taxilaci
07.01.09,18:34
Pekný deň,prosil by som o radu...
Som živnostník a pracujem ako taxikár na živnosť s autom nezaradeným v obchodnom majetku.Môj daňovák tvrdí, že nemám nárok na náhradu za odjazdené km t.j. tých 5.50 Sk za 1 km. Mám nárok iba náhradu spotrebovaného PHM, daň za mot.voz.dial.známka.
Podľa Vás je to tak. Už 3 roky mi odrátáva iba palivo a pod. a žiadné SK za opotrebovanie vozidla.Tvrdí že sa to sťahuje iba na zamestnancov s vl.vozidlom na služ.cestách.Ďakujem za radu...
Tweety
07.01.09,18:16
Pekný deň,prosil by som o radu...
Som živnostník a pracujem ako taxikár na živnosť s autom nezaradeným v obchodnom majetku.Môj daňovák tvrdí, že nemám nárok na náhradu za odjazdené km t.j. tých 5.50 Sk za 1 km. Mám nárok iba náhradu spotrebovaného PHM, daň za mot.voz.dial.známka.
Podľa Vás je to tak. Už 3 roky mi odrátáva iba palivo a pod. a žiadné SK za opotrebovanie vozidla.Tvrdí že sa to sťahuje iba na zamestnancov s vl.vozidlom na služ.cestách.Ďakujem za radu...
Daňovák nemá pravdu. Nárok na náhradu máš.
vikinka
07.01.09,18:24
§ 19 zák.o dani z príjmu
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupua základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
Rozalka
07.01.09,18:26
Vymeň svojho daňováka.
veronikasad
07.01.09,18:27
Pekný deň,prosil by som o radu...
Som živnostník a pracujem ako taxikár na živnosť s autom nezaradeným v obchodnom majetku.Môj daňovák tvrdí, že nemám nárok na náhradu za odjazdené km t.j. tých 5.50 Sk za 1 km. Mám nárok iba náhradu spotrebovaného PHM, daň za mot.voz.dial.známka.
Podľa Vás je to tak. Už 3 roky mi odrátáva iba palivo a pod. a žiadné SK za opotrebovanie vozidla.Tvrdí že sa to sťahuje iba na zamestnancov s vl.vozidlom na služ.cestách.Ďakujem za radu...
Nejaký čas to skutočne platilo, neviem nájsť novelu, v ktorej sa to menilo. Zmena bola k 1.12. daného roku

Do 31.5.08 si môžeš uplatňovať paušálnu náhradu 6,20sk/km, od 1.6.08 5,50sk/km.
Rozalka
07.01.09,18:38
Jediný raz bola novela platná od 15.12. ...
Zákon č. 534/2005 Z.z. nadobúda účinnosť 15. decembra 2005
taxilaci
08.01.09,12:15
Ďakujem za radu
taxilaci
08.01.09,12:22
Vymeň svojho daňováka.
asi ano,vďaka za radu...
taxilaci
08.01.09,12:23
Daňovák nemá pravdu. Nárok na náhradu máš.
Vďaka
HSC
09.01.09,11:44
Pekný deň,prosil by som o radu...
Som živnostník a pracujem ako taxikár na živnosť s autom nezaradeným v obchodnom majetku.Môj daňovák tvrdí, že nemám nárok na náhradu za odjazdené km t.j. tých 5.50 Sk za 1 km. Mám nárok iba náhradu spotrebovaného PHM, daň za mot.voz.dial.známka.
Podľa Vás je to tak. Už 3 roky mi odrátáva iba palivo a pod. a žiadné SK za opotrebovanie vozidla.Tvrdí že sa to sťahuje iba na zamestnancov s vl.vozidlom na služ.cestách.Ďakujem za radu...


