juriko
08.01.09,08:22
Ahoj!!! Prosím podelte sa so mnou o svoje skúsenosti, respektíve vedomosti. Našetrila som si na plastové okná a hrdo som ich dala firme nainštalovať do svojho panelákového bytu. To som však netušila, čo ma čaká. Totiž okná sa nenormálne rosia a voda doslova steká aj po rámoch čo spôsobuje vlhnutie stien okolo a plieseň všade kam sa voda dostane. Tak každé ráno behám po byte z handrou a utieram všetko čo sa dá. Len mi nepovedzte, že to je otázka vetrania. Jasné, že ako každý vetrám a nežijem v uzavretej bunke. Je to normálne alebo len ja som tá ,,šťastná", čo si mení byt na akvárium. Dík za názory.
iwkosa
08.01.09,10:15
Presne ako u mňa doma.Trochu pomáha častejšie vetranie 3-4 krát denne a nešetriť na kúreni.A na pleseň by sa mal použit nejaký kvalitný prostriedok.Savo proti plesni je dobré ale hrozne smrdí.Nepozná niekdo prostriedok bez zápachu???
Cifro
08.01.09,10:37
Je to v tom vetraní. Plastové okná vlhkosť do bytu nedodávajú. Tá tam bola aj predtým, ibaže ušla von zle tesniacimi oknami. Treba vetrať. Najlepšie rekuperačnou metódou (výmena tepla medzi odchádzajúcim a prichádzajúcim vzduchom), technicky je to dosť zložité a drahé. Treba vetrať krátko a intenzívne (prievanom) viac krát denne. Mikroventilácia, ktorá je na oknách zabudovaná, je na prd, to si si tam mohla nechať aj staré, "deravé" okná.
belanka
08.01.09,14:25
mne pomáha nonstop mikrovetranie a kúrenie naplno.to savo síce ozaj smrdí,ale skúšala som aj iné a najlepšie zabralo.
220870
08.01.09,17:42
Z akého plastového profilu sú Vaše okná?Ja s plastovými oknami nemám sebemenší problém.
tetrisss
08.01.09,17:52
My mame plastove okna uz 4 roky, nikdy sa mi nerosili, ani plesen nesposobili, nemam ale zatepleny dom, pretoze si myslim, ze to je uz prehnane, prestup vzduchu je podla mna potrebny. Nic sa nema prehanat a v utesnenej krabici zit nechcem:D.
GABAZ
09.01.09,05:32
Rosenie zvykne byť u plastových okien problém, ale nemusí to tak byť. Máme 3 plastové okná Slovaktual už druhý rok, tento rok sme si dali dorobiť ešte jedno okno z profilu Aluplast. Doteraz sa nám okná nerosili. Rosia sa iba vtedy, ak suším prádlo na sušiaku v uzavretej miestnosti, aj to nie je nijak dramatické. Takisto nemáme problém s plesňami. Dom máme zateplený už dávnejšie, ešte pred osadením okien. V izbách kúrime podľa potreby, rozhodne nie vždy naplno, ako niekto napísal. To by potom nemali plastové okná žiadny význam. Napríklad v kuchyni nekúrim vôbec, vykúri sa cez stúpačky. Keď som sa o tomto probléme rozprávala s montérom, spomenul napríklad aj príklady, keď majú niektorí ľudia príliš veľa kvetov, tam sa tiež robí veľa vlhkosti. Vetráme nárazovo počas dňa, mikrovetranie vo vykurovacej sezóne používame len občas.
juriko
09.01.09,07:07
Mne robila okná firma Slovaktual. Kúrim v byte tak normálne, teda nie naplno ale ale v mraziaku nežijem. Prádlo v byte nesuším a počas varenia vetrám, tak ako asi každý. Napríklad ráno keď vstanem, tak predtým som si rýchlo /okrem hygieny/ zaliala kávu. Teraz, keď vstanem, tak idem pre handru a utieram okná,a keď sa za vraciam z práce, tak opäť je všetko mokré. A uznajte, spať pri otvorených nebudem ak je vonku pod nulou, alebo vstávať každú chvíľku a vetrať, to sa mi tiež akosi nevidí. Ak mám mať otvorené okná, aby som nemala doma akvárium, to ozaj mohli ostať aj tie staré.Alebo kúriť naplno, tak aký má význam meniť okná. Všetci ich mení aby sme ušetrili na kúrení.
Leila2006
09.01.09,07:18
