiť o radu ohľadne registrácie DPH. Neviem si poradiť a nevedia mi dať radu ani na DU. Poslala som aj dotaz na DRSR, ale odpoveď mi zatiaľ nedošla.
Neviem čo patrí do obratu:
lekár vedie Ju, prevažne fakturuje zdravotnú starostlivosť.
1 -nakupuje od lekárne liečivá´, ktoré podá pacientovi a následne fakturuje zdrav.poisťovni. Zdrav.starostlivosť je od DPH oslobodená, lieky podliehajú DPH, t.j. suma za lieky vstupuje do obratu?
2- Ak lekár robí klinické skúšanie lieku pre zahraničnú spoločnosť je to plnenie oslobodené alebo podlieha DPH, t.j. vstupuje do obratu?
3 -Ak lekár robí klinické skúšanie lieku pre spoločnosť, ktorá má sídlo v SR-plnenie vstupuje do obratu?
4. a čo rôzne poplatky vyberané na ambulancii- za vylnenie tlačív, potvrdenia, objednávania...vstupujú do obratu pre posúdenie platcu DPH?
Veľmi vám budem vďačná za rady. Blíži sa termín 20.2.09-a ak by niektoré časti vstupovali do obratu, tak sa lekár musí registrovať za platcu DPH.
ĎAkujem
Monika C.
24.02.09,12:38
Poradáci neviete aká je pokuta za oneskorené podané registrácie na DPH mala som sa registrova do 20.02.2009 ale idem tam až zajtra. Prosím Vás keď máte skúsenosti súri mi to .:mee:
Muška
24.02.09,13:05
(7) Ak daňový subjekt nesplní v lehote

a) registračnú povinnosť podľa § 31 alebo registračnú povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu uloží pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu,
Monika C.
24.02.09,17:35
Ďakujem Muška ale chváľabohu nemusím sa registrovať ale aspoň ostatný to budú vedieť. Prajem príjemný deň.
batorek
27.02.09,21:02
Dobrý večer
Ja by som sa chcel spýtať ohľadne obratu pre registráciu. Mám firmu, ktorá dosiahla obrat 1500 tis. k 31.12.2008 . Ale firma má len faktúry,ktoré vystavuje každý mesiac. Teraz neviem či sa obrat počíta podľa vystavených
súm z faktúry, alebo podľa dátumu úhrady v JU. Mám na registráciu nahlásenu kontrolu z Du. Ja som sledoval len obrat za 1 - 12/2008, podľa toho čo tu
čítam obrat sa mal sledovať odkedy podniká od roku 2004 vždy pozadu tých 12 mesiacov.
Podľa toho už obrat dosiahol v 10 /2008. Vlastne ja som vždy sledoval obrat len za daný rok. Prosím o odpoveď. Díky.Batorek
mimaemma
01.03.09,19:13
Obrat sa sleduje vždy za kalendárne meisce, nie za roky, ak si dosiahol daný obrat v 10/2008 mal si sa v novemri registrovať...
marta bodonova
02.03.09,08:22
Dobrý deň, vedel by mi niekdo poradiť:
od 01/03/2009 som platiteľ DPH a idem vystavyť FA.
Doteraz som dodavateľovi fakturovala tieto sumy:
13,28 za kus
16,60
23,24
72,99
Teraz keď som platiteľ DPH mám k týmto sumám pridať + 19% ?
Takže takto:
13,28 + 19% = 15,8032
16,60 + 19% = 19,754
23,24 + 19% = 27,6556
72,99 + 19% = 86,8571
a ako to mám zaokruhliť.
Ďakujem pekne.
riki
10.03.09,12:16
dobry den,
prosim vas zistujem si info ohladom registracie zivnostnika pre dph a neviem ci mam obrat pocitat podla vystavenych sum z faktur alebo podla uhradenych faktur. dakujem.
mimaemma
10.03.09,13:27
Obrat z vyšlých faktúr..úhrada sa neberie do úvahy.
mariapap
10.03.09,13:53
mám živnostníka ktorý mal príjem v r.2008 1388 tis. od kedy počítam obrat 35tis.EUR a nie 1 500 000SK. Dík
evina
10.03.09,14:06
mám živnostníka ktorý mal príjem v r.2008 1388 tis. od kedy počítam obrat 35tis.EUR a nie 1 500 000SK. Dík

február 2008 až január 2009
mariapap
11.03.09,14:48
viem za aké obdobie len neviem aký obrat či 35 tis. eur alebo 1 500 000,- SK
evina
11.03.09,14:51
viem za aké obdobie len neviem aký obrat či 35 tis. eur alebo 1 500 000,- SK

