vajda65
07.01.09,22:25
Ahojte potreboval by som poradiť s trochu špecifickým problémom:

Dovážeme tovar z Číny prostredníctvom jednej špedičky. Pred tým ked to šlo cez poštu sme pri prebratí tovaru zaplatili clo a dostali tovar.
Teda sme nemali problém s vyčíslením DPH.

Ale teraz to funguje takto:
Nasa spolocnost ma s Colnym uradom uzavrety Zjednoduseny administrativny doklad,na zaklade ktoreho Vam bola zasielka prepustena do volneho obehu a mozete s tovarom lubovolne zaobchadzat..
Zo zakona ma nasa spolocnost lehotu 20dni od prijatia zasielky na vystavenie Jednotneho colneho dokladu a Colny urad ma 30dni na potvrdenie JCD...

Problém je že ako postupovať v prípade ak zásielka nám prišla a vyzdvihli sme si ju 28.12 oni majú teraz 50 dní na to nám doručiť to jcd, ktoré by ale vlastne malo spadať do DPH za 4/Q, pričom zákon o DPH hovorí že lehota je 15 dní.

Takže čo teraz s tým, odignorovať tento tovar ako by ešte vlastne nebol na sklade, kedže nevieme akým kurzom k akému dňu ocenovať (aj ked vždy to dávajú tým kurzom ku dňu kedy sme to prevzali takže by sme ho vedeli určiť) a všetko to riešiť až do 1/Q potom ked príde JCD?

Dakujem vopred za odpovede.
Orsz
07.01.09,21:39
Ahojte potreboval by som poradiť s trochu špecifickým problémom:

Dovážeme tovar z Číny prostredníctvom jednej špedičky. Pred tým ked to šlo cez poštu sme pri prebratí tovaru zaplatili clo a dostali tovar.
Teda sme nemali problém s vyčíslením DPH.

Ale teraz to funguje takto:
Nasa spolocnost ma s Colnym uradom uzavrety Zjednoduseny administrativny doklad,na zaklade ktoreho Vam bola zasielka prepustena do volneho obehu a mozete s tovarom lubovolne zaobchadzat..
Zo zakona ma nasa spolocnost lehotu 20dni od prijatia zasielky na vystavenie Jednotneho colneho dokladu a Colny urad ma 30dni na potvrdenie JCD...

Problém je že ako postupovať v prípade ak zásielka nám prišla a vyzdvihli sme si ju 28.12 oni majú teraz 50 dní na to nám doručiť to jcd, ktoré by ale vlastne malo spadať do DPH za 4/Q, pričom zákon o DPH hovorí že lehota je 15 dní.

Takže čo teraz s tým, odignorovať tento tovar ako by ešte vlastne nebol na sklade, kedže nevieme akým kurzom k akému dňu ocenovať (aj ked vždy to dávajú tým kurzom ku dňu kedy sme to prevzali takže by sme ho vedeli určiť) a všetko to riešiť až do 1/Q potom ked príde JCD?

Dakujem vopred za odpovede.

Tovar treba prijať dňom, kedy ste ho fyzicky obdržali. A tiež zúčtovať záväzok z faktúry. JCD doúčtujete dodatočne, nečakáte naň spolu s faktúrou. Tento režim umožňuje osobitný prístup k účtovaniu takéhoto tovaru. Ja som kedysi dávno podobným režimom účtovala výrobky - v rámci zušľachťovacieho styku - tiež sa na to vzťahoval osobitný režim a JCD bolo aj s 1-2 mesačným oneskorením. Tento spôsob účtovania máte obhájený zmluvne s Colným úradom.
vajda65
07.01.09,21:49
dakujem za naozaj promptnú odpoved.

OK a teda na ocenenie tovaru použijem kurz nbs z toho dna ako bol prepustený do volného režimu áno? len pre potvrdenie, takisto faktúru k tomu dnu.

Ešte sa opýtam, ak by predsa len stihla prísť ta faktúra do 25-tého môžem to dať ešte do 4/Q pre DPH alebo aký to pôjde už do 1/Q 2009?
Orsz
07.01.09,21:53
dakujem za naozaj promptnú odpoved.

OK a teda na ocenenie tovaru použijem kurz nbs z toho dna ako bol prepustený do volného režimu áno? len pre potvrdenie, takisto faktúru k tomu dnu.

Áno dňom pustenia do volného režimu, aj faktúru - toto je dobré zakomponovať aj do internej smernice - ako postup pri účtovaní faktúr pustených do voľného režimu v rámci dohody s colným úradom.
vajda65
03.04.09,19:12
spatne si ale uvedomujem že ja v podstate neskôr nemám doklad o tom že som tovar obdržal práve v tento deň, ako toto ošetriť?
vajda65
06.04.09,09:18
nikto?
Orsz
07.04.09,07:36
spatne si ale uvedomujem že ja v podstate neskôr nemám doklad o tom že som tovar obdržal práve v tento deň, ako toto ošetriť?


upresni čo tým myslíš, že nemáš doklad - nemáš faktúru? alebo prepravný list?
vajda65
07.04.09,11:51
mam faktúru ale tam nie je dátum prepustenia do volného režimu, to nie je ani na jcd ani nikde, tým padom aj cenu v sklade mám iba podľa toho ako si pamatám dátum prijatia
vajda65
11.04.09,20:21
takže vdaka orsz som vyriešil daný problém:

Dátum prepustenia do volného režimu máte uvedený na JCD a to konkrétne na prvej strane, skoro dole napravo ako "C Colný úrad odoslania".