Mne robila okná firma Slovaktual. Kúrim v byte tak normálne, teda nie naplno ale ale v mraziaku nežijem. Prádlo v byte nesuším a počas varenia vetrám, tak ako asi každý. Napríklad ráno keď vstanem, tak predtým som si rýchlo /okrem hygieny/ zaliala kávu. Teraz, keď vstanem, tak idem pre handru a utieram okná,a keď sa za vraciam z práce, tak opäť je všetko mokré. A uznajte, spať pri otvorených nebudem ak je vonku pod nulou, alebo vstávať každú chvíľku a vetrať, to sa mi tiež akosi nevidí. Ak mám mať otvorené okná, aby som nemala doma akvárium, to ozaj mohli ostať aj tie staré.Alebo kúriť naplno, tak aký má význam meniť okná. Všetci ich mení aby sme ušetrili na kúrení.
To nebude len problém okien, v byte musíte mať extrémnu vlhkosť, to treba nejako vyriešiť. Merala si vlhkosť? Cez deň, keď v byte nikto nie je, nevarí sa tam, nesuší prádlo, tak by tam normálne taká vlhkosť byť nemala, aby sa rosili okná. Náhodoiu ste nemaľovali nedávno steny? Aj z toho môže byť tá nadmerná vlhkosť.
najag
09.01.09,08:42
Rosenie okien je prirodzeny fyzikalny jav, rosia sa okna vtedy, ked za danej relativnej vlhkosti a teploty v byte sa dosiahne teplota rosneho bodu. S vedomim, ze cim je vyssia relativna vlhkost nad 60%, tym je mensi rozdiel medzi teplotou rosneho bodu a teplotou v byte. Vymenou povodnych okien za plastove okna doslo zaroven k strate 8 metrov spary okolo kazdeho okna, ktorou bolo zabezpecene vetranie aj bez naseho vedomia, prirodzena vymena vzduchu. Plastove okna vsak byt dokonale utesnia.Musime si teda kupit vlhkomer do bytu, ak v byte varime , perieme, susime pradlo, mame kvety, je tam viac osob. Pretoze je to velke mnozstvo vyprodukovanej pary, ktora ked dosiahne nasyteneho stavu, tak sa premeni na vodu a neustrazime to. Miestnosti vetriame tak, ze otvorime okno, ktore sa z vonkajsej strany zahmli a vetrame dovtedy, kym nie je uplne ciste. To je doba, za ktoru sa nam vymeni vsetkok vzduch miestnosti , bez znizenia povrchovej teploty. To ale trva aj 10 min.Kto ma nizsiu teplotu v byte, lebo setri teplom a zaroven ma vyssiu relativnu vlhkost, ten musi byt zakonite smutny. Nie preto, ze ma zle plastove okna, ale preto, ze mu nieco uslo z fyziky. Samozrejme, su na tom horsie starsie plastove okna, ktore mali este studeny distancny ramik a este okna, ktore maju medzi distancnym ramikom a zasklievacou listou vzdialenost iba 2 mm, takze teplota rosneho bodu za danych podmienok sa pohybuje okolo 9,6 stupna. Ale inak plati to, co som napisal. Vsetko je o nasom nevhodnom prostredi.
Leila2006
09.01.09,09:11
Miestnosti vetriame tak, ze otvorime okno, ktore sa z vonkajsej strany zahmli a vetrame dovtedy, kym nie je uplne ciste. To je doba, za ktoru sa nam vymeni vsetkok vzduch miestnosti , bez znizenia povrchovej teploty.
Zaujímavé, vyskúšam...
220870
09.01.09,17:36
Všetko úplne všetko je to o vnútornej vlhkosti.
zuzi1
09.01.09,20:31
Ahojte, bývam v paneláku a mám už 3 roky okná od firmy Slovaktual. Som s nimi nadmieru spokojná. Za žalúziami je síce ráno trochu zarosené, ale vôbec to neutieram a poobede tam už nič nie je. Vetrám takisto nárazovo a až do odhmlenia okna.
najag
10.01.09,11:44
Odporuca sa zdvihnut zaluzie na okne odspodu asi 10-15 cm, pretoze zaluzia vytvara tepelny most a brani cirkulacii tepleho vzduchu od radiatora. Radiator pri plastovom okne by mal mat dlzku okna, parapeta okna by mala byt iba tak siroka, aby nebranila prirodzenej cirkulacii tepleho vzduchu, ak je sirsia, tak rosenie iba podporuje.
pasuliatko
10.01.09,13:26
my máme plastové okná už dlho a je to super, v byte je teplo, dobre sa otvárajú a najmä umývajú. určite odporúčam plastové okná
zmurka
11.01.09,06:21
Ahojte, my mame presne ten isty problem ako pisete. Riesenie s vetranim je sice zaujimave, ale zda sa mi to neekonomicke. Plastove okna sme si kupili preto aby sme na teple usetrili a nie cely den vykurovali ulicu vetranim. My samozrejme vetrame a dost vela, ale ak mam cakat kym sa mi cele okno v kuchyni odrosi (lebo aj take pokusy boli) trva to aj pol hodiny a tym padom som v zime kurila uplne zbytocne.

