timejka200
07.01.09,15:08
ahojte ak si vytlačím súvahu a výsledovku teraz z čoho počítam daň ktorú zaúčtujem? mám v tom trochu zmätok tak dúfam že niekto pomôže..
a čo všekto si mám vytlačiť ku kontrole..

v súvahe a výsledovke musí byť niečo rovnaké?

dakujem za každú odpoveď!!
Zoltán Kovács
07.01.09,14:12
ahojte ak si vytlačím súvahu a výsledovku teraz z čoho počítam daň ktorú zaúčtujem? mám v tom trochu zmätok tak dúfam že niekto pomôže..
a čo všekto si mám vytlačiť ku kontrole..

v súvahe a výsledovke musí byť niečo rovnaké?

dakujem za každú odpoveď!!

Program ti vytlačí účtovný hospodársky výsledok ( účty 6xx - účty 5xx = účt.hosp.výsledok). Tento účt.hosp.výsledok je potrebné v rámci daňového priznania upraviť o pripočitateľné a odpočitateľké položky.
Takto vlastne sa dopracuješ k základu dane. Zo základu dane vypočítaš daňovú povinnosť, ktorú následne zaúčtuješ. Až potom tlač súvahu a výsledovku. Inak ti bude chýbať výsledný vzťah voči daňovému úradu.

V súvahe a výsledovke musí byť rovnaký výsledok z hospodárskej činnosti. Teraz presne neviem čísla riadkov, ktoré to majú byť.
timejka200
08.01.09,06:10
ďakujem pekne takže program mi vypočíta ten hospodársky výsledok a potim o aké položky ho mám upraviť tie odpočítateľné a pripočítateľné? VIEM žE JE TAM 513...dalej neviem pomôžete?
timejka200
08.01.09,06:32
a v mrp kde si vytlačím ten hosp. výsledok?
Zoltán Kovács
08.01.09,06:44
a v mrp kde si vytlačím ten hosp. výsledok?

Vytlač si predvahu k 31.12. A z toho si účt.hop.výsledok vyrátaš sama. Účty triedy 6 mínus účty triedy 5 je účtovný hospodársky výsledok.

Potom ideš skúmať či máš alebo nemáš pripočitateľné alebo odpočitateľné položky.
timejka200
08.01.09,07:07
a mohol by si mi napísať tie pripočítateľné a odpočítateľné? a potom vlastne dostanem základ dane a z toho 19% daň vypočítam a bud mi vyjde mínusom alebo plusom hej? a tú daň zaúčtujem na 591/341?
Zoltán Kovács
08.01.09,07:10
a mohol by si mi napísať tie pripočítateľné a odpočítateľné? a potom vlastne dostanem základ dane a z toho 19% daň vypočítam a bud mi vyjde mínusom alebo plusom hej? a tú daň zaúčtujem na 591/341?

Pripočitateľné a odpočitateľné položky musí vedieť každý sám. Lebo pre jedného môže byť pripočitateľná položka riadným daňovo uznaným nákladov, kým druhému nie.
Johanka
08.01.09,08:02
a mohol by si mi napísať tie pripočítateľné a odpočítateľné? a potom vlastne dostanem základ dane a z toho 19% daň vypočítam a bud mi vyjde mínusom alebo plusom hej? a tú daň zaúčtujem na 591/341?
Tu už neutečieš štúdiu Zákona o dani z príjmov - k pripočítateľným a odpočítateľným položkám nevyhnutné minimum : §17 Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane, § 19 Daňové výdavky, §21 - tu je vymenované, čo nie je daňovým výdavkom.
Ďalej musíš prihliadnuť na rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi ... atď

Ako pomôcku si zober tlačivo pre daň z príjmov PO - sú v ňom tabuľky, ktoré Ťa navedú na príslušné ustanovenia Zákona o dani z príjmov a je na Tebe posúdiť, či je súčasťou účtovného výsledku hospodárenia niečo, čo z pohľadu dane z príjmov je alebo nie je daňový výdavok.
Dovolím si pripomenúť, že úprava účtovného výsledku hospodárenia nie je iba o úprave nákladov zaúčtovaných na účtoch účtovej triedy 5, ale aj o úprave výnosov z účtovej triedy 6 :). Pozri napr. §17 ods.21 - zmluvné pokuty ...

