syrik
08.01.09,08:32
Možno to bude znieť zvláštne...Nemávate niekedy pocit strachu z budúcnosti? Keď sa človek rozhliadne okolo seba...Finančná kríza...niektorí vravia,že ešte len príde v pravom zmysle slova...odstávka plynu...mnohí už teraz prichádzajú o prácu...keď sa chce človek osamostatniť,neostáva mu nič iné,len sa zadĺžiť na 20-30 rokov....Nizka životná úroveň...Plánujem s priateľom tento rok svadbu...Veľmi by som túžila po rodine,dieťati...Nezarábame s priateľom veľa, no sme radi,že vôbec nejakú prácu máme...Chceme kúpiť byt...predstava vziať si úver na niekoľko rokov pri neistote,či zajtra pôjdeme do práce, pri predstave,že aj bez úveru by sme museli stiahnúť riadne opasky a že by malo prísť dieťa...Niekedy ma prepadá beznádej a strach z budúcnosti...mám zdravotné problémy,kde by som sa o dieťa mala snažiť čím skôr...Ak má niekto podobné pocity, budem rada,ak napíšete...Ďakujem:o
durisovad
08.01.09,07:42
Vobec dnesnym mladym ludom nezavidim. Ja strach nemam, pretoze vsetko, co potrebujem, mam. A preto som rada, ze som taka stara. Ale na druhej strane - boli obdobia, ked bolo horsie a ludia zili, deti sa rodili. Moja stara mama vzdy hovorievala, ze roboty je dost, ta nezdochla. Len sa treba poobzerat a nebat sa vziat docasne aj taku, ktora nas nebavi. Casom sa vsetko k dobremu obrati. Len aby sme boli zdravi. Takze neboj sa a pozeraj s nadejou a rozumom do buducnosti.
optimistka
08.01.09,08:07
viem , že je ťažko sa obrniť voči všetkým tým problémom, ale skús si to nevšímať a hlavne nepripúšťať si žiadne osobné ani spoločenské katastrofy, nemysli na veci zlé.
urob si radosť aj sama alebo spoločne s priateľom, niekedy stačia ozaj drobnosti.
dôležité je mať vo svojom okolí priateľov, rodinu, o ktorých vieš že sa o nich môžeš oprieť v prípade krízových situácií.
každá doba má svoje krízy, problémy, len táto doba je už tak premedializovaná, že vieme o všetkom a niekedy sa umárame aj tým, čím nemusíme.
dnešná doba praje otrlcom, tak sa nepoddávaj
Pachole
08.01.09,08:08
Zkus si sepsat - a hlavně promyslet, jaká je současná situace a jakou bys do budoucna chtěla.

Dítě - chceš, ze zdravotních důvodů by bylo dobré mít ho brzy. Je to taky bezedná díra na peníze minimálně na dvacet let, podobně jako hypotéka.

Byt - v jaké lokalitě, jak velký, jaké by měl mít další parametry. Je dobré popřemýšlet, co opravdu s partnerem potřebujete a co je jen přání. Teď ještě dítě nemáte, stačí malý byt. Klidně jednopokojový.

Jste prací nutně vázáni na drahou lokalitu? Stojí ta práce za tu drahou lokalitu nebo byste při své profesi vydělali jinde stejně, ale za byt zaplatili méně?

Proč chcete být tam, kde chcete být? Kamarádi, bezmocní rodiče, potřebující pomoc, zvyk, pohodlnost.....? Stojí to za to?

Je nutné mít vlastní byt? Nebylo by lepší platit zatím malý nájem, protože nemáte jistotu, jak vše půjde dál? Nenechat hypotéku na dobu, kdy budete víc vydělávat, doba bude příjemnější? Nemusí každý bydlet ve svém, spousta lidí je v nájmu....

Musí to být byt? Co třeba starý domek a postupně si ho spravit?

Za co chcete vydělané peníze utratit, jaký styl života chcete vést? Jak drahou mít dovolenou, kolik platit za topení - třeba zbytečně vytápět velký byt, kolik za zábavu - kromě nutných koncesionářských poplatků ještě platit kabelovou televizi, jaké jídlo jste zvyklí jíst, kolik prokouříte, kolik stojí auto, jezdíte do práce autem nebo hromadnou dopravou.....

Prostě jestli třeba nechcete vše naráz, protože tenhle styl života je dnes běžný a lidi nejsou zvyklí a ochotní uskromnit se a něco oželet.

Co vaše povolání - musíte nutně oba dělat to, co děláte? Jaké máte vzdělání, nebylo by dobré doplnit si ho o něco dalšího, vyššího, a tím se dostat na lépe placenou pozici nebo profesi. Dnes je vzdělání celoživotní věc a nikdo nevystačí se školou, kterou udělal po základce.