Je to naozaj neprijemne pretoze sa nam tiez z toho robi plesen na strope, kde sa to zraza. Osobne si myslim, ze by pomohol pristroj na odvlhcenie vzduchu v byte. Zatial sme nasli v drogeriach cenovo pristupny odvlhcovac, neviem meno, ale je to taka Seda nadoba, kde hore sa dava tableta a dole sa zbiera prebytocna voda. Nie je to velke a stoji to do 300 sk. My to mame postavene pred oknom. Dost to pomaha, aj ked nie uplne, na to asi treba nieco drahsie.

zmurka
jaros5
11.01.09,07:11
Ahoj!!! Prosím podelte sa so mnou o svoje skúsenosti, respektíve vedomosti. Našetrila som si na plastové okná a hrdo som ich dala firme nainštalovať do svojho panelákového bytu. To som však netušila, čo ma čaká. Totiž okná sa nenormálne rosia a voda doslova steká aj po rámoch čo spôsobuje vlhnutie stien okolo a plieseň všade kam sa voda dostane. Tak každé ráno behám po byte z handrou a utieram všetko čo sa dá. Len mi nepovedzte, že to je otázka vetrania. Jasné, že ako každý vetrám a nežijem v uzavretej bunke. Je to normálne alebo len ja som tá ,,šťastná", čo si mení byt na akvárium. Dík za názory.
Mám ten istý problém. Do plastových okien by som už v živote neinvestoval. Určite radšej klasika - drevené, aj keď sú drahšie.
koed
11.01.09,07:13
Nam pomohol tento produkt : ceresit.sk
Ceresit Stop Vlhkosti
Pohlcovač nadmernej vlhkosti, ktorú mení na roztok
durisovad
11.01.09,07:44
Rosenie na oknach a vlhkost v byte je zrejme dan za to, ze usetrime na kureni. Nuz, kazdy chleba ma dve korky.
anonym222
11.01.09,07:55
Nie je to náhodou aj o kvalite okien? Aký majú koeficient prestupu tepla?
Ja mám okna Slovaktual asi 3 roky a som s nimi maximálne spokojný. Kúrim veľmi málo (asi polovicu toho čo predtým). Vetrám minimálne iba podľa potreby a nič sa mi nerosí. Možno niekedy trochu dole, keď sa varí kapustnica, alebo sa suší v byte prádlo, ale nikdy nič neutieram, časom sa to samo stratí.
Všetko je to naozaj o fyzike, ako píše najag, teda vlhkosť, teplota v byte, teplota stien a teplota okien. Možno je to aj v tých parapetných doskách. Ja ich mám iba také, aby mi nezakrývali radiator (ktorý sa však väčšinou aj tak nekúri:D)
samuelina
11.01.09,08:32
My máme plastové okná už 4 roky, nikdy v živote sa nám nezarosili. Myslím si preto že problém bude skôr v kvalite okien.
ekopo
11.01.09,08:45
My máme plastové okná už 4 roky, nikdy v živote sa nám nezarosili. Myslím si preto že problém bude skôr v kvalite okien.
Sušila si prádlo na radiátoroch?
samuelina
11.01.09,08:49
na sušiaku, pod oknom pri radiátore. Sme 4 členná rodina, suším takmer nepretržite
ekopo
11.01.09,08:54
Ak dáme na radiátor, tak sa vlkosť zráža 5-10cm dole na skle. A to máme kvalitné okná. Stačí ale zopárkrát pootvoriť vetrák. Nie je to len o kvalite okien, ale aj od celkového prostredia ako bolo spomenuté vyššie. V niektorých prípadoch by si mohla mať okná možno aj zo zlata a zarosili by sa.
bunovaa
11.01.09,10:43
Som síce baba, ale už len logicky skúste dýchnuť do igelitového sáčku, ktorý nemá dieru, zarosí sa. Staré okná sú zle utesnené, takže sa vetrá priebežne, ale ked byt hermeticky uzavriete, kde má asi ísť to vlhko- z dýchania, z prania, z varenia, z kúpania...Akurát ked je suchší byt, tak sa rosí menej, ako ked je vlhký byt. Aj v noci ked kurime na nižšiu teplotu sa viac zarosia okná, ako cez den s vyššou vykurovacou teplotou. Kto má vlhší byt musí viac kuriť, pokial má vlastné kurenie, inak smola. A na adresu drevenných eurookien- sú tak isto utesnené, takže vlhko zostáva vnútri.
najag
11.01.09,12:15
Poznamka k tomu, ze niekomu sa plastove okna nerosia a ze je to teda predovsetkym o kvalite plastovych okien :
Treba si totiz uvedomit tiez kvalitu montaze plastovych okien do spaliet-ostenia. Casta montaz okien spociva vo vypeneni priestoru medzi ramom okna a spaletou penou, ktora sa potom nasledne oreze, cim sa narusi povrch peny, ktora ma byt ale nepriepustna a orezanim tuto vlastnost stratila. Malokto pouziva pri montazi technologiu napr. ILLBRUCK 3, pretoze je to investicia navyse. Kedze v zime je v teplej miestnosti pri teplote vzduchu 20 stupnov tlak vzduchu asi 1200 a vonku ma studeny vzduch pri teplote minusovej tlak okolo 250 / jednotky sa mi nechce vypisovat /, tak je logicke, ze dochadza ku pretlaku 1000 a tym sa tlacia pary z miestnosti najma cez omietkovinu a porusenu penu spalety medzi ramom okna a spaletou do mura smerom von.To je jednoducho fyzika, ktora nepusti. Pretoze pri kvalitnej montazi plastoveho okna by nemala nasytena para kam ujst a prave preto sa tiez vyzraza pri splneni podmienok na skle okna.
