asarm
07.01.09,20:51
Dobry den,
vie mi prosim niektoporadit ako sa uctuje dph, resp. naklady, ked objednavam tovar z usa
dakujem za radu
asarm
Orsz
07.01.09,20:43
Dobry den,
vie mi prosim niektoporadit ako sa uctuje dph, resp. naklady, ked objednavam tovar z usa
dakujem za radu
asarm

USA je pre nás tretia krajina, takže tovar prechádza colnicou, ktoré vystavuje JCD, na základe ktorého zaplatíte DPH
apo
24.07.09,13:45
Prosím ako sa z pohľadu DPH máme riadiť ak do USA cez internet sa podľa licenčnej zmluvy platí každých 6 mesiacov poplatok, možno licenčný poplatok za používanie softvéru k počítačovému zariadeniu?

Mali by sme sa samozdaniť, ale máme nárok aj na odpočet tak isto ako keby bol dodávateľom subjekt z EÚ?.

Prosím poradiť.

Ďakujem.

apo
kori
28.07.09,11:16
Prosím ako sa z pohľadu DPH máme riadiť ak do USA cez internet sa podľa licenčnej zmluvy platí každých 6 mesiacov poplatok, možno licenčný poplatok za používanie softvéru k počítačovému zariadeniu?

Mali by sme sa samozdaniť, ale máme nárok aj na odpočet tak isto ako keby bol dodávateľom subjekt z EÚ?.

Prosím poradiť.

Ďakujem.

apo


podľa mňa áno na základe §69 ods. 3 a zároveň súvisiaci §15 ods.8 (pravdepodobne bod d alebo i)
apo
28.07.09,12:54
podľa mňa áno na základe §69 ods. 3 a zároveň súvisiaci §15 ods.8 (pravdepodobne bod d alebo i)

Takže malo sa spraviť samozdanenie. Štát neprišiel o nič, len musíme podať dodatočné DP, ale klient musí zistiť dańové číslo poskytovateľa služby.

V minulosti ešte sme neboli v EÚ a cez internet sa robilo pomerne málo obchodov mi klient doniesom nejaký dokument, ktorý vytlačil z internetu. Všetko vyzeralo že dodávateľ je z USA, ale dańové číslo bolo z EÚ a tak sme to aj uzavreli.

Tento prípad je u iného klienta a nič neurobím do doby kým nedonesie dokument z ktorého bude celkom jasné kto je poskytovateľom služby.

Ďakujem, pomohol si.

apo
blcha
28.07.09,15:59
Nechcem strašiť, ale čakať budete asi dlho. Je pravdepodobné (vlastné skúsenosti), že iný doklad ako z internetu mať ani nebudete.
apo
28.07.09,17:58
Nechcem strašiť, ale čakať budete asi dlho. Je pravdepodobné (vlastné skúsenosti), že iný doklad ako z internetu mať ani nebudete.

Súhlasím, že iný dokument ako z internetu nebude, ale ja dnes nemám žiadny. Po skúsenostiach so starším klientom som nakoniec dostal dokument z internetu na ktorom bolo aj dańové číslo z EÚ.

Takže budem čakať čo klient donesie.

Budem konkrétnejší. Jedná sa o licenciu na softvér ku gracickému zariadeniu, alebo ubgrade ku softvéru grafického zariadenia.

Klient nevie čo presne platí.
:DDal som mu za úlohu dopracovať sa k tomu, aby zistil začo platí a hlavne komu platí.

Keď mi to dodá tak podáme dodatočné DP k DPH, ale možno ešte budem potrebovať vašu pomoc.

:)Zatiaľ vrelé ďakujem.

apo
Lianka
31.07.09,13:39
Prosím ako sa z pohľadu DPH máme riadiť ak do USA cez internet sa podľa licenčnej zmluvy platí každých 6 mesiacov poplatok, možno licenčný poplatok za používanie softvéru k počítačovému zariadeniu?

Mali by sme sa samozdaniť, ale máme nárok aj na odpočet tak isto ako keby bol dodávateľom subjekt z EÚ?.


podľa mňa áno na základe §69 ods. 3 a zároveň súvisiaci §15 ods.8 (pravdepodobne bod d alebo i)

Toto zaujima aj mna. SR subjekt, platitel DPH, zaplatil poplatok za elektronicke sluzby - online kniznica - firme registrovanej v USA. Na fakture (vytlacenej z internetu) je len adresa USA firmy, ziadne ICO, DIC, IC DPH. Podla mna postupujeme podla paragrafov, ktore uviedla kori - samozdanime.

Bola by som rada, keby sa este niekto vyjadril, ci mame narok na odpocet DPH.
Lianka
31.07.09,13:44
Doplnujuca otazka:

SR firma (odberatel) sa stal platitelom DPH od 1.7.2009. V mesiacoch 5 a 6/2009 odobral vyssiel uvedene sluzby od USA firmy. Podla § 3 zakona o DPH som pochopila, ze aj ked nebol v tom case platitelom DPH, bol zdanitelnou osobou. Mal sumy faktur samozdanit a podat danove priznanie DPH? (Narok na odpocet by zrejme nebol.)

§ 3
(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.
Lianka
03.08.09,07:44
posuvam

Este doplnam, ze na fakturach nie je vycislena DPH, resp. DPH 0%.

Na svojej webstranke pisu:
European Union customers are subject to VAT and United States customers are subject to sales tax in addition to regular subscription charges.
Lianka
03.08.09,11:22
Hmm, uz som si nasla odpoved tu: http://www.porada.sk/t112713-p2-dph-pri-sluzbe-dodanej-z-eu-a-mimo-eu-internetova-reklama.html.

Myslim, ze som pochopila. Musi samozdanit, aj ked nie je platitel DPH. V case, ked je platitel DPH, samozdani a zaroven odpocita dan, ak ma narok (ten moj ma).
Vladimír Ozimý
03.08.09,11:53
Doplnujuca otazka:

SR firma (odberatel) sa stal platitelom DPH od 1.7.2009. V mesiacoch 5 a 6/2009 odobral vyssiel uvedene sluzby od USA firmy. Podla § 3 zakona o DPH som pochopila, ze aj ked nebol v tom case platitelom DPH, bol zdanitelnou osobou. Mal sumy faktur samozdanit a podat danove priznanie DPH? (Narok na odpocet by zrejme nebol.)

§ 3
(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

áno uvažujete správne. Povinnosť platiť daň vzniká podľa § 69 ods.3 nárok na odpočítanie DPH nevzniká pretože nie je platiteľom dane a § 49 hovorí o tom že platiteľ dane si uplatní nárok
Lianka
03.08.09,12:42
Dakujem velmi pekne.