K citovanému - daň nemôže byť mínusová .
Výsledok daňového priznania môže byť základ dane alebo daňová strata ;).
ekopo
08.01.09,08:25
Doplním tie riadky v súvahe a vo výsledovke , ktoré musia sedieť:
súvaha r. 85 ., výkaz ziskov a strát r. 57
timejka200
08.01.09,12:54
ďakujem
timejka200
07.02.09,19:39
mám program MRP mám tam takú ikonku že dan z príjmov ked si ju otvorím neviem do nej písať to by mi nemalo nejak automaticky doplniť z podvoj. účtovníctva hodnoty tomusím si sama dopln iť neexistuje také niečo si zakúpiť k programu čo to aj vyráta nevie niekto o tom?
Zoltán Kovács
07.02.09,20:07
mám program MRP mám tam takú ikonku že dan z príjmov ked si ju otvorím neviem do nej písať to by mi nemalo nejak automaticky doplniť z podvoj. účtovníctva hodnoty tomusím si sama dopln iť neexistuje také niečo si zakúpiť k programu čo to aj vyráta nevie niekto o tom?

Asi nemáš zakúpený modul daň z príjmov, preto nevieš s tým nič robiť. ;)

P.S. Nie softvér účtuje, ale človek-účtovník.
marina8
07.02.09,21:05
mám program MRP mám tam takú ikonku že dan z príjmov ked si ju otvorím neviem do nej písať to by mi nemalo nejak automaticky doplniť z podvoj. účtovníctva hodnoty tomusím si sama dopln iť neexistuje také niečo si zakúpiť k programu čo to aj vyráta nevie niekto o tom?




timejak200, pozeram tu na to tvoje "trapenie", pripocitatelne polozky mas v linku, pozri si prispevok od betky, je to vyborne spracovane, ale aj tak k tomu potrebujes zakon o dani z prijmu a pozerat odvolavky na paragrafy
a mozno by bolo dobre, keby si si zavolala do MRP a spytala sa ich na skolenie o PU, tak by ti aspon odpadol 1 problem a to praca so SW, je to naozaj dost zla kombinacia: problem s uctovnictvom + problem so SW, ked vlastne ani nevies ako a co mas hladat a hlavne kde to v SW najdes

http://www.porada.sk/t98711-pripocitatelne-polozky-k-zd.html?highlight=pripocitatelne+polozky
timejka200
10.02.09,13:42
ja mám zakúpenú dan z príjmo aj si otvorím ale je tam prázdne tlačibvo a v návode mi píše že mi tam má načítať hodnoty asi z pú....neviem... ale predtým nemám mať uzavretý rok a ročný prevod? nestretol sa niekto s tým? alebo nemám nietko program MRP dan z príjmu?jkeby mi niekto poradi..dakujem
timejka200
13.02.09,04:31
neporadí niekto nemá to nikto tú dan z príjmov? ako sa s tým pracuje? ja neviem...
Janurka
13.02.09,06:08
neporadí niekto nemá to nikto tú dan z príjmov? ako sa s tým pracuje? ja neviem...
V JÚ program naimportuje údaje do daň. priznania cez: Nástroje - Import údajov. V PÚ táto možnosť nie je. Treba vyplniť ručne.
Kryska5
18.02.09,17:26
v PU keď na strane č. 6 doplníte do tabuľky "F - doplňujúce údaje" sumy výnosov a nákladov a tak isto nezabudnúť na riadku 510 doplniť sadzbu dane, malo by to celé viac-menej pekne vyrátať :)