Ak ho nemáš zaradené v majetku a je to osobné auto nie nákladné tak zlezaradil

a treba ho poučiť
Evanka
09.01.09,13:10
Pekný deň,prosil by som o radu...
Som živnostník a pracujem ako taxikár na živnosť s autom nezaradeným v obchodnom majetku.Môj daňovák tvrdí, že nemám nárok na náhradu za odjazdené km t.j. tých 5.50 Sk za 1 km. Mám nárok iba náhradu spotrebovaného PHM, daň za mot.voz.dial.známka.
Podľa Vás je to tak. Už 3 roky mi odrátáva iba palivo a pod. a žiadné SK za opotrebovanie vozidla.Tvrdí že sa to sťahuje iba na zamestnancov s vl.vozidlom na služ.cestách.Ďakujem za radu...

Daňovák nemá pravdu. Nárok na náhradu máš.
Napriek veľkému počtu súhlasov by som si dovolila polemizovať o tomto prípade a prikláňam sa skôr k názoru, že taxikár nemá v danom prípade nárok na paušálnu náhradu za každý odjazdený km. Vychádzam z toho, že
na takúto náhradu by mal nárok iba v prípade pracovnej cesty (§19 ods 2 písm e) ZDP, nie v prípade využitia vozidla na priame zabezpečovanie príjmov § (§19 ods 2 písm l - (autodopravca, taxikár, a pod.,). Preto je výhodnejšie takýto automobil vložiť do podnikania, kedy sú daňovo uznateľné aj výdavky na opravu, servisné prehliadky a pod.
Evanka
09.01.09,13:44
Vymeň svojho daňováka.
Rozalka, myslim si, že takýmto spôsobom by sme nemali na tomto fóre odpovedať.
Gaba30
09.01.09,13:58
Napriek veľkému počtu súhlasov by som si dovolila polemizovať o tomto prípade a prikláňam sa skôr k názoru, že taxikár nemá v danom prípade nárok na paušálnu náhradu za každý odjazdený km. Vychádzam z toho, že
na takúto náhradu by mal nárok iba v prípade pracovnej cesty (§19 ods 2 písm e) ZDP, nie v prípade využitia vozidla na priame zabezpečovanie príjmov § (§19 ods 2 písm l - (autodopravca, taxikár, a pod.,). Preto je výhodnejšie takýto automobil vložiť do podnikania, kedy sú daňovo uznateľné aj výdavky na opravu, servisné prehliadky a pod.
Súhlasím s Evankou. Nárok na náhradu za používanie vozidla máme vtedy, ak nie je zaradené v majetku a tým pádom si neúčtujem opravy, údržbu a podobne. Nemôžeš si účtovať oboje, aj náhrdy aj údržbu vozidla. Daň z motorových vozidiel sa platí v obidvoch prípadoch.
Evanka
09.01.09,14:00
Súhlasím s Evankou. Nárok na náhradu za používanie vozidla máme vtedy, ak nie je zaradené v majetku a tým pádom si neúčtujem opravy, údržbu a podobne. Nemôžeš si účtovať oboje, aj náhrdy aj údržbu vozidla. Daň z motorových vozidiel sa platí v obidvoch prípadoch.
Gaba, nešlo o to, či si môžeš účtovať oboje. Prečítaj si poriadne text zadávateľa.
taxilaci
09.01.09,14:03
Ak ho nemáš zaradené v majetku a je to osobné auto nie nákladné tak zlezaradil

a treba ho poučiť
Pekný deň.
Pán účtovník tvrdí,že na tento zákon sa vzťahuje vykonávací predpis o výrobných prostriedkov a tam nepatria vozidlá Taxi a Autoškoly...
Jemu to povedali na daňovom úrade.on práve robí dane hlavne pre taxi a autoškôl...
Evanka
09.01.09,14:16
Aby sa debata nezvrhla nesprávnym smerom, skúsim ešte raz argumentovať prečo si myslím, že taxikár nemá nárok na 5.50/km, aj keď nemá vlastný automobol zaradený do majetku. Pretože ak vykonáva činnosť taxikára podľa ŽL, nejedná sa o pracovné cesty, kedy si živnostník môže uplatňovať výdavky podľa § 19 ods 2 písm e) ale ide o výdavok súvisiaci s výkonom jeho práce na zabezpečovanie príjmu z podnikania podľa § 19 ods 2 písm l) . V tom je podľa mňa podstatný rozdiel.