Obrat 1 500 000 končí decembrom 2008 . Február 2008-január 2009 obrat 35 tis. EUR.
mariapap
11.03.09,19:34
Dakujem vám veľmi pekne
Beatrice
12.03.09,09:27
Prosím Vás poraďte mi, môj klient má krčmu, kde za rok 2008 má obrat 800.000,- Sk + 700.000,- Sk sú podiely z výherných automatov.
Je povinný sa prihlásiť za platcu DPH?
optimistka
12.03.09,09:29
odmena za VA nevstupuje do obratu pre účely dph
Muška
12.03.09,09:32
Beatrice, ak odmena je na základe mandátnej zmluvy:
§ 41 - DPH
(2) Od dane je oslobodená aj činnosť spočívajúca v zabezpečení prevádzkovania lotérií a iných podobných hier, ktorá je vykonávaná v mene a na účet osoby, ktorá má povolenie na prevádzkovanie podľa osobitného predpisu. Zabezpečením prevádzkovania lotérií a iných podobných hier sa rozumie príjem stávok, predaj žrebov, výplata výhier a ďalšie služby priamo s nimi spojené, poskytované mandatárom.

.... tak sa nezapočítava príjem do obratu pre DPH

9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.
Beatrice
12.03.09,09:46
Ďakujem pekne
Zuzanak1
14.03.09,11:41
ahojte, ak SZČO má autobazár a sprostrekováva predaj motorových vozidiel, berie za to provízie od ľudí ale tiež má zmluvy s rôznymi spoločnoťami o sprostrekovaní, úverov a pôžičiek a za tieto má odmeny, tie sú oslobodené od DPH, tak ani sa nezapočítavajú do obratu na registráciu DPH ? ďakujem.
Muška
14.03.09,12:21
ahojte, ak SZČO má autobazár a sprostrekováva predaj motorových vozidiel, berie za to provízie od ľudí ale tiež má zmluvy s rôznymi spoločnoťami o sprostrekovaní, úverov a pôžičiek a za tieto má odmeny, tie sú oslobodené od DPH, tak ani sa nezapočítavajú do obratu na registráciu DPH ? ďakujem.
Zuzanak1,
najskôr by si si mala zaradiť pod ktorý § o DPH to sprostredkovanie patrí.
Ak poskytovanie tejto služby patrí pod § 39, tak pozor , nie všetky takto poskytnuté služby sa nezpočítavajú do obratu. Ale iba ak tieto služby poskytuješ pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkovú službu

zákon:
Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby.
Zuzanak1
14.03.09,12:42
Zuzanak1,
najskôr by si si mala zaradiť pod ktorý § o DPH to sprostredkovanie patrí.
Ak poskytovanie tejto služby patrí pod § 39, tak pozor , nie všetky takto poskytnuté služby sa nezpočítavajú do obratu. Ale iba ak tieto služby poskytuješ pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkovú službu

zákon:
Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby.
Muška, akurát nad tým dumám, on predáva v bazáre autá, ale nie všetky nakupuje a predáva ako tovar, ale mu ich tam ľudia nechajú a keď sa predajú, tak urobí na to úver, pôžičku, a je to jeho prevažná činnosť. Z toho mi vyplýva, že by sa mal registrovať ako platca DPH, aj keď naďalej bude fakturovať oslobodené podľa §39, ono to je také zbytočné, ale zákony nepustia. čo ty na to?
Marcela16
08.04.09,19:37
Prosím niekoho o radu, ale neviem ako to vlastne v praxi funguje. Od platnosti novely o DPH od 1.1. vznikla povinnosť registrácie za platcu, ale do 2O.2. sa "nestihol" zaregistrovať, to sme urobili až teraz. A platcom sa stal k 6.4. Potrebuje vystaviť nejaké faktúry môže v období do 3O.3. vystaviť fakútry bez DPH - úplne v pohode?
erika_H
19.04.09,18:46
Ahojte poraďáci
chcela by som sa s Vami prosím poradiť:
živnostník zistil až pri zostavovaní daňového priznania za rok 2008,že k 31.12.2008 mu vyšla povinnosť zaregistrovať sa za platcu DPH
dovtedy však v r.2009 už vystavoval faktúry-samozrejme bez DPH
teraz-v apríli 2009 ho ideme zaregistrovať za platcu DPH
asi dostane pokutu do Daň.úradu..