Ja mám problém zase v JU, mám tam iba import identifikačných údajov, alebo import z predcházajúceho roku, ani jedno nefunguje. Robím v MRP K/S, nemá s tým niekto skúsenosť? Ďakujem
Chrusťa
19.02.09,10:38
Nebudem zakladať novú tému, preto sa len pripojím. Musím priznať prvýkrát spoločnosti vznikol hosp. výsledok strata.Ako príkl. uvediem sumu -100.000 SKK,kt. uvediem na r.100 DP, potom k tomu pripájam PP, kt. sú dajme tomu vo výške 20.000SKK a potom pripájam odpočítateľné položky /trebárs daň.odpisy r. 250 DP/ vo výške 50.000SKK. Moja otázka je ako vyčísliť zákl.dane/dań.stratu/ r.100+r.200-r.300/.Upresním sumami: -100.000+20.000-50.000=-130.000 SKK daň.strata. Je to tak správne? Mýli ma to mín. znamienko výsled.hospodárenia
azla
19.02.09,10:47
Nebudem zakladať novú tému, preto sa len pripojím. Musím priznať prvýkrát spoločnosti vznikol hosp. výsledok strata.Ako príkl. uvediem sumu -100.000 SKK,kt. uvediem na r.100 DP, potom k tomu pripájam PP, kt. sú dajme tomu vo výške 20.000SKK a potom pripájam odpočítateľné položky /trebárs daň.odpisy r. 250 DP/ vo výške 50.000SKK. Moja otázka je ako vyčísliť zákl.dane/dań.stratu/ r.100+r.200-r.300/.Upresním sumami: -100.000+20.000-50.000=-130.000 SKK daň.strata. Je to tak správne? Mýli ma to mín. znamienko výsled.hospodárenia

Áno je to takto správne. V r. 310 budeš mať -130 000,-

Ak by si si to skušala vyplniť na nete, tak ťa to samo navedie.
Chrusťa
19.02.09,10:58
Ďakujem veľmi pekne, zneistela som ešte, že tu je porada.
timejka200
23.02.09,13:51
mám taký problém mám firmu urobila somsi kópiu a urobila som ročný prevod teraz ked si chcem vytlačiť súvahu a výsledovku tak mi nezobrazuje v nej nič za min. rok? nedá sa to nejak? potebujem ju


2. ešte otázka ešte pred ročným prevodok mi v mrp ukazovalo zisk lenže ked som urobila ročný prevod už ukazuje stratu ako je to teraz čo je správne? pred alebo po?
Chrusťa
09.03.09,11:15
zdravím poraďákov ešte sa vrátim k nešťastnému DP ako som už spomínala spoločnosti vznikla strata to je OK,ale zaujíma ma ešte r. DP 830 /suma dane vybranej zrážkou považovanej za preddavok na dań/ tam uvádzam daň z úrokov na bežnom účte. Moja otázka však znie, či mám tam do toho riadku uviesť sumu kecnem 1500Skk ak spoločnosť vykazala stratu? Má to nejaký význam. Možno sú moje otázky pre niekt. divné, ale 1. účtujem firmu kt. sa ocitla v strate. Ďakujem za akékoľvek usmernenia
buchtička
09.03.09,11:32
aka je odpoč.položka pre f.o. - študent ktorý si robí danové
Tweety
09.03.09,11:33
zdravím poraďákov ešte sa vrátim k nešťastnému DP ako som už spomínala spoločnosti vznikla strata to je OK,ale zaujíma ma ešte r. DP 830 /suma dane vybranej zrážkou považovanej za preddavok na dań/ tam uvádzam daň z úrokov na bežnom účte. Moja otázka však znie, či mám tam do toho riadku uviesť sumu kecnem 1500Skk ak spoločnosť vykazala stratu? Má to nejaký význam. Možno sú moje otázky pre niekt. divné, ale 1. účtujem firmu kt. sa ocitla v strate. Ďakujem za akékoľvek usmernenia
Nemá Má to význam. DÚ preplatok vráti, samozrejme, treba oň požiadať.
Tweety
09.03.09,11:34
aka je odpoč.položka pre f.o. - študent ktorý si robí danové
Rovnaká ako u iných daňovníkov. Jej výška je tu milionkrát uvedená, stačí len pohľadať.
Chrusťa
09.03.09,11:48
OK ďakujem, no ešte sa spýtam ten kvázi preddavok /dań z úrokov/ mi ostane na účte 341 al. ho mám preučtovať, ale kam ak spoločnosť má dań. stratu. Nemám si ho teda o čo ponížiť
azla
09.03.09,12:04
zdravím poraďákov ešte sa vrátim k nešťastnému DP ako som už spomínala spoločnosti vznikla strata to je OK,ale zaujíma ma ešte r. DP 830 /suma dane vybranej zrážkou považovanej za preddavok na dań/ tam uvádzam daň z úrokov na bežnom účte. Moja otázka však znie, či mám tam do toho riadku uviesť sumu kecnem 1500Skk ak spoločnosť vykazala stratu? Má to nejaký význam. Možno sú moje otázky pre niekt. divné, ale 1. účtujem firmu kt. sa ocitla v strate. Ďakujem za akékoľvek usmernenia


Nemá to význam.