Samozrejme teraz neriesim, ze v danom byte je zabezpecene kvalitne vetranie, odsavanie, ze je tam nizka relativna vlhkost, ze je tam vyssia vnutorna teplota, teda vsetky faktory, ktore zabranuju oroseniu okna. Ale ak su v byte normalne podmienky, tak k roseniu dochadza a nie je to prejav vady okna. Skor naopak, je to o kvalite okna a kvalitnom utesneni bytu.
Inak si treba uvedomit jednu skutocnost, tepelna pohoda je ovela vyssia pri vyssej relativne vlhkosti, kedy pre dany pocit potrebujeme nizsiu teplotu v miestnosti a naopak, pri suchom vzduchu, nizkej relativnej vlhkosti potrebujeme ovela vyssiu teplotu v miestnosti, aby sme dosiahli ten isty pocit tepelnej pohody.
A ze pri sposobe vetrania, ktory som opisal nedochodza k znizeniu povrchovej teploty v miestnosti, ale iba k vymene vzduchu, tak to je naozaj vedecky preukazane. Ine vetranie je nevetranie a relativna vlhkost vzduchu v miestnosti ostava ta ista.
juriko
11.01.09,12:39
Ďakujem všetkým, ktorí sa prihlásili do ,,diskusie" a vyjadrili svoje skúsenosti s ,,plasťákmi". Som rada, a neberte to ako ,,škodoradosť", že nie som v tom sama. Všetko o čom sa tu písalo som v podstate vyskúšala. Vetrám tak často ako sa to v zime dá.Parapety mám úzke, to ma napadlo už pri montáži,nesuším, ale čo je pravda, a to nezmením, dýchame všetci. Asi tento problém nevyriešime, len závidím tým, čo majú plastové okná a nerosia sa im. Ešte raz dík a utierajme, utierajme....
najag
12.01.09,08:31
Juriko, problem stoji uplne opacne. Ak sa okna rosia, tak to znamena,ze byt je dobre utesny, treba iba casto a intenzivne vetrat a upravit rezim uzivania. Ak sa niekomu nerosia okna a pritom ani inetnzivne nevetra, nema ani velmi vysoku teplotu v byte, nie je ani zateplena bytovka, ci byt, tak by mal byt smutny z toho predovsetkym on sam.Pretoze to svedci o neprilis dobrom utesneni okien bytu a celkovo bytu. A teda unika nielen vlhkost, ale aj teplo. Nebud smutna z toho, ze fyzikalne zakony funguju.:D
220870
12.01.09,15:42
Niekedy stačí mať v byte alebo dome digestor s odsávaním von alebo krb,krbové kachle .To sú zariadenia ktoré prirodzeným spôsobom menia vzduch v dome alebo byte.Digestor je snáď každému jasný. Krb tým že odsáva vzduch z domu ktorý potrebuje na horenie zároveň tým odsáva aj vlhkosť v byte.
xima
12.01.09,18:13
Tento problém má naša celá bytovka. Môj byt je na rohu, takže ráno som sa zobudila, utierala.., potom savo, .. Vymenila som sklá na dvoch oknách, tie sa teraz asi o 2/3 menej rosia a dala vymeniť a posilniť radiátory (u nás bývala dosť veľká zima) a pomohlo to aj celkovo. Teraz sa rosí pri prádle, kúpaní .. Myslím že ide o to ako kvalitne je dom postavený, aké kvalitné sú okná, ako kvalitne "prídu k vám". Firma 3roky rozprávala o vetraní. Všetci sme boli "dementní" a nevedeli vetrať. Navyše keď vonku fúka, fúka aj u nás - vyslovene v okolí okien. My uzavretí asi nebudeme. Tak všetkým držím palce do vyriešenia. Dám ešte radu - pod orosené okná podkladajte starý novin. papier, ktorý vyhodíte a nemusíte ho násladne sušiť. :---
Nad tými kachlami som už uvažovala.
bepo
12.01.09,18:53
Malokto pouziva pri montazi technologiu napr. ILLBRUCK 3, pretoze je to investicia navyse. Kedze v zime je v teplej miestnosti pri teplote vzduchu 20 stupnov tlak vzduchu asi 1200 a vonku ma studeny vzduch pri teplote minusovej tlak okolo 250 / jednotky sa mi nechce vypisovat /, tak je logicke, ze dochadza ku pretlaku 1000 a tym sa tlacia pary z miestnosti najma cez omietkovinu a porusenu penu spalety medzi ramom okna a spaletou do mura smerom von.To je jednoducho fyzika, ktora nepusti.
Tak neviem akú fyziku používaš ale tlak sa meria v hPa a pri mori je normálny tlak 1014 hPa, u nás 1034 hPa. Ak by si mal vnútri tlak 250 hPa tak po prvé by si to nepredýchal lebo taký tlak je napr na Mount Evereste a bez kyslíkových prístrojov tam prežije iba trénovaný horolezec a po druhé po otvorení okna tým rozdielom tlakov by sa vytvoril taký hurikán žeby ťa našli v afrike :)
Ľubomír
13.01.09,05:17
Moje skúsennosti sú pozitívne.
Mám plastové okná viac rokov, ale väčšie problémy som s nimi nemal. Pri tuhých mrazoch, okolo -20, sa okná orosia asi tak centimeter od spodu. Väčšinou je to v spálni ráno, keď vstávame. Cez deň sa to stratí. Bytovku máme zateplenú, okná vymené, ale o plesni okolo okien niet ani stopy. Pritom si nemyslím, že sú osadené nekvalitne a preto sa nerosia. Kedsi som čítal, že pri bežnom živote 4 člennej rodiny sa v byte odparí 8-10 litrov vody. Túto vlhkosť treba dostať z bytu von. Máme na radiatoroch termoregulačné hlavice, byt mám otočený na juh, a keď otvorím vetrák v spálni, tek ho nechám otvorený niekoľko hodín. Viem, že to vyzerá nelogický, ale pre tejto orienácii bytu a slnečnom počasí sa radiator nezapne, takže sa vetrá a radiator nekúri. Pritom v byte je tepelná pohoda. Také sú moje skúsennosti.
osky
13.01.09,13:30
Ahojte vsetci!

