Kataka
07.01.09,18:36
Ahojte, práve začínam robiť DPH pre novú slovenskú firmu. Nemecká firma si u tejto slovenskej firmy objednáva konzultačné služby a testovanie SW. Za tieto služby si potom slovenská firma faktúruje poplatky nemeckej firme. Pre slovenskú firmu tieto služby vykonáva nemecký živnostník, ktorý následne fakturje slovenskej firme. Služby sú vykonávané v Nemecku. Moja otázka znie, ako má byť vystavená faktúra SK firmy pre nemeckú firmu /s DPH/? A aký to má dopad na DPH? Ďakujem pekne za každú pomoc a prajem úspešný nový rok.
Orsz
07.01.09,20:50
Ahojte, práve začínam robiť DPH pre novú slovenskú firmu. Nemecká firma si u tejto slovenskej firmy objednáva konzultačné služby a testovanie SW. Za tieto služby si potom slovenská firma faktúruje poplatky nemeckej firme. Pre slovenskú firmu tieto služby vykonáva nemecký živnostník, ktorý následne fakturje slovenskej firme. Služby sú vykonávané v Nemecku. Moja otázka znie, ako má byť vystavená faktúra SK firmy pre nemeckú firmu /s DPH/? A aký to má dopad na DPH? Ďakujem pekne za každú pomoc a prajem úspešný nový rok.

Vy ako slovenská firma, fakturujete bez DPH nemeckej firme, samozrejme ak je nemecká firma platcom DPH. A to bez ohľadu na to, či nemecký živnostník je platca DPH alebo nie je.
Kataka
08.01.09,05:07
Ďakujem, ale ako mám teraz zaúčtovať vystavenú faktúru pre nemeckú firmu a ako mám zaúčtovať došlú faktúru od nemeckého živnostníka?
Kataka
08.01.09,08:32
Prosím poraďte, ako ich mám zaúčtovať?
Orsz
08.01.09,20:39
Prosím poraďte, ako ich mám zaúčtovať?

A nemecký živnostník je platcom DPH? Nemeckej firme fakturujete bez DPH, a odvolávka - že ide o oslobodené plnenie podľa §15 ods.8b/ zákona o DPH. To musí byť na faktúre.
Kataka
09.01.09,05:34
Nemecký živnostník nie je platcom DPH.
Orsz
09.01.09,17:04
Faktúra od živnostníka bude zaúčtovaná bez vplyvu na DPH, nebude figurovať ani v danovom priznaní DPH.
calimero1
11.01.09,14:43
Dobrý deň,
riešim podobný problém. Dostal som faktúru od Google za reklamu. Ako dodávateľ je uvedený Google Ireland, faktúra je vystavená na sumu bez DPH (suma DPH = 0).
Na faktúre je uvedená presne táto poznámka: "Služby sú predmetom spätného vyúčtovania - DPH účtuje príjemca podľa článku 196 smernice Rady 2006/112/EC".
Mám si to samozdaniť v daňovom priznaní, alebo DPH vôbec nikde neúčtovať?
Som platiteľ DPH a vediem JU.

Ďakujem.
EMILY04
23.01.10,20:46
Dobrý deň,
riešim podobný problém. Dostal som faktúru od Google za reklamu. Ako dodávateľ je uvedený Google Ireland, faktúra je vystavená na sumu bez DPH (suma DPH = 0).
Na faktúre je uvedená presne táto poznámka: "Služby sú predmetom spätného vyúčtovania - DPH účtuje príjemca podľa článku 196 smernice Rady 2006/112/EC".
Mám si to samozdaniť v daňovom priznaní, alebo DPH vôbec nikde neúčtovať?
Som platiteľ DPH a vediem JU.

Ďakujem.


Ten istý problém som riešila aj ja. A našla som si, že ide o samozdanenie.
DanielaSL
23.01.10,21:06
Dobrý deň,
riešim podobný problém. Dostal som faktúru od Google za reklamu. Ako dodávateľ je uvedený Google Ireland, faktúra je vystavená na sumu bez DPH (suma DPH = 0).
Na faktúre je uvedená presne táto poznámka: "Služby sú predmetom spätného vyúčtovania - DPH účtuje príjemca podľa článku 196 smernice Rady 2006/112/EC".
Mám si to samozdaniť v daňovom priznaní, alebo DPH vôbec nikde neúčtovať?
Som platiteľ DPH a vediem JU.

Ďakujem.

A ako má postupovať neplatca DPH a JÚ v takomto prípade ?
EMILY04
23.01.10,21:42
článok 21 ods. 1 písm. b) šiestej smernice (prevzatý v článku 196 smernice 2006/112) stanovuje, že DPH platí každá zdaniteľná osoba, ktorej sú poskytované služby uvedené v článku 9 ods. 2 písm. e) šiestej smernice [prevzatý do článku 56 ods. 1 písm. c) smernice 2006/112]. Preto, ak sú splnené podmienky, ktorým podlieha uplatnenie článku 9 ods. 2 písm. e) šiestej smernice, odberateľ služby je povinný zaplatiť DPH zo služieb, ktoré mu boli poskytnuté, bez ohľadu na to, či tieto služby boli poskytnuté pre potreby činností, ktoré patria do pôsobnosti uvedených smerníc.



35. Vzhľadom na uvedené je potrebné odpovedať na otázku položenú Regeringsrätten, že článok 9 ods. 2 písm. e) šiestej smernice a článok 56 ods. 1 písm. c) smernice 2006/112 sa majú vykladať v tom zmysle, že odberateľ poradenských služieb poskytnutých osobou povinnou platiť daň v inom členskom štáte, ktorý vykonáva súčasne hospodársku činnosť a činnosť, ktorá nespadá do pôsobnosti smerníc, musí byť považovaný za zdaniteľnú osobu, hoci sa tento nákup služieb uskutočnil len vzhľadom na činnosť mimo pôsobnosti smerníc.
Rozalka
24.01.10,10:03
A ako má postupovať neplatca DPH a JÚ v takomto prípade ?

"Samozdaniť", teda odviesť daň bez nároku na uplatnenie.
DanielaSL
24.01.10,10:04
"Samozdaniť", teda odviesť daň bez nároku na uplatnenie.

Rozalka ďakujem...