Už som iba doplnila, že teda taxikárovi sa ani neoplatí nevložiť automobil do podnikania.
taxilaci
09.01.09,14:18
Napriek veľkému počtu súhlasov by som si dovolila polemizovať o tomto prípade a prikláňam sa skôr k názoru, že taxikár nemá v danom prípade nárok na paušálnu náhradu za každý odjazdený km. Vychádzam z toho, že
na takúto náhradu by mal nárok iba v prípade pracovnej cesty (§19 ods 2 písm e) ZDP, nie v prípade využitia vozidla na priame zabezpečovanie príjmov § (§19 ods 2 písm l - (autodopravca, taxikár, a pod.,). Preto je výhodnejšie takýto automobil vložiť do podnikania, kedy sú daňovo uznateľné aj výdavky na opravu, servisné prehliadky a pod.

toto tvrdil aj ten môj účtovník,že vo vykonávacom predpise uvádzajú,že
to neplatí, ak sa auto používa ako výrobny prostriedok...
mandula
09.01.09,14:23
Napriek veľkému počtu súhlasov by som si dovolila polemizovať o tomto prípade a prikláňam sa skôr k názoru, že taxikár nemá v danom prípade nárok na paušálnu náhradu za každý odjazdený km. Vychádzam z toho, že
na takúto náhradu by mal nárok iba v prípade pracovnej cesty (§19 ods 2 písm e) ZDP, nie v prípade využitia vozidla na priame zabezpečovanie príjmov § (§19 ods 2 písm l - (autodopravca, taxikár, a pod.,). Preto je výhodnejšie takýto automobil vložiť do podnikania, kedy sú daňovo uznateľné aj výdavky na opravu, servisné prehliadky a pod.

súhlasím, v tomto prípade je automobil výrobným prostriedkom, a pochybujem, či by DÚ pri prípadnej daňovej kontrole uznal výdavky podľa § 19 ods. 2 písm. e, keďže citujem:

e) ........ ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

a v tomto prípade sa nejedná o cestovanie na pracovnú cestu.
taxilaci
09.01.09,15:02
súhlasím, v tomto prípade je automobil výrobným prostriedkom, a pochybujem, či by DÚ pri prípadnej daňovej kontrole uznal výdavky podľa § 19 ods. 2 písm. e, keďže citujem:

e) ........ ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

a v tomto prípade sa nejedná o cestovanie na pracovnú cestu.



Ďakujem za radu...
katkap17
09.01.09,18:14
chcem sa spýtať aká je pauš. náhrada za jeden Km na nákl.vozidlo rok 2008?Ďakujem
Evanka
09.01.09,18:27
chcem sa spýtať aká je pauš. náhrada za jeden Km na nákl.vozidlo rok 2008?Ďakujem
Za nákladné náhrada iba za PHM.
Za osobné cestné MV
6,20 Sk/km
od 1.6.2008 zníženie na 5,50 Sk/km
katkap17
09.01.09,18:46
Ďakujem
marcik
09.01.09,19:00
Za nákladné?Tuším že za nákladné vozidlo náhrada nebola možná ina PHM.
dobsony
09.01.09,19:09
a teraz od 1.1.2009 náhrad za km je 0,18 eur
Evanka
09.01.09,19:28
a teraz od 1.1.2009 náhrad za km je 0,18 eur
Upresním
Suma základnej náhrady za každý 1 km jazdy pre

a) jednostopové vozidlá a trojkolky je 0,050 eura,
b) osobné cestné motorové vozidlá je 0,183 eura.
Rozalka
09.01.09,21:17
Citát:
Pôvodca textu príspevku: katkap17 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/98206-nahrada-za-kazdy-km-jazdy-post911431.html#post911431)
chcem sa spýtať aká je pauš. náhrada za jeden Km na nákl.vozidlo rok 2008?Ďakujem


