hanni
07.01.09,15:50
Prepacte za moju mozno blbu otazku, ale neviem to nikde najst...moze predseda SVB robit sucasne aj uctovnika toho isteho SVB?Popripade ak ano, kto schvaluje to, kto bude uctovnictvo spolocenstvu robit..? spolocenstvo, rada alebo snad sam predseda?

Dakujem za odpovede..
Elena Navrátilová
07.01.09,15:06
Predseda môže robiť aj účtovníctvo v SVB a mali by ste mať nato uznesenie zo zhromaždenia alebo už určené v zmluve k SVB.
hanni
07.01.09,15:11
A kolko % musi mat hlasov...?
Elena Navrátilová
07.01.09,15:13
Uznesenie v tomto prípade stačí byť prijaté nadpolovičnou väčšinou prítomných.
hanni
07.01.09,15:31
Dakujem za informaciu.
evula0
08.01.09,08:16
Predseda SVB je zodpovedný za vedenie účtovníctva.Môže to zabezpečiť nasledovne:
- SVB má uzavretú zmluvu s externým správcom
- SVB má vo svojej zmluve určený spôsob vedenia účtovníctva
- SVB uznesením odhlasovalo spôsob vedenia účtovníctva
Ak nie je ani jedna alternatíva, správcovstvo si vykonáva SVB samo a predseda tým neprekročí svoje právomoci určené zákonom a zmluvou o SVB, zabezpečí to osobne alebo niekoho poverí podľa svojho rozhodnutia a samozrejme preberá zodpovednosť.
Len v prípade, že by tým prekročil svoju zákonom alebo zmluvou určenú právomoc, musí predložiť spôsob vedenia účtovníctva na schválenie.
hanni
08.01.09,19:55
Este jedna otazka, ktora nesuvisi s temou, ale nechcem zakladat novu temu.

Zistil som, ze predseda spolocenstva pobera za spravu SVB plat 2700 SK mesacne (teda poberal,teraz pobera adekvatnu cenu z eurach) aj napriek tomu, ze mu spolocenstvo odsuhlasilo sumu 6000 rocne. Na otazku,kto mu schvalil tych 2700 mesacne odpovedal, ze dozorna rada. Pre info, dozorna rada je u nas nefunkcna a je jedna ruka s predsedom.

Moja otazka...predpokladam, ze plat spravcu by malo odsuhlasit spolocenstvo minimalne nadpolovicnou vacsinou hlasou, ak sa nemylim. Podla mojho nazoru pobera plat protizakonne a tym okrada spolocenstvo..uz to pobera cca vyse 2 rokov (skoro nikto v dome mimo rady to nevie), cim sa to vysplhalo na slusnu sumu....

Ako postupovat v tomto pripade. ..?
Elena Navrátilová
08.01.09,20:07
Mal by mať uznesenie zo zhromaždenia. Je štatutár a teda k jeho odmene je potrebné uznesenie.
hanni
08.01.09,20:23
To nema, som si 100 % isty. Respektive ma...6000 SK rocne. 2700 SK mu odsuhlasila dozorna rada, este stara...ta nato pravo nemala. Jeden clen rady (cierna ovca), ktory jediny z nich nie je predsedov patolizac to videl v penaznom denniku (od vtedy na sedenia dozornej rady nie je pozyvany, resp. rada zasada narychlo, ked on nie je doma) a predseda to priznal, priznal to aj susede, ktora sa ho nato pytala...pred chvilou u nas bola a mi to hovorila.