my mame tiez plastove okna,novucicke,stare len 3 mesiace- a rosia sa.
ani som si to poriadne neuvedomovala,pretoze to nie je vela,ale pred dvomi dnami som si nahodou precitala vase prispevky a tak som sa teraz na to zamerala.
vysledok:

zistila som ,ze okna su orosene rano.
a tak este pred rannou kavou absolvujem ranne vetranie.
Zaluzie vytiahnem do vysky cca 1 cm nad orosenu vodu,ktoru nasledne poutieram.
zvycajne je vo vyske okna od spodu maximalne po 3.zaluziu-a toto maximum je tam ,kde nekurime/miestnosti,kt.chceme zrenovovat a su neobyvane - a veru,v kute jednej izby stena ocernela:mee:/

v obyvanych,vykurovanych miestnostiach su zrazky po 1. alebo do polovice plochy ku 2.zaluzii.

vo vsetkych miestnostiach teda rano utierkou zotriem orosenu vodu a nasledne necham okno dokoran,kym sa to nevysusi.
vo vykurenych miestnostiach je to nanajvys 10-15 minut,
ale v tych nevykurovanych necham otvorene aj 40 minut aby som mala istotu ze to odislo.

Keby som len vyvetrala a vodu pred tym nezotrela do utierky,trvalo by to ovela dlhsie.
cely proces mam ale vo vykurenych miestnostiach do 25minut vybaveny.
V nevykurenych to cele zvladnem do 45 minut.

potom mam uz cely den pokoj,neobjavi sa ziadne vlhko az do rana.
takze u nas je to tak ze ked rano dobre vyvetram/co by som robila i bez problemu zo zrazanim na oknach/ a utriem tu trosku zrazok z okien,nepotrebujem uz okna otvarat,takze strata tepla je minimalna.

:rolleyes:je vsak pravda,ze som susievala na susiaku,ale uz susim v susicke na nizku teplotu a na susiak dam len dosusit skoro suche pradlo.
mame na novo omalovane,takze ta voda je aj z toho a digestor som zacala pouzivat tiez az teraz,ked viem ze ta para sa mi tu zraza.