6,20 Sk/km
od 1.6.2008 zníženie na 5,50 Sk/km

Evanka, pri nákladných vozidlách sa uznáva len spotreba PHM, žiadne "paušálne náhrady"
Evanka
10.01.09,09:28
Citát:
Pôvodca textu príspevku: katkap17 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/98206-nahrada-za-kazdy-km-jazdy-post911431.html#post911431)
chcem sa spýtať aká je pauš. náhrada za jeden Km na nákl.vozidlo rok 2008?Ďakujem



Evanka, pri nákladných vozidlách sa uznáva len spotreba PHM, žiadne "paušálne náhrady"
Jasné, ďakujem Rozalka, nevšimla som si, že sa jednalo o nákladné vozidlá, opravím, aby to nikoho nezmýlilo.
katkap17
11.01.09,11:26
CHcem sa ešte spýtať kto je kompetentná osoba ktorá mi potvrdí že sa spotreba za PHM na nákl. auto nezhoduje so spotrebou v TP ako je písané v zákone / osoba ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie/ Ďakujem
Rozalka
11.01.09,11:34
zyx66
11.01.09,17:57
Dobry den prajem. Mam dve otazky

1. Musim si robit evidenciu aj v knihe jazd alebo mi staci odkladat si cestovne prikazy v pripade, ze pouzivam sukromne osobne auto na podnikatelske ucely? Niekto pise ze aj knihu jazd, niekto ze iba odkladat cestaky, nemam v tom jasno.

2. Moze si podnikatel uctovat do nakladov pausalnu nahradu za prejdeny kilomemeter a spotrebovane pohonne hmoty aj v pripade s.r.o. (teda ako konatel, ktory pouziva sukromne osobne auto na podnikanie) alebo tento system plati iba pre SZCO?

Dakujem Vam za rady.
Tweety
11.01.09,18:18
Dobry den prajem. Mam dve otazky

1. Musim si robit evidenciu aj v knihe jazd alebo mi staci odkladat si cestovne prikazy v pripade, ze pouzivam sukromne osobne auto na podnikatelske ucely? Niekto pise ze aj knihu jazd, niekto ze iba odkladat cestaky, nemam v tom jasno.

2. Moze si podnikatel uctovat do nakladov pausalnu nahradu za prejdeny kilomemeter a spotrebovane pohonne hmoty aj v pripade s.r.o. (teda ako konatel, ktory pouziva sukromne osobne auto na podnikanie) alebo tento system plati iba pre SZCO?

Dakujem Vam za rady.
1. Musí
2. V tomto prípade ide o účtovanie do nákladov spoločnosti, nie podnikateľa. Sro to do nákladov zaúčtuje na náklade konateľovho vyúčtovania PC.
Lídia
11.01.09,18:20
Súhlasím, skutočne sa taxikárovi neoplatí nevložiť auto do podnikania, náklady na prevádzku vozidla, hlavne pri aute staršom ako 3 roky ďaleko prekročia paušálne výdavky. Tiež súhlasím s Gabou, a vidím dosť veľký problém pri uznaní paušálu daňovou kontrolou.
zyx66
11.01.09,19:05
1. Musí
2. V tomto prípade ide o účtovanie do nákladov spoločnosti, nie podnikateľa. Sro to do nákladov zaúčtuje na náklade konateľovho vyúčtovania PC.