Tak co s tym?ako to riesit?..podotykam, ze nie som sam, kto to chce riesit.
peton
09.01.09,04:54
Ak je Vás aspoň 1/4 vlastníkov, ktorí chcete problém riešiť, zvolajte zhromaždenie a riešte dohodou. Predseda ako už bolo spomínané, nepostupoval v zmysle spoločenskej zmluvy a preto je pravdepodobné, že by mohol byť prístupný dohode ak si chce zachovať tvár a vyhnúť sa trestnému stíhaniu. Návrh by napr. mohol znieť, že by mal pozastavené vyplácanie odmeny do času, kým by sa nevyrovnali odmeny vyplatené naviac, čo by ste samozrejme museli vyčísliť. A ak stojí predseda a jeho práca za to, čiže je vhodné aby na funkcii zotrval, dohodnúť sa na zvýšení odmeny. Málokto si uvedomuje, že práca predsedu je náročná a každý vidí len to, že koľko "hrabe" a je mi teda dopredu jasné, že s týmto navýšením bude súhlasiť málokto. Každopádne je na vlastníkoch ako s touto situáciou naložia.
A keď už budete mať schôdzu tak navrhni nové zloženie rady spoločenstva, keďže je nefunkčná, v ktorej budeš môcť figurovať. Budeš mať tak možnosť priamej kontroly predsedu, ovplyvňovať nesprávne rozhodnutia a nebude dochádzať k takýmto či iným nezákonným veciam.
A nakoniec, Rada je povinná informovať vlastníkov o stave účtovníctva a nezrovnalostiach, ktoré zistila pri kontrole vo svojej správe na zhromaždení. Takže člen rady, ktorý o tom vedel, mohol reagovať. Viem, ľahko sa píše, ťažšie koná, obzvlášť, keď si nikto nechce nikoho proti sebe popudiť. Ale na to Rada spoločenstva slúži. Prajem veľa zdaru pri riešení. Verím, že bude úspešné. A nezabudnite, cestou na zvolanú schôdzu treba nechať emócie za dverami bytu. :-)
evula0
09.01.09,06:02
6000 za rok nie je ani trochu adekvátne. Ak robí aj účtovníctvo, tak je to naozaj málo. Ale! Všetko pre odmenu musí mať schválené zhomaždením. Koľko bytov má SVB a koľko je poplatok za správcovstvo? Od toho sa dá schváliť zodpovedajúca odmena.
Napr. 30 bytov a 130 Sk = 3900 Sk/mesiac a z toho napr. 1000 predseda, 1000 kto robí účtovníctvo, 3 x 200 členovia rady a zvyšok na ostatné výdaje správy. Výplata 1 x ročne(viete prečo).
Dobrý predseda to vie predložiť zhromaždeniu a zdôvodniť. Ak je ale SVB 6 bytov, je to v podstate len o dobrovoľnosti.
hanni
09.01.09,08:43
peton: s tym, ze lahko sa pise, tazsie kona s Tebou plne suhlasim, hlavne, ked ma predseda tak sfanatizovanych najma starsich ludi..samozrejme, ze chceme zozbierat 1/4 hlasov na zvolanie schodze a riesit to...trochu mam obavy, ci predseda dodatocne nevyrobi papier, ze s tymi 2700 Sk suhlasime so starym datumom a neobeha si stare babky v dome, ktore mu to pravdepodobne asi aj podpisu. Ale to je iba taka myslienka,aj ked verim,ze je toho schopny. Co sa tyka rady, tak ta sa volila predminuly rok na jesen, rovnako ako predseda (samozrejme sme boli prehlasovani a bol zvoleny ten isty,co minule) a pochybujem,ze je odvolatelna...pokusime sa tych ludi presvedcit o tom,ako nas vsetkych predseda okrada (mam info aj o tom,ako berie uplatky za cokolvek, co pride niekto urobit do domu, ale to mu nemozem dokazat),ale je velmi otazne,ci sa to podari a ci predseda prizna chybu. Ma totiz vyborny "dar reci" a dokaze sa z vela veci vykrutit tak, ze nakoniec ti zli budeme my a tie babky a dedkovia mu prikyvnu. A do rady by som sa rad dostal, bohuzial u starsich ludi nie som oblubeny, hadaj preco;)takze ma do nej proste nezvolia.

evula0: to, co je adekvatne a neadekvatne teraz nechajme bokom,na tom teraz vobec nezalezi. Ja sa nebranim tomu, aby ked preukaze, ze je dobry predseda a zasluzi si to, bral aj viac. Ide o to, ze porusil zakon, teraz dokazatelne. Aj ked som si uz mnohokrat povedal, ze kaslem nato, nech tam tie babky aj zderie z koze, ale neda mi. Je to proste totalny klamar a podvodnik a navyse arogant, dokaze s usmevom na tvari do oci tak klamat,az do svisti...a v nedelu sa posadi do prvej lavice v kostole a pojde na prijimanie. Bohuzial,aj takyto sme ludia.....
svojar
09.01.09,10:20
Pri výške odmien to predsa nemôžeme brať paušálne. Sú SVB rôzne veľké, u nás v meste 6, 12, 18, 32, 56 vlastníkov. Taktiež náročnosť hlavne ročného zúčtovania je rôzna. Kde predtým býval syn mali predpis iba FO,správu, studenú vodu, el. en. spol.pr. a zrážkovú vodu. Hlavný problém teplo a ohrev vody mal každý samostatne - "gamatky" a bojlery.
hanni
09.01.09,13:36
predseda u nas nerobil ziadne zuctovanie...mali sme zmluvu so spravcom v Trencine, ktory robil vsetko uctovnictvo do decembra 2008, okrem toho mame platenu domovnicku a hospodarku, ktora vedie nejaku evidenciu, netusim aku...takze 6000 za rok je za pracu nasho predsedu uplne adekvatna ciastka.
svojar
09.01.09,15:07
Je to možné, to ale musí posúdiť zhromaždenie vlastníkov bytov vo Vášom dome a rozhodnúť.
Halli
09.01.09,18:09
predseda u nas nerobil ziadne zuctovanie...mali sme zmluvu so spravcom v Trencine, ktory robil vsetko uctovnictvo do decembra 2008, okrem toho mame platenu domovnicku a hospodarku, ktora vedie nejaku evidenciu, netusim aku...takze 6000 za rok je za pracu nasho predsedu uplne adekvatna ciastka.