Uvážit, jestli by nestálo za to jít na nějakou dobu pracovat někam, kde vám oběma nabídnou práci i bydlení. Třeba do nějaké turistické oblasti, na horskou chatu nebo tak něco.

Základ máte dobrý - jste mladí, relativně zdraví a dva. To je hodně. Spočítejte si, jaké máte další zdroje - vzdělání, peníze, známosti, profesi, - co chcete, co je nezbytné a co ne.

Krize byly a budou. Byly války, nebyly peníze, práce, zboží, jídlo, a žilo se, rodily se děti. Lidi vystačili s málem a byli rádi, že mají třeba ty děti a zdravé tělo, střechu nad hlavou a jeden druhého.

Není v životě větší bohatství, než jsou blízcí lidé. Kdybyste byla sama a bohatá, netěšilo by vás to,ale kupa příjemných blízkých lidí dá člověku do života elán i při krajíci suchého chleba.
Cifro
08.01.09,08:16
Mladí ľudia to dnes ľahké nemajú, ale dovolím si tvrdiť, že to nikdy ľahké ani nemali. Skôr naopak. Myslím, že tvoje obavy z budúcnosti sú normálne. Bez nich a bez potreby mať život ľahší by sme doteraz bývali v jaskyniach. Neboj, bude dobre. Len si treba dávať pozor, aby sa človek nedostal do zúfalej situácie. Napokon, z globálneho pohľadu na svet, buďme radi, že sme sa narodili na tejto rovnobežke. Drvivá väčšina ľudí na svete je na tom horšie. Držím ti palce.
zanetth
08.01.09,08:18
Súhlasím hlavne s tými poslednými dvoma riadkami 4.príspevku. Ako sa hovorí "ve dvou se to lépe táhne", len treba myslieť s optimizmom. Občas keď ma chytia takéto pesimistické myšlienky tak si poviem - " čo blbneš, veď je kopec ľudí, ktorí sú na tom horšie ako ty" - a pomáha to. Len si netreba pripúšťať niektoré problémy a nepozerať večerné správy ( nič pozitívne v nich nie je):)
legolas
08.01.09,15:33
Pozri, strach z budúcnosti má každý, či je to bohatý, alebo bezdomovec, snáď ten bezdomovec má menší strach ako ten bohatý, takže ber to tak, veď nejako bude a uvidíš, že sa Ti uľaví:)
syrik
09.01.09,05:55
Ďakujem Vám všetkým za odpovede...ste zlati...=)
BETYS
14.02.09,15:01
Základ je pozitívne myslenie. Môžem poslať základnu osnovu z knihy Tajomstvo, podľa ktorej sa máme naučiť myslieť a žiť. Spoluprácou s nami si môžete aj privyrobiť.
delonka
14.02.09,15:38
Syrik,tvoje myslenie je ovplyvnené ak to môžem tak nazvať, tvojimi zdravotnými ťažkosťami., možno to znie ako zľahčovanie,niekde som čítala,že jeden múdri národ sa drží toho, že keď má problém riešenie,tak to nie je problém., Syrik,sú tvoje zdravotné problémy riešiteľné? môžeš očakávať zlepšenie svojho stavu? osobne si myslím,že už tvoja túžba po dieťatku je tým správnym riešením., finančnú krízu,globalizáciu,ropnú krízu ,ani ty ani ja neovplyvníme,musíme žiť tak,aby sme si narobili čo najmenej škody v našich životoch, neriskovať zbytočne ani s tým málom,čo máme., Syrik, držím palce,želám všetko dobré a drž sa svojho najväčšieho sna, pre mňa to bolo mať dieťa, teraz už mám21 ročnú dcéru a ona je moje všetko na svete.
piggos
02.03.09,15:26
To čo nás všetkých v budúcnosti čaká nevie nikto. No keď sa budeš stále sústrediť na budúcnosť, tak sa pripravíš o krásne veci,zážitky ktoré môžeš prežívať práve teraz v súčasnosti...máš strach zo svojej budúcnosti,ktorú nepoznáš a nevieš čo všetko ťa v živote ešte čaká...no oveľa väčší strach by si mala,keby si svoju budúcnosť poznala.....http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif....ale ja ti prajem šťastnú budúcnosť...http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif....
martina0203
02.03.09,15:33
Nepozeraj dopredu, nevypláca sa. Radšej ži to, čo ti život prináša v danej chvíli. Ja ti prajem, aby tvoj život bol podľa tvojich plánov, aby si si založila krásnu rodinku a život s ňou bol nádherný v dobrom aj zlom.
kero64
02.03.09,18:09
Ahoj Syrik. Je prirodzené, ak sa človek bojí. Niekedy je to až potrebné, núti ho to racionálne myslieť. Nerobiť nič len tak bezhlavo. Všetko si dobre zvážiť a premyslieť. To, čo tu opisuješ, sú skutočne závažné veci, ktoré by za určitých okolností mohli nastať. Ale ty nie si sama. Rozprávaj sa o tom so svojim partnerom. On nemá také obavy? Ako to vníma on? Veď sa to všetko týka vašej spoločnej budúcnosti a ak prídu deti, väčšina z tých problémov padne na jeho plecia. Ako ti už písali aj v predchádzajúcich príspevkoch, skús sa zamerať na súčasnosť. Každý deň sa môže stať niečo, čo zmení váš život a pri toľkom strachu by si to mohla prehliadnuť. Tiež ti prajem aby vaša budúcnosť bola taká, akú ste si spolu vysnívali.
luckapastvova
02.03.09,20:23
Ahoj Syrik!

