BNada
07.01.09,21:21
Ahojte všetci,
prosím Vás o radu či viete termín, kedy treba presne oznámiť na daňovom úrade začatie používania vozidla na podnikanie. Viem, že v predošlých rokoch to bolo do 15.dňa od začatia - do spomínaného termínu bolo treba podať priznanie k cestnej dani a tiež uhradiť daň. Za rok 2008 podávame daňové priznanie a tiež platíme daň do konca januára 2009. Je nejaký termín do kedy treba oznámiť daňovému úradu v priebehu roka, že sme začali užívať vozidlo na podnikanie? Alebo to vôbec netreba a stačí len daňové priznanie do konca januára 2009?

Ďakujem za radu
Orsz
07.01.09,20:32
Ahojte všetci,
prosím Vás o radu či viete termín, kedy treba presne oznámiť na daňovom úrade začatie používania vozidla na podnikanie. Viem, že v predošlých rokoch to bolo do 15.dňa od začatia - do spomínaného termínu bolo treba podať priznanie k cestnej dani a tiež uhradiť daň. Za rok 2008 podávame daňové priznanie a tiež platíme daň do konca januára 2009. Je nejaký termín do kedy treba oznámiť daňovému úradu v priebehu roka, že sme začali užívať vozidlo na podnikanie? Alebo to vôbec netreba a stačí len daňové priznanie do konca januára 2009?

Ďakujem za radu

Treba to do 30 dní od začatia jeho užívania na podnikateľské účely. A doplním malý detail, pre mnohých možno významný: pokuty za oneskorené oznámenie používania vozidla daňový úrad vôbec nedáva. V zákone je síce, že daňovník je povinný oznámiť ...., ale k tomuto § nie je §, ktorý by riešil sankcie za nesplnenie tejto povinnosti. Skúsenosť mám v TN .... nedali pokutu jednému môjmu novému klientovi, ktorý to oznámil s 3-mesačným oneskorením....a na DU mi povedali, že za toto zatiaľ nedávajú pokuty. No dúfam, že to takto platí na všetkých DU :cool:.
BNada
10.01.09,16:33
Ďakujem za odpoveď. To že za to daňový úrad pokuty nedáva je pravdepodobne isté. Ja mám totiž v ZH tiež skúsenosť z tohto roka resp. už minulého, že oznámanie som podávala neskôr ako som mala až po 2 mesiacoch (bolo to niekedy v lete) a doposiaľ neprižlo žiadne oznámenie z daňového úradu o uložení pokuty. Teraz si však jeden môj klient kvôli vysokému hospodárskemu výsledku za rok 2008 vymyslel, že by spätne celý rok chcel uplatňovať PHM k vozidlu, ktoré zatiaľ na daňovom úrade neprihlásil ako vozidlo používané na podnikanie. Neviem mu však s istotou povedať či mu príde pokuta alebo nie. Myslíte, že zatiaľ stále nemá daňový úrad § k ukladaniu pokút za neskoré oznámenie napr. aj rok?
Zoltán Kovács
10.01.09,16:46
Ale do 5 rokov môžu vyrúbiť penále. Aby sme sa netešili predčasne.
BNada
10.01.09,16:53
No to je fakt.... takže to nie je až také jasné ako sa zdá.... Som sa tešila asi zbytočne. Len teraz neviem čo spraviť... Asi to auto teraz prihlásim a uvidíme. Ak príde pokuta neskôr, tak hádam len za oneskorené podanie oznámenia (keďže daň sa zaplatí ešte v termíne). Takže ak pokuta, tak postarom 2.000,- SKK nie?
Gabhus
10.01.09,18:18
Nepoteším, ale poznám ľudí, ktorým v Prešove za toto pokutu dali. Všetkým trom po 2 tisíckach.
STRELEC
10.01.09,19:47
Nepoteším, ale poznám ľudí, ktorým v Prešove za toto pokutu dali. Všetkým trom po 2 tisíckach.
= doplnenie k súhlasu. Súhlas sa týkal toho, že tiež o pokute viem, nie toho, že bola udelená. :):) to len na doplnenie
Renatka 75
11.01.09,17:40
= doplnenie k súhlasu. Súhlas sa týkal toho, že tiež o pokute viem, nie toho, že bola udelená. :):) to len na doplnenie

Prosím Vás, týka sa toto oznámenie aj áut, ktoré sú firemné, t.j., každé auto, ktoré s.r.o. kúpi, treba nahlásiť na DU do 30 dní? Alebo len súkromné, ktoré sa používa na firemné účely?

ďakujem za odpoveď
mysimis
11.01.09,17:43
Všetky autá je potrebné nahlasiť na DÚ za účelom podnikania.
STRELEC
11.01.09,17:45
Prosím Vás, týka sa toto oznámenie aj áut, ktoré sú firemné, t.j., každé auto, ktoré s.r.o. kúpi, treba nahlásiť na DU do 30 dní? Alebo len súkromné, ktoré sa používa na firemné účely?