Hanni, dlho si sa neozval a ja som myslela, že Váš panelák už dávno spravuješ ty ;)
hanni
09.01.09,23:03
svojar: ano, zhromazdenie rozhodlo..6000 rocne.

slavica: bohuzial, skoncilo to presne tak, ako som si myslel, ze to skonci...a je to stale horsie a horsie. Rozum ludom do hlavy proste nenalejes a cim su starsi, tym je to horsie. Teraz chystame druhu vlnu utoku ;)

...neozval som sa preto, lebo som si povedal, ze sa na to vsetko vykaslem, ale po niektorych skutocnostiach, co som sa dozvedel teraz, mi to uz proste neda...
Halli
10.01.09,07:20
svojar: ano, zhromazdenie rozhodlo..6000 rocne.

slavica: bohuzial, skoncilo to presne tak, ako som si myslel, ze to skonci...a je to stale horsie a horsie. Rozum ludom do hlavy proste nenalejes a cim su starsi, tym je to horsie. Teraz chystame druhu vlnu utoku ;)

...neozval som sa preto, lebo som si povedal, ze sa na to vsetko vykaslem, ale po niektorych skutocnostiach, co som sa dozvedel teraz, mi to uz proste neda...
Hanni dufam, že Vás nespravoval Kom..... :D, to je správca ktorý v tomto regióne má "super" kredit aj reklamu :rolleyes:...No čo ti mám povedať, chodievaj tu častejšie, nauč sa čo sa dá a zober to do svojich rúk.
hanni
10.01.09,07:46
Nie, spravoval nas Zub......;) no snazim sa, teraz som si opat stiahol 182-ku so vsetkymi novinkami v podobe dalsich zakonov a opat to studujem, vidim, ze dost sa toho zmenilo. V podstate som sa tu obcas zastavil a precital, co ma zaujalo,len som nic nepisal.

Ale aby som tu nekecal iba do vetra, mam otazku, urcite mi budes vediet odpovedat. Je pravoplatne hlasovanie, ktorym si nas predseda doslova obehal po dome podpisy poza nas chrbat a tym sa stal v dome aj spravcom, cize vedie uctovnictvo. Pri nefunkcnej dozornej rade a neochote nam cokolvek ukazat, ho uz neskontroluje nikto a moze si tu manipulovat s peniazmi ako sa mu zachce. V zakone som sa docital podmienky pre pisomne hlasovanie, ktore musi byt 5 dni vopred vsetkym oznamene a 5 dni po hlasovani vsetkym oznameny vysledok. Nic z toho sa nekonalo. Proste si obehal podpisy a babky mu to podpisali. Pritom si len teraz nedavno zalozil SRO-cku, lebo ho vykopli z prace, aby mohol robit spravcu..pritom nema ziadne uctovnicke vzdelanie ani len kurz. Snazi sa obehavat aj ine domy,ale uz ma v meste celkom "slusnu povest",takze ho takmer zovsadial poslali dokelu.
sthruska
10.01.09,07:54
//a tym sa stal v dome aj spravcom,

Správcom či predsedom? Správcom sa určite nemôže stať písomným hlasovaním, či ako to obehávanie nazvať.
Tak či tak to máš ťažké. Držím palce.
Halli
10.01.09,08:18
odpovede v texte


Je pravoplatne hlasovanie, ktorym si nas predseda doslova obehal po dome podpisy poza nas chrbat a tym sa stal v dome aj spravcom, cize vedie uctovnictvo.
nie je v súlade so zákonom,správa musí byt odsúhlasená na zhromaždení vlastníkov, správcom sa nemohol stať, správca v SVB je samotne SVB s jeho tromi orgánmi, jedine musí mať s SVB zmluvu...