Viem sa presne vžiť do Tvojich pocitov. Ja sa idem tiež tento rok vydávať. S priateľom sme si dali postaviť byt a aby sme ho mali vôbec za čo kúpiť, museli sme si zobrať dva úvery. Je však pravda, že môj Stanko je veľmi šikovný a vybavil výborné úvery s dobrými úrokmi. Tiež túžime po bábätku, ale ešte zatiaľ musíme čakať. Najskôr musíme bývať sami v našom novom byte a až potom si budeme môcť dovoliť mať nášho malého drobca. Často sa smejeme, že si musíme na bábätko našetriť:). No čo už, veľa mladých ľudí začína rovnako alebo sú na tom ešte horšie ako my.
Snažím sa príliš si nevšímať to všetko zlé, čo je okolo náš. Aj keď to ide veľmi ťažko. Myslím si, že je zbytočné trápiť sa tým čo bude, pretože sú to len hypotézy a hypotéza nie je predpoveď niečoho čo sa skutočne stane, je to len nejaký predpoklad. Tak musíme predpokladať, že bude všetko lepšie a ak nie, tak že to všetko zvládneme.
Ak máš nejaké zdravotné problémy v súvislosti s otehotnením, ja osobne by som nečakala a nešetrila na bábätko, ale rýchlo by som sa snažila otehotnieť;). Držím palce vo všetkom (v svadbe a budúcnosti).
A len tak mimo témy :--- kedy sa ideš vydávať a už máš vybraté šaty?
syrik
03.03.09,07:15
To čo nás všetkých v budúcnosti čaká nevie nikto. No keď sa budeš stále sústrediť na budúcnosť, tak sa pripravíš o krásne veci,zážitky ktoré môžeš prežívať práve teraz v súčasnosti...máš strach zo svojej budúcnosti,ktorú nepoznáš a nevieš čo všetko ťa v živote ešte čaká...no oveľa väčší strach by si mala,keby si svoju budúcnosť poznala.....http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif....ale ja ti prajem šťastnú budúcnosť...http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif....


Ďakujem :)
syrik
03.03.09,07:16
Nepozeraj dopredu, nevypláca sa. Radšej ži to, čo ti život prináša v danej chvíli. Ja ti prajem, aby tvoj život bol podľa tvojich plánov, aby si si založila krásnu rodinku a život s ňou bol nádherný v dobrom aj zlom.


ĎAKUJEM aj Tebe, aj všetkým...ste úžasní ;)
syrik
03.03.09,07:23
Ahoj Syrik!

Viem sa presne vžiť do Tvojich pocitov. Ja sa idem tiež tento rok vydávať. S priateľom sme si dali postaviť byt a aby sme ho mali vôbec za čo kúpiť, museli sme si zobrať dva úvery. Je však pravda, že môj Stanko je veľmi šikovný a vybavil výborné úvery s dobrými úrokmi. Tiež túžime po bábätku, ale ešte zatiaľ musíme čakať. Najskôr musíme bývať sami v našom novom byte a až potom si budeme môcť dovoliť mať nášho malého drobca. Často sa smejeme, že si musíme na bábätko našetriť:). No čo už, veľa mladých ľudí začína rovnako alebo sú na tom ešte horšie ako my.
Snažím sa príliš si nevšímať to všetko zlé, čo je okolo náš. Aj keď to ide veľmi ťažko. Myslím si, že je zbytočné trápiť sa tým čo bude, pretože sú to len hypotézy a hypotéza nie je predpoveď niečoho čo sa skutočne stane, je to len nejaký predpoklad. Tak musíme predpokladať, že bude všetko lepšie a ak nie, tak že to všetko zvládneme.
Ak máš nejaké zdravotné problémy v súvislosti s otehotnením, ja osobne by som nečakala a nešetrila na bábätko, ale rýchlo by som sa snažila otehotnieť;). Držím palce vo všetkom (v svadbe a budúcnosti).
A len tak mimo témy :--- kedy sa ideš vydávať a už máš vybraté šaty?