takze vsetkemu co by mi to tu menilo na akvarium sa vyhnem a absolvujem ranne vetranie.Drzim palce aj vam.
najag
13.01.09,17:01
Bepo, ja som pisal o tlaku vonku, len treba pozorne citat:D
bepo
13.01.09,21:01
Bepo, ja som pisal o tlaku vonku, len treba pozorne citat:D
To je jedno či vonku či dnu, ako by si chcel mať vonku tlak 250 hPa ktorý je vo výške cca 9000 mnm? Čo myslíš, prečo ľudia v lietadle pri dekompresii stratia vedomie a umrú a majú tam kyslíkové masky? Pri rozdiele tlakov 1000 hPa by si to okno ani neotvoril, na otvorenie by si potreboval silu niekoľko ton. Pozri si niekedy predpoveď počasia pri tlakovej výši a níži, rozdiel tlakov tam býva okolo 50-80 hPa, je to rozdelené na polku Európy a sú z toho už také malé víchrice.
najag
14.01.09,07:50
Bepo, ja som nepisal o redukovanom tlaku vzduchu pri teplote O stupnov, meranom na zmepisnej sirke 45 stupnov a nadmorskej vyske 0 metrov, ja som pisal o rozdielnosti tlakov v zimnom obdobi v byte pri teplote nad 20 stupnov a vonku pri poriadne minusovej teplote,v zavislosti od relativnej vlhkosti vzduchu, aby bolo pochopene, kde sa tlaci para z bytu.
Pokial viem, temou su plastove okna, k danemu problemu si nenapisal ani ciarku, len chytracis, co som napisal.Takze, ak nic nevies o plastovych oknach, tak citaj prispevky inych a nevyjadruj sa k prispevkom inych a nerecenzuj ich. Ja o Tvoje chytrosti nestojim.
evula0
14.01.09,08:32
[quote=najag;912639] Kedze v zime je v teplej miestnosti pri teplote vzduchu 20 stupnov tlak vzduchu asi 1200 a vonku ma studeny vzduch pri teplote minusovej tlak okolo 250 / jednotky sa mi nechce vypisovat /, tak je logicke, ze dochadza ku pretlaku 1000 a tym sa tlacia pary z miestnosti najma cez omietkovinu a porusenu penu spalety medzi ramom okna a spaletou do mura smerom von.
Inak si treba uvedomit jednu skutocnost, tepelna pohoda je ovela vyssia pri vyssej relativne vlhkosti, kedy pre dany pocit potrebujeme nizsiu teplotu v miestnosti a naopak, pri suchom vzduchu, nizkej relativnej vlhkosti potrebujeme ovela vyssiu teplotu v miestnosti, aby sme dosiahli ten isty pocit tepelnej pohody.

1.Musím sa zastať Bepa, tie tlaky naozaj neviem v akých sú jednotkách a či sa vôbec jedná o nejaké tlaky.
2.Vzduch s vyššou relatívnou vlhkosťou bude pôsobiť na človeka nepríjemnejšie ako suchší lebo viacej odoberá alebo dodáva teplo.Závisí to od jeho teploty.Ak je studenší ako teplota ľudského tela, tak viacej odoberá(sychravé počasie),ak je teplejší , tak viacej dodáva(napr.sauna a vlhkosť vzduchu). Vzduch s vyššou rel.vlhkosťou v byte s teplotou 20-24 stupňov pôsobí na pocit tepla negatívne.
3.Ostatné je v poriadku až na tie invektíva.

A ešte k téme: Rosenie je spôsobené povrchovou teplotou nižšou ako je teplota rosného bodu pri danej teplote vzduchu a jeho relatívnej vlhkosti. V bytoch so starými oknami bola rel.vhkosť obyčajne nízka. teraz je často nad 60% a teplota rosného bodu je okolo 10 stupňov a viac. Ak má vnútorný povrch okenného skla teplotu nižšiu, tak sa bude rosiť. Bodka!

Na odstránenie musíme riešiť príčiny:

- rel.vlhkosť - najviac dodajú ĽUDIA, sušenie prádla,varenie,kvety. Okrem vetrania = únik tepla pripadá vylúčenie ostatných zdrojov(ľudí asi nie),odvlhčovače a rekuperácia vzduchu (v panelákoch asi blbosť)