Sumu zražkovej dane napr. 1500 Sk má význam uvádzať do DP.
V r. 901 Ti vyjde preplatok napr. 1500 Sk

Ďalej v oddieli VI. (str.8) "zaškrtneš" žiadosť o vrátenie preplatku na dani
a DÚ Ti preplatok vráti do 40 dní o termínu na podanie DP. (niekedy v máji)
Potom sa Ti účet 341 vyrovná (vynuluje).
azla
09.03.09,12:08
aka je odpoč.položka pre f.o. - študent ktorý si robí danové

Buchtička si tu nová a toto je Tvoj prvý príspevok, tak asi ešte nevieš hľadať.:) (ani ja som na začiatku nevedela)

98 496,- Sk pre rok 2008.
Chrusťa
09.03.09,12:22
ďakujem Azla práve preto som vlastne dala aj dopyt na tú zrážkovú dań a dań. priznanie, lebo tiež mi to vrtalo v hlave čo s tým "preddavkom" prečo to nechať "prepadnúť štátu", ale radšej sa opýtam ako by ma mal potom DU naháňať. Takže ďakujem opäť som o niečo múdrejšia.
timejka200
17.05.09,14:28
ked som odovzdávala súvahu a výsledovku v marci zabudla som zaúčtovať daň a odovzdávala som bez zaúčtovania dane.. teraz chce danový úrad aby som im poslala súvahu a výsledovku lebo sa nerovnajú riadky 085 a 047 vo výkazoch..


teraz už neviem ako som mala odozdať výkaz - po zdanení ak odovzdám po zdanení ako si skontrolujem či to sedí?
evina
17.05.09,15:28
ked som odovzdávala súvahu a výsledovku v marci zabudla som zaúčtovať daň a odovzdávala som bez zaúčtovania dane.. teraz chce danový úrad aby som im poslala súvahu a výsledovku lebo sa nerovnajú riadky 085 a 047 vo výkazoch..


teraz už neviem ako som mala odozdať výkaz - po zdanení ak odovzdám po zdanení ako si skontrolujem či to sedí?

Odovzdávaš výkazy po zdanení /ale v podstate už v prvom príspevku tejto témy Ti Zoli odpovedal ako aj v iných témach práve o účtovaní dane a súvahe/- Skontroluješ ich tak isto ako výkazy pred zdanením...

http://www.porada.sk/t108080-p2-ako-zauctovat-v-pu-zaplatenu-dan-dppo.html
timejka200
18.05.09,04:45
takže ked som odovzdala výkazy po zdanení majú sa mi rovnať riadky 085 a 047?
ako si danový úrad kontroluje či je správne DP? myslím niečo si tam počíta r. 100- ...dalej neviem
KEJKA
18.05.09,04:58
jednotlivé pripočitateľné a odpočitateľné sumy v DP musíš mať niekde v podkladoch k DP uvedené - podľa potreby vysvetlíš pri kontrole.
DP DU u seba kontroluje len na správnosť výpočtu a vúzieb v DPPO.
evina
18.05.09,06:14
takže ked som odovzdala výkazy po zdanení majú sa mi rovnať riadky 085 a 047?
ako si danový úrad kontroluje či je správne DP? myslím niečo si tam počíta r. 100- ...dalej neviem

To niečo na riadku 100 - je hospodársky výsledok pred zdanením....ďalej pokračujú pripočitateľné a odpočitateľné položky - vyjde základ dane, daň a z toho sa dá zistiť HV po zdanení.
To si nielen kontroluje DÚ, ale je to aj základná kontrola pre daňový subjekt...
Musí sa Ti rovnať riadok 085 v súvahe a riadok 57 vo Výkaze ZaS, nakoľko hospodársky výsledok po zdanení je len jeden ...
timejka200
20.05.09,12:11
danový úrad nám napísal že im nesedí riadok 085 a 047 vo výkaze v plnom rozsahu..ale ked si ja dám výkazy v plnom rozsahu mne to sedí..prečo im to nesedí? teraz čo mám robiť? robím s programom MRP WIN PÚ.


2. takže ked zaúčtujem dan ktorá mi vyjde v DP tak sa mi musia rovnať tie riadky 085 a 047 ?