Ahoj...tak Vám budem držať palce ;) no, my sme chceli svadbu v októbri,ale odložilo sa to na neurčito...v mojej práci nastala taká situácia,že už niekoľko mesiacov som bez výplaty, nájsť si inú prácu teraz tiež nie je jednoduché, takže si nemôžeme momentálne dovoliť ani úver a ani podnájom..takže bábo bude musieť počkať...a to dosť dlho...čo už...myslím si,že v našej situácii by to bolo aj nezodpovedné...
martina2907
04.03.09,06:06
Ahoj Syrik,
tiez nas trapia take obavy...zatial sice s priatelom neplanujeme svadbu, hoci sme sme spolu 7 rokov, zatial nam to takto vyhovuje. Vlastne obaja sme taki, ze si najprv musime, alebo lepsie povedane chceme pripravit miesto a podmienky pre nas spolocny zivot. Ale uz prichadzaju otazky,ze kedy to uz konecne bude. Nechceme sa viazat uvermi a hypotekami, momentalne si rekonstruujeme byt, ide to pomaly, podla moznosti...a k tomu este na dialku. Taktiez si setrime na auticko, nic extra, nie uplne nove, ale uz nieco rodinne... Lenze je to vsetko do nekonecna...Ak ten byt dokoncime, dalsia etapa sa zacne...Ten byt je 2 -izbovy, cize opat pridu dalsie starosti s vacsim byvanim...je to zacarovany kruh... Vobec si to neviem predstavit este s dietatom... Obcas uz pocuvame, ze by nejake to vnucatko by nebolo zle, ze uz mame najvhodnejsie obdobie (28+33)....ale da sa to? V dnesnej dobe? Viem, ze by sa to dalo, ale ...
syrik
04.03.09,07:57
Ahoj Syrik,
tiez nas trapia take obavy...zatial sice s priatelom neplanujeme svadbu, hoci sme sme spolu 7 rokov, zatial nam to takto vyhovuje. Vlastne obaja sme taki, ze si najprv musime, alebo lepsie povedane chceme pripravit miesto a podmienky pre nas spolocny zivot. Ale uz prichadzaju otazky,ze kedy to uz konecne bude. Nechceme sa viazat uvermi a hypotekami, momentalne si rekonstruujeme byt, ide to pomaly, podla moznosti...a k tomu este na dialku. Taktiez si setrime na auticko, nic extra, nie uplne nove, ale uz nieco rodinne... Lenze je to vsetko do nekonecna...Ak ten byt dokoncime, dalsia etapa sa zacne...Ten byt je 2 -izbovy, cize opat pridu dalsie starosti s vacsim byvanim...je to zacarovany kruh... Vobec si to neviem predstavit este s dietatom... Obcas uz pocuvame, ze by nejake to vnucatko by nebolo zle, ze uz mame najvhodnejsie obdobie (28+33)....ale da sa to? V dnesnej dobe? Viem, ze by sa to dalo, ale ...

Tak to máš svätú pravdu...ono,keď sa tak nad tým zamyslím,vždy sa nájde niečo,čo bude brániť pomysleniu na dieťa...nikdy to nebide ideálne...ako som už spomínala,kvôli zdravotným problémom by som sa mala snažiť čím skôr o dieťa...ale to sa nedá...situácia je stále horšia a horšia...dennodenne prichádzajú ľudia o prácu, nikto nevie,aká situácia bude zajtra a pokúšaj sa o dieťa....ako vravíš...my sme na tom podobne...tiež sme chceli 2-izbový byt,ale bohužiaľ, úver si v terajšej situácii vezme asi len samovrah....ja viem,že v minulosti to ľudia nemali o nič ľahšie,ale myslím,že nebol až taký problém s bývaním...vtedy na rozdiel od dnešnej doby sa štát o mladé rodiny aj zaujímal...ja viem,že treba myslieť na prítomnosť a žiť teraz...ale také veci ako spoločná budúcnosť, ktorú sme už mali na dosah ruky,nebyť krízy...veď to sa nedá na to nemyslieť...nebudem sa teraz bezhlavo snažiť o dieťa,keď nemám kde bývať,keď nemám stály príjem...a je to aj o sne...niečo som si vysnívala a myslím,že je to normálny a reálny sen...mať rodinu...a keď vieš,vlastne nevieš, kedy príde ten správny okamih ho zrealizovať (ak vôbec príde) potom sa upokoj a užívaj si prítomnosť...to je u mňa nereálne...keď kríza skončí o 10 rokov,už môj sen realizovateľný nebude....