- teplota vnútorného povrchu okna - umožniť prúdenie vzduchu (odstrániť žalúzie a iné "zabednenia") alebo 3-sklenné okná, základom je ohrev posledného vnútorného skla z vnútornej strany oproti ochladzovaniu z vonkajšej strany taký, aby jeho povrchová teplota bola vyššia ako cca 10 stupňov.
bepo
14.01.09,09:41
Bepo, ja som nepisal o redukovanom tlaku vzduchu pri teplote O stupnov, meranom na zmepisnej sirke 45 stupnov a nadmorskej vyske 0 metrov, ja som pisal o rozdielnosti tlakov v zimnom obdobi v byte pri teplote nad 20 stupnov a vonku pri poriadne minusovej teplote,v zavislosti od relativnej vlhkosti vzduchu, aby bolo pochopene, kde sa tlaci para z bytu.
Pokial viem, temou su plastove okna, k danemu problemu si nenapisal ani ciarku, len chytracis, co som napisal.Takze, ak nic nevies o plastovych oknach, tak citaj prispevky inych a nevyjadruj sa k prispevkom inych a nerecenzuj ich. Ja o Tvoje chytrosti nestojim.
Chytračiť s tlakom si začal ty, veď napíš čoho je 250 vonku a čoho je 1200 vnútri ak si to nemyslel v hPa a hlavne ako taký rozdiel vznikne,rozdiel v teplote a vlhkosti si viem predstaviť.Iba ak by si býval v nejakom batyskafe v mori tak si to viem predstaviť, ináč nie.
Problém je príliš veľká vlhkosť v byte, paneláky majú relatívne nízku vlhkosť takže treba zistiť prečo je tam tak vlhko.
najag
14.01.09,16:04
Bepo-bez komentara.
220870
14.01.09,19:06
Daľší faktor čo vplýva na vlhkosť v byte je povrchová úprava stien.Omietky,najmä tie ceementové nedostatočne odvádzajú vlhkosť.Alebo vymaľovať umývateľnou farbou steny.Chcel by som uporniť na jednu skutočnosť.Problém s vlhkosťou a rosením okien sa vyskytuje v jednom zo sto prípadov.Predpokladám že väčšinou ide o nesprávne stavebné postupy , nie o nekvalitné okná.Bohužiaľ sa na SK trhu stále vyskytujú aj podvodníci.Takže môže byť na vine aj podvod pri dvojskle.Miesto Argónu sa ako výplň medzisklenného priestoru použije suchý vzduch.
pasuliatko
14.01.09,20:10
nam v poslednej dobe prefukuje studený vietor cez okna plastové, čo by ste mi poradili čo máme doma robiť?dať to reklamovať alebo? dakujem
Halli
14.01.09,20:16
nam v poslednej dobe prefukuje studený vietor cez okna plastové, čo by ste mi poradili čo máme doma robiť?dať to reklamovať alebo? dakujem

Treba ich správne nastaviť v mieste kde sú pánty, zle ti prilieha tesnenie, ak ti teda ovšem neprefukuje nad, alebo pod parapetnou doskou ;)
pasuliatko
14.01.09,22:10
Treba ich správne nastaviť v mieste kde sú pánty, zle ti prilieha tesnenie, ak ti teda ovšem neprefukuje nad, alebo pod parapetnou doskou ;)

bolo to doťahované, aj nastavované. prefukuje pozdĺž celého okna.tesnenie bolo menené tiež:cool:
Ľubomír
15.01.09,06:20
Potom pomôže iba reklamácia. Kvalitné okno nemôže takto "fungovať". Ja som si vybral päťkomorový profil od firmy Rehau. Montáž mi previedla firma Fenestra a naozaj za tie roky sa nemôžem sťažovať. Vtedy ma vyšli okná do trojizbového na 80 000 Sk, teda boli drahé, ale neľutujem. Dnes je pomerne ťažko sa orientovať v ponukách, ktoré prezentuje množtvo fitiem. Je lepšie trocha priplatiť a vybrať si vyšší štandart.
najag
15.01.09,10:19
Prasuliatko, asi je deformvane tesnenie okna , je treba ho vymenit.Pretoze u plastoveho okna su minimalne dve tesnenia, tak je to divne. Je otazka, ako bola osetrena spaleta okna.

Argon moze za roky uzivania uniknut aj cely,zmensuje sa s dobou.
pasuliatko
15.01.09,20:47
Potom pomôže iba reklamácia. Kvalitné okno nemôže takto "fungovať". Ja som si vybral päťkomorový profil od firmy Rehau. Montáž mi previedla firma Fenestra a naozaj za tie roky sa nemôžem sťažovať. Vtedy ma vyšli okná do trojizbového na 80 000 Sk, teda boli drahé, ale neľutujem. Dnes je pomerne ťažko sa orientovať v ponukách, ktoré prezentuje množtvo fitiem. Je lepšie trocha priplatiť a vybrať si vyšší štandart.

tie okná už majú svoj vek a pochybujem,že by v tom reklamácia niečo urobila:(
pasuliatko
15.01.09,20:51
Prasuliatko, asi je deformvane tesnenie okna , je treba ho vymenit.Pretoze u plastoveho okna su minimalne dve tesnenia, tak je to divne. Je otazka, ako bola osetrena spaleta okna.

Argon moze za roky uzivania uniknut aj cely,zmensuje sa s dobou.

ťažko lebo to tesnenie je v tom vlisované a nedá sa to vymeniť lebo to pri výrobe sa to tham dávalo a okno sa zlepilo. čiže thak:(
najag
16.01.09,13:24
U vacsiny plastovych okien je tesnie vymenitelne. Napis nam, ake vlastne plastove okna mas, od akeho vyrobcu, aky profil. Su poznatky, ze najma lacne okna sa deformuju, krutia, ale co by clovek chcel za tie peniaze ?
pasuliatko
16.01.09,16:25
U vacsiny plastovych okien je tesnie vymenitelne. Napis nam, ake vlastne plastove okna mas, od akeho vyrobcu, aky profil. Su poznatky, ze najma lacne okna sa deformuju, krutia, ale co by clovek chcel za tie peniaze ?