Pri nefunkcnej dozornej rade a neochote nam cokolvek ukazat, ho uz neskontroluje nikto a moze si tu manipulovat s peniazmi ako sa mu zachce.
Pri RV musí predložiť aj hospodárenie domu a do dokladov musí dať nahliadnuť hocikomu z vlastníkov.

V zakone som sa docital podmienky pre pisomne hlasovanie, ktore musi byt 5 dni vopred vsetkym oznamene a 5 dni po hlasovani vsetkym oznameny vysledok. Nic z toho sa nekonalo. Proste si obehal podpisy a babky mu to podpisali. Pritom si len teraz nedavno zalozil SRO-cku, lebo ho vykopli z prace, aby mohol robit spravcu..
Má s vami zmluvu o výkone správy ?:rolleyes:Ale ty musíš mať hlavne podporu ich viacerých, ja neviem posudiť "babky" :D

pritom nema ziadne uctovnicke vzdelanie ani len kurz. Snazi sa obehavat aj ine domy,ale uz ma v meste celkom "slusnu povest",takze ho takmer zovsadial poslali dokelu.
nemusí mať učt.vzdelanie, ani mnoho učtovníčiek ho nemá, ale mal by ho vedieť...treba si najsť niehoho kto to vie a nechať preveriť. No takto sa budete naťahovať strašne dlho...:rolleyes: Je to u vas fakt zložité a takto si len budete robiť prieky...
hanni
10.01.09,10:22
Teraz si ma trochu zmiatla...je konatelom SVB a zaroven uz od noveho roka robi uctovnictvo...ci ma zmluvu neviem, ak ano, podpisal si ju sam so sebou ako konatel SVB??? Moze? A na zaklade coho...podpisov, ktore si obehal bez toho,aby sme o tom vsetci vedeli?..moze?

Podla zakona musi na poziadanie dat nahliadnut do dokladov kedykolvek. V spolocenstve sa odsuhlasilo,ze to bude po kazdej schodzi, bohuzial to tak nefunguje.

Ci ma zmluvu o vykone spravy?O ziadnej neviem..a pokial som Ta spravne pochopil, tak vlastne ked spravcom je spolocenstvo a on je jeho konatelom,je aj spravca...ide skor o to, ze uctovnictvo doteraz robil p. Z. z TN a uz ho nerobi, On mal zmluvu, o tom viem..ale ako je to teraz ani srnky netusia.

Preverit jeho znalosti....no to si ma pobavila. Nema uctovne vzdelanie, nikdy s tym nerobil a nema ziadnu prax...myslis,ze je to vhodny uctovnik?Ja teda nie. Mame tu jednu mladu babu, je uctovnicka..bez problemov by to uctovnictvo robila.

...mas pravdu,je to zlozite.... a uz sa v tom aj ja zamotavam.
pepsikova
17.01.09,17:47
Mňa by zaujímalo,keďže sa v týchto témach motám už asi 5 hodín a nenašla som žiadnu originálnejšiu :..správca domu má alebo nemá právo zverejňovať informácie o stave meračov tepla v bytoch a o stave na vodomeroch a tiež odpisovať mesačne spotrebu elektriny na jednotlivých bytoch a potom tieto údaje zverejňovať na domovej schôdzi?
(Patríme pod bytové družstvo,pre ktoré odpisy robia správcovia,príp. iné osoby,ktoré nášmu správcovi tieto údaje poskytnú, alebo tieto údaje získa z Vyúčtovania za dom a byt,ktoré rozdáva on ako otvorený list.)
Halli
17.01.09,17:54
Mňa by zaujímalo,keďže sa v týchto témach motám už asi 5 hodín a nenašla som žiadnu originálnejšiu :..správca domu má alebo nemá právo zverejňovať informácie o stave meračov tepla v bytoch a o stave na vodomeroch a tiež odpisovať mesačne spotrebu elektriny na jednotlivých bytoch a potom tieto údaje zverejňovať na domovej schôdzi?
(Patríme pod bytové družstvo,pre ktoré odpisy robia správcovia,príp. iné osoby,ktoré nášmu správcovi tieto údaje poskytnú, alebo tieto údaje získa z Vyúčtovania za dom a byt,ktoré rozdáva on ako otvorený list.)

