anee
07.01.09,20:35
Dobrý den prajem
U nás pracuje jedna slečna ktorá nebola nem. poi. 270dní, otehotnela počas školského roku a potom hend nastupila ku nám ale to uz aj tak nestihla. porodila pred vianocami. v soc. poi. som odvzdala papiere len čakám sa ich vyjadrenie ze nedostane materské. otázka ku ktorej som sa konečne dopracovala je:aby dostala aspon rodičovské aké tlačivá musím odovzdat a kde? ja si myslím ze na urade soc. vecí. a rodiny. akej výške dostane rodičovské? a po aku dobu? odvody mala z min mzdy. prvý krát to robím a preto sa pýtam aby som niečo nepokazila
brčko
07.01.09,20:15
ako zamestnávatel nemusíte vybavovať nič ani nemusí mať nič potvrdené od zamestnávatela. To by si mala vybaviť mamička sama, resp. jej partner.

Ak však chcete pomôcť, tak tie tlačivá sú na stránke UPSVaR žiadosť o rodič.príspevok a tiež bude potrebovať od SP potvrdenie, že nemá nárok na materské, to však musí byť na tlačive z UPSVaR Potvrdenie o nároku na materské pre účely výplaty rodičovského príspevku a nestačí rozhodnutie zo SP. Ak nárok nemá, tak môžu od nej vyžadovať aj iné potvrdenia o manželovi (aj ked s vašej otázky vyznelo, že je slobodná), takže najlepšie by bolo informovať sa priamo na UPSVaR odbor sociálnych vecí a rodiny.

tu je link na tlačivá:
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=328

Doteraz sú na internete podla info mamičiek len staré tlačivá, tak predpokladám, že to sú tie, čo platili do 31.12.08???

Výška rodič.príspevku je 4780,- na mesiac a v jej prípade ho dostane od mesiaca pôrodu v plnej výške. Tiež nech si vybaví hned na tom úrade:
- rodinné prídavky,
- príspevok pri narodení dieťaťa a
- príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa (myslím po dosiahnutí 28dní dieťaťa a treba tam viacero potvrdení od lekárov).
anee
08.01.09,08:04
dakujem.
chcem pomoct lebo je to ako som spominala slobodná mamička a nestíha, tlačivá mám este staré. este raz velmi pekne dakujem