su z firmi INVESTA a okna neboli lacne :(
zoe30
16.01.09,17:08
Je to naozaj neprijemne pretoze sa nam tiez z toho robi plesen na strope, kde sa to zraza. Osobne si myslim, ze by pomohol pristroj na odvlhcenie vzduchu v byte. Zatial sme nasli v drogeriach cenovo pristupny odvlhcovac, neviem meno, ale je to taka Seda nadoba, kde hore sa dava tableta a dole sa zbiera prebytocna voda. Nie je to velke a stoji to do 300 sk. My to mame postavene pred oknom. Dost to pomaha, aj ked nie uplne, na to asi treba nieco drahsie.

zmurka[/quote]

tiež som si kúpila odvlhčovač, pohlcuje mi vlhko v byte.
220870
16.01.09,17:51
Je to naozaj neprijemne pretoze sa nam tiez z toho robi plesen na strope, kde sa to zraza. Osobne si myslim, ze by pomohol pristroj na odvlhcenie vzduchu v byte. Zatial sme nasli v drogeriach cenovo pristupny odvlhcovac, neviem meno, ale je to taka Seda nadoba, kde hore sa dava tableta a dole sa zbiera prebytocna voda. Nie je to velke a stoji to do 300 sk. My to mame postavene pred oknom. Dost to pomaha, aj ked nie uplne, na to asi treba nieco drahsie.

zmurka

tiež som si kúpila odvlhčovač, pohlcuje mi vlhko v byte.[/quote]
Ak vám plesnivie strop ,tak môže premŕzať( tepelný most).Pod stropom je najteplejšie.Je to to posledné miesto kde by sa pleseň mala vyskytovať
Aysha
16.01.09,18:30
Ahojte!
Chcela som si tiež dať nové okná tak som sa o tom aj informovala lebo to nieje malá investícia.
Odborníci mi vraveli, že plastové okná nie sú vhodné do starších bytov, a hlavne je veľmi dôležitá montáž okna a detail jeho napojenia na murivo, čo však býva často na okraji záujmu! Dôležité je nepoužívať na spoje len montážnu penu! Na tieto spoje sa používajú tesniace pásky. A to preto, že v spoji keď je len pena dochádza ku kondenzácii vodnej pary čo má za následok plesne. A v neposlednom rade plesne vedú aj k alergiám. Ale toto ľudí nezaujíma. Najväčší problém je, že ľudia si vyberajú len podla ceny. Zatiaľ mám staré okná. Susedia si ich vymenili, teraz majú tiež problémy s plesňou a je zvláštne majú chladnejšie, čo moc nechápem, či je to tým vetraním to fakt neviem.
najag
17.01.09,12:21
Pri vymene starych okien za plastove okna je potrebne si uvedomit jeden zavazny fakt. Jedno stare okno v byte predstavuje zaroven asi 8 metrov spary okolo jeho obvodu, ktorou sa realizivala prirodzena infiltracia vzduchu v miestnosti vratane vlhkosti , ktorou vsak ale unika aj teplo z miestnosti. A k tomu treba pripocitat netesnost okna samotnu, nekvalitne utesnene skla v rame a pod. Pretoze aj na vymenu vzduchu v miestnosti je norma.
Dobre zalozene do spalety kvalitne plastove okna ,vsak tuto sparu naprosto eliminuju a tym je dokonale utesnena miestnost a cely byt, pretoze potom sa uz infiltracia reallizuje iba netesnymi vstupnymi dverami do bytu, odsavanim a nejakymi okienkami na spajzi.Ak nie je v miestnosti vlhkomer, tak sa vlhkost neustrazi a navyse je podceneny fakt, ze so stupajucou relativnou vlhkostou a teplotou sa zvysuje aj teplota rosneho bodu, pretoze sa posuva velmi tesne k teplote v miestnosti. A tym para zacina kondenzovat. Dolezite je intenzivne a caste vetranie v byte, nie vetrackou, ale otvorenym oknom, ktore sa okamzite zahmli a nesmie sa zatvorit, kym nie je zase odhmlene. Tym ale nedochadza k poklesu povrchovej teploty v miestnosti, ako si vela ludi mysli, ked pre setrenie s teplom zatvaraju rychlo okna. Iba sa vymeni vzduch z exterieru, ktory je suchy a teda obsahuje malo vlhkosti v sebe.
lakaj
19.06.11,12:58
Pre mňa starosť. Objednal som ich pred rokom u Intor s.r.o, zaplatil zálohu a stále ich nemám. Súd vydal aj platobný rozkaz na vrátenie peňazí, ale Intor s.r.o. to ignoroval. Podal som návrh na exekúciu, Intor s.r.o. zmenil názov a urobil niekoľko zlúčení. Teraz by som chcel podať trestné oznámenie k čomu by pomohlo keby sa našiel ešte niekto podobne podvedený firnou Intor s.r.o alebo inou, v ktorej má účasť pán Čertík.(celkom dobré meno na to čo robí )
Prosím ozvite sa