Nie nemá pravo to zverejňovať , podpísal prehlásenie o ochrane osobných údajov...aspoň teda mal...podľa zákona. A to , že dostane otvorený list vo forme vyučtovania, tam je len to čo on predložil vrámci odpisov, alebo na zaklade odpisov dohodnutých osôb;)
pepsikova
17.01.09,18:51
Nie nemá pravo to zverejňovať , podpísal prehlásenie o ochrane osobných údajov...aspoň teda mal...podľa zákona. A to , že dostane otvorený list vo forme vyučtovania, tam je len to čo on predložil vrámci odpisov, alebo na zaklade odpisov dohodnutých osôb;)..

..nie tak...vyúčtovanie nám robí bytové družstvo,on to ide prevziať,doma poštuduje,povypisuje si tých,čo mali najviac platby za kúrenie a vodu a tieto údaje potom verejne na schôdzi rozpráva(vykrikuje)
pepsikova
18.01.09,07:00
Že sú márnotratníci ?:D..


...no vieš,keby bol taký dobrý správca,a platil naše účty za teplo a vodu,tak ..no,hádam by som aj súhlasila,že ma zaujímajú susedove stavy vodomera a merača tepla...ale každý si platí sám za svoje a teda prečo to má vedieť celá dedina???
Lotarka
18.01.09,13:45
Aj mňa by zaujímalo to zverejňovanie alebo aspon prístup k informáciám o všetkých stavoch meračov tepla v byt. dome.