no a tie faktúry,ktoré vystavoval on -aj keď teda mal byť už platcom DPH,ale nebol,to môže byť tak ako je?teda bez DPH?
no kým nemá od daň.úradu pridelené IČ DPH,tak nemôže vystavovať faktúry s DPH..

je to takto prosím správne?
ďakujem moc
slimak
19.04.09,19:05
No podla mna chyba sa stala, ale uz sa neda odstranit. Takze spravne. myslim ze pokuta bola 2 000 Sk.
mamullienka
20.04.09,06:41
Dobrý deň, SZČO vznikla povinnosť zaregistrovať sa ako platca dph, ale on chce prerušiť živnosť. Musí sa zaregistrovať alebo nie? Prosím o rýchlu odpoveď. Ďakujem
Tinika
20.04.09,12:12
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ak s.r.o. je dobrovoľným platcom DPH od 1.6.2008 a v 11/08 by normalne presiahla obrat pre registraciu, treba nejak oznamiť danovému uradu, že už je platcom aj povinne?? Ďakujem
kocad
30.07.09,09:45
Pekny den, som tu nova a neviem zrejme najst poucenie na vyplnenie dobrovolnej ziadosti o regitraciu na DPH za s.r.o... vyplnam aj riadky pre fyzicku osobu aj miesto ponikania?
Ak firma vznikla len pre mesiacom musim vyplnat tie obraty?
mam prilozit list s vysvetlenim preco o registraiu DPH ziadam?
dakujem za pomoc
sybila3
05.08.09,08:33
chcela by som sa opýtať: čo mi ide do obratu: mám zrátané tržby z fakúr-celková suma , z pokladne, z bu, prijaté úroky. Odrátala som dotácie od štátu. Je to dobre?
babi2
14.09.09,07:54
Pekný deň prajem, chcem Vás poprosiť či nemáte niekto skúsenosť s tým ak sa podnikateľ stane plátcom DPH v strede mesiaca, konkrétnejšie:
plátcom sa stal od 16.9.2009, za mesiac september bude vystavovať faktúry za prenájom, ako by ste to riešili, fakturovali by ste celý mesiac s DPH? alebo vystaviť dve faktúry, jednu za prvú polovicu, teda bez DPH a druhú s DPH? Vopred ďakujem za odpovede
adabirk
14.09.09,08:23
- záleží na tom ako znie nájomná zmluva, t. j. kedy je nájomné splatné,
- v zmysle § 19 ods. 3 zákona o DPH deň dodania je najneskôr posledný deň každého kalendárneho mesiaca, v ktorom mal nájomca právo užívať nebytový priestor - deň dodania služby a zároveň deň vzniku daňovej povinnosti je posledný deň každého kalendárneho mesiaca.
babi2
14.09.09,08:44
- záleží na tom ako znie nájomná zmluva, t. j. kedy je nájomné splatné,
- v zmysle § 19 ods. 3 zákona o DPH deň dodania je najneskôr posledný deň každého kalendárneho mesiaca, v ktorom mal nájomca právo užívať nebytový priestor - deň dodania služby a zároveň deň vzniku daňovej povinnosti je posledný deň každého kalendárneho mesiaca.
Keďže sa fakturuje vždy k poslednému v mesiaci, tak predpokladám že splatnosť je po skončení mesiaca
Sabinka
14.09.09,12:03
Ja sa chcem tiež spýtať. Zastupujem nemeckú firmu a dostávam za sprostredkovanie tovaru kvartálne províziu podľa predaného množstva. Tovar však nepríde na Slovensko - iba cca 20 % a 80 % je dodaný do Čiech. Platí aj pre mňa registrácia DPH?Dakujem za odpoveď.
jaanna
16.09.09,05:43
Chcem sa opýtať, či tlačivo, ktoré je pri príspevku č. 5 "Žiadosť o registráciu pre daň z pridanej hodnoty zahraničná osoba" platí i pre tuzemcov?
jaanna
16.09.09,05:51
už som to našla prepáčte, že zdržujem