dakujem za odpoved, este otazocka k bodu 2. - chapem spravne?, konatel si robi evidenciu v knihe jazd, vypise si cestak, sam si ho podpise a uctovnicka zauctuje do nakladov s.r.o.?
lumiko
11.01.09,20:36
konatel si ho len sam podpise. Evidenciu v knihe jazd, vypisanie cestaku a zauctovanie do nakladov s.r.o. mu spravi uctovnicka.
Tweety
12.01.09,07:52
dakujem za odpoved, este otazocka k bodu 2. - chapem spravne?, konatel si robi evidenciu v knihe jazd, vypise si cestak, sam si ho podpise a uctovnicka zauctuje do nakladov s.r.o.?
Áno, tak.
katkap17
12.01.09,16:22
Ešte ktej téme takže ak mi žiadna komp. osoba nepotvrdí že sa spotreba PHM za nákl. vozidlo nezhoduje s TP a so skutočnosťou musím napísať len to čo je v TP? Ďakujem
katkap17
12.01.09,18:30
Nikto nevie poradiť?
zyx66
09.03.09,09:57
Prajem pekny den.

Potrebujem poradit. Ako mam zauctovat pohonne hmoty, ked som vyuzival sukromne auto na podnikatelske ucely ale benzin som platil vacsinou platobnou kartou, ktoru mam vedenu k podnikatelskemu uctu. Teda na vypise z uctu mam napriklad 4 platby na cerpacej stanici spolu za 10.000 SKK, ale podla spotreby uvedenej v TP a realne prevozenych km na podnikanie mi naklady na PHM realne tvoria napr. 15.000 SKK. Teda ako vybavit ten rozdiel?
veronikasad
09.03.09,10:01
Prajem pekny den.