Je možné, aby vlastníci alebo aspoň zástupca vlastníkov bol informovaní o ročných stavoch odobratého tepla podľa jednotlivých pomerových meračov pre účely zhodnotenia prípadnej zmeny pomeru alebo uplatňovania koeficientov znevýhodnených miestností? Mali by sa na tom dohodnúť všetci vlastníci na schôdzi nadpolovičnou väčšinou a tak žiadať tieto informácie od správcu?
Ďakujem za odpoveď.
svojar
18.01.09,15:18
Všetci vlastníci určite nie. To je každého vlastná vec koľko tepla odoberie. Ale zástupca by o tom mal vedieť, aby mohol vo včeobecnosti oboznámiť ostatných a prijímať opatrenia. U nás v SVB prehľad má predsedníčka a ja ako ekonóm - údaje nezverejňujeme.
evula0
19.01.09,07:08
Údaje vodomerov alebo PRVN sú pomerové a slúžia na výpočet skutočných úhrad. Preto na požiadanie ktoréhokoľvek vlastníka musí správca umožniť si ich pozrieť. Iná vec je ich vyvesenie niekde na chodbe a pod. Takisto sa môžu vlastníci dohodnúť, že na schôdzi chcú byť s nimi oboznámení, lebo sú to podklady pre vyúčtovanie.
Mimo otázky - prečo sú takéto "superintímne" údaje problémom?
lpopi
19.01.09,17:00
Óho !
svojar
20.01.09,05:38
Nahliadnúť samozrejme môže, ako do všetkej dokumentácie SVB. Nám napr. údaje z PRVN odčítá firma aj nám robí vyúčtovanie pre každého vlastníka. Až s tým potom dostaneme údaje o každom byte. Jednotliví vlastníci majú o svojom odpise kópiu. My tejto firme dodávAME potrebné údaje - zaplatené fa, počet GJ , cenu za GJ a ďalšie.
evula0
20.01.09,07:33
Aj keď robí výpočet firma, vlastník má právo ho prekontrolovať a tým pádom by sa jednotlivé použité údaje o ostatných vlastníkoch dozvedel. Vlastníci majú právo hlasovať o spôsobe spravovania a ak neporušia odhlasovaným rozhodnutím zákon, predseda alebo správca ho musia rešpektovať. Prečo by nemohli poznať susedov (ale nie formou vyvesenia zoznamu), ktorí sa dajú vykurovať ostatnými alebo opačne, ktorí prekurovaním zvyšujú náklady všetkých. Alebo ináč, prečo by nemohli uvažovať "väčší" spotrebovači o úsporách, ak sa dozvedia, že susedovi to ide. Pre každé hospodárenie je porovnávanie dôležité.
svojar
20.01.09,10:50
K tomu aby sa podľa chovania vlastníkov navrhoval systém rozúčtovania je v SVB predseda, ekonóm a rada. Keď daktoré byty by veľmi šetrili, navrhne sa napr. zmena pomeru 60/40 na 50/50 a už sa to "šetrilkom", alebo "eskimákom" neoplatí. Ale na to nepotrebujú vedieť konkrétnu spotrebu druhého. To by ste mohli zrovna zverejňovať spotrebu vody, či sa umývajú či nie, ďalej plynu na varenie aj elektrinu. Na vyúčtovaní dostanú súhrnný počet dielikov tepla a koľko spotrebovali oni, akým pomerom sa podielajú. To im musí stačiť. Komu nie, nech sa pýta susedov sám, koľko majú spotrebované.
A z čoho iného ako zo zoznamu by sa tie údaje mali dozvedieť?
Každý má právo kúriť ako chce, aj keď to nie fér vôči ostatným - viď tému Temperujem susedov byt!!!
evula0
20.01.09,12:03
Cieľom nie je zisťovať umývanie a podobné nezmysly ale správnosť vyúčtovania.Pre SV,TÚV a kúrenie(ak sú PRVN) sú pomerové jednotky najprv sčítané, vypočítaná cena jednej a následne násobená počtom u jednotlivého vlastníka.Správnosť výpočtu sa nedá kontrolovať bez znalosti všetkých údajov a predovšetkým údajov meradiel všetkých vlastníkov. Na toto má každý vlastník právo. Čo na tomto môže byť tajné? Aký môže mať niekto dôvod na utajovanie jeho spotreby TÚV ? Jedine ak má obavy z odhalenia nejakých fígľov.
Návrh systému rozúčtovania síce navrhuje napr. predseda, ale schvaľujú ho vlastníci.Ako môžu zodpovedne hlasovať ak nemajú informácie.
svojar
20.01.09,16:35
Podľa V 630/2005 je presne stanovené čo musí byť uvedené v rozrátaní tepla na kurenie ako aj na ohrev vody. Tieto údaje za celý dom aj jeho domácnosť by mali byť postačujúce. Môže si sám vyrátať % akým sa podieľa.
Správnosť vyýčtovania je daná tým, že ho vykonáva, aspoň u nás, nezávislá firma, ktorá sa touto činnosťou zaoberá nielen pre nás, ale pre viacej organizácií. Čo by získali keby to robili zle? Iba, že by stratili klientov.
Nie je pravdou, že sa jedná o sčítanie, delenie a násobenie zistených jednotiek. Do hry vstupujú aj koeficienty radiátorov a koeficienty nevýhodnosti polohy. Takže asi by sme každého, kto chce vedieť o našej spotrebe mali pozvať na návštevu a ukázať mu aké typy radiátorov máme a následne mu ešte predložiť ich koeficienty aby to potom dal do kopy.
Teda záverom - počet nameraných jednotiek môžete komukoľvek ukázať, aj tak nebude mať prehľad o tom ako sa podieľate na celkovej spotrebe tepla. Len môže seba a druhých uvádzať do omylu.
svojar
20.01.09,19:03
Predchádzajúce doložím príkladom. Zrovna dnes nám robili odpočet tepla. V byte mám nameraných 76, ktoré by som aj zverejnil, tak ako aj ostatní. Mohol by sa rátať akýsi pomer.
Ale po vynásobení jednotlivých dielčich spotrieb na radiátoroch koeficientmi radiátorov počet upravených dielikov v mojom prípade bude 119,86. A u každého to bude inak, takže aj nový pomer z týchto upravených dielikov bude iný. A ten nikto nemôže vyrátať, pretože SVB dostane odpočet skutočný a iba jedntoliví vlastníci konečné vyúčtovanie s upravenými dielikmi a z dôvodu preberania pošty to vedia aj tí o ktorých som písal už skôr - teda predseda a ekonóm, ktorí to využijú na podanie návrhu na prípadný iný spôsob alebo pomer pri rozrátavaní.
Samozrejme pomer jednotlivých bytov vie aj nezávislá firma ktorá robí rozúčtovanie, ale tej to môže byť jedno - oni len rátajú.
Ofélia
04.09.09,08:56
K tejto teme by som mala otázku. Pokiaľ je zvoleny v SVB predseda - je to štatutár, dostáva mesačne odmenu. Moja otázka znie musí mať predseda - štatutár uzatvorenú nejakú pracovnú zmluvu s SVB?? Akú? Pokiaľ by predseda robil aj účtovnictvo tak tiež na to musí mať zmluvu?