ďakujem za odpoveď
Aj auto firemné (tj. zaradené do majetku) aj auto len používané v súvislosti so živnosťou (na paušálnu sadzbu náhrad). Nenahlasuje sa auto zamestnanca. My sme jedno auto (používané celoročne) aj tak nahlásili.

PS: na Porade uprednostňujem tykanie, ale nie je to povinné :):):)
Renatka 75
11.01.09,17:48
Aj auto firemné (tj. zaradené do majetku) aj auto len používané v súvislosti so živnosťou (na paušálnu sadzbu náhrad). Nenahlasuje sa auto zamestnanca. My sme jedno auto (používané celoročne) aj tak nahlásili.

PS: na Porade uprednostňujem tykanie, ale nie je to povinné :):):)

ďakujem za odpoved :-). Vykala som, pretože som oslovila všetkých múdrych, ktorí vedia odpovedať. A ešte jedna blbá otázka: Treba podať DP aj za autá, ktoré neboli nadobudnuté v r.2008 a už vlastne za ne bolo podané daňové priznanie v r.2007 a skôr?

Dakujem ti a vsetkým ostatným :-)
STRELEC
11.01.09,18:18
Za všetky autá používané pre živnosť (PO,FO) v danom roku :).

PS: Aj ja ďakujem. Citovala si môj príspevok, tak som bol "vzťahovačný" :) :)
Johanka
11.01.09,19:13
No to je fakt.... takže to nie je až také jasné ako sa zdá.... Som sa tešila asi zbytočne. Len teraz neviem čo spraviť... Asi to auto teraz prihlásim a uvidíme. Ak príde pokuta neskôr, tak hádam len za oneskorené podanie oznámenia (keďže daň sa zaplatí ešte v termíne). Takže ak pokuta, tak postarom 2.000,- SKK nie?


Nepoteším, ale poznám ľudí, ktorým v Prešove za toto pokutu dali. Všetkým trom po 2 tisíckach.

§35 Zákona o správe daní a poplatkov:
(7) Ak daňový subjekt nesplní v lehote

a) registračnú povinnosť podľa § 31 alebo registračnú povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu uloží pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu,
b) oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu môže uložiť pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu.

...odkaz 8a je na Zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku ... :).
BNada
12.01.09,06:39
Všetkým Vám ďakujem za reakcie... len teraz som zaskočená ešte viac ako pred tým... V Prešove pokuty dávajú u nás zatiaš nie, ale považujem teda za viac než pravdepodobné, že spätne tie pokuty vyrúbia. Dúfam však, že tiež ostane len pri 2 tis. a nebudú vyššie.
BNada
18.01.09,17:28
Ešte by som mala doplňujúcu otázku. To že musí každý oznámiť začatie užívanie vozidla na podnikanie mi je jasné. Ale je povinné aj odhlásenie v prípade skončenia používania vozidla v súvislosti s podnikaním? Alebo to sa udáva až v daňovom priznaní k dani z motorových vozidiel?
Zoltán Kovács
18.01.09,17:37
Ešte by som mala doplňujúcu otázku. To že musí každý oznámiť začatie užívanie vozidla na podnikanie mi je jasné. Ale je povinné aj odhlásenie v prípade skončenia používania vozidla v súvislosti s podnikaním? Alebo to sa udáva až v daňovom priznaní k dani z motorových vozidiel?

Tak isto treba do 30 dní od posledného použitia oznámiť zánik daňovej povinnosti.
Zita5
18.01.09,17:38
Ešte by som mala doplňujúcu otázku. To že musí každý oznámiť začatie užívanie vozidla na podnikanie mi je jasné. Ale je povinné aj odhlásenie v prípade skončenia používania vozidla v súvislosti s podnikaním? Alebo to sa udáva až v daňovom priznaní k dani z motorových vozidiel?

Podľa §90 odst. 2 je daňovník povinný oznámiť DU zánik daňovej povinnosti .
BNada
18.01.09,20:39
Tak to je skutočne "super"! V piatok mi doniesli doklady o predaji vozidla, ktoré bolo prihlásené na DÚ, ale predaj ešte 04.11.2008!. No musím ich všetkých poriadne upozorniť na to, že čo sa týka vozidiel - musím vedieť hneď aj kúpu aj predaj - lebo sú nejakí "nevychovaní" všetci a teraz môžu viacerí len u mňa čakať na pokuty kvôli neskorím oznámeniam. Či už pri prihlásení alebo odhlásení! Aj kd nie potešujúce, ale aj tak veľmi pekne ďakujem za info....