Potrebujem poradit. Ako mam zauctovat pohonne hmoty, ked som vyuzival sukromne auto na podnikatelske ucely ale benzin som platil vacsinou platobnou kartou, ktoru mam vedenu k podnikatelskemu uctu. Teda na vypise z uctu mam napriklad 4 platby na cerpacej stanici spolu za 10.000 SKK, ale podla spotreby uvedenej v TP a realne prevozenych km na podnikanie mi naklady na PHM realne tvoria napr. 15.000 SKK. Teda ako vybavit ten rozdiel?
tvoje auto chodí na vodu ? /a tá nie je zadarmo/.
Od 1.1.08 musíš mať doklad o nákupe PHM, nestačí orientačná cena z netu
zyx66
09.03.09,10:19
Blocky samozrejme mam, len neviem ako to zauctovat, lebo keby som vsetko platil v hotovosti akoze za vlastne peniaze a potom si k vypisal cestak, dolozil blocik, vyplatil si peniaze s pokladne, zauctoval a je pokoj. Ale mne svieti tankovanie vo vypisoch z uctu a vznika mi tam rozdiel. Dakujem za rady
ivka612
09.03.09,11:55
Dobrý deň,
poraďte mi prosím, majiteľ firmy využíval svoje vlastné auto pre firemné účely v mesiacoch január, február, pre toto auto som urobila knihu jázd, nahrala čerpanie PHL a Alfa mi vypočítala paušálnu náhradu za používanie vozidla a skutočnú spotrebu PHL. V marci kúpil firemné auto, to som zaradila do majetku, program vypočítal ročné odpisy a v knihe jázd mi dáva len skutočnú spotrebu PHL, žiadnu paušálnu náhradu. Je to v poriadku? Neuplatňuje si žiadne prevádzkové náklady na auto ako opravy, umývanie,... Moc ďakujem.
Tweety
09.03.09,11:57
Dobrý deň,
poraďte mi prosím, majiteľ firmy využíval svoje vlastné auto pre firemné účely v mesiacoch január, február, pre toto auto som urobila knihu jázd, nahrala čerpanie PHL a Alfa mi vypočítala paušálnu náhradu za používanie vozidla a skutočnú spotrebu PHL. V marci kúpil firemné auto, to som zaradila do majetku, program vypočítal ročné odpisy a v knihe jázd mi dáva len skutočnú spotrebu PHL, žiadnu paušálnu náhradu. Je to v poriadku? Neuplatňuje si žiadne prevádzkové náklady na auto ako opravy, umývanie,... Moc ďakujem.
Áno, pri MV zaradenom do majetku nie je možné použiť paušálne náhrady,uplatňujeme skutočné náklady v súvislosti s jeho používaním.
veronikasad
09.03.09,11:59
Dobrý deň,
poraďte mi prosím, majiteľ firmy využíval svoje vlastné auto pre firemné účely v mesiacoch január, február, pre toto auto som urobila knihu jázd, nahrala čerpanie PHL a Alfa mi vypočítala paušálnu náhradu za používanie vozidla a skutočnú spotrebu PHL. V marci kúpil firemné auto, to som zaradila do majetku, program vypočítal ročné odpisy a v knihe jázd mi dáva len skutočnú spotrebu PHL, žiadnu paušálnu náhradu. Je to v poriadku? Neuplatňuje si žiadne prevádzkové náklady na auto ako opravy, umývanie,... Moc ďakujem.
Sadzba základnej náhrady sa uplatňuje len pri automobile nezaradeenom do obchodného majetku firmy.
Výpočet v druhom prípade je správny, do výdavkov ovpl.základ dane /ak ide o JU/, je možné zahrnúť všetky prevádzkové náklady súvisiace s využívaním mot. vozidla na podnikanie
ivka612
09.03.09,12:11
Veľmi pekne Vám ďakujem za pomoc!
zyx66
09.03.09,13:58
Teda k tej mojej neodpovedanej otazke. Mozem to urobit tak, ze tankovanie platene z podnikatelskeho uctu budem v uctovnictve evidovat ako osobnu spotrebu a nasledne si urobim cestaky a dolozim tieto blocky ako doklad o cene s ktorou som ratal pri vypocte nahrady za spotrebovane PHM? Alebo sa to da aj nejak inak? Dakujem za rady :)
veronikasad
09.03.09,14:22
Blocky samozrejme mam, len neviem ako to zauctovat, lebo keby som vsetko platil v hotovosti akoze za vlastne peniaze a potom si k vypisal cestak, dolozil blocik, vyplatil si peniaze s pokladne, zauctoval a je pokoj. Ale mne svieti tankovanie vo vypisoch z uctu a vznika mi tam rozdiel. Dakujem za rady
Auto máš v obchodnom majetku alebo si budeš uplatňovať paušálne náhrady?
zyx66
09.03.09,14:49
Auto je sukromne, nemam ho v majetku a budem si uctovat pausalne nahrady. Vdaka :)
veronikasad
09.03.09,14:51
Auto je sukromne, nemam ho v majetku a budem si uctovat pausalne nahrady. Vdaka :)
Tak nákup PHM cez podnikatelský účet zaúčtuj ako osobnú potrebu podnikateľa.
Paušálnu náhradu účtuješ interným dokladom, jej súčasťou je aj spotreba PHM podľa tech.preukazu a počtu najazdených km. Bločky PHM priložíš k ID.
zyx66
09.03.09,15:11
Dakujem za radu. Internym dokladom v tomto pripade bude cestovny prikaz? Vdaka
marta bodonova
11.03.09,12:59
Tak teraz po prečítaní príspevku o taxikárovi, ktorý si nemôže uplatniť základnú náhradu za km, neviem, či manžel robí dobre:
je živnostník, svoje auto - nezaradené - používa na podnikateľské účely a uplatňuje si náhradu za km.
Jazdí za zakaznikmi a preveruje im auta u nich doma - po celom vých. Slovensku.
Môže - nemôže si uplatniť náhradu za km?
Dakujem
kori
11.03.09,15:16
podľa mňa môže pretože cestuje " za prácou" t.j. jeho práca je preverovanie vozidiel, nie samotné cestovanie